Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτό? Δηλαδή τι θα αλλάξει στην τουρμπίνα?

Θα μας τα πει ο Κριτωνας οταν θα ειναι ετοιμο.Δεν ξερω εαν εγινε το γνωστο "ξυραφιασμα" ή εκαναν τιποτα αλλο.Περιμενουμε σαν και εσενα να δουμε αποελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα..χρονια πολλα καλη χρονια,απο τις 8/1 ειμαι κατοχος ενος golf 122ps και το απολαμβανω πραγματικα. διαβαζοντας το θεμα σας και τα διαφορα βελτιωτικα προγραμματα διαπιστωσα οτι κατα μεσο ορο..με ενα απλο προγραμμα αναβαθμισης το αυτοκινητο πηγαινει στα 150-155ps και ροπη στα 235-240. θελω να ρωτησω τα εξης:

1) οι βελτιωμενες επιδοσεις σε ποιο φασμα των στροφων εμφανιζονται? δεν με ενδιαφερουν οι τελικες ταχυτητες οσο τα ρεπριζ..

2)θελει 100αρα βενζινη για να παρεις απο το αυτοκινητο τις οποιες επιδοσεις του προγραμματος? (με 95αρα χανεις τα πλεονεκτηματα της βελτιωσης?)

3)εχει κανει καποιος υπολογισμο της καταναλωσης του πριν και του μετα του προγραμματος που εβαλε? να πω ενα παραδειγμα..ταξιδεψα απο σερρες - αθηνα (μεσω αγιας) πηγαινοντας 120-135 μεγιστο και υπολογισα οτι εκαψε 7 λίτρα τα 100 χιλιομετρα..ποσο θα ανεβαινε με το προγραμμα ?

4)με την εγγυηση τι γινεται? εχει δωσει σε καποιον απο εσας επισημη απαντηση η αντιπροσωπια σας?

5) αν για οποιδηπωτε λογο στο μελλον θελεις να το βγαλεις το προγραμμα στο χρεωνει για να το κανει η εταιρεια που στο εβαλε?

αυτα προς το παρον..και ζητω την κατανοηση σας αν καποιες ερωτησεις ειναι αφελης..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα..χρονια πολλα καλη χρονια,απο τις 8/1 ειμαι κατοχος ενος golf 122ps και το απολαμβανω πραγματικα. διαβαζοντας το θεμα σας και τα διαφορα βελτιωτικα προγραμματα διαπιστωσα οτι κατα μεσο ορο..με ενα απλο προγραμμα αναβαθμισης το αυτοκινητο πηγαινει στα 150-155ps και ροπη στα 235-240. θελω να ρωτησω τα εξης:

1) οι βελτιωμενες επιδοσεις σε ποιο φασμα των στροφων εμφανιζονται? δεν με ενδιαφερουν οι τελικες ταχυτητες οσο τα ρεπριζ..

2)θελει 100αρα βενζινη για να παρεις απο το αυτοκινητο τις οποιες επιδοσεις του προγραμματος? (με 95αρα χανεις τα πλεονεκτηματα της βελτιωσης?)

3)εχει κανει καποιος υπολογισμο της καταναλωσης του πριν και του μετα του προγραμματος που εβαλε? να πω ενα παραδειγμα..ταξιδεψα απο σερρες - αθηνα (μεσω αγιας) πηγαινοντας 120-135 μεγιστο και υπολογισα οτι εκαψε 7 λίτρα τα 100 χιλιομετρα..ποσο θα ανεβαινε με το προγραμμα ?

4)με την εγγυηση τι γινεται? εχει δωσει σε καποιον απο εσας επισημη απαντηση η αντιπροσωπια σας?

5) αν για οποιδηπωτε λογο στο μελλον θελεις να το βγαλεις το προγραμμα στο χρεωνει για να το κανει η εταιρεια που στο εβαλε?

αυτα προς το παρον..και ζητω την κατανοηση σας αν καποιες ερωτησεις ειναι αφελης..

θα σου απαντήσω βάση του προγράμματος που είχα εγώ:

1) Οι βελτιωμένες επιδόσεις εμφανίζονται σε όλο το φάσμα των στροφών με πολύ μεγάλη διαφορά στις 2000-4000 στρ. αλλά γενικά έχει σημαντική διαφορά.

2) Υπάρχει δυνατότητα επιλογής προγράμματος για 95ρα / 100ρα. Με 95ρα θα δεις 147-150 άλογα Max ενώ με 100ρα υπολόγισε +7~8 άλογα ακόμα (αντίστοιχα θα δεις και καλύτερη/χειρότερη ροπή ανάλογα με τη βενζίνη). Σε κάθε περίπτωση πάντως θα έχει εμφνή βελτίωση με το stock.

3) Η κατανάλωση που θα έχεις μετά, ειδικά σε ταξίδια, θα είναι μειωμένη κατά 10% περίπου (στο παράδειγμά σου π.χ. θα έχεις γύρω στα 6 λίτρα/100).

4) Γενικά είναι απίθανο να σου βγάλει πρόβλημα και να ευθύνεται το πρόγραμμα (εάν φυσικά το βάλεις από γνωστή-καταξιωμένη εταιρία) αλλά σε κάθε περίπτωση το πρόγραμμα βγαίνει και πας με το μαμά πρόγραμμα στο συνεργείο.

5) Οι εταιρίες συνήθως δεν χρεώνουν τίποτα για την αφαίρεση του προγράμματος που γίνεται πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντήσω βάση του προγράμματος που είχα εγώ:

1) Οι βελτιωμένες επιδόσεις εμφανίζονται σε όλο το φάσμα των στροφών με πολύ μεγάλη διαφορά στις 2000-4000 στρ. αλλά γενικά έχει σημαντική διαφορά.

2) Υπάρχει δυνατότητα επιλογής προγράμματος για 95ρα / 100ρα. Με 95ρα θα δεις 147-150 άλογα Max ενώ με 100ρα υπολόγισε +7~8 άλογα ακόμα (αντίστοιχα θα δεις και καλύτερη/χειρότερη ροπή ανάλογα με τη βενζίνη). Σε κάθε περίπτωση πάντως θα έχει εμφνή βελτίωση με το stock.

3) Η κατανάλωση που θα έχεις μετά, ειδικά σε ταξίδια, θα είναι μειωμένη κατά 10% περίπου (στο παράδειγμά σου π.χ. θα έχεις γύρω στα 6 λίτρα/100).

4) Γενικά είναι απίθανο να σου βγάλει πρόβλημα και να ευθύνεται το πρόγραμμα (εάν φυσικά το βάλεις από γνωστή-καταξιωμένη εταιρία) αλλά σε κάθε περίπτωση το πρόγραμμα βγαίνει και πας με το μαμά πρόγραμμα στο συνεργείο.

5) Οι εταιρίες συνήθως δεν χρεώνουν τίποτα για την αφαίρεση του προγράμματος που γίνεται πανεύκολα.

:thumbsup:

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα!!!Αλλα μια μικρή ένσταση...όσο αναφορά το πρόγραμμα!!!Μου έχει πει άτομο μέσα από γνωστη φίρμα πως αν βάλεις πρόγραμμα και το καταλάβουν χάνεις εγγύηση με την μια!!!Ότι μου είπε λέω!!!Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να βάλεις πρόγραμμα αλλα πρέπει να το ξέρεις!!!Προς το παρόν απόλαυσε το και όταν θελήσεις αλογάκια θα έχεις έτοιμα αποτελέσματα από αυτούς που ήδη το έχουν βάλει εδώ και καιρό και ευχαρίστως να σου πούμε την γνώμη μας!!!Προς το παρόν απόλαυσε το όπως είναι gt αν το βελτιώσεις αλλάζει ΌΛΟ!!! :):thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ξέρω άτομο που είχε Tiguan 1.4 TSI (με πρόγραμμα από την εταιρία που έχω και γω) και σε ένα ταξίδι σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς και με 13-140 χλμ/ώρα του έσπασε η τουρμπίνα... Το πήγε όπως ήταν με γερανό στην VW (ούτε το πρόγραμμα πρόλαβε να βγάλει ούτε τίποτα) και το κρατήσανε λίγες μέρες μέχρι να βρούν τι ειχε και τελικά την αλλάξανε εντός εγγύησης. Ούτε που το είδανε το πρόγραμμα (είναι κρυφό και το βλέπουν μόνο αν το οδηγήσουνε γιατί το αμάξι θα τραβάει πολύ περισσότερο). Οπότε μη σε τρομάζει το θέμα της εγγύησης, μέχρι στιγμή δεν αντιμετόπισε κανείς μας εδώ στο club πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

:rofl:

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα!!!Αλλα μια μικρή ένσταση...όσο αναφορά το πρόγραμμα!!!Μου έχει πει άτομο μέσα από γνωστη φίρμα πως αν βάλεις πρόγραμμα και το καταλάβουν χάνεις εγγύηση με την μια!!!Ότι μου είπε λέω!!!Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να βάλεις πρόγραμμα αλλα πρέπει να το ξέρεις!!!Προς το παρόν απόλαυσε το και όταν θελήσεις αλογάκια θα έχεις έτοιμα αποτελέσματα από αυτούς που ήδη το έχουν βάλει εδώ και καιρό και ευχαρίστως να σου πούμε την γνώμη μας!!!Προς το παρόν απόλαυσε το όπως είναι gt αν το βελτιώσεις αλλάζει ΌΛΟ!!! :rofl::rofl:

Οι ίδιες οι αντιπροσωπίες περνάνε τα προγράμματα ρε παιδιά. Παράδειγμα από την αντιπροσωπία που πήρα εγώ το αμάξι μου, βάζουν MTM και Revo που είναι κορυφή, χωρίς βεβαίως να χάνεις την εγγύηση.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σας είπα ακριβώς ότι μου είπε ο φίλος μου!!!Δεν έχω λόγο να πω ψέματα!!!Και εγώ πρόγραμμα φοράω!!! :rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι απλό, ΑΝ βαλεις πρόγραμμα σε αντιπροσωπεία και το χρυσοπληρώσεις, τότε σε καλύπτει η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία που πήρε και την προμήθειά της από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι απλό, ΑΝ βαλεις πρόγραμμα σε αντιπροσωπεία και το χρυσοπληρώσεις, τότε σε καλύπτει η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία που πήρε και την προμήθειά της από το πρόγραμμα.

Επειδή τον ρώτησα και για αυτό!!!Δεν είναι υποχρεωμένοι να σε καλύψουν μου είπε!!!Αν θέλουν το κάνουν!!!Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων, για να μην κουράζουμε και τον φίλο που ρώτησε πιστεύω πως εάν το βάλεις από κάποιον αξιόπιστο και δοκιμασμένο βελτιωτή δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα οπότε μη σε νοιάζει το θέμα της εγγύησης. Γενικά έχει ένα μικρό ρισκό η βελτίωση αλλά επειδή μιλάμε μόνο για πρόγραμμα πιστεύω πως το ρίσκο είναι πολύ μικρό μπροστά στην αλλαγή που θα έχει το αμάξι σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας...βασικα αυτο θα κανω για τον πρωτο καιρο να το απολαυσω οπως ειναι το αυτοκινητο, και μονο που απο 1000ακι που ειχα πηγα σε αυτο ειναι σαν να πηγα απο πατινι σε ποδηλατο που λεει ο λογος!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον ρώτησα και για αυτό!!!Δεν είναι υποχρεωμένοι να σε καλύψουν μου είπε!!!Αν θέλουν το κάνουν!!!Τι να πω...

Εννοείται πως αν προσφέρουν εγγυηση τη ζητας εγραφως...

Link to comment
Share on other sites

σε τηλεφωνικη επικοινωνια με την αντιπροσωπια που αγορασα το αυτοκινητο, μιλωντας για το θεμα των προγραμματων βελτιωσης, μου ανεφερε οτι εφοσον υπαρχει η εγγυηση της εταιρειας που εβαλε το προγραμμα δεν υπαρχει προβλημα με την εγγυηση της αντιπροσωπιας αυτοκινητου..επισης ανεφερε οτι καποια στιγμη θα αναλαβουν και οι ιδιοι να βαζουν προγραμμα βελτιωσης και ψαχνουν να δουν πιο ειναι αξιπιστο και να επιλεξουν απο τα πολλα που κυκλοφορουν στην αγορα..

Link to comment
Share on other sites

εχω ψηθει.

θελω να δω τι μπορει να καταφερει το τουρμπινακι μας.

και αν δεν ξευφευγει οικονομικα ισως, ισως το setαρω και εγω

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

εχω ψηθει.

θελω να δω τι μπορει να καταφερει το τουρμπινακι μας.

και αν δεν ξευφευγει οικονομικα ισως, ισως το setαρω και εγω

παιδια ο κριτονας τελειωσε την δουλεια δεστε εδω πολυ καλα νουμερα πιστευω

http://etuners.gr/index.php?s=13&t=197

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο κριτονας τελειωσε την δουλεια δεστε εδω πολυ καλα νουμερα πιστευω

http://etuners.gr/index.php?s=13&t=197

Δεν καταλαβαίνω...αυτό είναι το project του κρίτωνα????τι ακριβώς έκανε δηλαδή???Δεν υποτίθεται θα έβγαζε πιο άλογα???Η μήπως είναι μια μικρή δοκιμη???? :heart:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω...αυτό είναι το project του κρίτωνα????τι ακριβώς έκανε δηλαδή???Δεν υποτίθεται θα έβγαζε πιο άλογα???Η μήπως είναι μια μικρή δοκιμη???? :heart:

[/quote

λογικα ειναι αυτο γιατι λεει η επικεφαλιδα αναπρογραμματισμος με την αξιοποιηση μεγαλυτερης τουρμπινας και εχει επανω δειξια σημερινη ημερομηνια 21-1-10 δεστε το

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω...αυτό είναι το project του κρίτωνα????τι ακριβώς έκανε δηλαδή???Δεν υποτίθεται θα έβγαζε πιο άλογα???Η μήπως είναι μια μικρή δοκιμη???? :heart:

[/quote

λογικα ειναι αυτο γιατι λεει η επικεφαλιδα αναπρογραμματισμος με την αξιοποιηση μεγαλυτερης τουρμπινας και εχει επανω δειξια σημερινη ημερομηνια 21-1-10 δεστε το

Το είδα...απλά νόμιζα πως θα βγάλει πιο πολλά άλογα!!!Βεβαια η ροπή και τα άλογα κρατάνε πιο πολύ σε στροφές!!!!Αυτό όλο διακρίνω!!!Ας μας πει καλύτερα ο κρίτωνας!!!

Link to comment
Share on other sites

ame='tasossline t' date='21 Ιανουάριος 2010 - 23:04:27' timestamp='1264107867' post='361910']

Το είδα...απλά νόμιζα πως θα βγάλει πιο πολλά άλογα!!!Βεβαια η ροπή και τα άλογα κρατάνε πιο πολύ σε στροφές!!!!Αυτό όλο διακρίνω!!!Ας μας πει καλύτερα ο κρίτωνας!!!

εγω πιστευω τα νουμερα ειναι μια χαρα για φανταστειτε να ρυθμηστει για 100αρα βενζινη και να αλλαχτει ολη η εξατμηση απο εμπρος εως πισω το αμαξι θα ανεβει κιαλο και δεν ειναι και ασχημα 1.2 οβερ με ο,65 στο κοφτη .ενα μεγαλο μπραβο στο κριτωνα πιστευω το αξιζει μπραβο κριτωνα συχαρητιρια

Link to comment
Share on other sites

εχουμε δει αυτα τα νουμερα απλα με προγραμμα αντε και εισαγωγη.

στον κοφτη παλι 0,65 εχει 0,5 περισσοτερο απο τη μαμα τουρμπινα.

περιμενα κατι καλυτερο. ουτε η ροπη με ενθουσιασε

βεβαια ειναι και με ρυθμιση 95αρας δεν ξερω περιμενα περισσοτερα παντως μπραβω που ασχοληθικε

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

¶λλαξε ο Μανωλιός... :heart: Εγώ δε βλέπω και κάτι το αξιόλογο. Ίσα ίσα που η καμπύλη της ροπής αργεί να σηκωθεί, το μόνο που βλέπω είναι χρήση 95ρας με αποτέλεσμα 156 άλογα αντί για 145-148. Ίσως με 100ρα να έδινε 160+ ps...

Edited by Panos_160
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.