Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Ε κοιτα και γω οταν βλεπω 105 δεν το ξεσκιζω .. χλρωνω!

Τωρα το αν κανεις καλα ή οχι δεν εχει καποια ουσια να στο πω εγω γιατι εφοσον εισαι σε κινηση δεν εχει και

μεγαλη σημασια.

Καλα θα κανεις να μην το σβησης ΠΟΤΕ αν πριν λιγο το τσιτωνες. Εγω π.χ παντα ενα 5λεπτο πριν παρκαρω

το παω τερμα χαλαρα και οταν παρκαρω βλεπω 92-93 βαθμους.

ΑΝ το αφηνης να ζεσταθει και ΑΝ το αφηνεις να κρυωσει θα σε παει αρκετα παραπανω απ'οσο νομιζεις.

Υπαρχουν μεχρι σημερα punto gt με 200.000 χωρις προβλημα στην τουρμπινα

Link to comment
Share on other sites

το ιντερκουλερ τι διαστασεις εχει?

Γιατί ακριβώς ρωτάς τις διαστάσεις του ? γιατί δεν έχω βρεί στο ίντερνετ κάτι αλλά ίσως σου πω στο περίπου πόσο χώρο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μιας και περασε καιρος βρηκαμε κανενα turbo kit να καθεται στον 122;

αντε γιατι αμαξι δεν με βλεπω να αλαζω με τα παλιολαμογια που μας κυβερνουσαν τοσα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Poen .. Εγω σαν ασχετος ρωταω γιατι απλα δεν βαζεις μια μεγαλυτερη?

Παντως αν περιμενεις να δεις να βγαζει καμια μεγαλη εταιρια κανα κιτ για να δεις οτι γινεται δεν θα βαλεις ποτε.

Δεν πιστευω να κατσουν να ασχοληθουν με τα 122αρια γιατι εμεις που τα πηραμε ειμαστε ξενερωτοι δεν βαζουμε κοντρες

και αν θελαμε να βαζαμε κοντρες επρεπε να περναμε το 160ρι

Το θεμα ειναι να βρεις μαστορα ΚΑΛΟ και ΣΩΣΤΟ με μερακι που να στο κανει. Πολλοι μπορουν αλλα σαν κατι "αγνωστο"

δεν ρισκαρουν το ονομα τους.

Υ.Γ Εφοσον βρηκα φιλτροχωανι φ50 για το ματιζ και 6τρυπο τιμονη.. ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

vw jetta 176 hp 1.4 tsi 7 leri dsg

http://www.youtube.com/watch?v=wxFXNe2a4ok

για ριξτε μια ματια στα tags απο κατω..

ilamora — 26 Δεκ 2009 — vw jetta 1.4 tsi 122 hp jenerasyon + garret turbo+greedy blow off+ borla son susturucu( aart değil)

bir gece:) dolaşırken

Link to comment
Share on other sites

— vw jetta 1.4 tsi 122 hp jenerasyon + garret turbo+greedy blow off

Ακόμα κι έτσι όπως το γράφει να είναι δεν νομίζεις ότι είναι λίγα τα +15 άλογα που θα έχεις παραπάνω από αυτά που είσαι τώρα ??

Φαντάσου πόσα λεφτά θα δώσεις για αυτήν την αλλαγή και στην ουσία θα είσαι μόνο +15 ίππους.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι έτσι όπως το γράφει να είναι δεν νομίζεις ότι είναι λίγα τα +15 άλογα που θα έχεις παραπάνω από αυτά που είσαι τώρα ??

Φαντάσου πόσα λεφτά θα δώσεις για αυτήν την αλλαγή και στην ουσία θα είσαι μόνο +15 ίππους.

???

176-122= 54 άλογα

Link to comment
Share on other sites

τελικα μιας και περασε καιρος βρηκαμε κανενα turbo kit να καθεται στον 122;

αντε γιατι αμαξι δεν με βλεπω να αλαζω με τα παλιολαμογια που μας κυβερνουσαν τοσα χρονια.

τι μου δινεις για να σου πω ενα μυστικο πως μπορεις να φτασεις 190 αλογα και με τι τουρμπινα new_sugkrotima.gif ???

Link to comment
Share on other sites

???

176-122= 54 άλογα

176-160 = 16 ;) Μετράνε τη διαφορά απο το τωρινό setup με το setup του βιντεο :p

τι μου δινεις για να σου πω ενα μυστικο πως μπορεις να φτασεις 190 αλογα και με τι τουρμπινα new_sugkrotima.gif ???

Off Topic

εγώ θέλω να δω βίντεο με το λευκό s3 + bbp ;)

Link to comment
Share on other sites

176-160 = 16 ;) Μετράνε τη διαφορά απο το τωρινό setup με το setup του βιντεο ;)

Off Topic

εγώ θέλω να δω βίντεο με το λευκό s3 + bbp ;)

Ναι αλλά το αυτοκίνητο είναι jetta TSI 122PS...όχι 160...και το έχει πάει στα 176...

Αν δεν καταλαβαίνω κάτι εξηγήστε μου...

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το αυτοκίνητο είναι jetta TSI 122PS...όχι 160...και το έχει πάει στα 176...

Αν δεν καταλαβαίνω κάτι εξηγήστε μου...

Λύση του προβλήματος :

O poen έχει Golf 5 tsi 122ps.

O poen έχει φτάσει το Golf του 160ps (πρόγραμμα κτλ..).

O poen αν βάλει την Garret θα πάει στα 175ps.

Άρα ο poen θα κερδίσει 15ps.

;) ;) ;):blink: :blink: :p :p :p

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Λύση του προβλήματος :

O poen έχει Golf 5 tsi 122ps.

O poen έχει φτάσει το Golf του 160ps (πρόγραμμα κτλ..).

O poen αν βάλει την Garret θα πάει στα 175ps.

¶ρα ο poen θα κερδίσει 15ps.

;):blink: :blink: :p :p :p :p :p

worthy.gifworthy.gif;);)

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα ειδα το video και ειπα να το ποσταρω γιατι ολοι λενε πως δεν μπορει να κατσει τουρμπινα αλλη στον 122 δεν νομοιζω να το εκανα για 15hp αλλα ισως το εκανα για να κραταω περισοτερη ροπη.

μιας και το 122 δεν μπορει να κρατησει τη ροπη ψηλα λογο της φτερωτης του. μετα τις 4500 ειναι νεκρο απο θεμα ροπης.

ανε για πες.. ;) χαχαχχαχχα

ps: Μην μας την λετε εσεις οι γρηγοροι με τα 160αρια και τα gti dsg πυραυλακια. closedeyes.gif;)

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

vw jetta 176 hp 1.4 tsi 7 leri dsg

http://www.youtube.com/watch?v=wxFXNe2a4ok

για ριξτε μια ματια στα tags απο κατω..

ilamora — 26 Δεκ 2009 — vw jetta 1.4 tsi 122 hp jenerasyon + garret turbo+greedy blow off+ borla son susturucu( aart değil)

bir gece:) dolaşırken

τουρκια ειναι αυτο μην ειστε και σιγουροι οτι λεει αληθεια ή οτι οντως εβγαλε αυτα τα αλογα... καπου γραφει 0-100 7.1 sec τα οποια για jetta ειναι καλος χρονος..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.Μπορει να το εβγαλε απ'το μυαλο του.Σιγα μην ξυπνησαν οι μογγολοι και βαζουν big turbo στο 122αρι laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

καπου γραφει 0-100 7.1 sec τα οποια για jetta ειναι καλος χρονος..

Δεν μας λέει όμως πως τα μέτρησε γιατί αν όντως κάνει 7 είναι πάρα πολύ καλά και μάλλον θα έχει τους ίππους που γράφει.

Εγώ με vag-com έχω μετρήσει εώς και 8!

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δεχτουμε οτι βρηκε τουρμπο και το εβαλε πανω...την σκαστρα της "greedy" που στο καλο την εβαλε? Τρυπησε τον πλαστικο σωληνα του watercooler μαλλον tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτησουλες που κατα καιρους μαζευω...

1)ξερω οτι εχουμε υδροψυκτο i/c. θελω να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι ωστε να επιταχυνω την ψυξη του νερου. αυτο το λεω γιατι εχω παρατηρησει οτι μετα απο 2-3 πατηματακια αρχιζει και 'κουραζεται' το αμαξι και δεν αποδιδει μετα.βεβαια δεν ξερω αν φταιει και το λαδι που ψυχει την τουρμπινα...και γιαυτο να μην αποδιδει το αμαξι αλλα τεσπα θα μου πειτε εσεις :huh:

αν δεν κανω λαθος,εχουμε και ψυγειο λαδιου,ετσι?

παρολαυτα εγω οταν βλεπω το λαδι να ανεβαινει στους 100,ασε που ψιλοχ@ζομαι,δεν 'παει' το αμαξι..

2)αν ριξω ενα ενισχυτικο οκτανιων θα δω καμια διαφορα στο αμαξι? εστω και πολυ μικρη.εχω ριξει μια φορα και ειδα λιγοτερη καταναλωση.μικρη διαφορα αλλα ψιλοαισθητη...

υπαρχει καποιος κινδυνος για το αμαξι με τετοια ενισχυτικα?μιλαω για μια φορα στο τοσο,οχι συνεχεια.

εχετε να προτεινετε καποιο?ειχα παρει ενα sonax απο το praktiker εγω τοτε...

3)το αμαξι,αν δεν κανω λαθος,δουλευει 0.5 bar πιεση. σωστα? μπορω καπως να την ανεβοκατεβαζω? (με boost controller?)

και αν ναι μεχρι ποσο ειναι το ασφαλες για αυτην την τουρμπινα?

αυτα προς το παρων... new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακριβώς ρωτάς τις διαστάσεις του ? γιατί δεν έχω βρεί στο ίντερνετ κάτι αλλά ίσως σου πω στο περίπου πόσο χώρο χρειάζεται.

απλα ρωταω....

αν μπορεις πες μου ποσο χωρο......

ενα 122 με προγραμμα ποσο μπροστα ειναι απο ενα 140 μαμα?

Link to comment
Share on other sites

ενα 122 με προγραμμα ποσο μπροστα ειναι απο ενα 140 μαμα?

1η 2η 3η κοπιες και μολις κουμπωσει 4η το 122 πεταγετε μπροστα αρκετα,δυο κενα ισως

Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει με ένα από 3ες και 4ες και συνεχώς του άνοιγα, είχα φτάσει και 3 αυτοκίνητα μπροστά αλλά είμασταν στον περιφερειακό και δεν μπορούσαμε να κάνουμε πολλά.

Από στάση δεν ξέρω αλλά ρεπρίζ φεύγει άνετα το 122.

Για τις διαστάσεις του κούλερ θα μετρήσω ένα βγαλμένο που έχει ένας φίλος και θα σου πω.

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα με το που εβαλα βενζινη εφυγα απο το βενζιναδικο με ενα καλο ανοιγμα 2ερας και ακουσα τον ηχο που κανει ωταν αναψει λαμπακι για refuel.

δεν αναψε κανενα λαμπακι δεν περουσιασε κατι.

βαζω παντα απο εκει εδω και 9 μηνες

ps: ωταν πηγα να βαλω βενζινη ειμουν με λαμπακι και 40 χιλιομετρα στο trip

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.