Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Σας μεταφέρω ενα ποστ απο διπλανο φορουμ και μαλιστα ανταγωνιστικό της vw.

VW...

Ομως, μιλάμε για απίστευτη ποιότητα...

Πριν 10 μέρες πήρε ο συνέταιρός μου το 1.4 122 DSG S/W στη μεγαλύτερη έκδοση που βγαίνει...

Guys, respect!

Οταν το φέρω και το δείτε από κοντά, θα πάθετε...

Οι κωλογερμανοί, δίνουν ρέστα!

Ενοιωσα την Αγγέλα πολύ (μα πάρα πολύ...) φτωχό συγγενή!

Δεν μιλάω για τα δέρματα, τα ηλεκτρικά καθίσματα με μνήμες και massage τα touch screen, τα φώτα κάτω από τους καθρέπτες για να μπεις, το αυτόματο παρκάρισμα ενώ χαζογελάς κλπ....

Τρομερό πάτημα στο δρόμο, πας με 180 ( το έστρωσα...) και δεν ακούς τσικ...Ούτε το παραμικρό θόρυβο λέμε...Απίστευτο...

Ανοίξαμε λοιπόν χθες το καπώ, για να μου δώσει ρεύμα...

Ρε , η μπαταρία έχει ειδικό κάλυμμα που ανοίγει ala πορτ μπαγκαζ (όπως και το ίδιο το καπώ που έχει αμορτισέρ και ανοίγει μόνο του), μέσα από εκεί έχει 2ο κάλυμα, χερούλια να εύκολη είσοδο-έξοδο, ειδικές επαφές για να δίνει σε άλλο αυτοκίνητο (!), extra επαφές για φόρτιση κτλ...

Μέσα, δεκάδες ντουλαπάκια και τρομερές μικρο-εφαρμογές, σου κάνει τη ζωή πολύ εύκολη!

Εκπληκτικά προσεγμένη κατασκευή...

Δεν λέω, δεν έχει καθόλου sport πνεύμα αλλά από την άλλη νοιώθεις πόσο πίσω είναι οι ιαπωνογαλλοιταλοί σε αυτό που λέμε απτή ποιότητα!

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Από τον τρόπο που περιγράφει το αυτοκίνητο αυτός, μάλλον οδηγεί αυτοκίνητο τουλάχιστον 10ετίας και δεν ξαναείδε κάποιο άλλο σύγχρονο !

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Από τον τρόπο που περιγράφει το αυτοκίνητο αυτός, μάλλον οδηγεί αυτοκίνητο τουλάχιστον 10ετίας και δεν ξαναείδε κάποιο άλλο σύγχρονο !

...και ομως οχι

Link to comment
Share on other sites

Peugeot ή Alfa romeo...

Honda civic

http://www.civinfo.com/forum/999380-post4586.html

Δεν ξερω αν μπορείτε να δειτε το ποστ, το μετέφερα γιατί μου έκανε εντύπωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται σε passat και όχι σε golf!!

Επίσης οι απαντήσεις στο ποστ του ήταν οι αναμενόμενες!!

ΟΟΟΟ ΝΑΙ εχεις δικιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι απαντήσεις στο ποστ του ήταν οι αναμενόμενες!!

Έχει πολύ πλάκα όταν γίνεται μια τέτοια σύγκριση γιατί κατ'ευθείαν καταφεύγουν στα προβλήματα που ίσως βγάλει κι όχι στην πραγματική σύγκριση των αυτοκινήτων.

Αλλά εντάξει τι να κάνουμε, διαφορετικά αυτοκίνητα για διαφορετικούς ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ πλάκα όταν γίνεται μια τέτοια σύγκριση γιατί κατ'ευθείαν καταφεύγουν στα προβλήματα που ίσως βγάλει κι όχι στην πραγματική σύγκριση των αυτοκινήτων.

Αλλά εντάξει τι να κάνουμε, διαφορετικά αυτοκίνητα για διαφορετικούς ανθρώπους.

Κοσμά πολλοί παρηγορούν έτσι τον εαυτό τους, καθώς κρύβουν το κεφάλι τους στο χώμα και λένε οι άλλοι θα τρέχουν στα συνεργεία,

έχω ακούσει άπειρα Nissan και Honda με καμμένη φλάντζα κεφαλής, σπασμένη εισαγωγή, καζανάκια που κάθε 50.000χλμ θέλουν άλλαγμα και honda να ρημάζουν τα σασμάν, δεν λέω ότι τα δικά μας είναι καλύτερα, όλα ίδια είναι, απλώς επιλέγουμε αυτό που μας προσφέρει περισσότερα (για εμάς) και μας αρέσει πραγματικά και ας βγάλει και 5 προβλήματα, όποιο και αν είναι

σχετικά με το μοτέρ μας, είναι κανένας που τρώγεται για παραπάνω άλογα?

είδατε σε γειτονικά φόρουμ που ανεβάσαμε πληροφορίες σχετικά με τα εντόσθια του CAXA?

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το μοτέρ μας, είναι κανένας που τρώγεται για παραπάνω άλογα?

είδατε σε γειτονικά φόρουμ που ανεβάσαμε πληροφορίες σχετικά με τα εντόσθια του CAXA?

Δώσε πληροφορίες και μη ρωτάς :whistling::tongue:

Link to comment
Share on other sites

αντιγράφω κάποια ποστ από άλλα φόρουμ που ανέβασα, είναι κάποια πράγματα που βρήκα και μας ανοίγουν τον δρόμο προς την βελτίωση του μοτέρ μας μιας και έχει αρκετά κοινά τελικά με το μοτέρ του Golf GT

αντιγράφω την ερώτηση που έκανα σε κάποιο φόρουμ γνωστού βελτιωτή ως απορία:

"καλησπέρα και από μένα και συγχαρητήρια για το έργο σας!

δεν θέλω να προσβάλω την προσπάθειά σας αλλά θέλω να δώσω κάποιες πληροφορίες και να ενημερωθώ ώστε να γνωρίζουμε παραπάνω για το μοτέρ από κάποιον που δοκίμασε ήδη κάποια πράγματα και να μοιραστούμε αυτά που βρήκαμε

συζητώντας με τον Αλέξανδρο βρήκαμε τα παραπάνω στοιχεία (κοινά ελατήρια βαλβίδων, και τα 16, κοινές βαλβίδες εισαγωγής και βαλβίδες εξαγωγής 100,9 στο CAXA και 100,6 στο BLG που φαίνεται περισσότερο σαν βύθισμα (και όχι διάμετρος,χωρίς να είμαι σίγουρος όμως)

θεωρώντας λοιπόν ότι έχει ίδιες βαλβίδες και ελατήρια δεν θα έπρεπε να υπήρχε πρόβλημα με την παροχή, μιας και το BLG λειτουργεί σίγουρα σε πιο υψηλές πιέσεις από το μικρό CAXA/CAXC

να κάνω κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με το εργοστασιακό τούρμπο TD025, με στοκ ρυθμίσεις ανεβάζει θερμοκρασία λαδιού 90-92 βαθμούς C με αρκετή χρήση, ενώ με πρόγραμμα σε 2-3 απανωτά πατήματα ξεπερνάει τους 105 βαθμούς

πιστεύω λοιπόν ότι όσο ανεβάζουμε την πίεση στο σεσουάρ μας βγαίνουμε έξω από τις ωφέλιμες καμπύλες του compressor map που έχει το turbo μας με αποτέλεσμα να ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες

υπάρχει περίπτωση το υβριδικό τούρμπο να ανεβάζει ακόμη υψηλότερες θερμοκρασίες και να είναι αυτές το αίτιο των missfires? μιας και έχει φτάσει στα όρια παροχής του και μάλιστα τείνει να τα ξεπεράσει?

δεν αναφέρομαι στις ΙΑΤ που σίγουρα πέφτουν με ένα FMIC + το μαμά υδρόψυκτο αλλά στις θερμοκρασίες που μεταδίδονται στην κεφαλή του κινητήρα από την πολλαπλή εξαγωγής

μήπως με κάποιο άλλο τούρμπο θα μπορούσε να ανεβάσει τα άλογα που επιδιώξατε χωρίς να έχει missfires?"

και θα παραθέσω φωτογραφίες από το ΕΤΚΑ που αφορούν Golf 1.4 TSI 2008 με κινητήρες CAXA (122 άλογα) και BLG (GT με 170 άλογα)

να σημειώσω προς πρέπει να δούμε τι παίζει και με τα CAXC μοτέρ (σε audi-skoda-seat, αυτά που ονομαστικά είναι 125 άλογα) και ταυτόχρονα να δούμε σε πλαίσια 2009-2012 τι αλλαγές υπάρχουν και αν οι κωδικοί που θα αναφέρω ισχύουν ή όχι (αν έχουν γίνει αλλαγές δηλαδή, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο)

όσον αφορά το μπλοκ των 2 μοτέρ:

crankcase.jpg

έχουν διαφορετικούς κωδικούς τα 2 μπλοκ άρα δεν μπορούμε να κρίνουμε για κοινά στοιχεία, αν είναι ίδια ή παρόμοια δηλαδή, αλλά φαντάζομαι δεν θα ανοίξει γαρίφαλο τόσο εύκολα αν πιεστεί

head1l.jpg

head2p.jpg

όσον αφορά την κεφαλή, βλέπουμε διαφορετικούς κωδικούς επίσης (διαφορετικά κεφαλάρια) αλλά και μεταξύ των ίδιων μοτέρ έχουν βγάλει revision κλπ

έχουν όμως ίδιες φλάντζες κεφαλής

strofalos1.jpg

strofalos2.jpg

strofalos3.jpg

όσον αφορά τον στρόφαλο είναι ΚΟΙΝΟΣ και στα 2 μοτέρ, επίσης για κάποιο καιρό είχαν ίδιο βολάν που σημαίνει ότι αν το καρέ του σασμάν είναι όμοιο (πολύ πιθανό), πιθανότατα σε αυτά να ταιριάζει και δίσκο-πλατό του GT

επίσης απ ότι φαίνεται είναι κοινές οι μπιέλες μαζί με τα υπόλοιπα εξαρτήματά τους (μπουζόνια και δεν ξέρω τι είναι τα άλλα)

pistons1.jpg

pistons2.jpg

pistons3.jpg

όσον αφορά τα πιστόνια είναι διαφορετικά, αλλά έχουν ίδια διάμετρο όπως και τα ελατήρια επίσης

είναι κοινό εδώ το snap ring, η ασφάλεια του πύρου που στηρίζει το πιστόνι στην μπιέλα

σύμφωνα με αυτό ίσως να μπορούσαν να μπουν τα πιστόνια του BLG στο CAXA αν κριθεί ότι έχουν μειωμένη αντοχή, προς το παρόν όμως το πρόβλημά μας δεν είναι εκεί

ekkentra1.jpg

ekkentra2.jpg

βλέπουμε διαφορετικούς εκκεντροφόρους αλλά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με την αντοχή τους, αυτό που ίσως επηρεάζει είναι βύθισμα και διάρκεια βυθίσματος (αν και απ όσο ξέρω η διάρκεια πειράζεται με τον μεταβλητό χρονισμού μέσω του προγράμματος σε σύνολο 70 μοιρών!)

το πιο σημαντικό εδώ που μπορούμε να προσέξουμε, είναι ότι έχουμε ΙΔΙΕΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ και ΙΔΙΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ βαλβίδων, οι εξαγωγής είναι κατά 0,3mm πιο μακριές απ ότι φαίνεται στο δικό μας μοτέρ

αλλά ότι αφορά την αντοχή βαλβιδών στην πίεση του τούρμπο φαίνεται να μην μας επηρεάζει μιας και είναι κοινές οι εισαγωγής! άρα σίγουρα οι βαλβίδες αντέχουν τις πιέσεις του GT

ελπίζω με αυτά να ανοίγουμε ένα νέο δρόμο βελτίωσης σε όποιον το επιθυμεί, θα ψάξω να δώσω και περισσότερες λεπτομέρειες σε ότι βρω τις επόμενες μέρες, έβαλα μεγάλες φωτογραφίες και δεν τις έκοψα πολύ για να μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι είναι από το πρόγραμμα και δεν τα επινόησα

αυτή την στιγμή ψάχνω ομοιότητες του CAXA με το 160άρι CAVD μοτέρ του 2011, οι ομοιότητες είναι οι ίδιες,

βρήκα κάποιες λεπτομέρειες ακόμη όμως

τα πιστόνια του CAXA είναι 76,475 ή 76,495 ενώ του CAVD 76,5

επίσης!!!!!

τα μπεκ και η αντλία υψηλής είναι ίδια στα CAXA και CAVD!!!

Edited by thanassis
Link to comment
Share on other sites

Οριστε φτασαμε και στα δικα μας, παντως δεν μπορείτε να πειτε εχει πλακα η κουβεντα τους!!!

πριν κανα διωρο εφαγα πικρα απο τον γερμανο golf tsi,που δεν συμπαθειτε πολλοι εδω μεσα,τον πετυχα στην εγνατια γυρο στα 140χιλιομετρα ειχαμε μεσα τον αναβοσβηνω τα φωτα απο πισω το δινει το δινω και εγω και μεχρι τα 213 που πατησα εγω αυτος ολο και μου ανοιγε...καλα ποσα βγαζει αυτο το 1400αρι ρε παιδια?εχω και ενα θεμα και με τα λαστιχα σημερα καταλαβα οτι δεν βεντουζαρι καλα εκει στα 200 ελαφρενει πολυ το τιμονι...αρε re050 που εισαι...η λετε ειναι απο τιποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Οριστε φτασαμε και στα δικα μας, παντως δεν μπορείτε να πειτε εχει πλακα η κουβεντα τους!!!

πρέπει κάποιος να τους απαντήσει ότι αν φορούσε και πρόγραμμα το passat θα ήθελαν κυάλια!

Link to comment
Share on other sites

Οριστε φτασαμε και στα δικα μας, παντως δεν μπορείτε να πειτε εχει πλακα η κουβεντα τους!!!

χαχχααχχ σε όλες τις μάρκες υπάρχουν κολλημενοι αλλά αυτοι παραείναι μου φαίνεται! Πρέπει νομίζω ολοι οι twincharged με πρόγραμα κλπ γαργαλήματα να πάνε να βάλουν το σηματάκι του 122 με το I μονο κόκκινο, θα τα πετάξουν μετά τα civic οι χονταίοι :whistling::startle::startle::laugh:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε thanassis , αυτα που εγραψες γιατ τις ομοιότητες κινητήρων, μπορείς να πεις με δυο λόγια ποιο είναι το συμπέρασμα για εμάς τους άσχετους με 122?

το σκάλωμα των βελτιωτών είναι τα μαλακά ελατήρια βαλβίδων και οι βαλβίδες εισαγωγής που μπορεί να μην αντέχουν, από την στιγμή που το ξεπεράσαμε αυτό γνωρίζοντας ότι είναι ίδια με των μεγαλύτερων 1.4, με μια μεγαλύτερη τουρμπίνα μπορούμε να φτάσουμε αξιόπιστα τα 200-220 άλογα (όπως το 160άρι μοτέρ με πρόγραμμα) αν δεν μας αφήσουν τα πιστόνια μας αλλά δεν μπορώ να το κρίνω εγώ αυτό

Link to comment
Share on other sites

Σε self-study έγγραφο της VW για τον CAXA, αναφέρει πως οι βαλβίδες (εννοώντας της εξαγωγής φαντάζομαι) δεν έχουν εσωτερική γόμωση νατρίου (σε αντίθεση με το twincharger) λόγω μικρότερων θερμοκρασιών. Οπότε οι βαλβίδες μας μειονεκτούν ελαφρώς.

Link to comment
Share on other sites

Σε self-study έγγραφο της VW για τον CAXA, αναφέρει πως οι βαλβίδες (εννοώντας της εξαγωγής φαντάζομαι) δεν έχουν εσωτερική γόμωση νατρίου (σε αντίθεση με το twincharger) λόγω μικρότερων θερμοκρασιών. Οπότε οι βαλβίδες μας μειονεκτούν ελαφρώς.

οι εισαγωγής όμως που καταπονούνται αρκετά καθώς πιέζονται από το τούρμπο είναι κοινές!

πρέπει κάποιος μηχανικός και βελτιωτής να μας ενημερώσει σχετικά

Link to comment
Share on other sites

90.000χλμ !!!!!!!!

Εκτος απο συνχρονιζε δευτερας στα 50.000 εντος της εργοστασιακης εγγυησης ουτε τσικ αλλο δεν εκανε.Τελικα πιο ανθεκτικα αυτα τα μοτερ απο τα twin ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.