Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

40 Αλογα / περιπου 1500ευρω / 2-3 λιτρα παραπανω καταναλωσ / κ μερικες εκατονταδες ακομα πραγματακια :)

Link to comment
Share on other sites

Χεχε.αυτο με την καταναλωσγ ειναι ενα θεμα.αλλα περα απο αυτο εννουσα μηχανικα τι διαφορετικο εχει.πχ μεγαλυτερη τουρμπινα η συν κομπρεσορα κτλπ.παντως μονο και μονο η καταναλωση για μενα ξεφευγει

Link to comment
Share on other sites

Χεχε.αυτο με την καταναλωσγ ειναι ενα θεμα.αλλα περα απο αυτο εννουσα μηχανικα τι διαφορετικο εχει.πχ μεγαλυτερη τουρμπινα η συν κομπρεσορα κτλπ.παντως μονο και μονο η καταναλωση για μενα ξεφευγει

αν και τα έχω αναφέρει μερικές σελίδες πριν, αν θέλεις να δεις καλύτερη ανάλυση με part numbers ψάξε τα

είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό μοτέρ (θεωρητικά)

πάμε στο πρακτικό κομμάτι, έχουν διαφορετική τουρμπίνα (το 122 έχει ένα μικρό καύκαλο και το 160άρι μια μεγάλη Κ03), το 160άρι έχει κομπρέσορα,

τα ΚΟΙΝΑ είναι: ίδια τροφοδοσία καυσίμου, (από αντλίες μέχρι και μπεκ), ίδια ελατήρια εισαγωγής, ίδια ελατήρια εισαγωγής και εξαγωγής (βαλβιδών), ίδιες μπιέλες, ίδιο στρόφαλο, βολάν παρόμοιο ή όμοιο (κάθεται και το ίδιο), ο συμπλέκτης ο δικός μας είναι 220mm, από το 160άρι είναι 228mm και πιο ενισχυμένος και κάθεται ο 2ος κουτί, το θέμα όμως είναι η καταπόνηση του σασμάν.

τα έμβολα είναι άγνωστο τι διαφορές έχουν στην αντοχή, το μπλοκ πιθανόν να είναι όμοιο, το καπάκι το δικό μας λέγεται ότι έχει καλύτερη ροϊκότητα.

το πάτημα της πολλαπλή εξαγωγής είναι ολόιδιο (λένε ότι κάθεται κουτί η μεγαλύτερη τουρμπίνα αλλά θέλει μεταφορά κολάρων και άλλα πολλά.

το 160άρι έχει fmic, εμάς έχει υδρόψυκτο ιντερκούλερ μέσα στην εισαγωγή.

το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ πρόβλημα όμως που θα μας δυσκολέψει πολύ σε βελτιώσεις είναι το σασμάν το οποίο το δικό μας ΔΕΝ αντέχει πολλά κιλά ροπής όπως αυτο από το 160άρι

ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Απολυτα φιλε.κατατοπιστικοτατος.απλα ηθελα να μαθω αν το δικο μαε μπορει να φτασει το 160αρι αλλα καταλαβα οτι απλα δεν γινεται η δεν αξιζει το ρισκο για εμφανιση βλαβων.τωρα το δικο μας με προγραμμα ξεφευγει πολυ σε καταναλωση?

Link to comment
Share on other sites

με πρόγραμμα φτάνει το 160άρι και μέχρι κάποια χιλιόμετρα (150) πάνε περίπου μαζί, γενικώς δίνει δυνατά η Κ03 μετά από κάποια χιλιόμετρα και είναι αισθητή η διαφορά

Link to comment
Share on other sites

το σασμάν το οποίο το δικό μας ΔΕΝ αντέχει πολλά κιλά ροπής όπως αυτο από το 160άρι

Αυτό το συμπέρασμα πως βγήκε ?

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβες.Και εγω αυτο ηθελα να ρωτησω!!

Ξερουμε κατι?Βελτιωθηκαν σκορπισαν σαζμαν?Εχουμε τιποτα τεχνικα χαρακτηριστικα απο την εταιρια??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το συμπέρασμα πως βγήκε ?

Κοσμά τα είπαμε και κοντά αν θυμάσαι (είχα έρθει με ένα άσπρο Leon Cupra φίλου στο ΙΚΕΑ)

ktm έχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

Ναι θυμάμαι αλλά είναι λίγο μπέρδεμα η κατάσταση γιατί ενώ είναι θεωριτικά ίδια με τα seat, υπάρχουν πολλά θέματα στα leon κάτι που δεν βλέπουμε εδώ. Και να πεις ότι πουλάνε περισσότερα από τα golf ίσως να δικαιολογούταν αλλά δεν ξέρω τι να πω, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

φίλε το ίδιο ακριβώς συνέβει και σε Audi A3 άρα δεν το θεωρείς τυχαίο ή κακής ποιότητας.... οφείλεται κατά ένα μεγάλο λόγο στον ενισχυμένο συμπλέκτη, που ή αφήνεις τον μαμά και τον αλλάζεις συχνά, ή βάζεις ενισχυμένο και παίρνει και άλλα η μπάλα

Link to comment
Share on other sites

τΟσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση ? Δεν νομιζω ρε παιδια δηλαδη οταν εμενα καιει σε εθνικο δρομο 6.4(μετα το update) λ με 120 ποσο δηλαδη εχει το 122 . Εχω κανει πολλες φορες ταξιδι πακετο με golf 6 122 και πισω εγω με 160 ...και η διαφορες ηταν αμελητεες....

Link to comment
Share on other sites

οι καταναλώσεις σε ταξίδι μπορεί να είναι και ολόιδιες με το 160άρι και 122άρι και ειδικά με το 160αρι DSG είναι χαμηλότερες

απλώς εντός πόλης στο 122 μπορεί να πέφτει λίγο πιο χαμηλά, όχι κάτι το τρελό όμως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση, γιατί όταν πατήσω γκάζι στο ρελαντί αυτό ανεβάζει στροφές μέχρι τις 4 χιλιάδες? είναι φυσιολογικό? Και γενικά το αισθάνομαι λίγο αδύναμο στις χαμηλές στροφές.. Κάτι που πριν την αλλαγή του συμπλέκτη δεν το έβλεπα :nea::help::crazy:

Και μία τελευταία ερώτηση. σχετικά με το turbo. μου είπαν από την αντιπροσωπεία να περιμένω και να μην το πατάω (κάπου 2.000-2.500στροφές) μέχρι να έχω κάποια ένδειξη στην θερμοκρασία λαδιού.Έπειτα χαλαρή οδήγηση μέχρι να φτάσω τα λάδια στους 90 βαθμούς. Έτσι πρέπει να οδηγάω δλδ? Θερμοκρασία λαδιών >90 θερμοκρασία κινητήρα 90?

Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Στο ρελαντί δεν ανεβάζει πάνω 4000 για προστασία του κινητήρα,ειναι φυσιολογικό

Όσο αναφορά την πεσμένη απόδοση μπορεί να παίζουν πολλά,από τον καιρό μέχρι και μηχανικό πρόβλημα(το απέυχομαι)

Για το turbo,βάζεις μπρος...αν κάνει cold start(μένουν οι στροφές για κάποια δεύτερα κοντα στις 1100) περιμένεις να πέσουν οι στροφές και μετά ξεκινάς χαλαρά,αν πάλι δεν κανει cold start ξεκινάς χαλαρά

Όταν θα φτάσουν τα λάδια 85-90 είναι έτοιμο για το πιέσεις και γενικά δεν έχει ανάγκη

Απλά μέχρι να φτάσουν τα λάδια στην παραπάνω θερμοκρασία είναι προτιμότερο να μην το πιέζεις αλλά να πηγαινεις νορμαλ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την θερμοκρασία λειτουργίας είναι πολύ σημαντικό όχι μόνο στα TSI αλλά γενικά σε όλους τους κινητήρες, πριν τους πιέσετε να τους αφήνετε να φτάσουν σε θερμοκρασία λειτουργίας (λάδια και νερά). Όχι να περιμένετε σταματημένοι αλλά χαλαρή οδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Οτι λέει το καπάκι της βενζίνης

Edited by Mist
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η τάπα μπορεί να λέει και 37 αν εχεις 17αρες με 45 προφιλ στους ελληνικούς δρόμους θα σκορπίσει 32 μπρος 31-30 πίσω ειναι το ιδανικό σε 17αρες ιδικά αμα έχεις και σφικτή ανάρτηση

Edited by alex-g
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η τάπα μπορεί να λέει και 37 αν εχεις 17αρες με 45 προφιλ στους ελληνικούς δρόμους θα σκορπίσει 32 μπρος 31-30 πίσω ειναι το ιδανικό σε 17αρες ιδικά αμα έχεις και σφικτή ανάρτηση

Αν ο φιλος εχει το golf 122 με τις μαμα ζαντες και λαστιχα, ειναι στα 205/55/16 οποτε η ταπα θα αναφερεται σε αυτες τις διαστασεις.Αν τωρα τα εχει αλλαξει τοτε οκ δεν συμβουλευσαι την ταπα.Οπως και να εχει σημασια εχει να ριχνουμε καμια ματια στον αερα 1 φορα τον μηνα για να αποφυγουμε προωρη φθορα ελαστικων και παραπανω καταναλωση καυσιμου. :acute:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.