Jump to content
easyrider

ρελαντί Jetta Tsi

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

Έχω ένα jetta tsi 140 HP το οποίο εδώ και λίγες ημέρες κάνει κάποιες αρρυθμίες στο ρελαντί.

Δεν το παρουσιάζει όταν είναι κρύο αλλά μόνο όταν είναι ζεστό.

πρέπει να ανησυχώ ;;;

Link to comment
Share on other sites

Η βελονα του στροφομετρου παιζει?Οταν λες αρυθμιες εννοεις σε αισθηση μονο η εχεις καποιο συμπτωμα?Αν εχεις την αισθηση στο ρελαντι με σταθερη βελονα στροφομετρου οτι το αυτοκινητο εχει αρυθμιες το κανουν ολα τα jetta tsi&golf tsi.Αν εχεις και καποιες αλλες ενδειξεις τοτε ισως θελει ψαξιμο.

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Η βελονα του στροφομετρου παιζει?Οταν λες αρυθμιες εννοεις σε αισθηση μονο η εχεις καποιο συμπτωμα?Αν εχεις την αισθηση στο ρελαντι με σταθερη βελονα στροφομετρου οτι το αυτοκινητο εχει αρυθμιες το κανουν ολα τα jetta tsi&golf tsi.Αν εχεις και καποιες αλλες ενδειξεις τοτε ισως θελει ψαξιμο.

Ελπιζω να βοηθησα

η βελόνα του στροφόμετρο παίζει χωρις όμως να έχει μεγάλες διακυμάνσεις (περίπου 100-150 στροφές). τις αρυθμίες τις αντιλαμβάνομαι χωρίς να υπάρχει κάποιο σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε στο δικο μου η βελονα δεν παιζει αλλα καποιες φορες εχω την αισθηση οτι κανει αρυθμιες.Νομιζω οτι ολα ετσι κανουν

Στο δικό μου κάποιες φορές κατά την κρύα εκκίνηση η βελόνα ξεκινά ψηλότερα γύρω στις 1200 λές και το μαρσάρω και μετά από 5-10 sec οι στροφές πέφτουν πάλι στα κανονικά επίπεδα (650rpm). Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό και γιατί το κάνει μόνο ορισμένες φορές;

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου κάποιες φορές κατά την κρύα εκκίνηση η βελόνα ξεκινά ψηλότερα γύρω στις 1200 λές και το μαρσάρω και μετά από 5-10 sec οι στροφές πέφτουν πάλι στα κανονικά επίπεδα (650rpm). Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό και γιατί το κάνει μόνο ορισμένες φορές;

Και προφανώς σου το κάνει κυρίως με κρύο καιρό ε?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου κάποιες φορές κατά την κρύα εκκίνηση η βελόνα ξεκινά ψηλότερα γύρω στις 1200 λές και το μαρσάρω και μετά από 5-10 sec οι στροφές πέφτουν πάλι στα κανονικά επίπεδα (650rpm). Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό και γιατί το κάνει μόνο ορισμένες φορές;

Ειναι φυσιολογικο φιλε μου. Και οταν ειναι κρυος ο καιρος διαρκει και περισσοτερο το ''μαρσαρισμα'' που λες. Να μην ξεκινας παντως μεχρι να πεσουν οι στροφες.

Edited by geok100
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο φιλε μου. Και οταν ειναι κρυος ο καιρος διαρκει και περισσοτερο το ''μαρσαρισμα'' που λες. Να μην ξεκινας παντως μεχρι να πεσουν οι στροφες.

ΟΚ, αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική του δεδομένου ότι δεν φαίνεται να συμβαδίζει με τον καιρό π.χ. σήμερα που είναι πολύ πιο κρύος από προχθές το δεν ανέβασε καθόλου στην εκκίνηση ενώ προχθές (τη μια από τις δύο φορές) ανέβασε!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

Έχω ένα jetta tsi 140 HP το οποίο εδώ και λίγες ημέρες κάνει κάποιες αρρυθμίες στο ρελαντί.

Δεν το παρουσιάζει όταν είναι κρύο αλλά μόνο όταν είναι ζεστό.

πρέπει να ανησυχώ ;;;

πιθανον πεταλουδα ψεκασμου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.