Jump to content
capros

Αποδοση καλοριφερ

Recommended Posts

Γεια χαρα,

ειπα κι εγω να πω το προβλημα μου που εχω με το καλοριφερ μου.Εχει μειωθει σημαντικα η αποδοση (σε ζεστη παντα μιλαμε) και δεν ξερω που μπορει να οφειλεται κατι τετοιο

Σε εναν γνωστο που το κουβεντιαζα,με ρωτησε αν εχει διαρροες νερου μεσα στην καμπινα.ΟΧΙ,ευτυχως δεν εχω τετοιο προβλημα.Η αποδοση επεσε σταδιακα σχεδον αλλα η μνημη μου, μου θυμιζει ποσο καλο καλοριφερ ειχε αυτο το συγκεκριμενο αυτοκινητο πριν κανει την εμφανιση του το προβλημα αυτο

ειναι μοντελο 6/96' και καποια φορα ειχα μεινει απο θερμοστατη τον οποιο ξυλωσα εντελως μιας και ημουν καθ οδον,τον αντικατεστησα μετα απο ενα χρονο.Εχω την εντυπωση πως καπου εκει αρχισε να πεφτει η αποδοση ζεστης του καλοριφερ μου

Υπαρχει περιπτωση να μην ειναι καταλληλος ο θερμοστατης που ειχα βαλει τοτε?Το οργανο παντως λεει σταθερα 90 βαθμους χωρις καμια αυξομειωση και το βεντιλατερ "σκαει" αντε στους 92 βαθμους

Τι λετε να κοιταξω εσεις?

Ρωτησα σε εναν-δυο μαστορες και χωρις να δουν καν τιποτα μου ειπαν πως πρεπει να κατεβει ταμπλω κτλ.Φυσικα και δεν το εβαλα μεσα για μια τετοια δουλεια,γιατι περα απο το κοστος,θεωρω πως ισως να υπαρχει μια λυση να αποφυγω ολο αυτο το πραμα

Να πω κι αυτο το τελευταιο μπας και βοηθησω καποιον να βγαλει και να εκφερει μια γνωμη.Αν ΔΕΝ βαλω τον ανεμιστηρα στην τεταρτη σκαλα,και τον κρατησω στην πρωτη πχ, νομιζω πως η κατασταση καπως σταθεροποιειται και ο αερας παραμενει ζεστος.Σιγουρα οχι οπως παλια,αλλα τουλαχιστον μπορω να πω πως ζεστενεσαι σιγουρα

Αν εχει καποιος αλλος το αντιστοιχο προβλημα στο ιδιο αμαξι,η εχει γενικη γνωση επι του θεματος,ας με συμβουλεψει.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχει σιγουρα θερμοστατης τοτε εχει βουλωσει το ψυγειο του καλοριφερ.Ψαξε για δυο σωληνες που πανε μεσα στο αμαξωμα (πισω απο το ταμπλο) Συνηθως εχουν διατομη σαν την διαμετρο του αντιχειρα.Λυσε τα και βαλε σωληνα νερου να τα ξεπλυνεις.Αν δεν τρεχει καθαρο το νερο τοτε οντως πας για ξυλωμα ταμπλο.

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχει σιγουρα θερμοστατης τοτε εχει βουλωσει το ψυγειο του καλοριφερ.Ψαξε για δυο σωληνες που πανε μεσα στο αμαξωμα (πισω απο το ταμπλο) Συνηθως εχουν διατομη σαν την διαμετρο του αντιχειρα.Λυσε τα και βαλε σωληνα νερου να τα ξεπλυνεις.Αν δεν τρεχει καθαρο το νερο τοτε οντως πας για ξυλωμα ταμπλο.

θα το κοιταξω ισως και αυριο αλλα εχω μια ελπιδα να βαλω εναν αλλο θερμοστατη που εχω ως εφεδρικο μιας και ο τοτε που ειχα τοποθετησει,τα εχει φαει τα ψωμακια του και καλο θα ειναι να τον πεταξω πριν μου την φερει

αν δεν αλαξει κατι,πολυ φοβαμαι κι εγω πως ειναι οπως τα λες φιλε

Edited by capros
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι αυτό που λες για την τέταρτη σκάλα….Αν βάλεις τον διακόπτη φουλ ζέστη αλλά τον ανεμιστηρα στον μηδέν χωρίς την ανακύκλωση ενώ το αυτοκίνητο τρέχει ο αέρας που φέρνει μέσα είναι ζεστός? (Εννοείται με μοτέρ ζεστό δηλ θερμοστάτη φουλ ανοικτό). Αν ναι μπορέι απλά να θες το μοτεράκι του ανεμισtήρα που δεν ξέρω σίγουρα αν από λύσιμο είναι πιο απλό. Το θέμα είναι δηλ που δίνει χέρι σε μάστορα να δουλέψει…..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι αυτό που λες για την τέταρτη σκάλα….Αν βάλεις τον διακόπτη φουλ ζέστη αλλά τον ανεμιστηρα στον μηδέν χωρίς την ανακύκλωση ενώ το αυτοκίνητο τρέχει ο αέρας που φέρνει μέσα είναι ζεστός? (Εννοείται με μοτέρ ζεστό δηλ θερμοστάτη φουλ ανοικτό). Αν ναι μπορέι απλά να θες το μοτεράκι του ανεμισtήρα που δεν ξέρω σίγουρα αν από λύσιμο είναι πιο απλό. Το θέμα είναι δηλ που δίνει χέρι σε μάστορα να δουλέψει…..

ανεφερα την τεταρτη σκαλα απλα για να δειξω πως η ζεστη ειναι λιγη και εξαφανιζεται οταν μεγαλωσουν οι απαιτησεις βαζοντας τον ανεμιστηρα να δουλευει στο φουλ

ο ανεμιστηρας παντως (για να ξερεις) βγαινει χωρις ιδιαιτερο κοπο και λυσιμο και προσωπικα ο δικος μου δουλευει κανονικα.Μονο ενα "τριξιμο" εκανε παλια απο σκουπιδακια και ψιλοσκουριτσα που ειχε κατω στο ρουλεμαν (απο μια φορα που μου ειχε βουλωσει το λουκι και περασε η σταθμη απο το νερο στο "κλαπετο" ολα αυτα) , αλλα το ειχα φτιαξει με WD40 και ολα καλα με αυτο απο τοοοοοοοτε.

θα βαλω ενα αεροθερμο να υσηχασω μαλλον αν κρυωσω καμια φορα

βασικα εγω ποτε δεν κρυωσα,απλα οι γυναικες οπως θα ξερετε,ειναι λιγακι πιο απαιτητικες οσον αφορα την ζεστασια τον χειμωνα tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

H βάλε μια τουρμπινούλα να βράζει όλο το αμάξι μετά :)

Πάντως πέρα από την πλάκα όταν το πολάκι μου ήταν νορμάλ, σε παρόμοιο πρόβλημα (υπολειτουργούσε το καλοριφέρ) είχα αλλάξει απλά θερμοστάτη και είχε λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

H βάλε μια τουρμπινούλα να βράζει όλο το αμάξι μετά :)

Πάντως πέρα από την πλάκα όταν το πολάκι μου ήταν νορμάλ, σε παρόμοιο πρόβλημα (υπολειτουργούσε το καλοριφέρ) είχα αλλάξει απλά θερμοστάτη και είχε λυθεί.

δεν εχω αδειασει ακομα να βαλω αυτον που εχω καβαντζα στην ακρη

ειπα και παραπανω πως ειναι μια ελπιδα

πααντως ευχαριστω... τετοια θελω να ακουω tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.