Jump to content
nitro2550

Η ωρα της αληθειας για τα 200++αρια Tsi!

Recommended Posts

Λοιπον ωραιο το εργαλειο μας σφαιρατο,"ευκολα" βελτιωσιμο και αλλα πολλα καλα...αλλα...απο την στιγμη που βαλατε το προγραμμα το αυτοκινητο εχει παρουσιασει καποια βλαβη??ανεβαζει θερμοκρασιες full ειδικα το καλοκαιρι????...εχει ζητησει κατι παραπανω απο αυτα που θα ζηταγε αν εμενε εργοστασιακο??(εκτος απο βενζινη :-) ...αν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα σε τι βαθος χρονου σας το παρουσιασε....???

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειχε κανεις προγραμμα στο TSI απο το Καλοκαιρι για να ξερει περι θερμοκρασιων σε τετοια εποχη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ειναι το πρωτο μου post αλλα παρακολουθω το site αρκετο καιρο ειδικα το συγκεκριμενο υποφορουμ και παντα οτι εψαχνα να μαθω το μαθαινα χαρη στις πλουσιες συζητησεις που γινονται μεσα στα posts.Αλλα το συγκεκριμενο ερωτημα ειναι ενα που δεν εχει απαντηθει ποτε και ειπα να ρωτησω και εγω...οσο για αυτο που ειπε ο φιλος Νασος πιστευω οτι υπαρχουν tsi που εχουν το προγραμμα σιγουρα πανω απο ενα χρονο οποτε ελπιζω να δουμε καποιο φως......

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειχε κανεις προγραμμα στο TSI απο το Καλοκαιρι για να ξερει περι θερμοκρασιων σε τετοια εποχη.

Kανεις λαθος ... Οι πρωτοι που βαλανε προγραμμα ηταν απο τον Μαιο... και δεν ειχαν κανενα προβλημα ... Εγω προσωπικα εβαλα τον Αυγουστο εχω κανει 10.000 χλμ με προγραμμα και δεν ειχα κανενα προβλημα ;) Αλλοι εχουν κανει πολλα περισσοτερα απο εμενα χλμ με προγραμμα και κανενας τους δεν ειχε προβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

Kανεις λαθος ... Οι πρωτοι που βαλανε προγραμμα ηταν απο τον Μαιο... και δεν ειχαν κανενα προβλημα ... Εγω προσωπικα εβαλα τον Αυγουστο εχω κανει 10.000 χλμ με προγραμμα και δεν ειχα κανενα προβλημα :lol: Αλλοι εχουν κανει πολλα περισσοτερα απο εμενα χλμ με προγραμμα και κανενας τους δεν ειχε προβλημα ...

Φίλε μου, τί πρόγραμμα έχεις βάλει!;

Έχω ψιλομπερδευτεί... η REVO τα 140 τα κάνει 205 με 26 κιλά ροπή, ενώ η OVERLOAD στα 205 δίνει 32 κιλά ροπή!!!

Μπορείς να με βοηθήσεις εσύ ή κάποιος άλλος με πρόγραμμα!; :)

Μήπως να ανοίξω νέο θέμα!;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, τί πρόγραμμα έχεις βάλει!;

Έχω ψιλομπερδευτεί... η REVO τα 140 τα κάνει 205 με 26 κιλά ροπή, ενώ η OVERLOAD στα 205 δίνει 32 κιλά ροπή!!!

Μπορείς να με βοηθήσεις εσύ ή κάποιος άλλος με πρόγραμμα!; ;)

Μήπως να ανοίξω νέο θέμα!;

Για να βγαλει ενα TSi με προγραμμα 32kgrm ροπη χωρις ρυθμισεις της ανατιναξεως και με κανονικο καυσιμο, πρεπει να δουλευει 1,9bar, συμφωνα μ αυτα που εχω δει στην πραξη (εξαιρεση αποτελει οταν το dynoplot ειναι απο κανενα dyanapack ή αλλο αισιοδοξο δυναμομετρο , που ομως δεν ειναι και η πραγματικοτητα). Ο κινητηρας ειναι μονο 1400cc μην ξεχναμε. Τετοιες πιεσεις δεν ειναι εκτενως δοκιμασμενες για να μπορουμε να πουμε οτι σιγουρα ειναι αξιοπιστο το αποτελεσμα. Παντως 220ΗΡ και 28kgrm ειναι αποτελεσμα που σε πολλα ΦΠΕ εχει εφαρμοστει και ειναι αποδεδειγμενα αξιοπιστα.

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ολα τα tsi , μεχρι στιγμης παντα, λειτουργουν απροβληματιστα χωρις το αυτοκινητο να εχει ζητησει ουτε μια φλατζουλα λιγο λαδακι ενα i/c κατι ???δηλαδη το αυτοκινητο σε τετοια διαφορα στις πιεσεις δεν φαινεται να θελει ενα intercooler??ααα και μια διευκρινηση οταν μιλαω για tsi φυσικα αναφερομαι και στα gt με προγραμμα.....

220 hp και 28 kgrm με ποιο προγραμμα μπορεις να το πετυχεις....???

Edited by nitro2550
Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλει ενα TSi με προγραμμα 32kgrm ροπη χωρις ρυθμισεις της ανατιναξεως και με κανονικο καυσιμο, πρεπει να δουλευει 1,9bar, συμφωνα μ αυτα που εχω δει στην πραξη (εξαιρεση αποτελει οταν το dynoplot ειναι απο κανενα dyanapack ή αλλο αισιοδοξο δυναμομετρο , που ομως δεν ειναι και η πραγματικοτητα). Ο κινητηρας ειναι μονο 1400cc μην ξεχναμε. Τετοιες πιεσεις δεν ειναι εκτενως δοκιμασμενες για να μπορουμε να πουμε οτι σιγουρα ειναι αξιοπιστο το αποτελεσμα. Παντως 220ΗΡ και 28kgrm ειναι αποτελεσμα που σε πολλα ΦΠΕ εχει εφαρμοστει και ειναι αποδεδειγμενα αξιοπιστα.

Καταλαβαίνω, αλλά αυτά δίνουν επίσημα οι βελτιωτές στις ιστοσελίδες τους! :rolleyes: Το ένα 26 κ το άλλο 32 κιλά ροπή!!! ;)

Όσοι έχετε βάλει προγραμμα, τα δυναμομετρήσατε πριν κ μετά!; ;)

Link to comment
Share on other sites

Kανεις λαθος ... Οι πρωτοι που βαλανε προγραμμα ηταν απο τον Μαιο... και δεν ειχαν κανενα προβλημα ... Εγω προσωπικα εβαλα τον Αυγουστο εχω κανει 10.000 χλμ με προγραμμα και δεν ειχα κανενα προβλημα ;) Αλλοι εχουν κανει πολλα περισσοτερα απο εμενα χλμ με προγραμμα και κανενας τους δεν ειχε προβλημα ...

[/quote

Γεια σας παιδιά,καινούριος revo-tsi εδω,απο ροδο!μόλις πριν 3 μερες το έβαλα με 700,εδώ στην vw!δεν είχα κ άλλη επιλογή για πρόγραμμα..παντως,εντάξει καμία σχεση με πριν!Βill εχεις κ συ το revo ετσι?ολα καλα ως τωρα,σωστα?σε βάθος χρόνου θα φανεί η αξιοπιστία...

Link to comment
Share on other sites

Λιγοι τα μετρουν πριν και μετα.Ταπεινη μου γνωμη, αν ενδιαφερεστε για βελτιωση στο αυτοκινητο σας αρχικα ριχνετε ενα μετρημα ,σε μαμα κατασταση και σε συγκεκριμενο dyno για να υπαρχει μετρο συγκρισης.Καλο ειναι να ξερετε τι θελετε αλλα και τι εχετε.Μη στεκεστε στη διαφημιση μονο.Επικοινωνειτε με βελτιωτες.Παντως οντως τα 220 αλογα και ροπη στα 29 κιλα ειναι νουμερο που ερχεται οχι με ενα προγραμμα μονο ,θελει και περιφερειακα.Για καποιον που δε θελει να προχωρησει και σε αλλες επεμβασεις, με ενα προγραμμα μπορει να φτασει τα 200αλογα χωρις να σκεφτεται φθορες και ρισκα.Τωρα πια ολοι οι βελτιωτες εχουν τετοιο πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λέει ο Αλεξ.

ΥΓ.Δεν τα ενώνουν οι mod με το άλλο θέμα ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,καινούριος revo-tsi εδω,απο ροδο!μόλις πριν 3 μερες το έβαλα με 700,εδώ στην vw!δεν είχα κ άλλη επιλογή για πρόγραμμα..παντως,εντάξει καμία σχεση με πριν!Βill εχεις κ συ το revo ετσι?ολα καλα ως τωρα,σωστα?σε βάθος χρόνου θα φανεί η αξιοπιστία...

Geia xara, tha hthela na se rotiso epidi ki egw eimai apo ti rodo kai skeftomai na to valo ki egw to revo stin vw, (h alithia einai oti den exoume ontos alles epiloges edw me eggiisi) fire.gif

1. Sou dosane katholou 5 hours demo?

2. Kamia kontritza prin kai meta ekanes me kanenan na deis diafores, giati ap'oti katalava den to evales se dinamometro.

Kai genika pos to aisthanesai to golfaki, kompresora->turbo lag katholou?

H dinami 5 me 7000 rpm?

Kai tha hriazetai na kaneis update kathe xrono as poume opos ta mama tsi h opote xriazetai telos panton?

evxaristo

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Geia xara, tha hthela na se rotiso epidi ki egw eimai apo ti rodo kai skeftomai na to valo ki egw to revo stin vw, (h alithia einai oti den exoume ontos alles epiloges edw me eggiisi) fire.gif

1. Sou dosane katholou 5 hours demo?

2. Kamia kontritza prin kai meta ekanes me kanenan na deis diafores, giati ap'oti katalava den to evales se dinamometro.

Kai genika pos to aisthanesai to golfaki, kompresora->turbo lag katholou?

H dinami 5 me 7000 rpm?

Kai tha hriazetai na kaneis update kathe xrono as poume opos ta mama tsi h opote xriazetai telos panton?

evxaristo

Γεια σου συμπολιτη!αν κ μενω κρεμαστη...καθόλου αλλες επιλογες δεν εχουμε μαλλον...!

1.οχι το ρεβο δεν εχει demo,το βαζεις απευθειας,σε 25 λεπτα ειναι ετοιμο

2.οχι κοντρα δεν το εχω κανει αλλα εχει μεγαλη διαφορα με πριν,φαίνεται!ξερεις κανεναν εσυ εδω που να κανει δυναμομετριση??δεν εχει lag,στις χαμηλες ειναι λιγο πιο δυνατο απο πριν αλλα απο τις 4000 κ πανω..κολαση μεχρι κ τους κοφτες!δεν μου ειπαν κατι για τα updates..λογικα αν μου κανουν update μετα θα ξαναπερασουν το προγραμμα...παντως σου λεω το αμαξι καμια σχεση!αφου εισαι απο δω αν θες μπορουμε να βρεθουμε να το δεις,να το δοκιμασεις,πριν το βαλεις!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συμπολιτη!αν κ μενω κρεμαστη...καθόλου αλλες επιλογες δεν εχουμε μαλλον...!

1.οχι το ρεβο δεν εχει demo,το βαζεις απευθειας,σε 25 λεπτα ειναι ετοιμο

2.οχι κοντρα δεν το εχω κανει αλλα εχει μεγαλη διαφορα με πριν,φαίνεται!ξερεις κανεναν εσυ εδω που να κανει δυναμομετριση??δεν εχει lag,στις χαμηλες ειναι λιγο πιο δυνατο απο πριν αλλα απο τις 4000 κ πανω..κολαση μεχρι κ τους κοφτες!δεν μου ειπαν κατι για τα updates..λογικα αν μου κανουν update μετα θα ξαναπερασουν το προγραμμα...παντως σου λεω το αμαξι καμια σχεση!αφου εισαι απο δω αν θες μπορουμε να βρεθουμε να το δεις,να το δοκιμασεις,πριν το βαλεις!

Oraia, evxaristo gia tin grigori apantisi an kai skeftomai na to valo se kana dimino logo (evron) :lol:

alla tha ithela na to do to diko sou sigoura prin to valo an kai pistevo pos den tha mino apogoitevmenos.

Tha vrethoume kapoia stigmi molis elevtherotho ki'gw apo ti douleia mou giati apo avrio arhizoume pali sto full.

Steile mou pm to kinito sou.

Oso gia dinamometrisi iparxi enas stin analipsi, Timi 80E

Link to comment
Share on other sites

Oraia, evxaristo gia tin grigori apantisi an kai skeftomai na to valo se kana dimino logo (evron) :lol:

alla tha ithela na to do to diko sou sigoura prin to valo an kai pistevo pos den tha mino apogoitevmenos.

Tha vrethoume kapoia stigmi molis elevtherotho ki'gw apo ti douleia mou giati apo avrio arhizoume pali sto full.

Steile mou pm to kinito sou.

Oso gia dinamometrisi iparxi enas stin analipsi, Timi 80E

...Αχ αυτα τα ευρω... :lol: ...σιγουρα δεν θα απογοητευτεις!το αντιθετο θα ελεγα :lol: Βγαλε κανα ευρω να το βαλεις πιο γρηγορα!..αααα!παντως 1 φτιαγμενο 106 το περασα ανετα στο τσαιρι...κ γω για αυτον ηξερα αλλα εμαθα οτι εκλεισε...πως κανω pm??

Link to comment
Share on other sites

...Αχ αυτα τα ευρω... :lol: ...σιγουρα δεν θα απογοητευτεις!το αντιθετο θα ελεγα :lol: Βγαλε κανα ευρω να το βαλεις πιο γρηγορα!..αααα!παντως 1 φτιαγμενο 106 το περασα ανετα στο τσαιρι...κ γω για αυτον ηξερα αλλα εμαθα οτι εκλεισε...πως κανω pm??

Pano aristera pata sto nick "send message"

h kane mou replay, sou exo steili pm tongue.gif

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Σου εκανα replay,το πηρες?οποτε θες παρε με τηλ.παμε για καφε κ για γκαζιααα ^_^ ...πρωινα δουλευω μονο

Nai to pira, ksexases na mou peis tin pinakida sou gia na kanw stin akri otan se vlepo sto dromo tongue.gif

(joke)

Link to comment
Share on other sites

^_^:rolleyes: :rolleyes: ...καλο,καλο!!ναι ωντος γραφε ελληνικα να καταλαβαινομαστε κ καλυτερα!κουιζ για την πινακιδα:ρορ-η ηλικια μου μειων 3(ελα ευκολακι ειναι)....παω βολτα ροδο...να κερασω κ κανα τσαι !!:rolleyes::lol:tongue.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.