Jump to content
vstratis

Jetta Tsi 140ps 'προβληματα' ή η ιδεα μου;

Recommended Posts

καλησπερα και χρονια πολλα (καλα χριστουγεννα κλπ)

εχω απο 10/8/2007 το συγκεκριμενο μοντελο.

Ειχα εξ αρχης καποιες 'αποριες' και καποιους προβληματισμους.

Καταρχην στην 1η κ 2η ταχυτητα η επιταχυνση μου φαινεται πολυ μικροτερη σε σχεση με την 3η και ανω. Δηλαδη σαν να φτανει στο αυτοκινητο πολυ γρηγορα στα ορια του(ηχος, στροφες κλπ) χωρις ομως να αυξανει ταχυτητα τοσο πολυ.

Επιπλεον, σπανιες φορες η 2η ταχυτητα δεν κουμπωνει και πρεπει να παρω το ποδι απο συμπλεκτη και να ξαναπατησω καλα και να ξαναβαλω ταχυτητα. Αυτο το κανει (οταν το κανει) σε καμια στροφη με χαμηλη ταχυτητα (πχ μετα απο φαναρι) αλλα οχι συχνα (1-2 φορες και αν το μηνα).

Ο ηχος επισης της μηχανης μου φαινεται οτι οσο περνα ο καιρος οτι ειναι πιο 'τραχυς' και πιο ... 'ζορικος' .... χωρις ομως να εχω δει ανεβασμενες επιδοσεις σε σχεση με την αρχη που υποτιθεται ηταν πιο 'ηπια' η οδηγηση και πιο 'αδουλευτη' η μηχανη. Ισα ισα μπορω να πω οτι μου φαινονται μειωμενες οι επιδοσεις.

Επιπλεον, οταν κινειται το αυτοκινητο και ειναι κλειστα clima κλπ βγαζει ζεστο αερα. Οχι απλα τον αερα που ερχεται απο εξω αλλα ζεστο. Αυτο ειναι φυσιολογικο; (μιλαω χειμωνα καλοκαιρι σε γενικες γραμμες, αν και τωρα ειναι λιγο πιο δροσερος σε σχεση με το καλοκαιρι που ειναι καυτος ακομα κ σε σχεση με την εξωτερικη θερμοκρασια). Σε παλαιοτερα αυτοκινητα δεν το ειχα αυτο ....

Οταν βρεχει ειναι σαν να 'μπαζει' , δλδ ο ηχος που κανει η βροχη ειναι λες και εχω αφησει παραθυρο. Το ιδιο και με τον αερα. Σε παλαιοτερα και θεωρητικα υποδεεστερα αυτοκινητα δεν ειχα τετοια 'συμπτωματα' ....

Ολα αυτα τα ειχα πει στο πρωτο σερβις-λαδια και υποτιθεται δεν ειχαν βρει καποιο 'προβλημα'

Εγω σκεφτομαι για την τουρμπινα κυριως και για τη μηχανη δευτερευοντως να κανω ενα vagcom test. Αξιζει; Θα μου δωσει αποτελεσματα που θα ειναι εκτιμησιμα ωστε να αποκλεισω προβληματα κλπ οσο ειναι στην εγγυηση;

Εκτος αντιπροσωπειας καποιον καλο σε Θεσσαλονικη ξερει κανεις για vagcom και λοιπα τσεκαπς που να ειναι εμπιστοσυνης;

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα (καλα χριστουγεννα κλπ)

εχω απο 10/8/2007 το συγκεκριμενο μοντελο.

Ειχα εξ αρχης καποιες 'αποριες' και καποιους προβληματισμους.

Καταρχην στην 1η κ 2η ταχυτητα η επιταχυνση μου φαινεται πολυ μικροτερη σε σχεση με την 3η και ανω. Δηλαδη σαν να φτανει στο αυτοκινητο πολυ γρηγορα στα ορια του(ηχος, στροφες κλπ) χωρις ομως να αυξανει ταχυτητα τοσο πολυ.

Επιπλεον, σπανιες φορες η 2η ταχυτητα δεν κουμπωνει και πρεπει να παρω το ποδι απο συμπλεκτη και να ξαναπατησω καλα και να ξαναβαλω ταχυτητα. Αυτο το κανει (οταν το κανει) σε καμια στροφη με χαμηλη ταχυτητα (πχ μετα απο φαναρι) αλλα οχι συχνα (1-2 φορες και αν το μηνα).

Ο ηχος επισης της μηχανης μου φαινεται οτι οσο περνα ο καιρος οτι ειναι πιο 'τραχυς' και πιο ... 'ζορικος' .... χωρις ομως να εχω δει ανεβασμενες επιδοσεις σε σχεση με την αρχη που υποτιθεται ηταν πιο 'ηπια' η οδηγηση και πιο 'αδουλευτη' η μηχανη. Ισα ισα μπορω να πω οτι μου φαινονται μειωμενες οι επιδοσεις.

Επιπλεον, οταν κινειται το αυτοκινητο και ειναι κλειστα clima κλπ βγαζει ζεστο αερα. Οχι απλα τον αερα που ερχεται απο εξω αλλα ζεστο. Αυτο ειναι φυσιολογικο; (μιλαω χειμωνα καλοκαιρι σε γενικες γραμμες, αν και τωρα ειναι λιγο πιο δροσερος σε σχεση με το καλοκαιρι που ειναι καυτος ακομα κ σε σχεση με την εξωτερικη θερμοκρασια). Σε παλαιοτερα αυτοκινητα δεν το ειχα αυτο ....

Οταν βρεχει ειναι σαν να 'μπαζει' , δλδ ο ηχος που κανει η βροχη ειναι λες και εχω αφησει παραθυρο. Το ιδιο και με τον αερα. Σε παλαιοτερα και θεωρητικα υποδεεστερα αυτοκινητα δεν ειχα τετοια 'συμπτωματα' ....

Ολα αυτα τα ειχα πει στο πρωτο σερβις-λαδια και υποτιθεται δεν ειχαν βρει καποιο 'προβλημα'

Εγω σκεφτομαι για την τουρμπινα κυριως και για τη μηχανη δευτερευοντως να κανω ενα vagcom test. Αξιζει; Θα μου δωσει αποτελεσματα που θα ειναι εκτιμησιμα ωστε να αποκλεισω προβληματα κλπ οσο ειναι στην εγγυηση;

Εκτος αντιπροσωπειας καποιον καλο σε Θεσσαλονικη ξερει κανεις για vagcom και λοιπα τσεκαπς που να ειναι εμπιστοσυνης;

ευχαριστω!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΕ, ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ 2007, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΕ 1η ΚΑΙ 2η, ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟ ΕΞΗΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΑΖΑ ΤΗΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΒΑΛΩ 2η ΣΧΕΣΗ, ΤΟΤΕ ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΝ ΕΝΑΝ ΘΟΡΥΒΩΣ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΣ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΠΑΝΙΑ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ, ΕΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ, ΚΑΠΟΙΑ "ΣΥΧΡΟΝΙΖΕ" Η' ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥΣ. ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΝΕ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΕΓΓΥΗΣΗ.

ΕΧΩ 41000 ΧΛΜ. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔEN ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ

Edited by GAK
Link to comment
Share on other sites

Για τη 2α μαλλον πας για συχροωιζε σιγα σιγα,για το ζεστο αερα ρυθμισε τη θερμοκρασια π.χ 17 βαθμους και κλεισε τον κλιματισμο τι αερα θα σου φερει?Μετα ρυθμισε 23 και ξανακλεισε τον κλιματισμο θα εχει διαφορα?Εμενα το αυτοκινητο ειναι 6/07 με 25000ΚΜ και εχω αλλαξει συχρονιζε λογω 2ας και εχω κανει και μια αναβαθμιση στον εγκεφαλο διοτι το αυτοκινητο δεν ηταν τοσο ομαλο(επιταχυνση)οπως στην αρχη.Ελπιζω να βοηθησα

Υ.Γ. καθε αλλο παρα ησυχος ειμαι πλεον αφου κατεβασα σασμαν για το συχρονιζε σε αυτοκινητο 21000 ευρω,Ελπιζω να μην βγαλει κατι αλλο........

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

τι ειναι το 'συγχρονιζε' για να καταλαβω :unsure: και επιπλεον, αν το παω και τους πω να το δουν κ μου πουν δεν εχει τπτ (παλι) πως θα τους αναγκασω να προβουν στην αλλαγη που προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αφου δεν σου γρατζουναει ακομα καποια ταχυτητα αστο οπως ειναι, αν τοδεις και χειροτερεψει κανε μια επισκεψη σε καποιον αντιπροσωπο.Δεν νομιζω να σου πουν κατι διοτι ολα(90%) απο τα golf-jetta εχουν προβλημα με το σασμαν.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και αλλαξε συνχρωνιζε δευτερας-οπισθεν οσο ειναι νωρις να μην το ακους να γρατζουναει γιατι ποναει....

Απλα να ξερεις οτι θελει να μεινει μεσα στο συνεργειο το αμαξι 48 ωρες.

κατα τ'αλλα δεν εχει αλλες βλαβες , εγω εχω 35000 χλμ και πεταει , τωρα με το ΡΕΒΟ ακομα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε και αλλαξε συνχρωνιζε δευτερας-οπισθεν οσο ειναι νωρις να μην το ακους να γρατζουναει γιατι ποναει....

Απλα να ξερεις οτι θελει να μεινει μεσα στο συνεργειο το αμαξι 48 ωρες.

κατα τ'αλλα δεν εχει αλλες βλαβες , εγω εχω 35000 χλμ και πεταει , τωρα με το ΡΕΒΟ ακομα καλυτερα

Η οπισθεν δεν εχει συγχρονιζε.

Link to comment
Share on other sites

Στον κλιματισμο ακομα και να τον κλεισεις τελειως κρατα στην μνημη την τελευταια επιλογη σου και ο αερας που βγαινει απο τον απλο εξαερισμο του αυτοκινητου ειναι σε αυτη τη θερμοκρασια.

Ανοιξε τον κλιματισμο διορθωσε την θερμοκρασια με αυτη που θελεις, κλεισε τον τελειως παλι και θα δεις οτι θα ειναι στα επιπεδα που εδωσες.

Προσεχε το καλοκαιρι, αν τον εχεις τελειως κλειστο, να μην εχεις αφησει προηγουμενως καμμια ενδειξη απο χειμωνα γιατι θα παρουν φωτια τα μπατζακια σου.

Δυστυχως η ευτυχως ετσι λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.