Jump to content
spyros6n

Χenon χωρις να τρυπαμε καπακι

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Επειδή αγόρασα Xenon θέλω χωρίς βιασύνη να τα περάσω μόνος είχα ακούσει και με βάση τις οδηγίες ότι πρέπει να τρυπηθεί το καπάκι. Μάλιστα προτείνουν και το ποτηράκι 25mm. Επειδή όμως θέλω η διαδικασία να είναι αναστρέψιμη αν τυφλώνουν κτλ κτλ και τα καπάκια της HELLA στους παλιατζήδες δεν τα βρίσκεiς, δεν ήθελα να τα τρυπήσω. Έτσι βρήκα ότι στο καπάκι υπάρχει ήδη μια οπή μάλλον για αερισμό από την οποία πέρασα τα 4 καλώδια προς το ballast (βλέπε φοτο) . Το άσχημο είναι ότι κόβεις και ενώνεις καλωδίωση από τα xenon, το καλό έχεις ακόμα στεγανό καπάκι.Οσοι βάλατε άσχετα τελικά αν είναι 6n τα τρυπήσατε, τα περάσατε από αλλού? Αν μπορείτε βάλτε και φοτο ….Ευχαριστώ

post-2281-1233513976_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τροπος αναγκαστηκα πρεπει ν τρυπηθει το καπακι , τα ξενον δινουν ελαστικα ταπακια που κλεινουν την τρυπα και ολα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή αγόρασα Xenon θέλω χωρίς βιασύνη να τα περάσω μόνος είχα ακούσει και με βάση τις οδηγίες ότι πρέπει να τρυπηθεί το καπάκι. Μάλιστα προτείνουν και το ποτηράκι 25mm. Επειδή όμως θέλω η διαδικασία να είναι αναστρέψιμη αν τυφλώνουν κτλ κτλ και τα καπάκια της HELLA στους παλιατζήδες δεν τα βρίσκεiς, δεν ήθελα να τα τρυπήσω. Έτσι βρήκα ότι στο καπάκι υπάρχει ήδη μια οπή μάλλον για αερισμό από την οποία πέρασα τα 4 καλώδια προς το ballast (βλέπε φοτο) . Το άσχημο είναι ότι κόβεις και ενώνεις καλωδίωση από τα xenon, το καλό έχεις ακόμα στεγανό καπάκι.Οσοι βάλατε άσχετα τελικά αν είναι 6n τα τρυπήσατε, τα περάσατε από αλλού? Αν μπορείτε βάλτε και φοτο ….Ευχαριστώ

Φιλε αν τα βαζεις με τα μαμα φωτα του 6Ν τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην στραβωνεις τους αλλους :D. Θα ελεγε οτι ειναι παντως προτιμώτερο να τρυπήσεις το καπακι παρα να κοψεις την καλωδιωση και ποσο μάλλον των φωτων. Σκεψου μονο τον εαυτο σου νυχτα στην μεση του πουθενα χωρις φωτα.... :D .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Capamaru ένα θέμα είναι αν θα τυφλώνουν αφού όμως κατέβει και η ρύθμιση δέσμης. Για το να μείνω από φώτα δεν νομίζω αμα γίνουν οι κολλήσεις με προσοχή. Το σκηνικό έχει αρκετό homework απ ότι βλέπω πριν ακουμπήσω το αμάξι. Αν όντως τυφλώνουν δεν θα τρέχει τίποτα γιατί τα καπάκια δεν θα έχουν ούτε τρύπες ούτε ταπούλες.

Link to comment
Share on other sites

μερικά κιτ ξένον έχουνε ελαστικά καπάκια ήδη τρυπημένα και βάζεις αυτά στην θέσει του μαμά...

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη το καπάκι δεν είναι ελαστικό, είναι τι γνωστό μάυρο της HELLΑ με τα ποδαράκια κάτω και το μεντεσεδάκι πάνω. Το κιτ μου δεν είχε τίποτα λαστικές ταπούλες ή τις σηκώσανε σε κάνα τελωνείο για να δουν τι έχει μέσα.Εγώ συνεχίζω (κάτι σαν πειραμα χχα) και βεβαίως αν τελικά δεν γίνει ή την πατήσω θα ενημερώσω Anyway παιδιά βάλτε καμμια φοτο όσοι μπορείτε να πάρουμε ιδέα και οι υπόλοιποι πως περάσανε που βάλατε τα ballast ….

Link to comment
Share on other sites

έτσι στίριξα τα Balast τις κάθε σκάλας

photo02wa4.th.jpg

και εδώ τα καλόδια πως είναι τουλάχιστον σε εμένα

photo01tg1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

τελικά παιδιά ναι γίνεται. Μου πήρε 4 ώρες βέβαια με τισ κολλήσεις κτλ.Ν ασημειωθεί ότι γίνονται 11 κολλήσεις.. Στη φότο είναι η λάμπα με τα καλώδια πλέον έτοιμα ΄με τα κλιπάκια. Απ ότι φαίνεται δεν τυφλώνουν με τη δέσμη στο 1.

post-2281-1234038624_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ερθεις να περασουμε και τα δικα μου μετα tongue.gif. Το αν στραβωνουν, μονο νυχτα με καποιον απεναντι στα 40 μετρα θα μπορεσεις να το καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ένα σετάκι Angel Eyes θα πήγενε γάντι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ότι τα αγγελόματα του πάνε γάντι αυτό είναι σίγουρο, μπορεί να το κάνουν και πιο όμορφο ακόμα και από το 6n2, μια που τα είδα ήδη φορεμένα σε μπλε LB5N …ίσως είναι το επόμενο βήμα (αρκεί οι λάμπες να είναι πάλι Η4)……

Aχχ Λευτέρη ανάβεις φωτιές…..

;)

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα που να δείς την νύχτα τι κάνουν άμα θές έχω αρκετά να δείς από Sonnar T (που είναι τα δικά μου) Hella, FK, In-Pro Hoffele... θα ψάξω να βρώ και στα πόσα παίζουνε αυτά πού πήρα είχανε κανα 350άρη παίζει να τα βρούμε και κανα 250 - 200 απο ebay :huh:

Υ.Γ. γνώμη μου εάν θέςν να δίξουν ποιό "αλήτικα" βάλε και φριδάκια -_-

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

τελικά παιδιά ναι γίνεται. Μου πήρε 4 ώρες βέβαια με τισ κολλήσεις κτλ.Ν ασημειωθεί ότι γίνονται 11 κολλήσεις.. Στη φότο είναι η λάμπα με τα καλώδια πλέον έτοιμα ΄με τα κλιπάκια. Απ ότι φαίνεται δεν τυφλώνουν με τη δέσμη στο 1.

ποιες κολλησεις?τι κολλησεις?δεν σε επιασα!!!!εννοεις τα καλωδια των xenon που εκοψες?οταν εγω περασα στο 9Ν μου τα xenon μονο δυο βιδες χρειαστηκα και αυτες τις ειχε και μεσα!

αληθεια το συστηματακι ποσο σου κοστισε αν επιτρεπεται βεβαια... :D

Link to comment
Share on other sites

Οι κολλήσεις αφορούσαν καθαρά την πλαξούδα των xenon. Η παράκαμψη έγινε για να περαστούν τα καλώδια μέσα πο το καπάκι του φαναριού όπως φαίνεται σε παραπάνω φοτό. Το όλο σκηνικο έγινε επειδή τα φώτα του 6n δεν είναι καθαρά σαν του 9n και αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή τύφλωμα στο απέναντι ρεύμα κυκλοφορίας να ξαναγυρίσω στην προηγούμενη κατ’ασταση……

Link to comment
Share on other sites

αμα ρυθμίσεις το φανάρι δεν θα τυφλώνεις κανέναν... :) και στην τελική ρίξε ένα Angel Eye με Projector και είσαι τζάμι ;)

Link to comment
Share on other sites

αν εβαζες και αυτο εδω τοτε θα ησουν αρχοντας

h**p://w*w.dragocsa.gr/v2/images/Polo%20(94-99)%20Black%20-%20VW04L25S.JPG

ελα να βαζουμε το χερι στη τσεπη ....

εγω το σκεφτωμαι και ειμαι ψιλο ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.