Jump to content
skaraviaios

Aftermarket ηλιοροφή

Recommended Posts

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προβώ στην εγκατάσταση μιας aftermarket ηλιοροφής στο Golfάκι μου. Τι λέτε συμφέρει; Θα επηρρεάσει την σταθερότητα ή την ακαμψία του αυτοκινήτου; Υπάρχουν κάποια στανταρ;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προβώ στην εγκατάσταση μιας aftermarket ηλιοροφής στο Golfάκι μου. Τι λέτε συμφέρει; Θα επηρρεάσει την σταθερότητα ή την ακαμψία του αυτοκινήτου; Υπάρχουν κάποια στανταρ;

Σωτηρη μην το επιχειρησεις. Το σκεφτηκα και εγω να το κανω, ( ηλιοροφη και διπλα το μωρο hearts.giftongue.gif , ο,τι καλυτερο ) αλλα αν δεν ειναι μαμα ουυυυτε να το σκεφτεις. Οπως ειπε και ο George K. +10000000000000000

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προβώ στην εγκατάσταση μιας aftermarket ηλιοροφής στο Golfάκι μου. Τι λέτε συμφέρει; Θα επηρρεάσει την σταθερότητα ή την ακαμψία του αυτοκινήτου; Υπάρχουν κάποια στανταρ;

Σωτηρη ουτε εγω θα το εκανα after-market.Δεν ξερω αν θα επηρεασει την σταθεροτητα η την ακαμψια του αυτοκινητου, αλλα σιγουρα εγω δεν θα ηθελα να κοψω λαμαρινα για να βαλω κατι που ισως δεν θα εχει και τα πλεονεκτηματα της εργοστασιακης ηλιοροφης. Θα σκεφτομουν ακομη και προβληματα στεγανοποιησης.

Η εργοστασιακη ηλιοροφη εχει μεχρι και μικρα καναλια που διοχετευουν το νερο (σε περιπτωση που καταφερει να περασει απο τα λαστιχα) στις μπροστα πορτες κατω, απο τις μεσαιες κολονες του αυτοκινητου.

Επισης πως ανοιγει η after-market?

Φιλικα παντα Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεφτόμουν για webasto να βάλω, που προμηθεύει τις Γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες και υπόσχονται να βάλουν τις σχετικές υδροροές, και ενισχύσεις. Θα τους τηλεφωνήσω και θα ρίξω το σχετικό update εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεφτόμουν για webasto να βάλω, που προμηθεύει τις Γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες και υπόσχονται να βάλουν τις σχετικές υδροροές, και ενισχύσεις. Θα τους τηλεφωνήσω και θα ρίξω το σχετικό update εδώ!

Η Webasto είναι αξιόπιστη, για τα μαστόρια δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα στο τηλέφωνο και με διαβεβαίωσαν πως η εγκατάσταση γίνεται με βάση manual που έρχεται από Γερμανία και δεν υπάρχει περίπτωση λάθους. Το αμάξι κάθεται 1,5 μέρα μέσα και γίνεται αλλαγή της ταπετσαρίας ουρανού, περνόνται οι σχετικές ενισχύσεις, συνδέονται οι υδροροές με τις εργοστασιακές και επίσης καλύπτεται με 3ετή εγγύηση στεγανότητας και μηχανικής λειτουργίας. Το μέγιστο κόστος φτάνει τα 1540¤. Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα στο τηλέφωνο και με διαβεβαίωσαν πως η εγκατάσταση γίνεται με βάση manual που έρχεται από Γερμανία και δεν υπάρχει περίπτωση λάθους. Το αμάξι κάθεται 1,5 μέρα μέσα και γίνεται αλλαγή της ταπετσαρίας ουρανού, περνόνται οι σχετικές ενισχύσεις, συνδέονται οι υδροροές με τις εργοστασιακές και επίσης καλύπτεται με 3ετή εγγύηση στεγανότητας και μηχανικής λειτουργίας. Το μέγιστο κόστος φτάνει τα 1540¤. Αυτά!

Πολλα λεφτα ρε παιδι μου. ;)

Εχεις δει μηπως πως θα ανοιγει; Εχει τον ιδιο τροπο οπως η εργοστασιακη;Και στην ανακλιση αλλα και τελειως ανοιχτη που μπαινει στον ουρανο του αυτοκινητου;

Περα απο την πλακα αν το εχεις σκεφτει σοβαρα εισαι διατεθιμενος να δωσεις τα χρηματα και ισχυουν οι εγγυησεις που σου υποσχονται καντο.

(Οι υδροροες ειναι πολυ σημαντικο κομματι εκτος απο την ενισχυση)

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος αναφέρεται στην ηλιοροφή που ανοίγει, όχι προς τα πάνω, αλλά μεταξύ ουρανού και ταπετσαρίας.

http://www.webasto.co.uk/general/en/am_automobile_3016.html

Μου είπαν πως μπαίνουν οι 300,500,700 σειρά. Επίσης η VW τις εργοστασιακές που βάζει, τις αγοράζει από webasto. Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα. Θέλω να μάθω τιμές και για την 300άρα και την 500άρα.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα σου κοψουν καποια νευρα απο την οροφη για να μπει...

Εχεις ρωτησει αν στην εγγυηση περιλαμβανεται και αντισκουριακη-στεγανοτητα

η ειναι μονο για τον μηχανισμο της ηλιοροφης?

Link to comment
Share on other sites

Μακριά θα το ΜΕΤΑΝΙΏΣΕΙΣ, ούτε να το σκέφτεσαι, χάνει αξία και το αυτοκίνητο σου.

.

Link to comment
Share on other sites

Και το αλλο!!!.......με το Κ.Τ.Ε.Ο τι γινεται, γιατι και ο κουμπαρος μου εβαλε Aftermarket ηλιοροφή και ο ιδιος δεν ξερει αν θα μπορεσει να το περασει. Δεν ξερω αν οντως ισχυει αυτο, μακαρι οχι.

Link to comment
Share on other sites

@nikos: Που το στηρίζεις πως θα χάσει την αξία του;

@Gpap: Υπάρχει 3ετής εγγύηση για την στεγανότητα.

@svouras: Σου δίνουν υπεύθηνη δήλωση για να πας να στο γράψουν στην άδεια του αυτοκινήτου.

Με ενημέρωσαν επίσης, πως αν χρειαστεί να κοπεί κάτι, μπαίνουν πρόσθετα ενισχυτικά, εγκεκριμένα από το υπουργείο οχημάτων της Γερμανίας.

Link to comment
Share on other sites

@svouras: Σου δίνουν υπεύθηνη δήλωση για να πας να στο γράψουν στην άδεια του αυτοκινήτου.

Με ενημέρωσαν επίσης, πως αν χρειαστεί να κοπεί κάτι, μπαίνουν πρόσθετα ενισχυτικά, εγκεκριμένα από το υπουργείο οχημάτων της Γερμανίας.

Καλα που μου το ειπες Σωτηρη να του πω. :D:D

May the force be with you Sotiris :D

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που κοβωνται τα νευρα οσο και να τα ενισχυσεις δεν θα ναι οπως πριν,

αν εχεις δει δουλειες του συγκεκριμενου και ειναι οκ και εχεις τα λεφτα πηγαινε βαλτην...

Link to comment
Share on other sites

απ' οτι ειχα ρωτησει και γω θεσ/νικη στο σημειο που κοβεται μπαινει ενα τελαρο ενισχυσης γυρω-γυρω

στο κατω-κατω η οροφη του αυτοκινητου δεν εχει και παραληλες μπαρες?μονο λαμαρινα ειναι?

επισης ηβwebasto αν θυμαμαι καλα βγαζει και πλαφονιερα μαζι με το χειριστηριο της οροφης ακριβως ιδιο με το εργοστασιακο

Link to comment
Share on other sites

na βαλεις την webasto την εργοστασιακη.ενας φιλος στη φλωρινα εβαλε σε 5πορτο gti πριν 3 χρονια και κατι γιατι ειχε γινει λαθος και δεν το παρειγγειλε με οροφη..η μοναδικη διαφορα που εχει με το δικο μου που ειναι εργοστασιακη ειναι οτι γυρο-γυρο εχει ενα λαστιχακι γιατι δεν κανει το τσακισμα η λαμαρινα..δεν ειχε κανενα προβλημα αντιθετα εγω που εχω εργοστασιακη εχω τριγμους!!!αα και στο γιαλι δεν εχει το σημα της vw αλλα γραφει webasto... κατα τα αλλα δεν διαφερει σε τιποτα αλλο..η οροφη μαζευει κανονικα μεσα στον ουρανο οπως και η δικη μου..εχουμε τον ιδιο ουρανο με το σκιαδιο και τους ιδιους διακοπτες..τωρα αλλα στοιχεια δεν ξερω να σου δωσω αλλα θυμαμαι οτι μου ελεγε οτι ειναι η webasto η εργοστασιακη αυτη που βαζει και η μαμα..με ενισχυσεις δεν θα εχεις προβλημα μπαινει κουτι μου ειπε χωρις κοψε ραψε υπαρχει σχεδιο απο το εργοστασιο...ελπιζω να βοηθησα.Παντος μην ανησυχης γιατι αυτος την εβαλε σε καινουριο αμαξι 35000 ευρο 4 μερες μετα την παραλαβη τουκαι τοσα χρονια κανενα προβλημα και στη φλωρινα που εχουμε χιονια παγους κ.α..αν θες ανεβαζω και φοτο απο το αμαξι του αυριο που θα τον δω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κ εγω για κατι τετοιο, αλλα το θεμα ειναι σε ποιον να πάς, φαντάζομαι η webasto θα εχει αρκετους αντιπροσωπους που θα τοποθετουν! Ποιος ειναι καλος? Υπαρχει καποια κεντρική αντιπροσωπία μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ρωτησα σε εναν γνωστό και μου ειπε 600Ε για ηλιοροφή webasto (ολα κομπλέ). Αλλα οταν τον ρωτησα για ενισχυσεις κ νεροχυτες πηρα αρνητική απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ρωτησα σε εναν γνωστό και μου ειπε 600Ε για ηλιοροφή webasto (ολα κομπλέ). Αλλα οταν τον ρωτησα για ενισχυσεις κ νεροχυτες πηρα αρνητική απαντηση!

Η τιμή ακούγεται πολύ καλή! Γιατί όμως δεν θα έχει υδρορροές? Το επίσημο site της Webasto αναφέρει ως αποκλειστικό αντιπρόσωπο την εταιρία Ίκαρος .

Μάθε ό.τι μπορείς από αυτούς (κόστος, λεπτομέρειες εγκατάστασης κλπ) και τσεκάρισε με τον γνωστό σου να δείς τι παίζει.

Όπως αναφέρθηκε πιό πάνω, δίδεται τριετής εγγύηση. Μπορεί να σου δώσει εγγύηση στεγανότητας ο γνωστός σου?

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπε κατι για εγγυηση παντως. Θα ρωτησω. Το τονισα αυτο με τις υδροροοές κ τις ενισχυσεις κ μου ειπε πως δεν χρειαζεται (αφου δεν θα μπαινουν νερα, τι να τις κανεις?) ετσι μου ειπε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπε κατι για εγγυηση παντως. Θα ρωτησω. Το τονισα αυτο με τις υδροροοές κ τις ενισχυσεις κ μου ειπε πως δεν χρειαζεται (αφου δεν θα μπαινουν νερα, τι να τις κανεις?) ετσι μου ειπε.

¶κουσε με προσοχή ό,τι σου λέει και κάνε αντιπαραβολή μ αυτά που θα σου πεί ο επίσημος αντιπρόσωπος της webasto. Θα καταλάβεις τι ισχύει και τι όχι.

Επίσης το θέμα της εγγύησης είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ετσι? Φιλος μου που εχει βαλει (κ οχι webasto) ειναι τρελα ικανοποιημενος!

Θα το τσεκαρω κ θα δω, και εαν κ η διαφορα της τιμης ειναι μικρη θα παω στον Ικαρο να την βαλει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.