Jump to content
akismei

παραξενα σημαδια στο λαστιχο

Recommended Posts

καλησπερα

ειμαι κατοχος golf v tsi sportline 140 και τα ελαστικα μου ειναι αυτα με τα οποια το αγορασα (michelin energie 205/55/16).

τα λαστιχα εχουν 29000χλμ με νορμαλ χρηση ωστοσο σημερα διαπιστωσα στο μπροστα αριστερο λαστιχο και μονο σε αυτο τα εξης σημαδια ( επισυναπτω φωτος)

http://rapidshare.com/files/202441140/Photo0015.jpg.html

http://rapidshare.com/files/202441354/Photo0016.jpg.html

καμια ιδεα?τι μπορει να παιζει με το λαστιχο? B)

ευχαριστω για το χρονο σας!!

post-5752-1235580104_thumb.jpg

post-5752-1235580109_thumb.jpg

Edited by akismei1804
Link to comment
Share on other sites

Αν θες ανεβασε τις φοτο με το imageshack.us γτ με το rapidshare ειναι λιγο πακετο και δεν εχουν ολοι premium account να τις κατεβασουν και τις 2 μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ανεβασε τις φοτο με το imageshack.us γτ με το rapidshare ειναι λιγο πακετο και δεν εχουν ολοι premium account να τις κατεβασουν και τις 2 μαζι!

ειναι πολυ μικρες σε μεγεθος οι φωτος

δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με το rapidshare

ωστοσο θα προσπαθησω

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μικρες σε μεγεθος οι φωτος

δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με το rapidshare

ωστοσο θα προσπαθησω

αν διακρινω σωστα εχει αρχισει κ σκαει...

δε νομιζω οτι εχεις προβλημα παντως.

ποσο καιρο το χεις το εργαλειο?

Link to comment
Share on other sites

αν διακρινω σωστα εχει αρχισει κ σκαει...

δε νομιζω οτι εχεις προβλημα παντως.

ποσο καιρο το χεις το εργαλειο?

τι εννοεις να σκαει?

λες να σκασει ενω οδηγαω? ;)

το αμαξι το εχω περιπου 21 μηνες και τα χλμ που εχω κανει με τα λαστιχα ειναι 29000 περιπου.

θα ηθελα να διευκρινησω οτι πριν κανα μηνα του εβαλα αλυσιδες λογω χιονοδρομικου.

καμια ιδεα για το τι ειναι αυτα τα σημαδια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειμαι κατοχος golf v tsi sportline 140 και τα ελαστικα μου ειναι αυτα με τα οποια το αγορασα (michelin energie 205/55/16).

τα λαστιχα εχουν 29000χλμ με νορμαλ χρηση ωστοσο σημερα διαπιστωσα στο μπροστα αριστερο λαστιχο και μονο σε αυτο τα εξης σημαδια ( επισυναπτω φωτος)

http://rapidshare.com/files/202441140/Photo0015.jpg.html

http://rapidshare.com/files/202441354/Photo0016.jpg.html

καμια ιδεα?τι μπορει να παιζει με το λαστιχο? ;)

ευχαριστω για το χρονο σας!!

Αλλαγή οπωσδήποτε αμέσως.Και επειδή δεν συνηθίζεται η αλλαγή ενός μόνο ελαστικού θα αλλάξεις τουλάχιστον 2 και τα οποία θα τοποθετήσεις στον ίδιο άξονα. -_-

Link to comment
Share on other sites

οπωσδηποτε αλλαγη εχουν σκιστει και ειναι γυρω γυρω απ'οτι μπορω να καταλαβω απο τη φωτογραφια.

οτι σε βρηκε σε βρηκε

αλαξετα να εχεις το κεφαλι σου ισυχο

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή οπωσδήποτε αμέσως.Και επειδή δεν συνηθίζεται η αλλαγή ενός μόνο ελαστικού θα αλλάξεις τουλάχιστον 2 και τα οποία θα τοποθετήσεις στον ίδιο άξονα. ;)

δε νομιζω οτι το προβλημα ειναι τοσο μεγαλο ωστε να θελει αμεσα αλλαγη.

βασικα εχουν ξεραθει. καλα δε προκειται να κανουν κ κανενα μπαμ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειμαι κατοχος golf v tsi sportline 140 και τα ελαστικα μου ειναι αυτα με τα οποια το αγορασα (michelin energie 205/55/16).

τα λαστιχα εχουν 29000χλμ με νορμαλ χρηση ωστοσο σημερα διαπιστωσα στο μπροστα αριστερο λαστιχο και μονο σε αυτο τα εξης σημαδια ( επισυναπτω φωτος)

http://rapidshare.com/files/202441140/Photo0015.jpg.html

http://rapidshare.com/files/202441354/Photo0016.jpg.html

καμια ιδεα?τι μπορει να παιζει με το λαστιχο? :D

ευχαριστω για το χρονο σας!!

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ. Ε Π Ε Ι Γ Ο Ν Τ Ω Σ !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειμαι κατοχος golf v tsi sportline 140 και τα ελαστικα μου ειναι αυτα με τα οποια το αγορασα (michelin energie 205/55/16).

τα λαστιχα εχουν 29000χλμ με νορμαλ χρηση ωστοσο σημερα διαπιστωσα στο μπροστα αριστερο λαστιχο και μονο σε αυτο τα εξης σημαδια ( επισυναπτω φωτος)

καμια ιδεα?τι μπορει να παιζει με το λαστιχο? :D

ευχαριστω για το χρονο σας!!

Εχω το ίδιο αμάξι, με τα ίδια λάστιχα, τα ίδια χιλιόμετρα και την ίδια χρονολογία αγοράς.

Σε εμένα είναι και τα 4 λάστιχα έτσι και μάλιστα λίγο πιο προχωρημένα. Βέβαια είχα κάνει και μια αλλαγή μπρός-πίσω στα 15.000 χιλ. αλλά το παρατήρησα πριν από 2-3 μήνες και αναρωτήθηκα γιατί. Δεν είναι από αλυσίδες (εγώ δεν έχω βάλει ποτέ) αλλά είναι Mischelin :huh: . Ρώτησα 2-3 λαστιχάδες και όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα. Με λίγα λόγια είναι μούφα λάστιχο και η ποιότητά τους είναι κακή. Τα ελαστικά αυτά αρχίζουν πετάνε κομμάτια σαν λέπια, κυρίως στα άκρα, όταν αρχίσει η φθορά τους. Στην δική μου περίπτωση έκανα ομαλή χρήση αλλά με το ζώρι βλέπω να με βγάλουν άλλα 10.000 χιλιόμετρα αφού ήδη αρχίζουν και χάνουν την πρόσφυση.

Εχω σκοπό να τα αλλάξω μέσα στο 2009 .. και δεν πρόκειται να προτιμήσω Mischelin.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο αμάξι, με τα ίδια λάστιχα, τα ίδια χιλιόμετρα και την ίδια χρονολογία αγοράς.

Σε εμένα είναι και τα 4 λάστιχα έτσι και μάλιστα λίγο πιο προχωρημένα. Βέβαια είχα κάνει και μια αλλαγή μπρός-πίσω στα 15.000 χιλ. αλλά το παρατήρησα πριν από 2-3 μήνες και αναρωτήθηκα γιατί. Δεν είναι από αλυσίδες (εγώ δεν έχω βάλει ποτέ) αλλά είναι Mischelin ^_^ . Ρώτησα 2-3 λαστιχάδες και όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα. Με λίγα λόγια είναι μούφα λάστιχο και η ποιότητά τους είναι κακή. Τα ελαστικά αυτά αρχίζουν πετάνε κομμάτια σαν λέπια, κυρίως στα άκρα, όταν αρχίσει η φθορά τους. Στην δική μου περίπτωση έκανα ομαλή χρήση αλλά με το ζώρι βλέπω να με βγάλουν άλλα 10.000 χιλιόμετρα αφού ήδη αρχίζουν και χάνουν την πρόσφυση.

Εχω σκοπό να τα αλλάξω μέσα στο 2009 .. και δεν πρόκειται να προτιμήσω Mischelin.

Κώστας

ειναι μόνο ο συγκεκριμένος τυπος ελαστικου τα energy τα οποια ειναι απαραδεκτα. τα νέα energy saver λεγονται εαν δεν κάνω λάθος ειναι πολυ καλα και σε τεστ που διαβασα σε πιστα ειναι ποιο γρηγορα και απο τα pilot

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο αμάξι, με τα ίδια λάστιχα, τα ίδια χιλιόμετρα και την ίδια χρονολογία αγοράς.

Σε εμένα είναι και τα 4 λάστιχα έτσι και μάλιστα λίγο πιο προχωρημένα. Βέβαια είχα κάνει και μια αλλαγή μπρός-πίσω στα 15.000 χιλ. αλλά το παρατήρησα πριν από 2-3 μήνες και αναρωτήθηκα γιατί. Δεν είναι από αλυσίδες (εγώ δεν έχω βάλει ποτέ) αλλά είναι Mischelin ;) . Ρώτησα 2-3 λαστιχάδες και όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα. Με λίγα λόγια είναι μούφα λάστιχο και η ποιότητά τους είναι κακή. Τα ελαστικά αυτά αρχίζουν πετάνε κομμάτια σαν λέπια, κυρίως στα άκρα, όταν αρχίσει η φθορά τους. Στην δική μου περίπτωση έκανα ομαλή χρήση αλλά με το ζώρι βλέπω να με βγάλουν άλλα 10.000 χιλιόμετρα αφού ήδη αρχίζουν και χάνουν την πρόσφυση.

Εχω σκοπό να τα αλλάξω μέσα στο 2009 .. και δεν πρόκειται να προτιμήσω Mischelin.

Κώστας

...τα ίδια και από μένα, μ@λ@κια λάστιχα

Κώστα θα αλλάξεις και τις ζάντες με μεγαλύτερες?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

τα πηγα σε λαστιχαδες και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα.

εκανα και μια αλλαγη προς-πισω και τωρα ειμαι στα 35000 χλμ και ακομα πανε μια χαρα.

ωστοσο σκεφτομαι μετα τα 40.000χλμ να τα αλλαξω και μαλλον για michelin exalto θα παω.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζουν τα λάστιχά μου μετά από επίσκεψη στην πίστα.

Θα μπορούσε να έχει γίνει και από παρατεταμένη χρήση αλυσίδων σε καθαρή άσφαλτο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αυτά τα λάστιχα για 6000 μπροστά τα οποία μετα απο ενα ατύχημα αλλαξα και εβαλα τα νεα energy saver και εχω κανει 20000...άψογο καμια σχέση με το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

οντως τα saver ειναι πολυ καλυτερα απο τα energy τα παλια..δουλευω στο κεντρο διανομης της michelin κ εχω ακουσει τα καλυτερα για το σκαλισμα αυτο..!ολα αυτα ομως ειναι εξαρτωμενα απο την χρηση του ελαστικου.προσωπικα εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.