Jump to content
poen

ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ

Recommended Posts

Καλημερα ξερω πως υπαρχουν πολλα τοπικ για τις μεμβρανες απλα θελω να ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο

γιαυτο και αρχιζω νεο.

εχω ρωτησει σε διαφορα σημεια και σε διαφορετικες εταιριες

το θεμα ειναι πως οι μισοι μου ειπαν πως δεν μου βαζουν στο ταμπλο για διαφορετικους λογους ο καθενας

(πχ προβλημα με κτεο, προβλημα με τις ασφαλιστικες, ενδεχομενο προβλημα στην ωραση, οτι μπορει να ζαληστεις ασχημα και τετοια,

οτι μπορει να σπασει το τζαμι λογο διαφορας θερμοκρασιας μεμβρανης τζαμιου.)

οι αλλο μισοι πως δεν υπαρχει προβλημα..

πειτε μου οσοι εχετε καταρχην αν εχετε στο μπροστα αν εχετε ακουσει για προβληματα που μπορει να αντιμετοπιστουν αν βαλω

και στο μπροστα και γενικα τι παιζει? ειναι θεμα νομικο ειναι θεμα της καθε εταιριας?

με εχουν μπερδεψει...

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με τον νέο νόμο είναι να αναρωτιέσαι αν θα βάλεις στα μπροστά παράθυρα μεμβράνη, στο ταμπλό θες εσύ;

Από τα λίγα που έχω ακούσει ό,τι αναφέρεις ισχύει, δηλαδή :

- Αν η μεμβράνη είναι εμφανής οι κλήσεις θα πέφτουν σύννεφο

- ΚΤΕΟ δεν περνάς

- Οι ανακλάσεις των φώτων των απέναντι χτυπάνε όπου να'ναι

- κουράζει σε μεγάλο ταξίδι ειδικά τη νύχτα

- πιθανό να ραγίσει το τζάμι πχ. αν το ξετινάξεις με πλυστικό και κρύο νερό το καλοκαίρι (λόγω διαφοράς στη συστολή/διαστολή των δύο υλικών)

Ίσως το σημαντικότερο :

- Δε σε καλύπτει η ασφάλεια σε τράκα, φταις/δε φταις

Βέβαια κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά στη μείωση της θερμοκρασίας της καμπίνας.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια μεμβράνη με πολύ μεγάλη διαπερατότητα που να μπορεί να μπει μπροστά.

Πάντως αν θυμάμαι καλά ο ΚΟΚ επιτρέπει διαπερατότητα 75% μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με τον νέο νόμο είναι να αναρωτιέσαι αν θα βάλεις στα μπροστά παράθυρα μεμβράνη, στο ταμπλό θες εσύ;

Από τα λίγα που έχω ακούσει ό,τι αναφέρεις ισχύει, δηλαδή :

- Αν η μεμβράνη είναι εμφανής οι κλήσεις θα πέφτουν σύννεφο

- ΚΤΕΟ δεν περνάς

- Οι ανακλάσεις των φώτων των απέναντι χτυπάνε όπου να'ναι

- κουράζει σε μεγάλο ταξίδι ειδικά τη νύχτα

- πιθανό να ραγίσει το τζάμι πχ. αν το ξετινάξεις με πλυστικό και κρύο νερό το καλοκαίρι (λόγω διαφοράς στη συστολή/διαστολή των δύο υλικών)

Ίσως το σημαντικότερο :

- Δε σε καλύπτει η ασφάλεια σε τράκα, φταις/δε φταις

Βέβαια κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά στη μείωση της θερμοκρασίας της καμπίνας.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια μεμβράνη με πολύ μεγάλη διαπερατότητα που να μπορεί να μπει μπροστά.

Πάντως αν θυμάμαι καλά ο ΚΟΚ επιτρέπει διαπερατότητα 75% μπροστά.

βασικα ο κοκ επητρεπει στα πισω μονο τζαμια πλεον...

δλδ απο οδηγου συνοδηγου και πισω και το κτεο ειναι το λιγοτερο με 60-80 ευρο περνας και με αεροπλανο

Link to comment
Share on other sites

βασικα ο κοκ επητρεπει στα πισω μονο τζαμια πλεον...

δλδ απο οδηγου συνοδηγου και πισω και το κτεο ειναι το λιγοτερο με 60-80 ευρο περνας και με αεροπλανο

Aντιγράφω :

...

Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός σε υαλοπίνακες

οχημάτων

1. Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των

εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχη−

μάτων καθορίζεται σε:

α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.

β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης

του οδηγού.

γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και

τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει

πλευρικούς καθρέφτες.

2. Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δεν

υφίσταται ο περιορισμός του εδαφίου (γ) της παρ. 1 του

παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης

φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπί−

σθιου ανεμοθώρακα.

...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ξερω πως υπαρχουν πολλα τοπικ για τις μεμβρανες απλα θελω να ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο

γιαυτο και αρχιζω νεο.

εχω ρωτησει σε διαφορα σημεια και σε διαφορετικες εταιριες

το θεμα ειναι πως οι μισοι μου ειπαν πως δεν μου βαζουν στο ταμπλο για διαφορετικους λογους ο καθενας

(πχ προβλημα με κτεο, προβλημα με τις ασφαλιστικες, ενδεχομενο προβλημα στην ωραση, οτι μπορει να ζαληστεις ασχημα και τετοια,

οτι μπορει να σπασει το τζαμι λογο διαφορας θερμοκρασιας μεμβρανης τζαμιου.)

οι αλλο μισοι πως δεν υπαρχει προβλημα..

πειτε μου οσοι εχετε καταρχην αν εχετε στο μπροστα αν εχετε ακουσει για προβληματα που μπορει να αντιμετοπιστουν αν βαλω

και στο μπροστα και γενικα τι παιζει? ειναι θεμα νομικο ειναι θεμα της καθε εταιριας?

με εχουν μπερδεψει...

:D

Εχω βάλει μεμβράνη μπροστά το οποίο τυπικά ειναι παράνομο.Σαν αποτέλεσμα όμως ειναι πολύ καλό.

Τα καταστήματα που βάζουν μεμράνες Llumar δεν βάζουν μεμράνες στο μπροστα τζάμι κατόπιν υπόδειξης της εταιρειας.Μόνο οσοι βαζουν 3Μ μπορεί να σου τοποθετησουν.Το κυρίως πρόβλημα ειναι οτι το τζάμι ειναι κυρτο και μεγάλη επιφανεια και το πιθανοτερο ειναι να μην γινει τελεια η τοποθετηση.Τα υπόλοιπα ειναι μπαρμπούτσαλα.Γιατι νομιζεις οτι δεν θέλουν να σου πάρουν αλλα 80+ ευρώ επιπλέον ,τους επιασε ο πόνος μήπως δεν περάσεις κτεο;

Εδώ με τον νέο νόμο είναι να αναρωτιέσαι αν θα βάλεις στα μπροστά παράθυρα μεμβράνη, στο ταμπλό θες εσύ;

Από τα λίγα που έχω ακούσει ό,τι αναφέρεις ισχύει, δηλαδή :

- Αν η μεμβράνη είναι εμφανής οι κλήσεις θα πέφτουν σύννεφο

- ΚΤΕΟ δεν περνάς

- Οι ανακλάσεις των φώτων των απέναντι χτυπάνε όπου να'ναι

- κουράζει σε μεγάλο ταξίδι ειδικά τη νύχτα

- πιθανό να ραγίσει το τζάμι πχ. αν το ξετινάξεις με πλυστικό και κρύο νερό το καλοκαίρι (λόγω διαφοράς στη συστολή/διαστολή των δύο υλικών)

Ίσως το σημαντικότερο :

- Δε σε καλύπτει η ασφάλεια σε τράκα, φταις/δε φταις

Βέβαια κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά στη μείωση της θερμοκρασίας της καμπίνας.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια μεμβράνη με πολύ μεγάλη διαπερατότητα που να μπορεί να μπει μπροστά.

Πάντως αν θυμάμαι καλά ο ΚΟΚ επιτρέπει διαπερατότητα 75% μπροστά.

-Για να φας κλήση δεν χρειάζεται να εχεις μεμβράνη μπροστά-αρκούν και στα τζάμια οδηγου-συνοδηγου....

-ΚΤΕΟ τυπικά δεν περνας ,αλλά παντα υπάρχουν ''παραθυράκια''......... :D

-Οι ανακλάσεις των φωτων ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΥΘΟΣ!!!

-ΔΕΝ κουράζει σε ταξίδι τη νύχτα ισα-ισα που ξεκουράζει κόβοντας το υπερβολικό φώς απο τους απέναντι.

-Το να ραγίσει το τζάμι είναι σενάριο φαντασίας για αμαθείς περι τη φυσική.Αν ηταν η κολλημνεη ζελατινα στο τζαμι να ράγιζε το τζάμι οταν το πλύνεις με κρυο νερό θα είχαν σπασει πολλά τζάμια.Βασικά γιατι να σπαει το μπροστα παρμπρίζ και να μην σπάει και το πίσω η τα πλαινά;;

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!!!

Επεσε ενας πάνω σου αλλά η ασφάλεια δεν σε καλύπτει γιατι είχες μεμβράνη στο τζάμι.......ΕΛΕΟΣ!! tongue.gif

Υπάρχει μεμβράνη διάφανη σαν τζάμι της 3Μ που είναι ειδικά για το μπροστα τζάμι αλλά κάνει διπλάσια τιμή απο τις υπόλοιπες.Λέγεται crystalline και κάποια καταστήματα την έχουν .

http://www.nikitas.gr/

Edited by rallakias
Link to comment
Share on other sites

-Για να φας κλήση δεν χρειάζεται να εχεις μεμβράνη μπροστά-αρκούν και στα τζάμια οδηγου-συνοδηγου....

-ΚΤΕΟ τυπικά δεν περνας ,αλλά παντα υπάρχουν ''παραθυράκια''......... ;)

-Οι ανακλάσεις των φωτων ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΥΘΟΣ!!!

-ΔΕΝ κουράζει σε ταξίδι τη νύχτα ισα-ισα που ξεκουράζει κόβοντας το υπερβολικό φώς απο τους απέναντι.

-Το να ραγίσει το τζάμι είναι σενάριο φαντασίας για αμαθείς περι τη φυσική.Αν ηταν η κολλημνεη ζελατινα στο τζαμι να ράγιζε το τζάμι οταν το πλύνεις με κρυο νερό θα είχαν σπασει πολλά τζάμια.Βασικά γιατι να σπαει το μπροστα παρμπρίζ και να μην σπάει και το πίσω η τα πλαινά;;

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ!!!

Επεσε ενας πάνω σου αλλά η ασφάλεια δεν σε καλύπτει γιατι είχες μεμβράνη στο τζάμι.......ΕΛΕΟΣ!! tongue.gif

Υπάρχει μεμβράνη διάφανη σαν τζάμι της 3Μ που είναι ειδικά για το μπροστα τζάμι αλλά κάνει διπλάσια τιμή απο τις υπόλοιπες.Λέγεται crystalline και κάποια καταστήματα την έχουν .

Χωρίς σε καμία περίπτωση να αντιλέγω, μιας κι εγώ ό,τι έγραψα είναι απ'ό,τι ακούω από άλλους, δε μου φαίνεται αδύνατο το ράγισμα του τζαμιού, μιας και η επιφάνεια του παρπρίζ είναι πολύ μεγαλύτερη από τα άλλα τζάμια, και η διαφορά στη συστολή/διαστολή των δύο υλικών(γυαλί/μεταλλική επίστρωση μεμβράνης) μπορεί να έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία, αν η μεμβράνη είναι πολύ καλά κολλημένη και η διαφορά θερμοκρασίας πχ νερού-τζαμιού/περιβάλλοντος είναι γύρω στους 25 βαθμούς.

(To : "αμαθείς περι τη φυσική" δεν είναι συμπέρασμα που βγάζεις από ένα ποστάρισμα και ελπίζω να μην αναφερόταν σε μένα...)

Όσο για το : "Επεσε ενας πάνω σου αλλά η ασφάλεια δεν σε καλύπτει γιατι είχες μεμβράνη στο τζάμι.......ΕΛΕΟΣ!!" τι εννοείς; Δεν γνωρίζω, δεν είναι έτσι;

Αν η συγκεκριμένη μεμβράνη της 3Μ είναι και διαφανής, τότε δεν είσαι καθόλου παράνομος βάζοντας το μπροστά (άλλο αν είσαι για τα οδηγού/συνοδηγού :whistling: )

Edited by Vangelis V
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σε καμία περίπτωση να αντιλέγω, μιας κι εγώ ό,τι έγραψα είναι απ'ό,τι ακούω από άλλους, δε μου φαίνεται αδύνατο το ράγισμα του τζαμιού, μιας και η επιφάνεια του παρπρίζ είναι πολύ μεγαλύτερη από τα άλλα τζάμια, και η διαφορά στη συστολή/διαστολή των δύο υλικών(γυαλί/μεταλλική επίστρωση μεμβράνης) μπορεί να έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία, αν η μεμβράνη είναι πολύ καλά κολλημένη και η διαφορά θερμοκρασίας πχ νερού-τζαμιού/περιβάλλοντος είναι γύρω στους 25 βαθμούς.

(To : "αμαθείς περι τη φυσική" δεν είναι συμπέρασμα που βγάζεις από ένα ποστάρισμα και ελπίζω να μην αναφερόταν σε μένα...)

Όσο για το : "Επεσε ενας πάνω σου αλλά η ασφάλεια δεν σε καλύπτει γιατι είχες μεμβράνη στο τζάμι.......ΕΛΕΟΣ!!" τι εννοείς; Δεν γνωρίζω, δεν είναι έτσι;

Αν η συγκεκριμένη μεμβράνη της 3Μ είναι και διαφανής, τότε δεν είσαι καθόλου παράνομος βάζοντας το μπροστά (άλλο αν είσαι για τα οδηγού/συνοδηγού :D )

Το "αμαθείς περι τη φυσική" δεν πήγαινε σε εσένα προσωπικά ουτε σε κανεναν προσωπικά.Δεν γνωριζομαστε απο πριν και δεν μπορω να εκφρασω αποψη για κανεναν-ούτε μπορεί κάποιος αλλος για μενα.Ειναι ενας γενικός αφορισμός (ας μου επιτραπει η εκφραση) προς ατομα που υιοθετουν απόψεις χωρίς προηγούμενη κρίση γιατί ''κάποιος το είπε''.Δεν θέλω να αναλύσουμε το αν σπάει το τζάμι ,ο καθένας ας πιστέψει οτι θέλει και δεν ειναι αυτό το θέμα μας.

Αλοιμονο αν επειδη έχω βάλει μεμβράνες στα τζαμια ,δεν με πλήρωνε η ασφαλιστικη αυτου που έπεσε πάνω μου!Δηλαδή τι το οτι πέρασε το ''stop'' τι σχέση εχει με τα τζάμια του αυτοκινήτου μου;

Η συγκεκριμενη μεμβράνη της 3Μ είναι για όλα τα τζάμια,κόβει τη θερμοτητα χωρίς να σκουραίνει τα τζάμια ,αλλά εκει που το ντυσιμο ολου του αυτοκινητου θα σου κοστισει περίπου 270¤ με τις απλές , με τη συγκεκριμενη θα σου κοστισει το διπλάσιο!!!Είναι ειδικη για να είναι συμφωνη με τις προδιαγραφες του νεου νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη μεμβράνη της 3Μ είναι για όλα τα τζάμια,κόβει τη θερμοτητα χωρίς να σκουραίνει τα τζάμια ,αλλά εκει που το ντυσιμο ολου του αυτοκινητου θα σου κοστισει περίπου 270¤ με τις απλές , με τη συγκεκριμενη θα σου κοστισει το διπλάσιο!!!Είναι ειδικη για να είναι συμφωνη με τις προδιαγραφες του νεου νόμου.

Είναι κι ακριβή, δεν καταλαβαίνεις και διαφορά στην εμφάνιση... Δε νομίζω να αξίζει τελικά.

Αν βάλεις την πιο ανοιχτή της 3Μ(cs50) στο μπροστά φαίνεται πολύ σκούρο; Μήπως αυτή θα'ταν καλύτερη επιλογή;

Φίλε rallakia στο μπροστά cs50 έχεις; Από κλήσεις κλπ πώς πάνε τα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι ακριβή, δεν καταλαβαίνεις και διαφορά στην εμφάνιση... Δε νομίζω να αξίζει τελικά.

Αν βάλεις την πιο ανοιχτή της 3Μ(cs50) στο μπροστά φαίνεται πολύ σκούρο; Μήπως αυτή θα'ταν καλύτερη επιλογή;

Φίλε rallakia στο μπροστά cs50 έχεις; Από κλήσεις κλπ πώς πάνε τα πράγματα;

Εχω βάλει στα πλαινά στα πίσω και στην ηλιοροφή το cs35 της 3M.Είναι υποτίθεται το μέτριο φιμέ.Μπροστά έβαλα το ανοικτό φιμέ cs50 για να μην εχω πρόβλημα το βράδυ.

Αποτέλεσμα:το αυτοκίνητο σκούρινε αρκετά έως πολύ ανάλογα πώς το βλέπει κανείς ,γιατί δεν μπαίνει φώς απο πουθενά.Αν δεν βάλεις μεμβράνη μπροστά ,μπαίνει το φώς και το αυτοκινητο δειχνει αρκετά πιο φωτεινο από ότι τώρα.Βέβαια βάζοντας μεμβράνη και μπροστά δεν καίγεται το ταμπλό απο τον ήλιο ,δεν αναβει το καλοκαίρι το αυτοκινητο απο τη ζεστη και οδηγας πιο ανετα.

Το σίγουρο ειναι οτι η μπροστα μεμβράνη ειναι παράνομη-όπως είναι άλλωστε και οι πλαινές οδηγου-συνοδηγού.Η κλήση ειναι 80¤ και αν την πληρώσεις σε μια βδομαδα ειναι 40¤.Το πρόβλημα ειναι οτι αφαιρουνται και πινακίδες για μια βδομάδα...Μέχρι τώρα δεν με εχουν σταματησει σε μπλόκο ,αλλά αν με σταματήσουν δεν τα βλέπω ευκολα τα πράγματα.Βέβαια αν βγάλεις χαρτι γιατρού απο δημόσιο νοσοκομείο ,θεωρητικά εισαι ενταξει αλλα εγω δεν το καταφερα....Ειμαι παντως διατεθειμενος να πληρωσω και καμια κληση γιατι ειναι τοσο το όφελος απο το σκουρο τζάμι ειδικα το καλοκαιρι ,που χαλάλι του!

Σε όποιους δεν αρέσει το αποτέλεσμα ή φοβούνται την τροχαία,προτείνω την λύση του να μπεί αυτή η ειδικη μεμβράνη τουλάχιστον στο μπροστά τζάμι.

DSC06019.jpg

DSC06023.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου άποψη βέβαια..αλλά μην βάζετε παιδιά φιμέ στο παρμπριζ..φυσικά σκουραίνει όλο το αμάξι με την προσθήκη του,φυσικά συνηθίζεις την οδήγηση μετά από λίγο καιρό,αλλά η επικινδυνότητα παραμένει μεγάλη..μην χαλαλίζετε την ασφάλεια σας για την ομορφιά του τουτού σας..το πρόστιμο από τους μπλε ένστολους είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σκέφτεστε..άλλο να χεις φιμέ στα πλαινά τζάμια κ άλλο στο τζάμι που χρησιμοποιείς συνεχώς στην οδήγηση..αυτά,φιλικά..io..!

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...8189&st=240

POST 244

Tο δικο μου, με οσο ποιο σκουρο ΚΑΙ μπροστα!

Καλά ,βλέπεις απο εκει μέσα;Εσένα σίγουρα δεν σε βλέπουνε πάντως!Τι νούμερο εχεις βάλει ,την 20άρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ,βλέπεις απο εκει μέσα;Εσένα σίγουρα δεν σε βλέπουνε πάντως!Τι νούμερο εχεις βάλει ,την 20άρα;

Και επίσης ειχες πει ότι περασες ΚΤΕΟ έτσι;; (έριξες λίγο λάδι στη μηχανή του κράτους.... :angry: ;:angry:

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης ειχες πει ότι περασες ΚΤΕΟ έτσι;; (έριξες λίγο λάδι στη μηχανή του κράτους.... :angry: ;:angry:

Με 100 ευρω ΟΛΑ γινονται!! Δεν με βλεπουν το βραδυ και αναλογα που ειναι ο ηλιος ουτε την ημερα! Δεν θυμαμαι που νουμερο ειναι, απλα του ειπα ΟΣΟ ποιο σκουρο γινεται!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου άποψη βέβαια..αλλά μην βάζετε παιδιά φιμέ στο παρμπριζ..φυσικά σκουραίνει όλο το αμάξι με την προσθήκη του,φυσικά συνηθίζεις την οδήγηση μετά από λίγο καιρό,αλλά η επικινδυνότητα παραμένει μεγάλη..μην χαλαλίζετε την ασφάλεια σας για την ομορφιά του τουτού σας..το πρόστιμο από τους μπλε ένστολους είναι το λιγότερο που θα πρέπει να σκέφτεστε..άλλο να χεις φιμέ στα πλαινά τζάμια κ άλλο στο τζάμι που χρησιμοποιείς συνεχώς στην οδήγηση..αυτά,φιλικά..io..!

Δεν υπάρχει καμία επικινδυνότητα και το λέω αυτό μετά από 5 χρόνια που είχα στο μπροστά τζάμι μεμβράνη llumar (πολύ ανοιχτή βέβαια) στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου. Καμία κούραση, κανένα πρόβλημα ορατότητας. Σε περίπτωση θραύσης κρυστάλλου, απλά δεν γίνεται ρύζι και δεν πέφτει οπότε κ αυτό στα + είναι. Κανένα θέμα ασφάλειας λοιπόν.

Όμως.. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Γι αυτό και δε βάζουν (και καλά κάνουν). Αλλά και στα πλαινά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πλέον, εκτός από τα πίσω, γι αυτό και ΜΟΝΟ στα πίσω κολλάνε αυτοκολλητάκι πιστοποίησης για το ΚΤΕΟ. Εγώ την περασμένη εβδομάδα πάντως πέρασα το Mini ΚΤΕΟ (χωρίς να έχει μπροστινό) και πέρασε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρίς κανένα λάδωμα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπροστά δεν έχω ούτε στο golf ούτε στο mini γιατι δε βλέπω το λόγο αφού δε στο τοποθετούν έτσι κ αλλιώς, όταν επιτρεπόταν είχα όμως. Και δε με έγραψαν ΠΟΤΕ, μετά από άπειρα ταξίδια, (120,000 κλμ με το Punto και 40,000 μέχρι τώρα με το golf, 60,000 κλμ με το Mini) και δε βάζω μέσα τα αυτοκίνητα της οικογένειας που έχουν κ αυτά llumar χωρίς κανένα πρόβλημα και ΚΑΜΙΑ κλήση... (Πάνω από 150,000 κλμ και τα 2 μαζί).

Στο θέμα εμφάνισης οκ, γούστο είναι, αλλά στη ζέστη κάνει τρελή δουλειά, ακόμα και χωρίς μπροστινό.

Το ζητούμενο με το φυμέ δεν είναι να μη φαίνεσαι, γιατί έτσι κ αλλιώς γίνεται λίγο καγκουρέικο αν είναι μάυρο, το θέμα είναι να είναι λίγο πιο επιθετικό αλλά κυρίως, να κόβει την ηλιακή ακτινοβολία και τη ζέστη, ειδικά στη χώρα μας που υπάρχει πρόβλημα λόγω καιρού...

Link to comment
Share on other sites

σε όλα τα τζάμια έχω κ γω εκτός από παρμπριζ κ πέρασα κτεο κανονικότατα..το είχα αναφέρει άλλωστε σε άλλο θέμα..όσο για την επικινδυνότητα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου..σαφώς κ όσοι είχαν ή έχουν φιμέ μπροστά διατηρούν καλύτερη άποψη από εμένα.. :angry:

Link to comment
Share on other sites

...Εγώ την περασμένη εβδομάδα πάντως πέρασα το Mini ΚΤΕΟ (χωρίς να έχει μπροστινό) και πέρασε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρίς κανένα λάδωμα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπροστά δεν έχω ούτε στο golf ούτε στο mini γιατι δε βλέπω το λόγο αφού δε στο τοποθετούν έτσι κ αλλιώς, όταν επιτρεπόταν είχα όμως. Και δε με έγραψαν ΠΟΤΕ, μετά από άπειρα ταξίδια...

Αν και λίγο off topic, το Mini σου εχει και οδηγού-συνοδηγού; Τι σκουρότητας είναι;

Πάντως ξαναλέω ότι νομικά δεν έχεις πρόβλημα και μπροστά να βάλεις, αν η μεμβράνη έχει τουλάχιστον 75% διαπερατότητα.

Έχω επίσης ακούσει ότι η μεμβράνη μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε περίπτωση απεγκλωβισμού. Επειδή τότε συνήθως θρυμματίζουν το μπροστά τζάμι. Αλλά το θεωρώ λίγο απίθανο να μην μπορούν να σκίσουν μια μεμβράνη...

Link to comment
Share on other sites

ωραια... να ρωτισω και κατι αλλο οι 3Μ εχουν την επιστροση τιτανιου που αναφερει η llumar πως εχει?

και τελικα τι απο τα 2? εγω κλινω προς Llumar

Link to comment
Share on other sites

ωραια... να ρωτισω και κατι αλλο οι 3Μ εχουν την επιστροση τιτανιου που αναφερει η llumar πως εχει?

και τελικα τι απο τα 2? εγω κλινω προς Llumar

Εγω θα ελεγα 3Μ. Αν θες ομως να σου προτεινω μια αλλα ετερεια, που εβαλα εγω και πολυ γνωστη μου και ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλα κατ εμε. Στειλε μου πμ να σου πω. Οχι τιποτα αλλο να μην φανει οτι κανω διαφυμιση.

Link to comment
Share on other sites

ωραια... να ρωτισω και κατι αλλο οι 3Μ εχουν την επιστροση τιτανιου που αναφερει η llumar πως εχει?

και τελικα τι απο τα 2? εγω κλινω προς Llumar

1)Οι μεμβρανες της 3Μ μάλλον δεν έχουν επιστρωση τιτανιου γιατι στο www.nikitas.gr που τοποθετει της 3Μ λέει:

''Δεν περιεχουν μεταλλικα στοιχεια για να μην παρεμβάλουν σε gps,κινητα τηλεφωνα,κεραιες tv tuner,e-pass διοδίων''

2)Και οι 2 μάρκες ειναι κορυφαίες.Οποια και να βάλεις είναι εγγύηση!

3)Αν βάλεις μαρκα άλλη εκτός απο αυτες τις 2 ,βεβαιώσου οτι δίνουν γραπτη εγγύηση εφ όρου ζωής για την κολλητικότητα και το χρώμα της μεμβράνης.

Link to comment
Share on other sites

1)Οι μεμβρανες της 3Μ μάλλον δεν έχουν επιστρωση τιτανιου γιατι στο www.nikitas.gr που τοποθετει της 3Μ λέει:

''Δεν περιεχουν μεταλλικα στοιχεια για να μην παρεμβάλουν σε gps,κινητα τηλεφωνα,κεραιες tv tuner,e-pass διοδίων''

2)Και οι 2 μάρκες ειναι κορυφαίες.Οποια και να βάλεις είναι εγγύηση!

3)Αν βάλεις μαρκα άλλη εκτός απο αυτες τις 2 ,βεβαιώσου οτι δίνουν γραπτη εγγύηση εφ όρου ζωής για την κολλητικότητα και το χρώμα της μεμβράνης.

θα βαλω σιγουρα μια απο τις δυο..

δεν προκειτε να εμπιστευτω κατι αλλο!

δεν ξερω αλλα εχω σκαλωσει πολυ με το τι θα διαλεξω απο τα δυο :lol:

Link to comment
Share on other sites

3Μ...

προσωπικα σε Golf V ασπρο

Panther στην οροφη που ειναι το πιο μαυρο που δινει η εταιρια...(οσο φως και να εχει μεσα δεν βλεπεις B) )

CS20 πίσω παρμπριζ και στα πίσω πλαϊνά

CS35 οδηγου συνοδηγου πλαϊνά..

Αν και ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος,

με την πρώτη ευκαρία σε κενό απο την δουλειά πάω να τα αλλάξω και να τα κανω τα 35 και αυτά 20 και να βάλω κάτι πολύ ελαφρύ μπροστά. Και σκέφτομαι να εβαζα στο πίσω παρμπριζ και εκεί panther (cs5).

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν σημερα 20αρες 3Μ 180 ευρο με γεια μου :D

αν και σκοτινιασε αρκετα νομιζω θα βαλω και μπροστα 75 η 50 μολις μπει καλα το καλοκαιρι ...

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν σημερα 20αρες 3Μ 180 ευρο με γεια μου :D

αν και σκοτινιασε αρκετα νομιζω θα βαλω και μπροστα 75 η 50 μολις μπει καλα το καλοκαιρι ...

Μεγειά! Φωτό να το θαυμάσουμε...

Μια ερώτηση μόνο...τι ειναι αυτό το 75;; έχει βγάλει η 3Μ 75άρα μεμβράνη;; Mήπως είναι η crystalline που αναφέρθηκε πιο πριν; Και κόστος για το μπροστά σε 75 άρα;

Edited by Vangelis V
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει βγαλει 75αρα ειναι σκετη σχεδον χωρις αποχροση παρεχει μονο τη θερμομονοση :cry:

τιμη δεν ξερω ακριβως κανα 60αρι πιστευω..

φοτο απο βδομαδα να ολοκληροσω το project

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.