Jump to content
gazofonias

Μετατροπή φαναριου σε ΟΕΜ ΧΕΝΟΝ

Recommended Posts

Μια βοηθεια απο οποιον το κατεχει το θεμα

Εχω τα μαμα φαναρια σε jetta mk5.

Εχω βαλει xenon ballast με ενσωματωμενους canceller's και λαμπες HID. Ολα δουλεβουν μια χαρα και ρυθμιζονται απο μεσα το υψος δεσμης των φωτων οπως ηταν και χωρις τα xenon ballast.

Τωρα ομως μου μπηκαν ιδεες να κανω το φαναρι να μοιαζει σαν μαμα με xenon. Δηλαδη θελω να μοιαζει οπως στη φωτο 1

Που θα βρω τα υλικα για το

Α(το πλαστικο νικελομενο περιβλημα),

Β(projector),

Γ (τι πλαστικο περιβλημα να εχει τις οπες που φαινονται στη φωτο)

χρειαζομαι και κατι αλλο που δεν γνωριζω? τυχον βασεις για τα παραπανω κομματια?

θελω να χρησημοποιησω τα xenon κιτ που εχω.

περιμενω απαντησεις

Edited by El-Xamint
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο που εχεις κατα νου δεν ξερω αν μπορει να επιτευχθει.Και τα υλικα να ειχες(που θεωρω οτι δεν γινεται να βρεις το συγκεκριμενο projector και το περιβλημα ξεχωριστα) μια τετοια μοντα απαιτει τρομερη μαεστρια,μερακι και πολυ μα παρα πολυ χρονο.Που και παλι και τα τελευταια να εχεις δεν πιστευω οτι θα γινει ωραιο.Εχεις σκεφτει να βαλεις κατευθειαν τα φαναρια?Μπορει να στοιχιζουν λιγο αλλα αξιζουν και δεν χρειαζονται και αλχημιες.Φιλικα παντα,λεω απλα την γνωμη μου. :(

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτο που εχεις κατα νου δεν ξερω αν μπορει να επιτευχθει.Και τα υλικα να ειχες(που θεωρω οτι δεν γινεται να βρεις το συγκεκριμενο projector και το περιβλημα ξεχωριστα) μια τετοια μοντα απαιτει τρομερη μαεστρια,μερακι και πολυ μα παρα πολυ χρονο.Που και παλι και τα τελευταια να εχεις δεν πιστευω οτι θα γινει ωραιο.Εχεις σκεφτει να βαλεις κατευθειαν τα φαναρια?Μπορει να στοιχιζουν λιγο αλλα αξιζουν και δεν χρειαζονται και αλχημιες.Φιλικα παντα,λεω απλα την γνωμη μου. ;)

σ' ευχαριστω για το χρονο και την απαντηση σου

δωσμου ενα Link που να μπορω να βρω τα μαμισια χενον φαναρια σε καλυ τιμη

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω για το χρονο και την απαντηση σου

δωσμου ενα Link που να μπορω να βρω τα μαμισια χενον φαναρια σε καλυ τιμη

Φιλε μου θα το ηθελα πολυ να σε βοηθησω,αλλα δυστηχως δεν μπορω.Βλεπεις εγω εχω polo και ετσι δεν εχω ιδεα που υπαρχουν ευκαιριες για GOLF και JETTA.

Βεβαια υπαρχει ενα μερος που υπαρχουν ευκαιριες για ολους και αυτο δεν ειναι αλλο απο το ebay.Μπορεις να ψαξεις εκει αν θες.Του golf τα φαναρια ειναι ιδια με του jetta?Εξωτερικα μου μοιαζουν πολυ αλλα οι βασεις ειναι που παιζουν ρολο.Ας μας ενημερωσει καποιος που ξερει σιγουρα.Αυτο το λεω για να μην περιορισεις την αναζητηση σου αποκλειστικα σε φαναρια για jetta,μιας και υπαρχουν χιλιαδες ανταλλακτικα για golf.

Link to comment
Share on other sites

Τα νικελ καλυμματα μπορείς να τα πάρεις από εδώ:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/GTI-TSX-S20...sspagenameZWDVW

ή από εδώ:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/GTI-TSX-S20...sspagenameZWDVW

Οι προτζέκτορες είναι οι λεγόμενοι "e46 bi-xenon" και έτσι θα τους ψάξεις αλλά αν έχεις σκοπό να μπεις στον κόπο μπορείς να βάλεις και καλύτερους.

Η δουλειά όντως είναι δύσκολη και χρονοβόρα αλλά το αποτέλεσμα δικαιώνει. Βέβαια μπορείς να ψάξεις στο ebay.de και αν είσαι τυχερός θα παρεις τα εργοστασιακά κομπλέ με λάμπες και ενσωματωμένα μπάλαστ σε τιμή πάνω κάτω ίδια με το κόστος που έχει η μετατροπή που σκέφτεσαι.

Μπορώ να σου απαντήσω σε ότι άλλο θέλεις γιατί το έχω κάνει 2 φορές και μάλιστα κάνω και μια μετατροπή αυτόν τον καιρό για ένα φίλο αλλά πραγματικά από τη στιγμή που υπάρχουν διαθέσιμα τα εργοστασιακα σε λογική τιμή δεν έχει και τόσο νόημα να μπεις στην ταλαιπωρία.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτο το link :http://www.tmtuning.com/HOME/catalog/product_detail.php?default_product=1707

Θα του βγουν ακριβα γιατι αυτά είναι σκέτα φανάρια και θα χρειαστει μετα να παρει και μπαλαστ και λαμπες τα οποια δεν ξέρω κιόλας αν θα είναι ενσωματωμένα όπως τα εργοστασιακά.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απο οποιον το κατεχει το θεμα

Εχω τα μαμα φαναρια σε jetta mk5.

Εχω βαλει xenon ballast με ενσωματωμενους canceller's και λαμπες HID. Ολα δουλεβουν μια χαρα και ρυθμιζονται απο μεσα το υψος δεσμης των φωτων οπως ηταν και χωρις τα xenon ballast.

Τωρα ομως μου μπηκαν ιδεες να κανω το φαναρι να μοιαζει σαν μαμα με xenon. Δηλαδη θελω να μοιαζει οπως στη φωτο 1

Που θα βρω τα υλικα για το

Α(το πλαστικο νικελομενο περιβλημα),

Β(projector),

Γ (τι πλαστικο περιβλημα να εχει τις οπες που φαινονται στη φωτο)

χρειαζομαι και κατι αλλο που δεν γνωριζω? τυχον βασεις για τα παραπανω κομματια?

θελω να χρησημοποιησω τα xenon κιτ που εχω.

περιμενω απαντησεις

τα bio φωτα απο τα μεταχεισμενα golf δεν κουμπονουν?

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απο οποιον το κατεχει το θεμα

Εχω τα μαμα φαναρια σε jetta mk5.

Εχω βαλει xenon ballast με ενσωματωμενους canceller's και λαμπες HID. Ολα δουλεβουν μια χαρα και ρυθμιζονται απο μεσα το υψος δεσμης των φωτων οπως ηταν και χωρις τα xenon ballast.

Τωρα ομως μου μπηκαν ιδεες να κανω το φαναρι να μοιαζει σαν μαμα με xenon. Δηλαδη θελω να μοιαζει οπως στη φωτο 1

Που θα βρω τα υλικα για το

Α(το πλαστικο νικελομενο περιβλημα),

Β(projector),

Γ (τι πλαστικο περιβλημα να εχει τις οπες που φαινονται στη φωτο)

χρειαζομαι και κατι αλλο που δεν γνωριζω? τυχον βασεις για τα παραπανω κομματια?

θελω να χρησημοποιησω τα xenon κιτ που εχω.

περιμενω απαντησεις

μαλλον δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αξιζει να τα φτιαξεις μονος. . .

το εχω κανει για το δικο μου με πολυ καλο αισθητικο αποτελεσμα και απλετο δυνατο με ευθειο cut-off τελειωμα φως.

εχω ολα τα υλικα που χρειαζεσαι (d2s λαπες και τα αναλογα καλωδια) αλλα δεν σου κανουν οι προξεψτορες γιατι ειναι bi-xenon.

αν παρολα αυτα σε ενδιαφερει στειλε μυνημα.

Edited by marios_cc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.