Jump to content
stig

Δυναμομέτρηση Tsi

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.

Χθες έβαλα στο δυναμόμετρο το TSi μου. Το αποτέλεσμα ηταν 150,8 bhp (διορθωμένη ισχύς).

Έχει κάνει κάποιος άλλος δυναμομέτρηση σε μαμά TSi;

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει από τα τεχνικά στοιχεία που θα δει στη φωτογραφία της δυναμομέτρησης, να κάνει κάποια σχόλια (sorry που δε φαίνεται τόσο καθαρά).

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στις τιμές φαίνεται "Ισχύς τροχού=97,4", ενώ στο διάγραμμα, η αντίστοιχη τιμή φαίνεται γύρω στα 106 bhp! Σε όσες δυναμομετρήσεις έχω δει, αυτά προφανώς πρέπει να συμπίπτουν!

p4230012.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Χθες έβαλα στο δυναμόμετρο το TSi μου. Το αποτέλεσμα ηταν 150,8 bhp (διορθωμένη ισχύς).

Έχει κάνει κάποιος άλλος δυναμομέτρηση σε μαμά TSi;

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει από τα τεχνικά στοιχεία που θα δει στη φωτογραφία της δυναμομέτρησης, να κάνει κάποια σχόλια (sorry που δε φαίνεται τόσο καθαρά).

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στις τιμές φαίνεται "Ισχύς τροχού=97,4", ενώ στο διάγραμμα, η αντίστοιχη τιμή φαίνεται γύρω στα 106 bhp! Σε όσες δυναμομετρήσεις έχω δει, αυτά προφανώς πρέπει να συμπίπτουν!

p4230012.th.jpg

Tα νουμερα που ειδες ειναι τα αναμενομενα. Αναλογως και του καυσιμου, τα μοτερ αυτα αποδιδουν corrected 147-155ΗΡ σε ΜΑΗΑ και σε στοκ κατασταση.

Η τιμη ισχυος τροχου που αναφερεται στο χαρτι ειναι η τιμη που ειχε στις στροφες που αποδιδεται η μεγιστη ισχυς στον κινητηρα. Τα 106 αλογα στα ραουλα αποδοθηκαν πολυ νωριτερα. Επισης, η τιμη ισχυος στον τροχο σε ΜΑΗΑ δεν ειναι ρεαλιστικη λογω της υπερβολικης παραμορφωσης των ελαστικων και του φορτιου. Με απλα λογια , μην νομιζεις οτι οι απωλειες ειναι σχεδον 40% ψηλα ... Το νουμερο ισχυος στο μοτερ ομως ειναι ρεαλιστικοτατο.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα παιδία, τί 160;;; 40 ευρώ έδωσα. Κανονικά έχει 50 νομίζω.

golf-agu σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Μήπως ξέρεις και τί είναι η "ισχύς drag";

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

160¤

XXElixis χρεώνει 160Ε Χρόνη ?

Δεν πάμε καλά...

Χρυσαυγή καλύτερα τότε..

ΥΓ.Από 1900-4600 220+nm..... μια χαρά.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

ποιος ειπε κατι για exelixis? :huh:
Ποσο χρεωνει η unlimited exelixis για δυναμομετρηση?Θελει ραντεβου πρωτα?
160¤
Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ωπα παιδία, τί 160;;; 40 ευρώ έδωσα. Κανονικά έχει 50 νομίζω.

golf-agu σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Μήπως ξέρεις και τί είναι η "ισχύς drag";

Ισχυς drag ειναι οι απωλειες που καταγραφονται κατα το roll-out (την ωρα δηλαδη που ο χειριστης αφηνει το γκαζι στις υψηλες στροφες και περιενει να σταματησουν οι τροχοι). Αν προσεξεις, οι απωλειες δεν ειναι γραμμικες , δηλαδη σε διλασια ταχυτητα δεν εχουμε διπλασιες απωλειες, αλλα περισσοτερες. Το αθροισμα των "απωλειων" (drag) και της "ισχυος τροχου" δινουν την "ισχυ κινητηρα", η διορθωση της οποιας (αναλογα με την εξωτερικη πιεση και τη θερμοκρασια εισερχ. αερα) δινει το διαγραμμα που απεικονιζεται στο χαρτι ως "Ισχυς κινητηρα".

Να σημειωσουμε οτι οι απωλειες δεν ειναι οι πραγματικες που εχουμε στο δρομο (λογω υπερβολικης παραμορφωσης ελαστικων και φορτιου). Για τον ιδιο λογο, οι ισχυς τροχου ειναι λιγο μικροτερη απο αυτη που εχουμε στο δρομο. Ομως, το νουμερο της ισχυος κινητηρα ειναι ακριβεστατο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.