Jump to content
lalas

ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ 1.4 Fsi

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω αν αυτα τα λαδια ειναι για αλλαγη στα 15.000 ή στα 7.500 χλμ.

castrol 5w40

http://www.castrol.com/castrol/sectiongene...ntentId=7029502

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι για 15.000?

ποια ειναι τα longlife τοτε?

ρε παιδια κανεις?

Link to comment
Share on other sites

σε τι ιξωδες αναφερεσαι και για ποια μαρκα λιπαντικου ενδιαφερεσαι?

εχω γραψεi

5w40 castrol magnatec

οριστε και το link: http://www.castrol.com/castrol/sectiongene...ntentId=7029502

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτα που μου βαλαν στην αντιπροσωπεια ειναι για 7,500?αν γνωριζεις σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτα που μου βαλαν στην αντιπροσωπεια ειναι για 7,500?αν γνωριζεις σιγουρα...

Δεν ξέρω γιατί σου έβαλαν Magnatec. Στο site της Castrol προτείνει μόνο τη σειρά Edge. Συγκεκριμένα για τον 1.4FSI προτείνει: Edge 0W-30, Edge 5W-30 και Edge Formula RS 0W-40. Όλα για 15.000χλμ.

Τι προδιαγραφές αναφέρει ο κατασκευαστής για το 1.4FSI? Τα Magnatec είναι VW 502 00/505 00.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί σου έβαλαν Magnatec. Στο site της Castrol προτείνει μόνο τη σειρά Edge. Συγκεκριμένα για τον 1.4FSI προτείνει: Edge 0W-30, Edge 5W-30 και Edge Formula RS 0W-40. Όλα για 15.000χλμ.

Τι προδιαγραφές αναφέρει ο κατασκευαστής για το 1.4FSI? Τα Magnatec είναι VW 502 00/505 00.

εβαλα αυτα γιατι τα 5-30 τσιμπουσαν πολυ!ενω με τα 5-40 εστρωσε ο κινητηρας.λες μηπως δεν κανουν για τον κινητηρα?

Edited by lalas
Link to comment
Share on other sites

εβαλα αυτα γιατι τα 5-30 τσιμπουσαν πολυ!ενω με τα 5-40 εστρωσε ο κινητηρας.λες μηπως δεν κανουν για τον κινητηρα?

...

Link to comment
Share on other sites

κανενας?

Για το αν κάνουν ή όχι, θα πρέπει να συμβουλευτείς το βιβλίο του αυτοκινήτου σου. Όπως είπα και πιό πριν, τα Magnatec είναι VW 502 00/505 00. Το δικό σου τι προδιαγραφές χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Για το αν κάνουν ή όχι, θα πρέπει να συμβουλευτείς το βιβλίο του αυτοκινήτου σου. Όπως είπα και πιό πριν, τα Magnatec είναι VW 502 00/505 00. Το δικό σου τι προδιαγραφές χρειάζεται?

502 00 λεει το βιβλιο πισω παντως.για 505 00 δεν λεει...πρεπει και τις 2 προδιαγραφες?

μηπως γνωριζεις τι σημαινουν?

Edited by lalas
Link to comment
Share on other sites

η 505 00 ειναι για ντιζελ κινητηρες.εφοσον αναφερει την 502 00 βαλε αυτην και συνεχισε με το λιπαντικο που εισαι ευχαριστημενος αφου βλεπεις οτι ''ταιριαζει'' στον κινητηρα σου.δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

η 505 00 ειναι για ντιζελ κινητηρες.εφοσον αναφερει την 502 00 βαλε αυτην και συνεχισε με το λιπαντικο που εισαι ευχαριστημενος αφου βλεπεις οτι ''ταιριαζει'' στον κινητηρα σου.δεν υπαρχει λογος να το αλλαξεις.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις και τα 0-30. Εμενα αν και με τα 5-30 δεν τσιμπουσε ιδιαίτερα, στην τελευταία αλλαγή μου εβαλαν 0-30 και συνεχίζει να μην καιει σχεδον καθόλου, και είναι για 15.000χλμ αν και συνήθως τα αλλάζω πανω στον χρόνο οσα χιλίομετρα και αν έχω κάνει (<15.000χλμ παντα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.