Jump to content
Pal_drift

Golf 4 - Πρόβλημα Με Abs?

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Τις τελευταίες μέρες μου ανάβει το λαμπάκι του ABS στο GolfIV 1.4 που έχω.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς σας το πρόβλημα αυτό?

Υπάρχει λύση ή θα πρέπει να βάλω καινούριο?

Οποιος ξέρει κάτι.. ας δώσει ένα χέρι βοηθείας..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τις τελευταίες μέρες μου ανάβει το λαμπάκι του ABS στο GolfIV 1.4 που έχω.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς σας το πρόβλημα αυτό?

Υπάρχει λύση ή θα πρέπει να βάλω καινούριο?

Οποιος ξέρει κάτι.. ας δώσει ένα χέρι βοηθείας..

Ευχαριστώ

Παιδιά να φανταστώ ότι κανείς σας δεν είχε ποτέ το συγκεκριμένο πρόβημα?

Αλλιώς δεν εξηγείται οτι κανείς δεν μπήκε στον κόπο να πει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να φανταστώ ότι κανείς σας δεν είχε ποτέ το συγκεκριμένο πρόβημα?

Αλλιώς δεν εξηγείται οτι κανείς δεν μπήκε στον κόπο να πει κάτι...

Φίλε μου καλησπέρα. Δεν μας λές αν το ABS εξακολουθεί να λειτουργεί κανονικά. Αν ναι το πιθανότερο είναι να μην είναι τίποτε σημαντικό και να άναψε από τυχαίο λόγο και αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι πρέπει να το πας για έλεγχο με Vag Com. Το πιθανότερο είναι να διαγράψουν το σφάλμα που θα ανιχνεύσουν και να μην ξανανάψει. Σε μένα είχε ανάψει το λαμπάκι του αερόσακκου, στην αντιπροσωπία το σβήσαν και δεν ξανάναψε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα. Δεν μας λές αν το ABS εξακολουθεί να λειτουργεί κανονικά. Αν ναι το πιθανότερο είναι να μην είναι τίποτε σημαντικό και να άναψε από τυχαίο λόγο και αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι πρέπει να το πας για έλεγχο με Vag Com. Το πιθανότερο είναι να διαγράψουν το σφάλμα που θα ανιχνεύσουν και να μην ξανανάψει. Σε μένα είχε ανάψει το λαμπάκι του αερόσακκου, στην αντιπροσωπία το σβήσαν και δεν ξανάναψε.

Καλησπέρα Peris,

Το λαμπάκι αναμμένο και φρενάρω μπλοκάροντας τροχούς.

Όπως δηλαδή φρενάραμε με παλαιότερα αυτοκίνητα.

Απλά πλέον προσέχω παραπάνω και θέλω να δω αν θα σβήσει...

Κάποια στιγμή θα πρέπει να το πάω αντιπροσωπεία...

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να το πας συνεργειο η σε καποιον γνωστο με Vag Com. Εστω και τιποτα να μην ειναι αν δεν σβησεις την βλαβη δεν θα ενεργοποιηθει το abs. Δοκιμασες να βγαλεις την μπαταρια για καποιο χρονικο διαστημα;Αν ηταν στιγμιαια βλαβη λογικα θα σου σβησει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, μετά από μία σημερινή διαδρομή παραμένει ανοιχτή η λυχνία του ABS & του ESP (σταθερά αναμμένες και οι 2).

Έχει συμβεί σε άλλον με GOLF VI??

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, μετά από μία σημερινή διαδρομή παραμένει ανοιχτή η λυχνία του ABS και του ESP (σταθερά αναμμένες και οι 2).

Έχει συμβεί σε άλλον με Golf VI?

[/ Quote

Κοίταξες τις ασφάλεις; Ισως κάηκε και πρέπει να αντικατασταθεί του ABS, ESP.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, μετά από μία σημερινή διαδρομή παραμένει ανοιχτή η λυχνία του ABS και του ESP (σταθερά αναμμένες και οι 2).

Έχει συμβεί σε άλλον με Golf VI?

[/ Quote

Κοίταξες τις ασφάλεις; Ισως κάηκε και πρέπει να αντικατασταθεί του ABS, ESP.

Όχι δεν κοίταξα ασφάλειες, απλά συμβουλεύτηκα το βιβλίο του κατασκευαστή γιατί ειδικά το λαμπάκι με το εικονίδιο ολισθηρότητας δεν θυμόμουν τι ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Peris,

Το λαμπάκι αναμμένο και φρενάρω μπλοκάροντας τροχούς.

Όπως δηλαδή φρενάραμε με παλαιότερα αυτοκίνητα.

Απλά πλέον προσέχω παραπάνω και θέλω να δω αν θα σβήσει...

Κάποια στιγμή θα πρέπει να το πάω αντιπροσωπεία...

Σε ευχαριστώ

Ισως εχει προβλημα καποιος αισθητηρας.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα πιθανά είναι. Την Τρίτη θα το πάω αντιπροσωπεία να δω τι γίνεται.

Στην αρχή με το που βάλω μπροστά δεν ανάβει κανένα λαμπάκι (χειρόφρενο και ζώνη μόνο που ανάβουν πάντα και σβήνουν αμέσως), μετά από ένα λεπτό ανάβει του ABS & μετά από 2 λεπτά περίπου του ESP.

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα πιθανά είναι. Την Τρίτη θα το πάω αντιπροσωπεία να δω τι γίνεται.

Στην αρχή με το που βάλω μπροστά δεν ανάβει κανένα λαμπάκι (χειρόφρενο και ζώνη μόνο που ανάβουν πάντα και σβήνουν αμέσως), μετά από ένα λεπτό ανάβει του ABS & μετά από 2 λεπτά περίπου του ESP.

Κανε μια δοκιμη, βγαλε τον πολο της μπαταριας, αστο κανενα 5λεπτο και ξαναβαλτον μετα πήγαινε μια μικρη βόλτα και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζοντας τον πόλο της μπαταρίας, το μόνο που συνέβει ήταν να ανάψει επιπλέον το κίτρινο λαμπάκι της υποβοήθησης στο τιμόνι.

Το πρόβλημα παραμένει & πιστεύω ότι πιθανόν να έχει να κάνει με κάποια ασφάλεια.

Τέλος πάντων, θα περιμένω αύριο στην αντιπροσωπεία να μου πουν τι συμβαίνει (θα πάω ούτως ή άλλως για λάδια).

Link to comment
Share on other sites

Βγάζοντας τον πόλο της μπαταρίας, το μόνο που συνέβει ήταν να ανάψει επιπλέον το κίτρινο λαμπάκι της υποβοήθησης στο τιμόνι.

Το πρόβλημα παραμένει & πιστεύω ότι πιθανόν να έχει να κάνει με κάποια ασφάλεια.

Τέλος πάντων, θα περιμένω αύριο στην αντιπροσωπεία να μου πουν τι συμβαίνει (θα πάω ούτως ή άλλως για λάδια).

Το πηγες μια βολτα?

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα χθες για λίγο αλλά πάλι μια από τα ίδια ήταν, στην αρχή ανάβει το ABS & μετά το ESP.

Κρίμα πας για συνεργείο.

Για δοκίμασε και εδώ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34096

Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα αντιπροσωπεία ούτως ή άλλως γιατί θέλει λάδια. Ευχαριστώ για το link του συνεργείου αλλά θα το πάω στην επίσημη αντιπροσωπεία.

Edited by J.P.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ήταν ο αισθητήρας της πίσω αριστερής ρόδας. Έχει τύχει σε άλλον με GOLF V ή VI?

Πάντως από χαζοπροβλήματα με αισθητήρες καλά κρατάει η παράδοση των VW. Μία το καλοκαίρι ο αισθητήρας λ μία τώρα ο αισθητήρας του ABS πλάκα πλάκα αν δεν ήταν εγγύηση θα ήθελε 300+ ευρώ για τον λ και δεν ξέρω πόσα για τον αισθητήρα του ABS (που μπορεί να φταίει και η καλωδίωση).

Με βλέπω για επέκταση εγγύησης με χίλια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ήταν ο αισθητήρας της πίσω αριστερής ρόδας. Έχει τύχει σε άλλον με GOLF V ή VI?

Πάντως από χαζοπροβλήματα με αισθητήρες καλά κρατάει η παράδοση των VW. Μία το καλοκαίρι ο αισθητήρας λ μία τώρα ο αισθητήρας του ABS πλάκα πλάκα αν δεν ήταν εγγύηση θα ήθελε 300+ ευρώ για τον λ και δεν ξέρω πόσα για τον αισθητήρα του ABS (που μπορεί να φταίει και η καλωδίωση).

Με βλέπω για επέκταση εγγύησης με χίλια.

Ειχε παλαιοτερα ενα μελος προβλημα με αισθητηρα γιαυτο σου πα εξαρχης οτι μπορει να'ναι αυτο.Σπανιο φαινομενο παντως.Ετυχε σε σενα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ήταν ο αισθητήρας της πίσω αριστερής ρόδας. Έχει τύχει σε άλλον με GOLF V ή VI;

Πάντως από χαζοπροβλήματα με αισθητήρες καλά κρατάει η παράδοση των VW. Μία το καλοκαίρι ο αισθητήρας λ μία τώρα ο αισθητήρας του ABS, πλάκα πλάκα αν δεν ήταν εγγύηση θα ήθελε 300 + ευρώ για τον λ και δεν ξέρω πόσα για τον αισθητήρα του ABS (που μπορεί να φταίει και η καλωδίωση).

Με βλέπω για επέκταση εγγύησης με χίλια.

[/ quote]

Επίτηδες τα φτάχνουν έτσι για να κάνεις επέκταση εγγύησης.

Αστειέυομαι βέβαια. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε, αφού ήρθε σήμερα το ανταλλακτικό και αντικαταστάθηκε ο συγκεκριμένος αισθητήρας.

¶ψογη εξυπηρέτηση από την αντιπροσωπεία και τον υπεύθυνο συνεργείου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω κι εγώ, μου παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα, ανάβει λαμπάκι ABS κάθε τόσο, μετά από λίγο μπορεί να σβήσει μόνο του και να ξανα ανάψει πάλι σε τυχαία χρονική στιγμή.

Υπάρχει τίποτα να τρεκάρω μόνος μου πριν το πάω σε συνεργείο;

 

Δουλεύει κανονικά το ABS πάντως.

 

Σκέφτηκα να βάλω τρέξω κάποιο διαγνωστικό να δω αν φταίει κάποιος συγκεκριμένος αισθητήρας, το torque δεν μου έχει δουλέψει, γνωρίζει κανένας αν τα φθηνά vag com καλώδια που κυκλοφορούν στο ebay συμπεριλαμβάνουν και κάποιο software που να διαβάζει errors?

Έχουν ένα μικρό CD μαζί, αλλά δεν είναι ξεκάθαρο τι περιέχει..

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω πως το κινεζοκαλώδιο δούλεψε μια χαρά σε unregistered vag com version, διάβασε το σφάλμα στον αισθητήρα του μπροστά αριστερά τροχού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.