Jump to content
S8N

Τεκμήρια διαβίωσης

Recommended Posts

-Όποιος έχει αγοράσει Ferrari, θα δώσει τα 350 ευρώ συν πολλές χιλιάδες ευρώ για να δικαιολογήσει τα χρήματα που την αγόρασε. Το φορολογικό μας σύστημα είναι απλό: Αγόρασες αυτοκίνητο 100.000 ευρώ και δήλωσες 10.000 ευρω; Θα φορολογηθείς για 100.000!!! ΑΠΛΟ!

Να το θέσω εγώ αλλιώς...

Εγώ που έχω αγοράσει αυτοκίνητο των 32.000 ευρώ, και δήλωσα καθαρά από εταιρία κι ατομικά 115.000 ευρώ, θα φορολογηθώ κατ' αντιστοιχία για τα 32.000; Γιατί αν είναι έτσι, τότε κάποιο κενό έχει ο νόμος, και με συμφέρει! Ομως επειδή δεν πάει έτσι, εγώ θα πρέπει φέτος να πληρώσω 150 έκτακτη για το αμάξι, 800 για τα ακίνητα, 2000 έκτακτη εισφορά (καλό κι αυτό! Φόρος στο φόρο!!!!) και εφορία για την εταιρία 16.000 και ατομική 34.000... Αν βγάζεις λέει 80-100 χιλιάρικα το χρόνο, πρέπει να δώσεις το φόρο σου (34.000), και ΠΡΙΝ τη φορολόγηση (ευτυχώς που βγάζει αποθεματικό η λογίστρια και με πάει κάτω από τα 100.000... Οχι πως μπορεί να υπάρχει αποθεματικό, αλλά τέσπα) των 34.000, σου βγάζει κι άλλα 2000 ευρώ!!

Μακάρι να μας φορολογούσαν σαν τη Γερμανία με βάση τους ίππους... Να έβλεπες τι θα γινόταν με τα προγράμματα μετά!

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως.. Υπάρχουν ακόμα πολλοί που να έχουν να σκάσουν μετρητά τα λεφτά που θέλει ένα R32; Αν ναι, τότε να πληρώσουν και την τρέλα τους! Γιατί τους πιο πολλούς τους βλέπω μέσω VW Bank, Marfin, Eurobank, κλπ κλπ κλπ κλπ... κι όταν ζορίσεις τον κώλο σου για να πεις 600 το στεγαστικό, 500 το αμάξι, 1000 στις κάρτες, 300 στο διακοποδάνειο του 2003 που πέρασα και χάλια και χώρισα τη Μαιρούλα, και αν είσαι και επαγγελματίας να σου βαράνε οι επιταγές των καλοπληρωτών, τότε τα 10 ευρώ δεν τα σώζεις ούτε κόβωντας το κάπνισμα!

Ευτυχώς από τα παραπάνω αντιμετωπίζω τους καλοπληρωτές με τις επιταγές τους μόνο... Αλλα ας μην ανοίξουμε και αυτό το θέμα, γιατί την εφορία τη νοιάζει πως πούλησες.... Οχι αν ο άλλος βάρεσε την επιταγή και δεν τα πήρες τα λεφτά σου εσύ ποτέ... Λεφτά που πρέπει να τα δώσεις τελικά στην εφορία γιατί πούλησες!!!!!!

Τώρα μπαίνουμε σε χοντρά μονοπάτια του φορολογικού μας συστήματος B)

Και η ανακοίνωση του ΥΠ. Οικονομίας και Οικονομικών στις εξαγγελίες των εκλογών του 2007: ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 1/1/2010. Είμαστε μπροστά από την εποχή μας!!!!! Του χρόνου θα έχουμε 2009! Τώρα είμαστε ήδη στο 2010 και βιώνουμε τις αλλαγές :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αρουλη εαν σου πω οτι παλι δν καταλαβα θα με πεις χαζο?

δλδ εγω που εχω 6000ε εισοδημα θα με πιασουν τα τεμκηρια?

και τι στο καλο ισχυει τελικα?

δλδ για το 2lt το μοτερ που λεω να βαλω θα με σκισουν τα τεκμηρια?

Link to comment
Share on other sites

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Ar...amp;art_id=8372

βρηκα αυτο οποιος μπορει λιγο να μου εξηγησει θα το εκτιμησω

Προς το παρόν γίνονται μόνο εικασίες, τίποτα δεν είναι βέβαιο. Πιθανότατα πάντως εώς τα 2000κ.ε. να μην υπάρχει πρόβλημα (τουλάχιστον για το πρώτο αυτοκίνητο).

Όσον αφορά το θέμα του δίλιτρου μοτέρ που σκοπεύεις να βάλεις, δεν φαντάζομαι να έχεις κανένα πρόβλημα καθώς για τον υπολογισμό του τεκμηρίου, υπολογίζεται και η παλαιότητα. ¶λλο ένα 2λιτρο του 2009 κι άλλο ένα του 1995.

Ας περιμένουμε όμως ως το φθινόπωρο να δούμε τι θα μας επιφυλάξουν τα λαγωνικά των υπουργείων...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ανακοίνωση: Ενημέρωση για φορολογία βάσει κυβικών και ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΡΥΠΩΝ!!! Χτες λέγανε κάτι στις ειδήσεις, αλλά όλα συγκεχυμένα είναι ακόμα... Ούτε και οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θέλουν να κάνουνε.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θέλουν να κάνουνε.

Πες το ψεματα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξουν... τις εξαγγελίες...... και τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μουυυυ!

"ΕΞΙΣΩΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ (ΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΒΟΛΩΝ) ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ), ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΣ!"

Και προσέχτε μη βάλετε κουκούλα ή κασκώλ στο στόμα αν κρυώνετε το χειμώνα.... Σας πήρε ο Διάολος,εεεεεεεε..... συγνώμη.. ο Υπουργός Δημόσιας Τάξης....

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν γίνονται μόνο εικασίες, τίποτα δεν είναι βέβαιο. Πιθανότατα πάντως εώς τα 2000κ.ε. να μην υπάρχει πρόβλημα (τουλάχιστον για το πρώτο αυτοκίνητο).

Όσον αφορά το θέμα του δίλιτρου μοτέρ που σκοπεύεις να βάλεις, δεν φαντάζομαι να έχεις κανένα πρόβλημα καθώς για τον υπολογισμό του τεκμηρίου, υπολογίζεται και η παλαιότητα. ¶λλο ένα 2λιτρο του 2009 κι άλλο ένα του 1995.

Ας περιμένουμε όμως ως το φθινόπωρο να δούμε τι θα μας επιφυλάξουν τα λαγωνικά των υπουργείων...

για την ακριβεια το μοντελο μ ειναι του 91 δλδ θα εχω "χαμηλοτερο" τεκμηριο λογο παλαιοτητας?

το θεμα ειναι εαν βαλω 2λιτρο να μην με μπιμμμμμμμμμ απο φθινοπωρο επειδη δν ξερουν ακομα τι θα κανουνε...

Link to comment
Share on other sites

για την ακριβεια το μοντελο μ ειναι του 91 δλδ θα εχω "χαμηλοτερο" τεκμηριο λογο παλαιοτητας?

το θεμα ειναι εαν βαλω 2λιτρο να μην με μπιμμμμμμμμμ απο φθινοπωρο επειδη δν ξερουν ακομα τι θα κανουνε...

Σε κόβω και με το 1800 να πληρώνεις περισσότερο λόγω ρύπων..

Τρελάρα άστο ακόμα να δεις τι θα κάνουν τελικά και μετά βλέπεις κι εσύ τι κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξουν... τις εξαγγελίες...... και τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μουυυυ!

"ΕΞΙΣΩΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ (ΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΒΟΛΩΝ) ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ), ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΣ!"

Και προσέχτε μη βάλετε κουκούλα ή κασκώλ στο στόμα αν κρυώνετε το χειμώνα.... Σας πήρε ο Διάολος,εεεεεεεε..... συγνώμη.. ο Υπουργός Δημόσιας Τάξης....

Πες μου οτι δεν κατεβαινεις για βουλευτης με τον Παπαθεμελη!!! Ωραια τα λες Αρη tongue.gif:baby:

Link to comment
Share on other sites

Πες μου οτι δεν κατεβαινεις για βουλευτης με τον Παπαθεμελη!!! Ωραια τα λες Αρη tongue.gif:baby:

Δεν κατεβαίνω με κανέναν Ηλία... Να πάνε όλοι τους!!! Το μόνο που κάνω είναι πλέον να ψηφίζω άκυρο. Ούτε αποχή δεν τους αξίζει, σε κανέναν... Να τελειώσει το σενάριο και να σηκωθώ να πάω πάλι στο εξωτερικό. Ελεος πια με του καθενός το κοντό και το μακρύ εδώ πέρα...

Παρεπιπτόντως.... ο Παπαθεμελής μου έφαγε τα καλύτερα χρόνια μου!!! Οταν έπρεπε να βγαίνω και να διασκεδάζω, είπε να κλείνουν τα μαγαζιά στις 2!!! Οπότε δεν τον πάω! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Να και οι πρώτες εξαγγελίες για τον νέο τρόπο υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας κλπ.

Από την σημερινή Ναυτεμπορική:

"Μέτρα για τη μείωση των ρύπων συζήτησε η Κυβερνητική Επιτροπή, η οποία συνεδρίασε υπό την προεδρία του πρωθυπουργού Κ. Καραμανλή, στο Μέγαρο Μαξίμου.

Ο υπουργός Περιβάλλοντος Γιώργος Σουφλιάς ανέφερε ότι θα επιβληθούν περιβαλλοντικά τέλη για τα αυτοκίνητα, τέλη τα οποία θα καθορίζονται ανάλογα με την περιβαλλοντική επιβάρυνση του κινητήρα.

Τα καθαρά ΙΧ θα έχουν μείωση τελών, είπε, ενώ τα πιο ρυπογόνα θα αυξηθούν από 50-150 ευρώ. Το 2010 θα ισχύσουν τα νέα τέλη και αυτό σημαίνει ότι οι πολίτες θα τα πληρώσουν το Νοέμβριο και το Δεκέμβριο.

Επίσης, ο κ. Σουφλιάς ανακοίνωσε πρόγραμμα απόσυρσης παλαιών αυτοκινήτων, με κίνητρα που θα θεσπιστούν, αλλά και επιπλέον κίνητρα για την αγορά καινούργιων ΙΧ, με άδεια κυκλοφορίας μετά το 2005.

Δεν θέλουμε να επιβαρύνουμε τον προϋπολογισμό, ανέφερε ο κ. Σουφλιάς και η χρηματοδότηση προγράμματος θα γίνει από την αύξηση των τελών κυκλοφορίας, αλλά και την αύξηση των εσόδων του κράτους, λόγω της αύξησης ζήτησης των ΙΧ. Το πρόγραμμα θα ισχύσει από το 2009 έως το 2012.

Πράσινος δακτύλιος από το 2011

Από το Σεπτέμβριο του 2011 θα θεσπιστεί πράσινος δακτύλιος και τα αυτοκίνητα που έχουν χαμηλούς ρύπους από 140 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο και κάτω, θα κυκλοφορούν συνεχώς. Τα ΙΧ που κυκλοφόρησαν πριν από το 1995 δεν θα επιτρέπεται να κυκλοφορούν εντός του δακτυλίου τις ώρες που ισχύει, ενώ για τα ενδιάμεσα οχήματα θα ισχύσει το μέτρο των μονών - ζυγών.

Ο κ. Σουφλιάς δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να διευρυνθούν τα όρια του δακτυλίου, αλλά απέκλεισε κατηγορηματικά προτάσεις για δημιουργία διοδίων και κυκλοφορία πετρελαιοκίνητων ΙΧ.

Στόχος είναι, το 2012 να μειωθούν οι ρύποι κατά 25-35% και το 2015 έως 60%."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λοιπον...Υποψιασμενα μελη μου του club, εληξε και το μετρο με τα μειωμενα τελη και ανοιξα τιμοκαταλογους να δω ποσο πηγαν παλι τα ωραια αυτοκινητακια μας....Ξεκινωντας απο τα καινουρια να δωσω ενα παραδειγματακι..Πριν το μετρο ενα Audi tts ειχε 53.500, με το μετρο εφτασε στα 49.100 και τωρα ποσο???? 54.800 ΜΑΛΙΣΤΑ! 1300 ευρω εργοστασιακη αυξηση???? Δε νομιζω...Μετα παω να δω Golf 6 Gti στα 31000...Δλδ αν το θες και dsg συν ξενον και δερματινα παει στα 37.000...Αν θελεις και κατι ακομα σχεδον 40.000. Μπραβο!!! Ποσο πουλουσαν μεταχειρισμενα gti 5 τον καιρο του μετρου??? Τα διετιας-τριετιας 19-20Κ ετσι??? Να προλαβουν να τα διωξουν για να παρουν τα κελεπουρια με τα μειωμενα τελη...Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι αντιπροσωπειες και οι μαντραδες θα τα δινουν απο τωρα και στο εξης 24-25Κ και ειναι φυσιολογικο εφοσον το καινουριο θα κανει 35Κ τουλαχιστον με τον αντιστοιχο εξοπλισμο τουλαχιστον... Βγαλτε τωρα τα συμπερασματα σας ποιοι θα ειναι παλι οι κερδισμενοι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λοιπον...Υποψιασμενα μελη μου του club, εληξε και το μετρο με τα μειωμενα τελη και ανοιξα τιμοκαταλογους να δω ποσο πηγαν παλι τα ωραια αυτοκινητακια μας....Ξεκινωντας απο τα καινουρια να δωσω ενα παραδειγματακι..Πριν το μετρο ενα Audi tts ειχε 53.500, με το μετρο εφτασε στα 49.100 και τωρα ποσο???? 54.800 ΜΑΛΙΣΤΑ! 1300 ευρω εργοστασιακη αυξηση???? Δε νομιζω...Μετα παω να δω Golf 6 Gti στα 31000...Δλδ αν το θες και dsg συν ξενον και δερματινα παει στα 37.000...Αν θελεις και κατι ακομα σχεδον 40.000. Μπραβο!!! Ποσο πουλουσαν μεταχειρισμενα gti 5 τον καιρο του μετρου??? Τα διετιας-τριετιας 19-20Κ ετσι??? Να προλαβουν να τα διωξουν για να παρουν τα κελεπουρια με τα μειωμενα τελη...Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι αντιπροσωπειες και οι μαντραδες θα τα δινουν απο τωρα και στο εξης 24-25Κ και ειναι φυσιολογικο εφοσον το καινουριο θα κανει 35Κ τουλαχιστον με τον αντιστοιχο εξοπλισμο τουλαχιστον... Βγαλτε τωρα τα συμπερασματα σας ποιοι θα ειναι παλι οι κερδισμενοι...

Ετσι ακριβως. Πριν φυγω για διακοπες επειδη τα εχω παρει με το αμαξι μου, παω Καρεντα να παρω το GTi. Η τιμη που εβλεπα ηταν 32000 με DSG, δερμα, κλπ. Ωραια λεω να το παραγγειλω. Αμεσως μου θυμισε οτι η τιμη που βλεπω ηταν με την μειωση, και τελικη τιμη θα παει γυρω στα ¤38000. Forget about it, δεν δινω ¤38000 gia GTi. Παω διπλα στην Audi. To Α3 με τον "φτωχο" πλην τιμιο 1.8 στα ¤35000 με διαφορα εξτρα. Ουτε αυτο πηρα τελικα, γιατι αλλαζει μοντελο του χρονου

Link to comment
Share on other sites

Ο κ. Σουφλιάς δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να διευρυνθούν τα όρια του δακτυλίου, αλλά απέκλεισε κατηγορηματικά προτάσεις για δημιουργία διοδίων και κυκλοφορία πετρελαιοκίνητων ΙΧ.

Δεν μπορω να καταλαβω γαιτι απαγορευουν τα Ι.Χ πετρελαιου εφοσον πληρουν τις προδιαγραφες και μαλιστα πολλα μοντελα εκπεμπουν λιγοτερους

ρυπους απο πολλα βενζινοκινητα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γαιτι απαγορευουν τα Ι.Χ πετρελαιου εφοσον πληρουν τις προδιαγραφες και μαλιστα πολλα μοντελα εκπεμπουν λιγοτερους

ρυπους απο πολλα βενζινοκινητα...

Δεν καταλαβαινεις? Η μακακια στην Ελλαδα ποτε δεν πεθαινει Χρηστο.

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνατε παιδες οτι η μεγαλυτερη νοθεια γινεται στο πετρελαιο.καλη η ντιζελοκινηση με χαμηλοτερους ρυπους οταν υπαρχει ομως και το αναλογο καυσιμο.βλεπουμε τα καινουργια επαγγελματικα τι ντουμανια βγαζουν .... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

pali καλα ελπιζω να αυξηθει και η μεταπωλητικη αξια του γκολφ 4 γιατι βλεπω κατι 6000 για γτι 4 στο καρ και ειναι να το βαψω μπλε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γαιτι απαγορευουν τα Ι.Χ πετρελαιου εφοσον πληρουν τις προδιαγραφες και μαλιστα πολλα μοντελα εκπεμπουν λιγοτερους

ρυπους απο πολλα βενζινοκινητα...

Ελα μου ντε :D

Δεν καταλαβαινεις? Η μακακια στην Ελλαδα ποτε δεν πεθαινει Χρηστο.

Πες το ψεματα :D

μην ξεχνατε παιδες οτι η μεγαλυτερη νοθεια γινεται στο πετρελαιο.καλη η ντιζελοκινηση με χαμηλοτερους ρυπους οταν υπαρχει ομως και το αναλογο καυσιμο.βλεπουμε τα καινουργια επαγγελματικα τι ντουμανια βγαζουν .... :D

Καλα και η νοθεια στην βενζινη δεν παει πισω. Πανε τα πυρακια γονατο!!!! thumbsdown.gif

pali καλα ελπιζω να αυξηθει και η μεταπωλητικη αξια του γκολφ 4 γιατι βλεπω κατι 6000 για γτι 4 στο καρ και ειναι να το βαψω μπλε....

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα μην ελπιζεις και πολυ. Αυτοι να κανουν τετοιο πραγμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε κανένα νεότερο απο το μέτωπο των τεκμηρίων διαβίωσης;

Σχεδόν για όλα έχει ακουστεί κάτι ΕΚΤΟΣ απο το μέτωπο των αυτοκινήτων!

Υπάρχει κάποια πληροφορία, κάτι τέλος πάντων για το τι θα μας βρει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.