Jump to content
spiros23

ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Recommended Posts

1)ξερει καποιος πως βγαινουν τα πισω διακριτικα (16V,VW,Polo);; να τα βαψω θελω..

2)επειδη εχω ενα χτυπημα στην πισω πορτα θελω να προσπαθησω να το χτυπησω λιγο, ξερετε πως βγαινουν τα εσωτερικα πλαστικα; γιατι εχω προσπαθησει αλλα φοβαμαι μη σπασω τιποτα

3)εχει χαλασει το μοτερακι των ηλεκτρομαγνητικων και επειδη 200 ευρω τωρα δεν υπαρχουν για αυτο και επειδη εχω βαρεθει να τις κλεινω καθε φορα ολες με τα χερια μηπως ξερετε αν μπορω να απενεργοποιησω το μοτερακι μεχρι να το αλλαξω καποτε;;;

4)και μια ερωτηση ψιλοασχετη. tongue.gif αυτοι οι πνιχτες στο φιλτροκουτι που ειναι ακριβως και τι κανουν;;

*για polo 6n ειναι οι ερωτησεις

ευχαριστω εκ των προτερων.....

Link to comment
Share on other sites

1)ξερει καποιος πως βγαινουν τα πισω διακριτικα (16V,VW,Polo);; να τα βαψω θελω..

2)επειδη εχω ενα χτυπημα στην πισω πορτα θελω να προσπαθησω να το χτυπησω λιγο, ξερετε πως βγαινουν τα εσωτερικα πλαστικα; γιατι εχω προσπαθησει αλλα φοβαμαι μη σπασω τιποτα

3)εχει χαλασει το μοτερακι των ηλεκτρομαγνητικων και επειδη 200 ευρω τωρα δεν υπαρχουν για αυτο και επειδη εχω βαρεθει να τις κλεινω καθε φορα ολες με τα χερια μηπως ξερετε αν μπορω να απενεργοποιησω το μοτερακι μεχρι να το αλλαξω καποτε;;;

4)και μια ερωτηση ψιλοασχετη. tongue.gif αυτοι οι πνιχτες στο φιλτροκουτι που ειναι ακριβως και τι κανουν;;

*για polo 6n ειναι οι ερωτησεις

ευχαριστω εκ των προτερων.....

1) Αν τα ζεστανεις με ενα πιστολακι εχουν ενα ειδος θερμικής κολλας απο πισω και θα ξεκολλήσουν. Μετα λιγο καθάρισμα θελει η επιφάνεια εκτός και αν σκοπεύεις να τα ξαναβάλεις πίσω. Οποτε τα ξαναζεσταίνεις και τα κολλάς, με την παλιά κόλλα ή αγοράζεις μια καινούργια θερμική και κάνεις την δουλειά.

2) Μπορώ να το κοιτάξω και να σου πω αλλα απο Δευτέρα. Δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να βγει παντως και καλα θα ειναι να μην το παρακανεις με το κοπανημα γιατι θα σου μεινει χρωμα στο χερι.

3) Δεν εχουμε ηλεκτρομαγνητικες αλλα πνευματικες. Τον ήχο που εκανε οταν ανοιγοκλεινες τις πορτες τον κανει?. Το μοτερακι βρισκεται πισω απο το δεξι φαναρι ακριβως πισω απο τον χωρο που εχουμε για να μπαινει το φαρμακειο. Εχει ενα φις που του δινει ρευμα και ενα σωληνακι που στελνει αερα σε ολο το μουφα κυκλωμα. Αν ψαξεις εκει που σου ειπα θα το βρεις και θα το βγαλεις ευκολα. Μεταχειρα μπορω να σου βρω με 70 ευρω Αθηνα Σπυρο και να στο στειλω Κερκυρα.

4) Πνιχτες γενικα στο φιλτροκουτι ειναι πλαστικα χωρισματα που δεν επιτρεπουν την ανεμποδιστη ροη αερα. Επειδη εγω το φιλτροκουτι του polo δεν το κρατησα ουτε μηνα δεν εχω ιδεα που ειναι αλλα αν δεν προκειται να βαλεις το βαρελακι και σκεφτεσαι να βγαλεις τους πνιχτες μπορω να κοιταξω τον Παπα και να δω που ειναι. Βαλε βαρελακι παντως ειναι πολυ καλυτερα :cry:.

Ελπιζω να βοηθησα φιλε :lol: οτι αλλο θες εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια φιλε μου..... πραγματικα σε ευχαριστω πολυ :cry:

3) το εχω δει το μοτερακι που ειναι και κατι σωληνακια, αφου μου ειπες και για το φις νομιζω θα το βρω ευκολα. αν βεβαια καποτε μου βρεις και κανα μοτερακι (γιατι εδω μου ειπε ηλεκτρολογος οτι κανει κανα 200αρι περιπου και οτι δεν μπορω λεει να βρω τπτ "μαιμου" η μεταχειρισμενο)......... τοτε τι να πω............ worthy.gifworthy.gifworthy.gif

1)να τα βαψω μαυρα θελω η αν τα βρω στο ιντερνετ ολα ετοιμα μαυρα

2) μικρο χτυπηματακι ειναι με ενα πλαστικο σφυρι λιγο να το χτυπησω να μη φαινεται ασχημα θελω. δεν το παρακανω γιατι το χα παει για σερβις και εκει μου ειχαν κανει με βεντουζα ενα αλλο χτυπημα και ξεφλουδισε το χρωμα :lol: και εχει πιασει σκουρια και (κακως) δεν εχω φροντισει να κανω κατι για αυτο ακομα :angry:

4) για βαρελακι θα παει αλλα ειχα αυτη την απορια με τους πνιχτες γιατι δεν ηξερα που ηταν φανταζομουνα κατι σαν σφικτηρες σε κανα σωληνα :whistling:

.......και παλι ευχαριστω φιλε :whistling:

Link to comment
Share on other sites

φιλε capamaru thanx και παλι η δουλεια με το μοτερακι των κλειδαριων εγινε. ηταν οτι πιο ευκολο εχω κανει απλα δεν το ειχα ψαξει μονος μου γιατι δεν ηξερα τι παιζει και φοβομουνα μη κανω καμια μ@μ@κιτσα

Link to comment
Share on other sites

ακομα μια ερωτηση ρε παιδια... :D

εχει κανεις ιδεα πως βγαινουν τα πισω φαναρια για να τα βαψω;

α και επισης αν εχει κανεις στο μυαλο του που ειναι οι πνιχτες ακριβως γιατι βαριεμαι να ανοιγω κ να ψαχνω στα τυφλα ας μου πει.......

ευχαριστω........................... :D

Link to comment
Share on other sites

ακομα μια ερωτηση ρε παιδια... ;)

εχει κανεις ιδεα πως βγαινουν τα πισω φαναρια για να τα βαψω;

α και επισης αν εχει κανεις στο μυαλο του που ειναι οι πνιχτες ακριβως γιατι βαριεμαι να ανοιγω κ να ψαχνω στα τυφλα ας μου πει.......

ευχαριστω........................... :D

Τα πισω φαναρια τα κρατανε τρεις 10αρες βιδες το καθενα. Θα ανοιξεις την δεξια μερια εκει που ειναι το φαρμακειο και θα τις δεις ανετα. Αφου τις λυσεις θα τραβηξεις προσεκτικα το φαναρι προς τα εξω και θα βγαλεις το φις για τα φωτα. Το ιδιο θα κανεις και απο την δεξια μερια αφου τραβηξεις την μοκετα να βγει.

Αν λυσεις την μια βιδα που κραταει το καπακι του παπα και δεν βρεις τον πνιχτη (υποψιν δεν εχω ιδεα που ειναι και αν το 6Ν εχει) θα βρω τον δικο μου παπα (ενας θεος ξερει που βοσκει) και θα προσπαθησω να δω τι παιζει. Οκ :o ?

Link to comment
Share on other sites

Τα πισω φαναρια τα κρατανε τρεις 10αρες βιδες το καθενα. Θα ανοιξεις την δεξια μερια εκει που ειναι το φαρμακειο και θα τις δεις ανετα. Αφου τις λυσεις θα τραβηξεις προσεκτικα το φαναρι προς τα εξω και θα βγαλεις το φις για τα φωτα. Το ιδιο θα κανεις και απο την δεξια μερια αφου τραβηξεις την μοκετα να βγει.

capamaru........ σε ευχαριστω για αλλη μια φορα φιλε μου :D

Αν λυσεις την μια βιδα που κραταει το καπακι του παπα και δεν βρεις τον πνιχτη (υποψιν δεν εχω ιδεα που ειναι και αν το 6Ν εχει) θα βρω τον δικο μου παπα (ενας θεος ξερει που βοσκει) και θα προσπαθησω να δω τι παιζει. Οκ happy.gif ?

εγινε θα το ψαξω και θα την βρω την ακρη... να μην σε βαζω και σε κοπο καλοκαιριατικα ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, είναι δυο οι βίδες που κρατάνε τον παπά η μία φαίνεται και η άλλη είναι κάτω από το σήμα το στρογγυλό το οποίο βγάινει εύκολα κουμπωτά με ένα ισιο κατσαβίδι

Link to comment
Share on other sites

Για το μοτεράκι των κλειδαριών αν θυμάμαι καλά ο βασικός λόγος που χαλάει είναι ότι το 6N έχει ένα θεματάκι στεγανότητας στο πίσω δεξί φως (ίσως και στο αριστερό tongue.gif) και θέλει μια στεγανοποίηση με σιλικόνη μια και όλη η υγρασία πάει εκεί στην πλακέτα. Επείσης πριν τα κακαρώσει τελείως και κάνει τα κουλά του, βοηθάει ενα ψέκασμα με ειδικό σπρέι αντι-υγρασίας για ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

Για το μοτεράκι των κλειδαριών αν θυμάμαι καλά ο βασικός λόγος που χαλάει είναι ότι το 6N έχει ένα θεματάκι στεγανότητας στο πίσω δεξί φως (ίσως και στο αριστερό tongue.gif) και θέλει μια στεγανοποίηση με σιλικόνη μια και όλη η υγρασία πάει εκεί στην πλακέτα. Επείσης πριν τα κακαρώσει τελείως και κάνει τα κουλά του, βοηθάει ενα ψέκασμα με ειδικό σπρέι αντι-υγρασίας για ηλεκτρονικά.

δέν έχω παρατιρίσει εδώ και 12 χρόνια κανένα πρόβλημα υγρασίας στην εν λόγο περιοχή του ηλεκτροπνευματικού μοτέρ. Εάν βλέπεις υγρασία κάνε την στεγανοποίηση που λές αλλά βάλε και ένα σακουλάκι με αυτά τα ζελεδάκια που βάζουν μεσα στις συσκευασίες με τα αθλητικά παπούτισια και διάφορα υφασμάτινα / δερμάτινα ήδη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη το προβλημα εκει δημιουργειται οταν πλενεις το αμαξι με το πιεστικο, τρωγονται τα λαστιχα και μετα στα πολλα νερα αφηνει λιγο μεσα. Με λιγη σιλικονη εισαι οκ. Αυτο με τα σακουλάκια καλή ιδεα δεν το ειχα σκεφτει tongue.gif.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι... :cry:

λοιπον μετα απο ενα μικρο ατυχημα που ειχα με το πολακι αυτο εμεινε μονοφθαλμο (φαναρι οδηγου), μασκα, μασκακι που "παταει" η μασκα και λιγο ο προφυλακτηρας.. αυτο που με ανησυχει λιγο ειναι καποια κλιση του καπο που φαινεται απο τα πλαγια οτι δεν "παταει" καλα.... :lol:

ας αρχισω να ρωταω αλλωστε ξερω οτι θα με βοηθησετε........ :lol:

-μασκα λεω να βαλω αυτην. θα ειναι πιο ομορφη απο την μαμα, η να κοιταξω κατι αλλο; (παντα σε λογικα οικονομικα πλαισια)

-το φαναρι ειναι με ηλεκτρονικη ρυθμιση η οχι; γιατι πρεπει να ξερω για να το παραγγειλω και δεν εχω ιδεα.

-προφυλακτηρας μαμα, ιμιτασιον η κατι αλλο aftermarket;; (εννοειται οχι εξτριμ και να ταιριαζει με το συνολο)

-ασχετο, αλλα σημαντικο. πιανουν τα κρυα οπου να ναι. και εχω ενα τρυπιο ψυγειο καλοριφερ. για λυσιμο ταμπλο μονο μου ζητησαν 220 ευρω.. σκεφτομαι να επιχειρησω πρακτικη στην χειρουργικη αλλα πρωτον φοβαμαι τις οποιες συνεπειες και δευτερον δεν ξερω κ πολλα πραγματα με το συγκεκριμενο ζητημα...

Link to comment
Share on other sites

την μασκούλα που είδες και μαμα προφυλακτίρα... το φανάρι δεν νομίζω να είναι ηλεκτρονικα ρυθμιζώμενο.

Link to comment
Share on other sites

την μασκούλα που είδες και μαμα προφυλακτίρα... το φανάρι δεν νομίζω να είναι ηλεκτρονικα ρυθμιζώμενο.

Λευτερη ασχετο αλλα ξερεις αν ταιριαζουν τα πισω φαναρια του 6n2 στο δικο μας; για την μασκα σκεφτομουνα κατι σε αυτην με φρυδι καπο η την αλλη απλα, δεν ξερω τι να αποφασισω ακομα..

επειδη το μασκακι κατω απο την μασκα που μου εχει σπασει σκεφτομαι να βαλω ιμιτασιον, οπως και φαναρι (τεραστιες οι διαφορες οικονομικα) εχει κανεις ιδεα αν θα εχει καποια εμφανη διαφορα; τουλαχιστον το φαναρι για να μην φαινεται κ διαφορετικο με το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη ασχετο αλλα ξερεις αν ταιριαζουν τα πισω φαναρια του 6n2 στο δικο μας; για την μασκα σκεφτομουνα κατι σε αυτην με φρυδι καπο η την αλλη απλα, δεν ξερω τι να αποφασισω ακομα..

επειδη το μασκακι κατω απο την μασκα που μου εχει σπασει σκεφτομαι να βαλω ιμιτασιον, οπως και φαναρι (τεραστιες οι διαφορες οικονομικα) εχει κανεις ιδεα αν θα εχει καποια εμφανη διαφορα; τουλαχιστον το φαναρι για να μην φαινεται κ διαφορετικο με το αλλο

όχι απόλυτα... και ενα καθόντουσαν που ΔΕΝ θα σου το συνιστούσα με τπτ γιατί θα είχες τρελό καινό...

Link to comment
Share on other sites

όχι απόλυτα... και ενα καθόντουσαν που ΔΕΝ θα σου το συνιστούσα με τπτ γιατί θα είχες τρελό καινό...

κριμα και ειχα την εντυπωση οτι ηταν ιδια.. closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

μοιάζουνε πάρα πολύ απλά οι πατούρες δεν τεριάζουν...

Link to comment
Share on other sites

1-μασκα λεω να βαλω αυτην. θα ειναι πιο ομορφη απο την μαμα, η να κοιταξω κατι αλλο; (παντα σε λογικα οικονομικα πλαισια)

2-το φαναρι ειναι με ηλεκτρονικη ρυθμιση η οχι; γιατι πρεπει να ξερω για να το παραγγειλω και δεν εχω ιδεα.

3-προφυλακτηρας μαμα, ιμιτασιον η κατι αλλο aftermarket;; (εννοειται οχι εξτριμ και να ταιριαζει με το συνολο)

4-ασχετο, αλλα σημαντικο. πιανουν τα κρυα οπου να ναι. και εχω ενα τρυπιο ψυγειο καλοριφερ. για λυσιμο ταμπλο μονο μου ζητησαν 220 ευρω.. σκεφτομαι να επιχειρησω πρακτικη στην χειρουργικη αλλα πρωτον φοβαμαι τις οποιες συνεπειες και δευτερον δεν ξερω κ πολλα πραγματα με το συγκεκριμενο ζητημα...

1.Με την μασκα αυτη θα σου πεταξει λιγο το trim προς τα εξω, οπως ξερεις ειναι απομιμηση και οι βασεις δεν ειναι ιδιες με τις μαμα

2.Εχεις επιλογη απο μεσα να ρυθμισεις τα φωτα?

3.Θα προτιμουσα τον μαμα

4.Αν εχεις χρονο βγαλτο αλλα δεν ειναι κι οτι πιο ευκολο.

Λευτερη ασχετο αλλα ξερεις αν ταιριαζουν τα πισω φαναρια του 6n2 στο δικο μας;

Οταν το ειχα συγκρινει με εναν φιλο μου ειχαμε δει οτι επρεπε να αλλαχτει και η πισω πορτα.

Link to comment
Share on other sites

1.Με την μασκα αυτη θα σου πεταξει λιγο το trim προς τα εξω, οπως ξερεις ειναι απομιμηση και οι βασεις δεν ειναι ιδιες με τις μαμα

2.Εχεις επιλογη απο μεσα να ρυθμισεις τα φωτα?

3.Θα προτιμουσα τον μαμα

4.Αν εχεις χρονο βγαλτο αλλα δεν ειναι κι οτι πιο ευκολο.

Οταν το ειχα συγκρινει με εναν φιλο μου ειχαμε δει οτι επρεπε να αλλαχτει και η πισω πορτα.

1. ενταξει δεν νομιζω να ειναι κ μεγαλη η διαφορα ομως ωστε να φαινεται ασχημα

2. επιλογη να ρυθμισω τα φωτα απο μεσα με την ροδελα για το υψος εχω. απλα μου ζητανε για να παραγγειλω το φαναρι αν εχει ηλεκτρονικη η χειροκινητη ρυθμιση

3. και εγω τον μαμα προτιμαω απλα αν υπηρχε καποιος παρομοιος με τον μαμα κ μου αρεσε, θα το σκεφτομουνα

4. χρονο βρισκω αλλα δεν νομιζω να ειναι κ τοσο ευκολο. θα δουμε παντως τα 220 ευρω που μου ζητανε δεν τα δινω

για τα φαναρια απλα ειχα την εντυπωση οτι τα ειχα δει κ σε αλλο 6n και ταιριαζαν τελοσπαντων υπαρχει ηδη μεγαλη ποικιλια για αυτα

Link to comment
Share on other sites

ρε σπύρο κάπου πρέπει να έχω τα δικά μου τα φανάρια θες να ψάξω να τα τα βρώ? μαζι με φλας τα μαμά...

Link to comment
Share on other sites

1. ενταξει δεν νομιζω να ειναι κ μεγαλη η διαφορα ομως ωστε να φαινεται ασχημα

2. επιλογη να ρυθμισω τα φωτα απο μεσα με την ροδελα για το υψος εχω. απλα μου ζητανε για να παραγγειλω το φαναρι αν εχει ηλεκτρονικη η χειροκινητη ρυθμιση

1.Απο μακρυα δεν φανεται, μονο οταν συγκρινεις το κενο στα 2 φαναρια αλλα οκ γουστα ειναι αυτα...

2.Τα φαναρια ειναι αυτα λογικα το πρωτο θα εχεις...

Link to comment
Share on other sites

ρε σπύρο κάπου πρέπει να έχω τα δικά μου τα φανάρια θες να ψάξω να τα τα βρώ? μαζι με φλας τα μαμά...

ευχαριστως λευτερη! θα με εβγαζες απο καποιον κοπο ελπιζω μη βαζω εσενα. οποτε μπορεσεις μου λες και τα υπολοιπα τα κανονιζουμε..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στήλω PM με μερικές photo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.