Jump to content
GolfRS

Αφαίρεση Προκαταλύτη.

Recommended Posts

Εγω πηγα προχτες, και δεν το αναλαμβανεις κανεις εδω στη Θεσσαλονικη, τετοιο πραγμα δεν το περιμενα...Εχει και τους 2 λ επανω του ο προκαταλυτης, και φοβουνται ολοι...ΕΛΕΟΣ...

Μαλλον με την ορεξη θα μεινω, και δεν ξαναβαζω χερι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα προχτες, και δεν το αναλαμβανεις κανεις εδω στη Θεσσαλονικη, τετοιο πραγμα δεν το περιμενα...Εχει και τους 2 λ επανω του ο προκαταλυτης, και φοβουνται ολοι...ΕΛΕΟΣ...

Μαλλον με την ορεξη θα μεινω, και δεν ξαναβαζω χερι...

ο ενας ειναι ο λ μιχαλη αυτος που ειναι πριν .αυτος που ειναι ΑΜΕΣΟΣ μετα δεν ειναι λ κατι αλλο ειναι αλλα τι?????

ο 2ος λ σου ειναι μετα τον καταλητη

Link to comment
Share on other sites

Ο προκαταλύτης έχει δύο αισθητήρες! Ο ένας είναι ο λ και ο άλλος είναι για τα καυσαέρια! Εγώ που τον αφαίρεσα, στην αρχή όλα καλά! Την επόμενη μέρα άναψε η λυχνία του αισθητήρα λ και η λυχνία του EPC! Το περίεργο είναι ότι η λυχνία καθσαερίων αναβοσβήνει μανιασμένα! Θα περάσω αύριο από το συνεργείο που πήγα για να το δουν πως θα φτιαχτεί! Αν δεν φτιαχτεί μάλλον θα ξαναβάλω πάνω τον προκαταλύτη, μέχρι να βρω κανέναν μηχανικό καλό για να κάνει σωστή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Τι θελετε και τα πειραζετε...αφου τα αλογα ειναι αλλου!

Ναι ρε Δημητρη, συγνωμη που δεν πηγα να το τουρμπισω, να δουλευει ο FSI 0,7 σταθερη και 1,2 over... knife.gif

Προφανως και τα αλογα ειναι αλλου...Αλλα τι να κανουμε...Αν ειναι να μην γραφουμε καθολου οι κατω απο 1600cc ....

Τεσπα...θα δουμε τι θα φερει ο καιρος...

Link to comment
Share on other sites

εμεις που δεν ξέρουμε να μας εξηγείτε τι ειναι καλύτερο για τον FSi. Κ Mike μπορεις να ρωτας οτι θελεις δεν σου ειπε κανενας τιποτα.

λίγο peakαρισμα απο τον dpan_a3 δεν βλάπτει.εγω άλλωστε πως δέχομαι ολα τα αστειάκια σας περι τσαγιάσματος?εεε?

Link to comment
Share on other sites

εμεις που δεν ξέρουμε να μας εξηγείτε τι ειναι καλύτερο για τον FSi. Κ Mike μπορεις να ρωτας οτι θελεις δεν σου ειπε κανενας τιποτα.

λίγο peakαρισμα απο τον dpan_a3 δεν βλάπτει.εγω άλλωστε πως δέχομαι ολα τα αστειάκια σας περι τσαγιάσματος?εεε?

Νταξει μωρε, δεν τρεχει τιποτα, απλα ειναι απογηοητευση οι μαστορες ρε γμτ...Που να μην ηξερα και καποια πραγματα μονος μου...Τεσπα...

Μην ανησυχεις , δεν παρεξηγω , και ο Mike φιλαρακι ειναι :)

Mike παρε ενα σαλιγκαρο να ησυχασεις ω ρε!!

Ε, εκει θα καταληξει το πραγμα καμια ωρα...Αλλη λυση δεν διαφαινεται στον οριζοντα...

Link to comment
Share on other sites

Ε, εκει θα καταληξει το πραγμα καμια ωρα...Αλλη λυση δεν διαφαινεται στον οριζοντα...

σταματα να λες τετοια και με ψηνειςςςςςς

μη με παρασυρεις σε τετοια μονοπατια tongue.giftongue.giftongue.gif

αλλα εδω δεν εχει μαστορα για να βγαλει προκαταλυτη,θα εμπιστευτω να μου βαλουν turbo?η θα πρεπει να το κανω αθηνα μονο για να χω το κεφαλι μου (καπως) ησυχο..

Link to comment
Share on other sites

Αντί για αφαίρεση προκαταλύτη ίσως συμφέρει η αλλαγή χταποδιού. Οικονομικά μπορεί να μην συμφέρει (εκτός και αν βγάλεις τον προκαταλύτη και καεί κανένας λ και αρχίσεις τις βόλτες στα συνεργεία), αλλά η διαφορά στην απόδοση θα είναι σίγουρα μεγαλύτερη και τουλάχιστον υπάρχουν θέσεις για τους λ, χωρίς πατέντες που ενίοτε δουλεύουν και ενίοτε όχι

Link to comment
Share on other sites

σταματα να λες τετοια και με ψηνειςςςςςς

μη με παρασυρεις σε τετοια μονοπατια  tongue.gif  tongue.gif  tongue.gif

αλλα εδω δεν εχει μαστορα για να βγαλει προκαταλυτη,θα εμπιστευτω να μου βαλουν  turbo?η θα πρεπει να το κανω αθηνα μονο για να χω το κεφαλι μου (καπως) ησυχο..

Κι ομως, μαστορες υπαρχουν, βλ. Παντελιδης. Παντως σε παρασυρω, δε σε παρασυρω, εκει ειναι το παιχνιδι...Στον σαλιγκαρο... :lol:

Αντί για αφαίρεση προκαταλύτη ίσως συμφέρει η αλλαγή χταποδιού. Οικονομικά μπορεί να μην συμφέρει (εκτός και αν βγάλεις τον προκαταλύτη και καεί κανένας λ και αρχίσεις τις βόλτες στα συνεργεία), αλλά η διαφορά στην απόδοση θα είναι σίγουρα μεγαλύτερη και τουλάχιστον υπάρχουν θέσεις για τους λ, χωρίς πατέντες που ενίοτε δουλεύουν και ενίοτε όχι

Δεν εχεις αδικο, αλλα μαλλον θα παρω την αποφαση, οτι δεν αξιζει η βελτιωση του 1,4 και τα πολλα λεφτα, για πειραματα, στον FSI, και ενα αποτελεσμα μαλλον αβεβαιο... closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως, μαστορες υπαρχουν, βλ. Παντελιδης. Παντως σε παρασυρω, δε σε παρασυρω, εκει ειναι το παιχνιδι...Στον σαλιγκαρο... :lol:

για πες για πες...ρωτησες τιποτα?κοστος κλπ..η απλα ακουσες..? :lol:

Link to comment
Share on other sites

για πες για πες...ρωτησες τιποτα?κοστος κλπ..η απλα ακουσες..? :lol:

Μπα ρε, δεν ρωτησα, γιατι δεν το εχω αμεση προτεραιοτητα...Αλλα αν ειναι να παμε καμια βολτα...Ο παντελιδης εχει ορεξη να μιλησει, και να ασχοληθει, αυτο ειδα εγω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπα ρε, δεν ρωτησα, γιατι δεν το εχω αμεση προτεραιοτητα...Αλλα αν ειναι να παμε καμια βολτα...Ο παντελιδης εχει ορεξη να μιλησει, και να ασχοληθει, αυτο ειδα εγω :lol:

μολις χαλαρωσεις απο την εξεταστικη παμε να κανουμε μια ερωτηση αν ειναι.μπορει να μας προτεινει κατι αλλο.αφου εχει ορεξη για συζητηση κατι ειναι και αυτο..γιατι ο αλλος δυτικα μονο ορεξη για συζητηση δεν ειχε..αμα δεν εχεις 20vt δεν ασχολειται :lol::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω στο πρωτο μου αυτοκινητο ενα Challengaki το ειχα βγαλει προκαταλυτη και καταλυτη και εβαλα σωληνα διαμπερες και το αμαξι σκοτωνε συν τα σκασιματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest GOLF 400

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ λ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΕΝΩ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΡΥΠΟΥΣ, ΟΠΟΤΕ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ.

Edited by GOLF 400
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.

Ο προκαταλύτης είναι καταλύτης για τις χαμηλές θερμοκρασίες -όπου και ο κυρίως καταλύτης δεν λειτουργεί- έτσι μειώνονται οι ρύποι κατά το διάστημα που το αμάξι είναι 'κρύο'. Δεν νομίζω ότι η λειτουργία του ενός επηρεάζει την λειτουργία του άλλου. Πολλοί τον έχουν βγάλει, χωρίς πρόβλημα, απλά χρειάζεται προσεκτική δουλειά.

Και βέβαια αν βγάλεις τον προκαταλύτη δεν θα πάρεις και σπουδαία άλογα. Αλλά αν πάρεις έστω και λίγο πχ. σε ρεπρίζ δεν είναι άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν ξέρω γιατί βασανίζεστε έτσι τόσο πολύ... Ο προκαταλύτης, όπως πολύ σωστά είπαν κάποιοι, είναι ένας μικρότερος καταλύτης, με μοναδικό και αποκλειστικό σκοπό να είναι πιό κοντά στο μοτέρ και να ζεσταίνεται πιό γρήγορα, με αποτέλεσμα να έχει χαμηλότερους ρύπους το αμάξι κρύο, μεχρι να ζεσταθεί ο κανονικός καταλύτης. Παρ' όλα αυτά, προβάλλει πολύ έντονη αντίσταση στα καυσαέρια, κόβωντας απόδοση. Τον βγάζεις, έχεις χειρότερους ρύπους κρύος, καλύτερη απόδοση, end of story. ¶ν κάποιος αποκτήσει προβλήματα μετά, μάλλον κάτι έκανε στραβά αυτός που τον έβγαλε. Μάλλον. Αλλά απο ότι ακούω απο παιδιά του club και αλλού, πολλοί τον έχετε βγάλει χωρίς προβλήματα.

Το χταπόδι είναι άλλο καπέλο εντελώς, ότι πληρώνεις παίρνεις όντως. Το χταπόδι είναι μάλλον το μόνο κομμάτι της εισαγωγής που επηρρεάζει όλη τη λειτουργία του αυτοκινήτου, αφού σου ρυθμίζει ώς ένα βαθμό μέχρι και το σε ποιό φάσμα στροφών αποδίδει το μοτέρ. Για εμένα, όποιος έχει σοβαρές απαιτήσεις απο το αυτοκίνητό του καλό θα ήταν να αλλάξει χταπόδι σε κάτι που του ταιριάζει ανάλογα με το φάσμα στροφών που θέλει την ισχύ του, να ελευθερώσει την εξάτμιση όσο μπορεί (προκαταλύτης, πιθανώς πιό ελεύθερος καταλύτης και ελεύθερο τελικό), να ελευθερώσει εισαγωγή όσο μπορεί (φιλτροχοάνη, βαρελάκι, σκούπα, ό,τι θές), να βάλει πρόγραμμα και γειά σας. Τα φράγκα βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Ο λόγος που μπλέκουμε τον προκαταλύτη με το χταπόδι είναι κυρίως ότι ο προκαταλύτης είναι χωμένος κάπου στο χταπόδι οπότε κάποιοι σκέφτονται "δεν το βγάζουμε όλο το σύστημα να ξεμπερδεύουμε". Δυστυχώς όμως οι κακές δουλειές ορισμένων εξατμισάδων που έχουν οδηγήσει σε φωτορυθμικά στο ταμπλό και σε καμμένους λ σε κάνουν να σκέφτεσαι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι πηγα σε εναν γνωστο μου εξατμισα εδω στα Χανια για αφαιρεση προκαταταλυτη στο πολο μου .Με ρωτησε γιατι δεν τον ειχα βγαλει τοσο καιρο.Η δουλεια ειναι πολυ απλη και μου την εκανε μεσα σε ενα μισαωρο .Μονο το χταποδι χρειαζεται να κατεβει.Ουτε ενα λαμπακι δεν μου αναψε και το αυτοκινητο αναπνεει πολυ καλυτερα και στις ρεπριζ ειδα διαφορα(οχι και τπτ τρομερο).Οσο για τον ηχο πανω κατω μενει ο ιδιος συν ορισμενα σκασιματα οταν ζεσταθει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.