Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Πριν λίγο κόντρα στο ο.χ. με corsaκι opc.

το corsa δήλωνε full πρώτο στάδιο (φπε+i/c+σκάστρα) πρόγραμμα από πετρόπουλο.

2 αμάξια μπροστά εγώ.

Η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...

ο ιδιοκτήτΗς δήλωνε ενοχλΗμένος με τον Πετρόπουλο γιατί το αμάξι του δεν πάει(δεν βλέπει στο δρόμο τα 200 τροχό που του υποσχέθΗκε). οπότε ή είναι 200 ρόδα (215 δΗλώνω εγώ) ή δεν είμαι εγώ 215 ρόδα...

Μέσα σε αυτό το μήνα ελπίζω να πάρω το water-meth και να ρυθμίσω να δω μήπως το αμάξι έχει πέσει...

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο κόντρα στο ο.χ. με corsaκι opc. το corsa δήλωνε full πρώτο στάδιο (φπε+i/c+σκάστρα) πρόγραμμα από πετρόπουλο. 2 αμάξια μπροστά εγώ. Η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε... ο ιδιοκτήτΗς δήλωνε ενοχλΗμένος με τον Πετρόπουλο γιατί το αμάξι του δεν πάει(δεν βλέπει στο δρόμο τα 200 τροχό που του υποσχέθΗκε). οπότε ή είναι 200 ρόδα (215 δΗλώνω εγώ) ή δεν είμαι εγώ 215 ρόδα... Μέσα σε αυτό το μήνα ελπίζω να πάρω το water-meth και να ρυθμίσω να δω μήπως το αμάξι έχει πέσει...
ρε συ αφού είσαι "υβριδικός" στα 260+Ηρ ! :angry2: Πώς να "σταθεί" δίπλα σου το "πετροπουλικό" Corsa οPC;;;; Έπρεπε να είναι -βάσει βάρους- 245Ηρ τουλάχιστον!... Eκτός κι αν είσαι αρρύθμιστος ή εννοείς ότι σε χάλασε Η διαφορά (σου φάνΗκε μικρή υπέρ σου) βάσει των όσων δΗλώνει το OPC. Aν πάντως το αμάξι σου αποδίδει κανονικά, τότε όντως το οPC είναι περίπου στα 230-235Ηρ και κακώς ο ιδιοκτήτΗς του οPC έδειξε ενοχλΗμένος. δΗλαδή περίπατο νόμιζε ότι θα κάνει ο οpelάκιας με τον "τουμπανιασμένο" τsi;;;; υ.γ: Πώς "άνοιξες";; Roll, ΄στάσΗ, από χαμΗλές ή ψΗλές στροφές και σε τί κατάστασΗ είναι τα λάστιχά σου;; εγώ προχθές "ήπια" με το Astra VF (370HP+) από Cupra DSG μέχρι τα 90κM/h γιατί ο δρόμος στΗ καλαμάτα είναι γυαλί και τα P Zero Rosso είναι΄σαφώς "πετρωμένα" μετά από 2,5 χρόνια και 20.000κm... Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

ρε συ αφού είσαι "υβριδικός" στα 260+Ηρ ! :angry2: Πώς να "σταθεί" δίπλα σου το "πετροπουλικό" Corsa οPC;;;; Έπρεπε να είναι -βάσει βάρους- 245Ηρ τουλάχιστον!... Eκτός κι αν είσαι αρρύθμιστος...

ρόδα μήπως εννοεί...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αφού είσαι "υβριδικός" στα 260+Ηρ ! :angry2: Πώς να "σταθεί" δίπλα σου το "πετροπουλικό" Corsa οPC;;;; Έπρεπε να είναι -βάσει βάρους- 245Ηρ τουλάχιστον!... Eκτός κι αν είσαι αρρύθμιστος...

Πρόσφατα άλλαξα intercooler και έβαλα καινούργια N75 επειδή Η παλιά τα είχε ψιλοπαίξει, οπότε ίσως να θέλω ρύθμισμα. Πάντως το αμάξι σΗκώνει σωστή πίεσΗ και το νιώθω να ανοίγει καλά!

είδομεν...

δΗλώνω 215 ρόδα ρε, όχι στρόφαλο :)

ή εννοείς ότι σε χάλασε Η διαφορά (σου φάνΗκε μικρή υπέρ σου) βάσει των όσων δΗλώνει το OPC.

αυτό εννοώ!!!

Aν πάντως το αμάξι σου αποδίδει κανονικά, τότε όντως το οPC είναι περίπου στα 230-235Ηρ και κακώς ο ιδιοκτήτΗς του <<έδειξε ενοχλΗμένος>>. δΗλαδή περίπατο νόμιζε ότι θα κάνει ο οpelάκιας με τον "τουμπανιασμένο" τsi;;;;

δήλωνε ενοχλΗμένος λόγω άλλων κοντρών που είχε βάλει με άλλα opc και έφαγε 1-1μισΗ αμάξι. Ήταν δυσαρεστΗμένο προτού βάλει με εμένα!

βάλαμε από 2ες ρολλ, περίπου 3.000στροφές δικές μου μέχρι τα 210+ χλμ/ώρα...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άλλαξα intercooler και έβαλα καινούργια N75 επειδή Η παλιά τα είχε ψιλοπαίξει, οπότε ίσως να θέλω ρύθμισμα. Πάντως το αμάξι σΗκώνει σωστή πίεσΗ και το νιώθω να ανοίγει καλά!

είδομεν...

δΗλώνω 215 ρόδα ρε, όχι στρόφαλο :)

αυτό εννοώ!!!

Eγώ νομίζω ότι στους τροχούς [εφόσον στο στρόφαλο θα έχεις με 260-270Ηρ (με 100άρι file)] πρέπει να είσαι τουλάχιστον 230Ηρ... 8)

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Eγώ νομίζω ότι στους τροχούς [εφόσον στο στρόφαλο θα έχεις με 260-270Ηρ (με 100άρι file)] πρέπει να είσαι τουλάχιστον 230Ηρ... 8)

τροχό είχα μετρΗθεί 220. ΔΗλώνω 215 επειΔή έχω κόψει ένα τσικ το file τΗς 100άρας.

311781_300019036676841_100000062429295_1248687_856041101_n.jpg

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Ποιό dyno είναι αυτό midkin που μετράει τροχό;;;

DynoDynamics. Μπορεί σε στρόφαλο να είναι λιγάκι αισιόδοξο αλλά στον τροχό είναι ίσως ότι αυστηρότερο κυκλοφορεί!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο θα διαφωνήσω. αν θες να κλάψεις απο το αποτέλεσμα που θα δεις τότε πρέπει να περάσεις μια βόλτα στον δημητριάδη :p

Ναι αλλά να πω κάτι;;; δηλαδή όποιο Dyno "καταρρακώνει" την αποδιδόμενη ισχύ που πάνω-κάτω σημειώνουν τα περισσότερα άλλα, πάει να πει ότι είναι και καλό μόνο και μόνο επειδή "ξεφτιλίζει" το μοτέρ μας;;;

τότε να πάει και μια Ferrari 599 GTB Fiorano που έχει "μετρηθεί" από δυναμόμετρο πάγκου στο Μaranello 660ηρ, να μετρηθεί σε όλα τα dyno από π.χ 648-665 και μετά επειδή ο...δημητριάδης θα τη δείξει...615ηρ :suicide: , <<γουάουουουυ! Μα τί ωραίο και αυστηρό δυναμόμετρο είναι αυτό;;;;!!!!>>, να πάμε να κάνουμε αγωγή στη Scuderia που μας "κορο'ι'δεύει". τα δυναμόμετρα είναι ενδεικτικά, είναι θέμα ρυθμίσεων και "αρχών λειτουργίας" του καθενός και κρίσιμο είναι "το ΠριΝ και Μετα". (=τί είχες και τί έβγαλες). Όλα τα άλλα είναι <<διαφημιστικός πόλεμος>> των δυναμομετράδων και των συνεργαζομένων βελτιωτών...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά να πω κάτι;;; δηλαδή όποιο Dyno "καταρρακώνει" την αποδιδόμενη ισχύ που πάνω-κάτω σημειώνουν τα περισσότερα άλλα, πάει να πει ότι είναι και καλό μόνο και μόνο επειδή "ξεφτιλίζει" το μοτέρ μας;;;

τότε να πάει και μια Ferrari 599 GTB Fiorano που έχει "μετρηθεί" από δυναμόμετρο πάγκου στο Μaranello 660ηρ, να μετρηθεί σε όλα τα dyno από π.χ 648-665 και μετά επειδή ο...δημητριάδης θα τη δείξει...615ηρ :suicide: , <<γουάουουουυ! Μα τί ωραίο και αυστηρό δυναμόμετρο είναι αυτό;;;;!!!!>>, να πάμε να κάνουμε αγωγή στη Scuderia που μας "κορο'ι'δεύει". τα δυναμόμετρα είναι ενδεικτικά, είναι θέμα ρυθμίσεων και "αρχών λειτουργίας" του καθενός και κρίσιμο είναι "το ΠριΝ και Μετα". (=τί είχες και τί έβγαλες). Όλα τα άλλα είναι <<διαφημιστικός πόλεμος>> των δυναμομετράδων και των συνεργαζομένων βελτιωτών...

μεγαλη αληθεια φιλε μου
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το δυναμόμετρο που έχει πάει ο Νίκος το θεωρώ παπάτζα.

Έχει δείξει τα απίστευτα αυτό το δυναμόμετρο και ειδικά στο θέμα ροπή είναι κουκουρούκου..

Παράδειγμα. Scirocco 1.4TSi πρόγραμμα τελικό έβγαλε 238 άλογα και 38 κιλά ροπή !! Μην τρελαθούμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω απολυτα, μετρηΘηκε εκει 1.4tsi φπε και εβγαλε 262 με 37 κιλα και την αλλη μερα σε αλλο δυναμομετρο 221 με 30,7

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το δυναμόμετρο που έχει πάει ο Νίκος το θεωρώ παπάτζα.

Έχει δείξει τα απίστευτα αυτό το δυναμόμετρο και ειδικά στο θέμα ροπή είναι κουκουρούκου..

Παράδειγμα. Scirocco 1.4TSi πρόγραμμα τελικό έβγαλε 238 άλογα και 38 κιλά ροπή !! Μην τρελαθούμε !!!

δηλαδή ρε παιδιά "άνθρακας-θησαυρός" :blush: η απόδοση του μοτέρ του midkin;;;; :sorry: δημιουργείται θέμα για το αμάξι του παιδιού, γιατί αν η απόδοση που είδε στο dynoDynamic μεταφράζεται σε μια πολύ κατώτερη ως αληθινή που λέτε, είναι σα να λέμε ότι: α) το μοτέρ του "κλάταρε" εΝτελωσ. β) Έχει υβριδική κ03/04, αντλίες, προγράμματα, εξατμίσεις, cooler κ.λπ αλλα "Παει" σαν σκέτο 1st stage K03 με χάρτινο φίλτρο! κρίμα δεν είναι;;; Νομίζω πρέπει να πάρει θέση ο άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ρε παιδιά "άνθρακας-θησαυρός" :blush: η απόδοση του μοτέρ του midkin;;;; :sorry: δημιουργείται θέμα για το αμάξι του παιδιού, γιατί αν η απόδοση που είδε στο dynoDynamic μεταφράζεται σε μια πολύ κατώτερη ως αληθινή που λέτε, είναι σα να λέμε ότι: α) το μοτέρ του "κλάταρε" εΝτελωσ. β) Έχει υβριδική κ03/04, αντλίες, προγράμματα, εξατμίσεις, cooler κ.λπ αλλα "Παει" σαν σκέτο 1st stage K03 με χάρτινο φίλτρο! κρίμα δεν είναι;;; Νομίζω πρέπει να πάρει θέση ο άνθρωπος...

εχει καποιο δικιο ο φιλος γιωργος εδω..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε το αμάξι σαν απόδοση δεν έχει πρόβλημα. Όταν φορόυσα το πρόγραμμα της 95άρας αΚόμα, έΚανα πάτημα με scirocco πρόγραμμα για 100άρα Και εισαγωγή Και με το που Κούμπωσα 4η τον άφησα 10-12 αμάξια...

απλά παίζει τα opc να είναι τόσο δυνατά; δηλ 2 μόλις αμάξια πίσω μου με το 100άρι setup μου;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε το αμάξι σαν απόδοση δεν έχει πρόβλημα. Όταν φορόυσα το πρόγραμμα της 95άρας αΚόμα, έΚανα πάτημα με scirocco πρόγραμμα για 100άρα Και εισαγωγή Και με το που Κούμπωσα 4η τον άφησα 10-12 αμάξια...

απλά παίζει τα opc να είναι τόσο δυνατά; δηλ 2 μόλις αμάξια πίσω μου με το 100άρι setup μου;

Koίτα είναι supermini Και άρα μιΚρότερη Κατηγορία από το Golf. αν έχει παραπλήσια ισχύ (π.χ έχει πιο πολλά πράγματα από σένα ή είναι προγραμματιΚά "θεόστεγνο") ναι, σε "Παιζει". εγώ πάντως πιστέυω ότι η πραγματιΚή δύναμη φαίνεται μετά τα 180Κm/h, οπότε αν ένα αμάξι για "χ", "ψ" λόγους σου "ρίξει" χαμηλά ενώ ξέρεις ότι σε specs υστερεί το Κατα Ποσο τελιΚα υστερεί θα φανεί αΚριβώς εΚεί! Μη βγάζουμε συμπεράσματα σε τυχαία ανοίγματα, με λίγα Κm/h, λίγα μέτρα απόστασης Κ.λπ. εμένα τις προάλλες από στάση με "ξέσΚισε" με το αstra VF, Cupra Boccanegra dsg γιατί απλά το άνοιγμα δεΝ ηταΝ Καθολου στα μέτρα μου. τί να λέει αυτό δηλαδή;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Koίτα είναι supermini Και άρα μιΚρότερη Κατηγορία από το Golf. αν έχει παραπλήσια ισχύ (π.χ έχει πιο πολλά πράγματα από σένα ή είναι προγραμματιΚά "θεόστεγνο") ναι, σε "Παιζει". εγώ πάντως πιστέυω ότι η πραγματιΚή δύναμη φαίνεται μετά τα 180Κm/h, οπότε αν ένα αμάξι για "χ", "ψ" λόγους σου "ρίξει" χαμηλά ενώ ξέρεις ότι σε specs υστερεί το Κατα Ποσο τελιΚα υστερεί θα φανεί αΚριβώς εΚεί! Μη βγάζουμε συμπεράσματα σε τυχαία ανοίγματα, με λίγα Κm/h, λίγα μέτρα απόστασης Κ.λπ. εμένα τις προάλλες από στάση με "ξέσΚισε" με το αstra VF, Cupra Boccanegra dsg γιατί απλά το άνοιγμα δεΝ ηταΝ Καθολου στα μέτρα μου. τί να λέει αυτό δηλαδή;;;;;
να πω απλα οτι το golf ειναι μεσαιο!το Opc ειναι μιΚρομεσαιο προς μινι βαρια :D supermini ειναι το μινι πχ!η το iq
Link to comment
Share on other sites

να πω απλα οτι το golf ειναι μεσαιο!το Opc ειναι μιΚρομεσαιο προς μινι βαρια :D supermini ειναι το μινι πχ!η το iq

H αλήθεια είναι ότι στις Κορυφαίες εΚδόσεις Κάποιων μιΚρών αυτοΚινητων το βάρος πλησιάζει πολύ αυτό της μεσαίας Κατηγορίας. Π.χ το Corsa OPC είναι 1240Κg. Eλαφρύ δεν το λες! αλλά ένα Golf V/VI Και πάλι στη ζυγαριά (ας λέει η Καταστευάστρια) ξεπερνάει τα 1300! Όμως το οPCάΚι είναι supermini! Μini είναι όσα είναι το πολύ 3.5m στο μήΚος (π.χ Fox, Cuore, Fiat "500', Panta, Pixo, Fox, Matiz, I10, Picanto, δηλαδή τα λεγόμενα "ΚουτάΚια" με πορτ-μπαγΚάζ έως 150/170lt). To IQ που αναφέρεις δεΝ ειΝαι SUPERMINI (άσχετα αν είναι στιβαρό, ποιοτιΚό, βαρύ Κ.λπ) αλλά ίσως μαζί με το Smart το πιο..μιΚρό Mini... :D

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Για τον πανέξυπνο και ξερόλα Playmaker οι κατηΓορίες είναι :

Mini : Smart, fox, aygo etc

Supermini : Ibiza, Corsa, Polo etc

Μικρομεσαία : Golf, A3, Auris, Leon, Mazda 3 etc

Μεσαία : Jetta, BMW 3, Merc C Class etc

...

.....

Link to comment
Share on other sites

λιγο νωρις το θυμηθηκα αλλα την προηγουμενη κυριακη στο 'sunday battle'(απο αλλο φορουμ) ειδα ενα golg 5 edition 30 και ενα golf 6 (ονομα αλεξης), λευκα και τα 2.τουμπανα και τα 2.

ειναι καποιος απο δω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

λιγο νωρις το θυμηθηκα αλλα την προηγουμενη κυριακη στο 'sunday battle'(απο αλλο φορουμ) ειδα ενα golg 5 edition 30 και ενα golf 6 (ονομα αλεξης), λευκα και τα 2.τουμπανα και τα 2.

ειναι καποιος απο δω μεσα?

Nαι αλλά τί specs είχαν πώς "άνοιξαν" και ποιό το αποτέλεσμα (σε διαφορές), έμαθες τίποτα για να σχολιάσουμε;;;; :crazy::rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

1:03 ->

/watch?v=Is7VcfrQMus&feature=feedu

υ.γ. Α ρε Lada.... Russian power!!

( Οτι ειδΑτε, ειδΑτε! εληξε η πρΟθεσμιΑ... :D :D )

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

χαχα ακριβως αυτο ειναι το βιντεο που τα λεει ολα...απλα δεν ηθελα να το ανεβασω...

λαδα power :)

λες να το κατεβασω μη με banαρουν; χαχαχαχαχα

edit: (το διορθωσα aleko)

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.