Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Ναι συμφωνοι! και τα 2 εχουν καλη ροπη και ειναι τουρμπατα...Στα περισσοτερα τεστ που εχουν γινει ομως τα δικα μας αποδεικνυονται γρηγοροτερα....γιατι αραγε?? ισως τελικα ο κομπρεσορας να ειναι πιο χρησιμος απο τα +200 κυβικα.....

+1 φιλε ο κομπρεσορας ειναι κατα πολυ ανωτερο εργαλειο απο το τουρμπο γι αυτο μπανει σε αμαξαρες και μονο..δειτε κομπρεσερατη ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα!!Ειμαι κατοχος ενος scirocco160,εχω 9.500χλμ.Το σαββατο ειπα να παω για ενα μπανακι χαλκιδικη με την κοπελα μου και ενα ζευγαρι ακομα(κουμπαροι μου,4 ατομα στο scirocco)πριν τη Θεσσαλονικη,μετα τα Μαλγαρα και λιγο πριν το φαναρι για περιφεριακο συναντησα ενα astra gtc turbo 180ps(2 ατομα στο astra)μπροστα μου,ειχε περιπου 120χλμ,ειπα να το δοκιμασω.Εκοψα ταχυτητα και τον κολλησα απο πισω στα 120χλμ. περιπου.Τσιμπησε και αρχισε να παταει.......πηγαμε μεχρι 210-215,αφησα 2-3 φορες το γκαζι γιατι θα τον πατουσα!!!!!!Πιστευα οτι παει πολυ καλητερα το astra και δεν περιμενα να το φευγω!!!!!Το αυτοκινητο=scirocco εχει πολυ δυναμη!!!!!! Ο κουμπαρος μου ειναι αναμεσα στο astra180ps και το insignia140ps (το astra180ps αρεσει στη γυναικα του) γυρισε μετα και την ειπε "ξεχνατο το astra".ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ!!!!!!!!! ohmy.gif

Link to comment
Share on other sites

τσαγακι καλοκαιρινο ηπια πριν λιγο γυρνοντας απο λαυριο απο ενα hyundai accent(πολυ παλιο μοντελο και δν ειμαι σιγουρος εαν ηταν accent) στα φαναρια που ειναι εξω απο τα καλυβια!ο τυπος ηταν 2καβαλος οπως και εγω!ανοιξαμε πρωτες μεχρι τριτες με αποτελεσμα να ειμαι ενα αυτοκινητο πισω...μετα μιλαω με τον τυπα και μου λεει οτι ηταν 1500κ με τουρμπινα και εγω ειμαι ατμοσφαιρα...στην δευτερα μου εφυγε 2 αυτοκινητα αλλα τον μαζεψα στην αλλαγη τριτης 1 αυτοκινητο.μετα σταματησαμε με το παιδι και μιλησαμε λιγο!πολυ καλο τυπακι!

επισης τσαι εδωσα σε ενα smart στην αττικη οδο στο γυρισμο σε smart που μου κολλαγε προφυλακτηρες...

ειχα 5η στα 110χλμ και ηρθε και μου κολλησε...με αποτελεσμα να κανω απο 5η σε 3η και να του ξεκολλαω μισο αμαξι και μεχρι τα 160 ακολουθουσε με ενα αμαξι αποσταση και στα 180+ αλλαξε λωριδα και το επαιζε κινεζος...

αυτα! B)

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνοι! και τα 2 εχουν καλη ροπη και ειναι τουρμπατα...Στα περισσοτερα τεστ που εχουν γινει ομως τα δικα μας αποδεικνυονται γρηγοροτερα....γιατι αραγε?? ισως τελικα ο κομπρεσορας να ειναι πιο χρησιμος απο τα +200 κυβικα.....

τι να σου πω ρε μεγαλε??δεν νομιζω ποτε να ζοριστικε ο λατου απο κανενα gt...και βασικα ουτε και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοοονννννν..... Χθές το βράδυ άν εξαιρέσουμε το ελαφρύ τσαγάκι που ήπια απο ένα Astra OPC nurburgring edition ( μου έριξε μισό αμάξι και ακόμα όλοι απορούν πώς έγινε αυτό ενώ περίμεναν να του ρίξω εγώ άνετα... κι εγώ την ίδια απορία έχω.... ) ήταν βραδυά κολωνοσκοπήσεων......

Αμέσως μετά το astra άνοιξα με ένα golf 5 tsi φπε απο ρολλ πρώτες και του έριξα 3 κενα.

Και απο εκεί και μετά...... άρχισε το χάος....

1) Με peugeot 207 GT ΦΠΕ απο ρολλ δευτέρες μέχρι τα 230 έφαγε 1 κολώνα.....

2) Με το ίδιο πεζώ αυτός πρώτη εγώ δευτέρα στα 30 μέχρι τα 230 έφαγε παρα λίγο 1 κολώνα....

3) Με Golf 5 tsi ΦΠΕ ρολλ δευτέρες μέχρι τα 230 κάτι παραπάνω απο 1 κολώνα....

4) Με το ίδιο Golf αυτός πρώτη εγώ δευτέρα στα 30 μέχρι τα 230 έφαγε 1 κολώνα....

Μετά που μίλησα με τα παιδιά είπαν ότι μόλις έφτανε η διαφορά στην κολώνα την αφήνανε την κόντρα γιατί άνοιγα κι άλλο τη διαφορά και δέν είχε νόημα....

Αυτάααααααα........

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω ρε μεγαλε??δεν νομιζω ποτε να ζοριστικε ο λατου απο κανενα gt...και βασικα ουτε και εγω...

OK. το βγαλαμε το συμπερασμα λοιπον. τα GT δεν πανε βημα. ειναι 1400ρια και οτιδηποτε ανωτερου κυβισμου τουρμπατο τα παταει.

Link to comment
Share on other sites

OK. το βγαλαμε το συμπερασμα λοιπον. τα GT δεν πανε βημα. ειναι 1400ρια και οτιδηποτε ανωτερου κυβισμου τουρμπατο τα παταει.

βασικα για το peugeot 207 gt δεν μιλουσαμε??επειδη εκανε ενα σχολιο ο latou...τεσπα..μαλλον μπερδευτικαμε λιγο..

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοοονννννν..... Χθές το βράδυ άν εξαιρέσουμε το ελαφρύ τσαγάκι που ήπια απο ένα Astra OPC nurburgring edition ( μου έριξε μισό αμάξι και ακόμα όλοι απορούν πώς έγινε αυτό ενώ περίμεναν να του ρίξω εγώ άνετα... κι εγώ την ίδια απορία έχω.... ) ήταν βραδυά κολωνοσκοπήσεων......

Αμέσως μετά το astra άνοιξα με ένα golf 5 tsi φπε απο ρολλ πρώτες και του έριξα 3 κενα.

Και απο εκεί και μετά...... άρχισε το χάος....

1) Με peugeot 207 GT ΦΠΕ απο ρολλ δευτέρες μέχρι τα 230 έφαγε 1 κολώνα.....

2) Με το ίδιο πεζώ αυτός πρώτη εγώ δευτέρα στα 30 μέχρι τα 230 έφαγε παρα λίγο 1 κολώνα....

3) Με Golf 5 tsi ΦΠΕ ρολλ δευτέρες μέχρι τα 230 κάτι παραπάνω απο 1 κολώνα....

4) Με το ίδιο Golf αυτός πρώτη εγώ δευτέρα στα 30 μέχρι τα 230 έφαγε 1 κολώνα....

Μετά που μίλησα με τα παιδιά είπαν ότι μόλις έφτανε η διαφορά στην κολώνα την αφήνανε την κόντρα γιατί άνοιγα κι άλλο τη διαφορά και δέν είχε νόημα....

Αυτάααααααα........

Γιωργάκι στον ακούμπησε το OPC και έβγαλες το άχτι σου στα Toy story... :angry::lol: :lol: :lol::baby:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοοονννννν..... Χθές το βράδυ άν εξαιρέσουμε το ελαφρύ τσαγάκι που ήπια απο ένα Astra OPC nurburgring edition ( μου έριξε μισό αμάξι και ακόμα όλοι απορούν πώς έγινε αυτό ενώ περίμεναν να του ρίξω εγώ άνετα... κι εγώ την ίδια απορία έχω.... ) ήταν βραδυά κολωνοσκοπήσεων......

Αμέσως μετά το astra άνοιξα με ένα golf 5 tsi φπε απο ρολλ πρώτες και του έριξα 3 κενα.

Και απο εκεί και μετά...... άρχισε το χάος....

1) Με peugeot 207 GT ΦΠΕ απο ρολλ δευτέρες μέχρι τα 230 έφαγε 1 κολώνα.....

2) Με το ίδιο πεζώ αυτός πρώτη εγώ δευτέρα στα 30 μέχρι τα 230 έφαγε παρα λίγο 1 κολώνα....

3) Με Golf 5 tsi ΦΠΕ ρολλ δευτέρες μέχρι τα 230 κάτι παραπάνω απο 1 κολώνα....

4) Με το ίδιο Golf αυτός πρώτη εγώ δευτέρα στα 30 μέχρι τα 230 έφαγε 1 κολώνα....

Μετά που μίλησα με τα παιδιά είπαν ότι μόλις έφτανε η διαφορά στην κολώνα την αφήνανε την κόντρα γιατί άνοιγα κι άλλο τη διαφορά και δέν είχε νόημα....

Αυτάααααααα........

Του Παναγιωτη το Astra για μαμα παει πολυ καλα....Υπερβολικα καλα!Δεν μου φαινετε καθολου περιεργο γτ εχει ριξει και σε αλλα αναλογα αμαξια...

Link to comment
Share on other sites

Του Παναγιωτη το Astra για μαμα παει πολυ καλα....Υπερβολικα καλα!Δεν μου φαινετε καθολου περιεργο γτ εχει ριξει και σε αλλα αναλογα αμαξια...

Το θέμα είναι ότι και ο ίδιος μετά μου έλεγε ότι κάτι δέν του κολλάει, δέ το πίστευε ότι είμαι πίσω του, του έκανε μεγάλη εντύπωση.

Γιωργάκι στον ακούμπησε το OPC και έβγαλες το άχτι σου στα Toy story... :cry: :cry: :lol: :lol: :lol:

Δέ φταίω εγώ ρε σύ, αυτόι ήρθαν και μου ζητάγανε να ανοίξουμε για να κάνουν λέει δοκιμή να δούν πώς πάνε.....

Τί να κάνω, αφού στο πάτημα απο πρώτες εγώ το πήγα με δευτέρα μήπως και χαρούν λιγάκι αλλά... πάλι κολωνοσκόπηση έπεσε...

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

OK. το βγαλαμε το συμπερασμα λοιπον. τα GT δεν πανε βημα. ειναι 1400ρια και οτιδηποτε ανωτερου κυβισμου τουρμπατο τα παταει.

Κοίταξε να δεις, καλά είναι τα GT, αρκετά αξιόλογα θα έλεγα, αλλά δε βάζουν και φωτιά στην άσφαλτο :cry::lol::lol:

Εγώ αν σε κόντρα με GTI, που βασικά ούτε καν θα έμπαινα στο κόπο, νικούσα, πάλι το GTI θα γούσταρα!!!! tongue.gif

Καλώς ή κακώς τα TSI και GT είναι λύσεις συμβιβασμού :cry:

Και τώρα ας αρχίσει η μάχη....... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

και εγω μαζι σου φιλε δεν μου κανει αισθηση αν κερναω τσαι σε μαμα gti απο την στιγμη που ειναι το αυτοκινητο της καρδιας μου !!!!

Nαι ναι καλα...Αν σας κολαει κανενα μαμα Gti και το τσαγιασετε θα χαρειτε να του ριξετε Peolinio(σορρυ αλλα χρειαζοταν στην εκφραση)!! :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

εγω και παλι θα το γουσταρα σαν αυτικινητο ακομα και αν ντυσω το δικο μου σαν αυτο (πραγμα που εγινε) και ας ηταν και μαμα !!!! (για κανα εξαμηνο) :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, καλά είναι τα GT, αρκετά αξιόλογα θα έλεγα, αλλά δε βάζουν και φωτιά στην άσφαλτο :cry::lol::lol:

Εγώ αν σε κόντρα με GTI, που βασικά ούτε καν θα έμπαινα στο κόπο, νικούσα, πάλι το GTI θα γούσταρα!!!! tongue.gif

Καλώς ή κακώς τα TSI και GT είναι λύσεις συμβιβασμού :cry:

Και τώρα ας αρχίσει η μάχη....... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Για πολλους τα TSI, GT ειναι λυσεις συμβιβασμου, επειδη τα αγοραζουν για λαθος λογους. Για μενα ηταν συνειδητη επιλογη οπως και πιστευω και για αρκετους ακομα. (Αν ηθελα με 3.000 παραπανω επαιρνα και το GTI)

1)Δε με ενδιαφερει η βελτιωση και θελω να εχω ενα αμαξι μαμα, το οποιο θα μπορω να πουλησω αργοτερα σχετικα ευκολα. Αν ηθελα να κανω tuning θα επαιρνα μοτερ 1.8 20VT ή 2.0 TFSI και θα ανεβαζα 1,2,3, κτλ..... stages.

2)Ηθελα ενα αμαξι με γκαζι και παραλληλα χαμηλα εξοδα συντηρησης. Απο επιδοσεις εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος, ειναι μαμα αμαξι που χωρις να του κανεις τιποτα αν το δουλεψεις επι μονιμου βασεως με 100σταρα παει αρκετα καλα.

3)Εχει χαμηλη καταναλωση κι ειναι σημαντικο αυτο οταν δε θες να χαλας πολλα χρηματα στη βενζινη.

το μονο μου ερωτηματικο ηταν παντα η αξιοπιστια κι ελπιζω να αποδειχθει αξιοπιστο στην πορεια των χρονων το μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοοονννννν..... Χθές το βράδυ άν εξαιρέσουμε το ελαφρύ τσαγάκι που ήπια απο ένα Astra OPC nurburgring edition ...

λευκό ήταν το opc;

Link to comment
Share on other sites

Το OPC πάντως είναι μαμά. Και μάλλον τα τελείται Astra OPC δεν είναι 240 αλλά 260. Όπως και τα Corsa opc απο 194 περίπου που έβγαζαν τώρα βγάζουν 205-210.

Link to comment
Share on other sites

Το OPC πάντως είναι μαμά. Και μάλλον τα τελείται Astra OPC δεν είναι 240 αλλά 260. Όπως και τα Corsa opc απο 194 περίπου που έβγαζαν τώρα βγάζουν 205-210.

Οι αλλαγες αυτες σε ιπποδυναμη που βασιζονται?

Link to comment
Share on other sites

Το OPC πάντως είναι μαμά. Και μάλλον τα τελείται Astra OPC δεν είναι 240 αλλά 260. Όπως και τα Corsa opc απο 194 περίπου που έβγαζαν τώρα βγάζουν 205-210.

¶ν όντως ισχύει αυτό που λές μου λύνει κάποιες απορίες αλλά και πάλι όχι όλες...

@ΤΑΖ: Ναί, λευκό ήταν, του Παναγιώτη. Τον ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Dyno.... και στα 2 maha και όχι μόνο σε ένα αμάξι αλλά σε 3

ΟΚ. δυναμομετρηση εγινε και βρεθηκαν οι τιμες αυτες. απλα εγω ρωτησα τι αλλαξε η Οπελ στα μοτερ της και αποδιδουν παραπανω αλογα τωρα συγκριτικα με τις προηγουμενες σειρες.

Link to comment
Share on other sites

¶ν όντως ισχύει αυτό που λές μου λύνει κάποιες απορίες αλλά και πάλι όχι όλες...

@ΤΑΖ: Ναί, λευκό ήταν, του Παναγιώτη. Τον ξέρεις?

όχι, δεν τον ξέρω.

Ένας φίλος μου είδε το πάτημα και μόλις άκουσα κόκκινο πολακι gti να πηγαίνει γ@μι$%ντας, σκέφτηκα πως εσύ θα σουν!

Έχεις τρελάνει κόσμο με το πυραυλάκι σου! :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον honda civic type r 1o σταδιο φουλ ελαφρομενο μου την εριξε γυρο στα 2,5 αμαξια στα 180χμ..πεταγομουν στην εκκινηση αλλα με μαζευε μετα..πολυ δυνατο.ο τυπας ηταν πολυ ενταξη και μιλαγαμε για ωρες μετα..επισης ασχετο το συγκεκριμενο honda ανοιξε και με s3 265 μαμα και του εριξε 3 αμαξια μεχρι το 180..ακολουθησε και ανοιγμα με 6ες και παλι το civic εβγαινε μπροστα.πολυ δυνατο.respect.δικο μου ανοιγμα με s3 225 παλιο με προγραμμα sportec...τον λυτρωσα κανονικα..αφου ο λυτρωτης πληρωνει μετρητης...στα 400 μετρα περασα με σχεδον κολονα..το παιδι ισχυριστικε οτι εχασε αλαγη στην 2α και ετσι ξαναεγινε η κοντρα απο ρολ 2ες αυτη την φορα...και δυστιχος για αυτον την μαζεψε κανονικα την κολονα του μετα.Ολα αυτα παντα σε φιλικο κλιμα..οπου ενας αυθαδης θελησε να δοκιμασει την τυχη του με ενα οκταβια rs abt αυτα νομιζω με 210 βγαιναν αν δεν κανω λαθος..το τι ακολουθησε θελω να αφησετε την φαντασια σας ελευθερη και να σκεφτειτε σκηνες σκληρου πορνο..μονο ετσι μπορω να το περιγραψω το αποτελεσμα..και μην ξεχνατε.."η μανα του τουρμπατου δεν εκλαψε ποτε" αν δεν πουλησω το αμαξι μεχρι τελος του μηνος η κοντρα θα ξαναγινει με το ταπερ ομως τοτε θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα γι αυτον αφου το gti θα περασει απο χειρουργιο για λοβοτομη πρωτα..να ξεχασει την αργη φυση του και να φορτωθει με γαιδουρια και να πληρωσει μετρητης τον φιλο μας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.