Jump to content
Black Widow

Ποιούς κεράσατε και ποιοι σας κέρασαν ΤΣΑΪ; ΜΕΡΟΣ 2ο!

Recommended Posts

Παρατιρω οτι λετε για τα καθιμερηνα αμαξια με φουλ βελτιοσι-2,4bar-στισιμο-τουρμπο-ροπι...αναροτηθικε κανενας τι θα εκανε ενα σουπερκαρ με μια τετοια βελτιοση;πχ ενα ρ8 με 12πιστονα βρικολακακια με ενα μωτερ σφιρι biturbo 2,4bar;μια πιο καλι αναρτισι;μιν σιγκρινετε ενα αμαξι βελτιομενο με ενα εργοστασιακο....επισις ειναι πολα ακομα που θελω να πω αλλα το κλιμα δεν σικονει...οχι για εσας!για τοις διαφορες ενοω ενος βελτιομενου πχ 2λιτρου με ενος ατμοσφερικου 5k cc...bwm 550 πατημα με rallye 106 γιρο στα 450 η μπεμπα 440 ο πεζος...γκο προ στο εσωτερικο και τον δυο αυτοκινητον(τωρα θα πειτε σιγκρινεις πεζο με μπεμπα...αλλα και εδω το ιδιο γινετε)80 μεχρι 250.φευγει η μπεμπα για 10 μετρα στιν αρχι.μολις πατισε ο πεζος δεν καταλαβε τιποτα η μπεμπα.μονο φοτιες εβλεπε.Αλα!ο τυπος στιν μπεμπα ηταν αραχτος με τιν ζονουλα του με το τσιγαρακι του στο χαρι και τον φραπε στιν τριπουλα δεξια.στο βιντεο μαλιστα φενοταν οτι καπου στα 200 εκανε αλαγι και ιπιε και μια τζουρα καφε.ο τυπος με τον πεζο μεχρι τα 160 δεν αφισε τιμονη...αλαγι σε δεκατα δευτερολεπτον και ξανα το τιμονι οσο πιο δινατα μπορουσε.στιν τσιτα απτο τραβταγμα και μολις πατησε κατο εφιγε και το κινητο απτιν τσεπι του(φορμα φευγει και απο εμενα με 75γαιδπυργια χεχε) ελπιζω να καταλαβατε τι ενοω!!!ολα καλοπροερετα μαγκες

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , economist said:

Δημητρη, δεν σε γνωριζω προσωπικα και το πηρες πολυ στραβα αυτο που ειπα αν και δεν θα επρεπε

Για να τα παρουμε απ την αρχη, τη λεξη "σειρας¨τη χρησιμοποιησα λαμβανοντας υποψη αυτο που ειπε ο quicksilver, οτι δηλαδη δεν εχετε supercars αλλα καθημερινα αυτοκινητα..Δεν ηταν προσβλητικο, απλα για να κανω διαχωρισμο στις κατηγοριες

Δευτερον, η βελτιωση πραγματι ειναι πολυ ωραιο χομπυ, μακαρι να ειχα κι εγω αμαξι που να σηκωνε βελτιωση, αλλα οταν το κανεις εχοντας ως απωτερο στοχο να πατας τα ferrari,lambo,r8 καπου χανει το νοημα του...Δηλαδη ειναι σα να μη το κανεις για σενα, σαν να το κανεις για τους αλλους, για να πουν "ουαου ειδα σημερα στην παραλιακη ενα s3 που ξεφτιλισε μια λαμπο" και αυτο για μενα δεν ειναι υγιες.

Θελω να πω οτι ενταξει cool, τι κι αν ο αλλος σταματησε την κοντρα στα 130 και ηταν μισο αμαξι μπροστα απ το cupra ρε darkx?Και τι εγινε δηλαδη κι αν λεει στους φιλους του οτι σε "πατησε"?

Κι επειδη προετρεξες, τα δικα σας αμαξια ειναι αυτα που θα ηθελα να εχω φωτο στο κινητο μου παρα τα ferrari, γιατι ξερω τι αιμα εχετε σταξει για να τα φερετε σε αυτο το επιπεδο

Να ειστε καλα παιδες και προσοχη στους δρομους

 

Ο συγκεκριμένος τύπος είχε ελεεινή συμπεριφορά γενικά, αυτό μας "χτύπησε" κυρίως. Μα να κατεβάσει παράθυρο και να πει "καλό αλλά λίγο" και μετά "ρολλ ξέρω μόνο το απορυπαντικό" έλεος, ποιος το κάνει αυτό? :lol: Αυτός ήταν ο λόγος που το έγραψα, θα μπορούσα να το είχα βάλει και στην ενότητα "βλακεία κτλ".

Πάντως, στο άλλο θέμα, σίγουρα και ο Δημήτρης το ίδιο θα σου πει, τα αμάξια δεν τα φτιάχνουμε για να περνάμε κανέναν συγκεκριμένα, αλλά όταν πατάς θες και να κερδίζεις. Τώρα αυτό είναι άλλη κουβέντα και δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω σε κανέναν να το καταλάβει, δηλ. τι είναι αυτό που μας κάνει να πατάμε και τι ευχαρίστηση μας δίνει αυτό, επίσης τι μας κάνει να ξεχωρίζουμε από μισό χιλιόμετρο αν τα φωτάκια πίσω μας είναι πορσικό ή cooper κτλ. Πάντως θα το επαναλάβω, ας είχαμε πίστα στην Αττική δεν θα με ξαναβλέπατε να γράφω εδώ (θα έγραφα στους "ελληνικούς αγώνες").

 

1 hour ago , 6n2 said:

Παρατιρω οτι λετε για τα καθιμερηνα αμαξια με φουλ βελτιοσι-2,4bar-στισιμο-τουρμπο-ροπι...αναροτηθικε κανενας τι θα εκανε ενα σουπερκαρ με μια τετοια βελτιοση;πχ ενα ρ8 με 12πιστονα βρικολακακια με ενα μωτερ σφιρι biturbo 2,4bar;μια πιο καλι αναρτισι;μιν σιγκρινετε ενα αμαξι βελτιομενο με ενα εργοστασιακο....επισις ειναι πολα ακομα που θελω να πω αλλα το κλιμα δεν σικονει...οχι για εσας!για τοις διαφορες ενοω ενος βελτιομενου πχ 2λιτρου με ενος ατμοσφερικου 5k cc...bwm 550 πατημα με rallye 106 γιρο στα 450 η μπεμπα 440 ο πεζος...γκο προ στο εσωτερικο και τον δυο αυτοκινητον(τωρα θα πειτε σιγκρινεις πεζο με μπεμπα...αλλα και εδω το ιδιο γινετε)80 μεχρι 250.φευγει η μπεμπα για 10 μετρα στιν αρχι.μολις πατισε ο πεζος δεν καταλαβε τιποτα η μπεμπα.μονο φοτιες εβλεπε.Αλα!ο τυπος στιν μπεμπα ηταν αραχτος με τιν ζονουλα του με το τσιγαρακι του στο χαρι και τον φραπε στιν τριπουλα δεξια.στο βιντεο μαλιστα φενοταν οτι καπου στα 200 εκανε αλαγι και ιπιε και μια τζουρα καφε.ο τυπος με τον πεζο μεχρι τα 160 δεν αφισε τιμονη...αλαγι σε δεκατα δευτερολεπτον και ξανα το τιμονι οσο πιο δινατα μπορουσε.στιν τσιτα απτο τραβταγμα και μολις πατησε κατο εφιγε και το κινητο απτιν τσεπι του(φορμα φευγει και απο εμενα με 75γαιδπυργια χεχε) ελπιζω να καταλαβατε τι ενοω!!!ολα καλοπροερετα μαγκες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν και θεωρώ ότι η διαφορά ανάμεσα σε rallye και bmw 550 είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη από ότι rs3 και r8 ακόμα και το v10, όχι μόνο σε επιδόσεις αλλά και σε ποιότητα, σε εξοπλισμό, σε prestige, σε σε σε (και λέω rs3 και όχι τα δικά μας γιατί την κουβέντα την ξεκίνησα με το rs3 σαν εκπρόσωπος της κατηγορίας μας, δηλ. hot hatch), παρ' όλα αυτά αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου. Πάντως θυμίζω ότι η δική μου υποθετική κουβέντα έχει ως βάση τον απαράβατο όρο ότι το κρατάς μαμά το supercar, δηλαδή αν σου το χάριζαν, θα το είχες μαμά. Οπότε και για τους λόγους που είπα στα προηγούμενα ποστ, αν είχα τα αμάξια των παιδιών, δεν θα τα άλλαζα για r8. Ούτε το δικό μου θα άλλαζα. Αν όμως μπορώ να βελτιώσω το r8 τότε άνετα δέχομαι, και εννοείται ότι την επομένη το πάω σε εξειδικευμένους βελτιωτές exotic αυτοκινήτων εδώ στην Ελλάδα ή δίνω έξτρα χρήματα και το στέλνω στην Underground Racing στις ΗΠΑ που επίσης ειδικεύεται σε τέτοια αυτοκίνητα, οι συγκεκριμένοι έχουν και έτοιμα πακέτα, όλα βασισμένα σε twin turbo μετατροπές (1500+ άλογα). Θα μου πεις τι κάνεις με κόστος συντήρησης, φόρους κτλ., εντάξει γι' αυτό είναι εντελώς υποθετική η όλη συζήτηση. Σου λέω την ίδια συζήτηση είχαμε πριν χρόνια στο golfmkv και οι γνώμες ηταν ποικίλες, περίπου όπως εδώ.

Edited by DarkX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ειτα τα ποστ σου.απλα βλεπω πολα περι βελτιοσεις.δεν γινετε ρε παιδι μου δεν δεν δεν...αλλο ενα rs3 αλλο ενα r8 και αλλο ενα agera.οτι και να κανεις ποτε δεν φτανει το ενα στο επιπεδο του αλλου!γιαυτο πιστευω πως αν σινεχιστι θα εχει γελιο το θεμα.αλλα καπιοι θα μπριζονονται χωρις λογο.ααχ αυτα τα βαγκ..λοιπον ποκ κορν και περιμενουμε!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να μπριζώνεται κανένας, διάλογο κάνουμε. Συγκεκριμένα για το άτομό μου πρέπει κανείς να καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να με τσαντίσει. Εδώ έξω στο δρόμο να δεις τι κουλαμάρες μου έχουν κάνει για το παρά τριχα τρακάρισμα και το πολύ πολύ να κορνάρω, αλλά ούτε να βρίσω ούτε τίποτα. Δεν ήμουν πάντα έτσι βέβαια, κάποτε κατέβαζα και παράθυρο αλλά συνειδητοποίησα ότι το μόνο που κάνω είναι να χαλιέμαι ο ίδιος. Πόσο μάλλον για forums. Τέεεελος πάντων... :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φιλε darkx με καλυψες απολυτα με τα παραπανω post,τα αυτοκίνητα τα βελτιώσαμε για παρτυ μας και μονο ουτε τα διαφημίσαμε πουθενα ουτε τα βγαλαμε εξωφυλλα σε περιοδικα ουτε αναρτήσαμε βιντεο με πατηματα ουτε τιποτε.Απο εκει και περα φιλε economist θελω να σου δωσω να καταλάβεις πως εκτος από τα πολλα χρηματα για να παρεις ένα s3 tfsi ένα γκολφ gti το 2008 που το αγορασα εγω τουλάχιστον και τα παιδια παραπανω darkx quicksilver εκτος από τα εξτρα χρηματα της βελτιωσης εχε υποψη σου ότι για να καταφερω να το συντηρησω από φορους πολυτελειας,τελη κυκλοφοριας,ασφαλιστρα,τεκμηρια,βενζινες παρεπιπτοντως καiει τα κερατα του χρειαζομαι κάθε χρονο 5 μηνιατικα γιατι και εγω εργαζομεμος του χιλιαρικου είμαι οποτε καταλαβαίνεις ότι αυτομάτως δεν μιλαμε για ένα αυτοκινητο της σειρας αλλα ουτε σε καμια περιπτωση για σουπερκαρ.Στη ζωη δεν υπαρχεi μονο ασπρο-μαυρο υπαρχει και το γκρι,απο εκει και περα εάν είναι να επιλεξω αναμεσα στο δικο μου η ένα ttrs-rs3 τουμπανιασμενο στη βελτιωση και ένα r8 mama η gtr μαμα θα επιλεξω τη πρωτη κατηγορια διοτι είμαι λατρης των επιδοσεων.Εαν όμως το σουπερκαρ είναι βελτιωμενο πχ gtr Nissan από ams tuning 1500 aloga με διπλα τούρμπο και συναφή εννοείται με κλειστα ματια το gtr,συμφωνω απολυτα με το φιλο darkx παραπανω είμαι ακριβως της ιδιας αποψης και ανηκω ακριβως σε αυτή τη κατηγοια ανθρωπων που θετουν ως πρωταρχικο στοχο τις επιδοσεις και όχι  τη γκλαμουρια  του supercar.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμη λόγος που τα φτιάχνουμε κυρίως για δική μας ευχαρίστηση είναι κ το γεγονός ότι κ μόνοι μας τα χαιρόμαστε. Δεν βρίσκουμε σε κάθε βόλτα κάποιον για να τρέξουμε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα ευχαριστιόμαστε. Πόσες φορές έχουμε ανοίξει μόνοι μας απλά για να νιώσουμε το κόλλημα στο κάθισμα κ πως κατεβάζει τις ταχύτητες το αμάξι. Αν δεν το ζήσεις δυστυχώς, δεν μπορείς να το καταλάβεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21 March 2016 at 11:42 PM, quicksilver said:

το ρ8/πορσε/φερραρι/λαμπργκινι ειναι way of life....η κριση τουλαχιστον το εκανε αυτο ξεκαθαρο εχουν φανει ποιοι μπορουν να υποστηριξουν τετοιο τροπο ζωης...δεν ειναι βγαλαμε 20000 αυτο το χρονο αντε να ριξουμε απτα 4 που μας μενουν για χαβαλε τα 4 στο αμαξι...το ρ8 και το καθε τετοιας κατηγοριας λογικα αμα θελανε οι ιδιοκτητες τους τα κανανε τερατα...το οτι δεν τα εχουν πολλοι ετσι δεν τους κανει οτι ειναι λιγοτερο λατρεις του αυτοκινητου η οτι εχουν κομπλεχ....αλοιμονο δηλαδη επειδη δεν τα πατανε να μην χαιρονται την οδηγικη απολαυση που μπορει να τους προσφερουν τετοια επιπεδα εργαλειων...ενα αυτοκινητο το απολαναβανεις και με μικρες ταχυτητες αμα ειναι αξιο λογου....τωρα ποιος κανει το 0-400 ποιο καλα...ποσος τους ενδιαφερει....ας ειχα ενα σουπερκαρ...και ας με περναγε ενα σουπερμαρκετ σειρας αυτοκινητο στο φαναρι...εγω κοιταω το συνολο..τωρα τι αν μας δινανε και κτλ ειναι παραμυθια...

η εχεις τα λεφτα και το περνεις και το χαιρεσαι γιατι το μπορεις..... η εχεις ενα σειρας και βγαζεις την καυλα σου εκει οπως οι περισσοτεροι απο εμας.

υπαρχουν λατρεις της αυτοκινησης με γκαραζ εκατομμυριων και δεν τα βγαζουν μην τα χαλασουν με σουπεραυτοκινητα κλασσικα η και μοντερνα ακομη....και στο κατω κατω της γραφης δεν εχει να αποδειξει καποιος με 4500 κυββικα αμαξι σε καποιον με ενα διλιτρο η ποιο μικρο κατι...ελεος πια με τις κοντρες και οτι εχει να κανει με την αυτοκινηση παει γυρω απο αυτο.....δεχομαι  αλλα ως ενα σημειο για μενα...και το λεω οτι γιατικαταλαβιανω αυτονπου εχει το ρ8 η την πορσε που δεν το τρεχει να αποδειξει σε ενα πιτσιρικα που του κολλαει στο φαναρι να τον τρεξει αμα περναει με τον κουβα του ενα σουπερκαρ......θα το πιεζει σε καμια πιστα ναι οχι πλεον στους δρομους....νομιζω οι δρομοι ειναι για τα σειρας,,,,οι ανετοι που μπορουν τα εχουν  τα πηγαινουν σε πιστες στις σερρες καθε τοσο με τις λεσχες το supercars.gr η την αλλη που λεγεται speedsector αμα τα βλεπεται και βγαζουν το αχτι τους εκει...τωρα οι πιτσιρικαδες που τα περνουν των γονιων τους συνηθως χτυπουν και θανασιμα κιολας,,,,μην ξεχναμε το παληκαρι 19 ετων με το ρ8 στην παραλιακη που ακρωτηριαστηκε στο τοπο απτην μπαρα με την 19 χρονη φιλη του διπλα και εχασε τα ποδια του,,,,και δεν ηταν μια περιπτωση...

μεγαλωνουμε σιγα σιγα και εκτιμουμε τα αυτοκινητα και με αλλους τροπους... προσωπικη μου αποψη ....way of life...που λεω...πορσε=τραπεζικοι λογαριασμοι-βιλλα-ταξιδια στα παρισια και ανεση,,,,αυτοι δεν ασχολουνται με πατηματα και με κοντρες...

τωρα το 10 ευρο στο βενζναδικο με την πορσε ε εκει παμε αλλου....γελαω με αυτα...μεχρι εκει που φτανει η τσεπη σου μου ελεγαν στο χωριο μου...αυτο μπορω αυτο εχω...της σειρας της σειρας...αλλα το εχω  και φουλ ντεποζιτο και φουλ βελτιωμενο...τι να κανεις το φεραρι αμα δεν εχεις να του βαλεις βενζινα και εισαι δηθεν,,,και ναι εκει ειναι αυτοι που τα πηραν για να εντυπωσιασουν τους γυρω τους και μαλλον γελανε 2 φορες οι αλλοι γιατι ξερουν οτι αμα τους γυρισεις αναποδα δεν θα χουν 20 ευρο πανω τους.....αυτα για τους δηθεν με τα σουπερκαρ των leasing...

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου ... Μετά απο τόσα χρονια παρέα με μια σειρά καλοστημένων εργοστασιακών αυτοκινήτων (απο Μ3   Ε46 , 53 Amg, TVR .. Και φυςικα 4αρων τώρα Porsche ..όλα αποκτημένα στο εξωτερικό) μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι το σουπερκαρ ειναι μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ αυτοκινηςτικη πρόταση και εξηγούμαι:

εχω ταξιδέψει με όλα απο Αγγλία ελλαδα μέσω Ιταλίας για καλοκαιρινές διακοπές   ... Τα μεγάλου τουρισμού σου παρέχουν απίστευτη ευχαριστηση σε autobank με 2ωρα τρίωρα συνεχούς κυνηγητού με 200αρες 250αρες και 300αρες όπου τα τεχνολογικά διαμάντια ακούραστα και σίγουρα,  δουλεύουν ρολόι για ατέλειωτες ώρες χωρις να κομπιάζουν, με φρένα που Μάγκωνουν το ίδιο απο τα πρώτα 10 λεπτά έως και στο τέλος του τρίωρου ( ειναι απίστευτη η κούραση που νοιωθεις μετά το δυωρο τρίωρο με αυτές τις ταχύτητες) ...για μένα έτσι ολοκληρώνεται το ζεν μηχανής ανθρώπου ...όταν για 120 λεπτά καβαλας ενα άρμα που ουρλιάζει , μαζευται και απλώνεται κάτω απο τα πόδια σου νοιωθεις την υποστροφή του στις ανοικτές καμπές και φυςικα τις δυνατότητες του απέναντι σε αλλα διαφόρων κατηγοριών ( σε όλη την Ευρώπη το tuning ειναι πολυ διαδεδομένο)

το θεμα πίστας ... Οι λάτρεις (όχι οι ...απλοί κάτοχοι) των σουπερκαρς τουλάχιστον στο εξωτερικό γεύονται τα αυτοκινητα τους σε πίστα όπου η ελευθερία του ανοιχτού δρόμου σε ξεγυμνώνει αρκετές φορές και για τους κοινούς θνητούς σαν και εμένα σε κάνει να νοιωθεις πως οι ικανότητες σου ειναι πιο χαμηλές απο τις ικανότητες του αυτοκινητου που κατεχεις... Δεν ειναι τυχαίο πως όλες οι εταιρείες που προσφέρουν σουπερκαρς εχουν πακέτα track experience... Πιστέψτε με η πίστα σε ξεγυμνώνει απο πολλές φαντασιώσεις που αποκτάς σε δρόμους πόλης εθνικές και επαρχιακό δίκτυο ... Εκει ειςαι μονο ΕΣΥ το αυτοκινητο  το χρονόμετρο η αγωνιςτικη Γραμμή και κανένας άλλος παράγοντας. 

το θεμα μεταπώλησης ... Στα σουπερκαρς όπου κάποιος εχει δώσει 100000 ευρω κατ ελαχίστο σίγουρα θα θέλει να πάρει κάποιο αλλο σε δυο τρία χρονια ... Εγώ για παράδειγμα δεν θα αγόραζα ποτε μια 9ff 1000 hp μεταχειρισμένη γιατι η αξία μεταπώλησης θα ηταν κατα Πολυ μειωμένη ... Επίσης στα σουπερκαρς το φουλ ιστορικό σημαίνει χιλιαδες ευρω διαφορά στην τιμη ... Ίσως για αυτο δεν βλέπετε πολλα φτιαγμένα σουπερκαρς...επίσης η βελτίωση ενός συνόλου 100 150 χιλιάδων ευρω προϋποθέτει ενα ποσο της τάξης των  τουλάχιστον 20 30 40 χιλιάδων ευρω ...όπερ κάποιος αντί να τα δώσει για βελτίωση τα δίνει να πάρει το πιο εξελιγμένο δυνατότερο μοντέλο .

 η ασφαλεια... Ειναι ένας ακομα λόγος ... Εάν βελτιώσεις θα πληρώσεις παραπάνω εάν δεν δηλώσεις την βελτίωση δεν παίρνεις αποζημιωςη Σε περίπτωση ατυχήματος ...

τωρα ας πάμε στο θεμα κόντρας...

απο το 2000 που κατεβαίνω ελλαδα παρατηρώ μια σχεση τιμωρού αρκετές φορές στους δρόμους ... Απο την μια οι κάτοχοι σουπερκαρς με το αφ υψηλού ύφους που σώνει και καλα απαιτούν σεβασμό και "άνοιξε το δρόμο Ρεεε" απο την άλλη μια στρατιά απο "σαξοραλακηδες" που απαιτούν άνοιγμα για να ταπεινώσουν τον χοντρό που με "τα λεφτά του μπαμπά" πήρε μπορσε...

(φυσικα το γέλιο που ρίχνω ειναι που μου κολλάνε διάφοροι ( συνήθως Ιάπωνες ) στο δρόμο όταν οδηγώ το 1.4  tsi μαμά που εχω στην ελλαδα ... με ανάλογα σύνολα με εχει βγάλει παλικάρι!)

και όλα αυτά με κάθε κόστος..κλεισιματα σφήνες φρεναρίσματα απο μπρος απο το πλάι κτλ κτλ αυτά όταν τα τδιγκλιζματα ξεφεύγουν φέρνουν και δυςαρεςτα αποτελέσματα.....πολλές φορές δεν ασχολήθηκα για άνοιγμα σε πολυσύχναστα σημεία των βόρειων η στην παραλιακή όπου εχω δει απίστευτα πράγματα με "οδηγούς" να φεύγουν απο την λωρίδα δίπλα απο το πεζοδρόμιο με τα όσα ... Απλά για να περάσουν μπροστά...θύμαμαι χαρακτηριστικά γυρνωνοντας απο λαγονησι μια Κυριακή πρωί το καλοκαίρι του 2003 πως ενα ιμπιζα που μου κολλούσε σε όλο το δρόμο (τότε με το Μ3) πως τουμπαρε στο πεταλακι μετά την συρραγγα ευτυχώς ουτε αυτός ουτε η κοπέλα του έπαθαν τίποτα 

τωρα στο τι θα διάλεγα ειναι θεμα ρεαλισμού που έρχεται... αναλόγως της ηλικίας και ...του οικονομικού 

η "αρρώστια" της αυτοκίνησης δεν φεύγει ποτε απλά αλλάζει διάσταση.... Κάποτε έβριζα τα Suv...τωρα απέκτησα ενα και βρίσκω τον εαυτό μου να το ..διασκεδάζει κιόλας πράγμα που μου δημιουργεί ενοχές..

οσον αφορά τα HyperCars νομίζω πως για όλους μας ειναι Ονείρωξη του ίδιου βεληνεκούς με το να προσμενεις να πέσεις στην αγκαλιά ενός supermodel παγκόσμιου εμβέλειας..

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι τρομερος κάμεραμαν όλα τα λεφτα,σ΄ευχαριστω πολύ οι κουβαδες μας θελουν δουλεια ακομα μεχρι να τελειοποιηθουν καλα πηγαμε παντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, quicksilver said:

εγω ειμαι ολα τα λεφτα....λολ...τρελη αφηγηση...ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ???ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

 

Φιλε μην αγχωνεσαι θα τα λυσουμε όλα και εμενα δε σηκωσε παραπανω παροτι στο δρομο σηκωνει 2,5 bar θα το βρουμε και ο λ μου καποιο μηχανικο θα ναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει, τα φορτία του maha είναι τέτοια που σηκώνεις περισσότερη πίεση κι από το δρόμο ακόμα. Με το cupra κι όταν έχανε πίεση από το λιωμένο λαστιχάκι της σκάστρας, στον κόφτη σήκωνε 1.4 έξω στο δρόμο και μέσα στο δυναμόμετρο σήκωσε 1.5. Μετά τη μέτρηση αλλάχτηκε το λαστιχάκι και δεν χάνει πίεση με αποτέλεσμα το 1.5 να το έχει πλέον στο δρόμο, οπότε λογικά θα σηκώσει 1.6 στο δυναμόμετρο. Ομοίως σηκώνεις περισσότερη πίεση σε όλο το φάσμα όχι μόνο στον κόφτη, όβερ στο δρόμο π.χ. με το λιωμένο λαστιχάκι σήκωνε 1.8 και στο δυναμόμετρο είδαμε 1.9 αν θυμάμαι καλά. Τώρα που αλλάχτηκε το λαστιχάκι λογικά θα σηκώσει το 1.9 και στο δρόμο, που σημαίνει ότι το 2μπάρο θα είναι πλέον γεγονός στο δυναμόμετρο, και αυτός είναι και ο λόγος που φοβόμαστε να το μετρήσουμε ξανά, με αυτές τις πιέσεις. Αν και θέλουμε πολύ να δούμε τι πήρε μιας που πλέον δεν χάνει πίεση γιατί τα 286 τα είχε βγάλει όταν έχανε. Το αμάξι αν δεν είναι 300, πρέπει σχεδόν να τα ακουμπάει τώρα. Αλλά τολμάς να το μετρήσεις και να σηκώσεις 2μπαρο εκεί μέσα μ' αυτό το μοτέρ?

Έτσι είναι τα maha πάντως, οπότε εξηγείται. Συγχαρητήρια για τα όπλα σας μάγκες, πολύ καλά αποτελέσματα. :goodjob:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο κ από εμένα για τα σύνολά σας!

Δημήτρη η κοιλιά σε σένα είναι μόνο στο σημείο που αλλάζει ο λ;

Στο δρόμο καταλαβαίνετε τίποτα;

Μήπως είναι τίποτα επιστροφές...

Λευτέρη ακριβώς στο ίδιο εύρος κάνατε κοιλιά;

Edited by queen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας τπ χαλασω λιγο με τα τουρμπο και τα πολα αλογακια και να πεσω λιγο στα χαμηλα.πατημα με ενα κορσα σημερα εγω με πολο 75 γαιδουργιων και το κορσα 1.2 88 γαιδουρια νομηζω!αφου μετα απο τα 100 αρχιζα να του μιραζω ποπ κορν σταματησα στα 160 με διαφορα περιπου 6-7 αμαξια οπως μου ειπε και το παιδι με το κορσα.μετα που μιλησαμε μου ειπε πως οι περισοτεροι μεσα στο οπελ κλαμπ εχουν παθει καταθλιψη με αυτα τα τσι (γελουσα για κανα 10λεπτο μονο που το θημομουν) και πως πολοι λιγοι εχουν πατησει τσι στα ιδια hp!και αποτι καταλαβα δεν μας χονεβουν τους βαγκιτες χεχε αυτα συνεχιστε με τα 300+ να ονοιρευτουμε και εμεις οι ατμοσφαιρικοι!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας τπ χαλασω λιγο με τα τουρμπο και τα πολα αλογακια και να πεσω λιγο στα χαμηλα.πατημα με ενα κορσα σημερα εγω με πολο 75 γαιδουργιων και το κορσα 1.2 88 γαιδουρια νομηζω!αφου μετα απο τα 100 αρχιζα να του μιραζω ποπ κορν σταματησα στα 160 με διαφορα περιπου 6-7 αμαξια οπως μου ειπε και το παιδι με το κορσα.μετα που μιλησαμε μου ειπε πως οι περισοτεροι μεσα στο οπελ κλαμπ εχουν παθει καταθλιψη με αυτα τα τσι (γελουσα για κανα 10λεπτο μονο που το θημομουν) και πως πολοι λιγοι εχουν πατησει τσι στα ιδια hp!και αποτι καταλαβα δεν μας χονεβουν τους βαγκιτες χεχε αυτα συνεχιστε με τα 300+ να ονοιρευτουμε και εμεις οι ατμοσφαιρικοι!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, queen said:

Ένα μπράβο κ από εμένα για τα σύνολά σας!

Δημήτρη η κοιλιά σε σένα είναι μόνο στο σημείο που αλλάζει ο λ;

Στο δρόμο καταλαβαίνετε τίποτα;

Μήπως είναι τίποτα επιστροφές...

Λευτέρη ακριβώς στο ίδιο εύρος κάνατε κοιλιά;

Ναι Νασια εμενα κανει κοιλια εκει ακριβως που ο λ από 0,81 εκτοξευεται 0,87 στο δρομο δεν είναι ευκολο να το καταλάβεις γιατι κουνιεσαι κουνιεται το αυτοκινητο δεν είναι όπως στο δυναμομετρο που είναι σταθερο.Μου κανει τρομερη εντυπωση ότι και τα δυο αυτοκίνητα αυτή τη κοιλια την εχουν ακριβως στο ιδιο σημειο μετα τις 6000 στροφες και αντε εμενα το κανει λογω λ του λευτερη που ηταν 0,81 παντου δε μπορω να καταλαβω.Στη δυναμομετρηση στου μαραβελια ειχα 0,80-0,81 παντου με τρομερη καμπυλη .Δυστυχως αυτά τα σετ απ εχουν μια μαλακια θελουν πολύ ψαξιμο υπομονη διοτι ευκολα σου σπανε τα νευρα μεχρι να τελειοποιηθεί θα βρουμε με το λευτερη τις λεπτομέρειες αν και δεν αποκλειεται να υπαρχει  πχ σε εμενα με το λ λαθος μετρηση όλα πιθανα είναι,την άλλη εβδομαδα θα μπει το wideband και εκει θα φανουν όλα.Το πιο ευχαριστο απ.ολα είναι ότι πο τις 4500 στροφες εχουμε 60+ κιλα ροπης στο τροχο τουρμπιζει δηλαδή πολύ γρηγορα τα αλλα ψαξιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, quicksilver said:

 

to πρωτο βιντεο ειναι ετοιμο τα αλλα δυο θα ανεβουν μεσα στην ωρα..

Πολύ δύναμη το αμάξι θερίζει... ζηλέυω !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, dims3tfsi said:

Ναι Νασια εμενα κανει κοιλια εκει ακριβως που ο λ από 0,81 εκτοξευεται 0,87 στο δρομο δεν είναι ευκολο να το καταλάβεις γιατι κουνιεσαι κουνιεται το αυτοκινητο δεν είναι όπως στο δυναμομετρο που είναι σταθερο.Μου κανει τρομερη εντυπωση ότι και τα δυο αυτοκίνητα αυτή τη κοιλια την εχουν ακριβως στο ιδιο σημειο μετα τις 6000 στροφες και αντε εμενα το κανει λογω λ του λευτερη που ηταν 0,81 παντου δε μπορω να καταλαβω.Στη δυναμομετρηση στου μαραβελια ειχα 0,80-0,81 παντου με τρομερη καμπυλη .Δυστυχως αυτά τα σετ απ εχουν μια μαλακια θελουν πολύ ψαξιμο υπομονη διοτι ευκολα σου σπανε τα νευρα μεχρι να τελειοποιηθεί θα βρουμε με το λευτερη τις λεπτομέρειες αν και δεν αποκλειεται να υπαρχει  πχ σε εμενα με το λ λαθος μετρηση όλα πιθανα είναι,την άλλη εβδομαδα θα μπει το wideband και εκει θα φανουν όλα.Το πιο ευχαριστο απ.ολα είναι ότι πο τις 4500 στροφες εχουμε 60+ κιλα ροπης στο τροχο τουρμπιζει δηλαδή πολύ γρηγορα τα αλλα ψαξιμο.

Οκ, ελπίζω να το λύσετε εύκολα, πάντως κουλό που το κάνει σε ακριβώς το ίδιο σημείο, μήπως ήταν κάτι του dyno δεν ξέρω.

Κάτι που ξέχασα, κάποια στιγμή αν θέλεις θα σου πρότεινα να βάλεις βάσεις στο μοτέρ, μιας κ θα γίνει τσιμέντο κ δεν θα κουνιέται τόσο, στο βίντεο φοβήθηκα μην πεταχτεί στο ταβάνι lol, βοηθάνε κ σε εκκινήσεις αλλά εσύ με quattro δεν έχεις τόσο ανάγκη, μόνο θετικά έχουν με μόνο θέμα πως ίσως σου φέρουν λίγους κραδασμούς στο τιμόνι. Της Poweflex η black series είναι πολύ καλή κ για racing εφαρμογές. Εγώ έχω βάλει κάποιες από αυτές, τις πιο απλές της Powerflex αλλά ενισχυμένες κ δεν έχω κανένα θέμα με κραδασμούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , queen said:

Οκ, ελπίζω να το λύσετε εύκολα, πάντως κουλό που το κάνει σε ακριβώς το ίδιο σημείο, μήπως ήταν κάτι του dyno δεν ξέρω.

Κάτι που ξέχασα, κάποια στιγμή αν θέλεις θα σου πρότεινα να βάλεις βάσεις στο μοτέρ, μιας κ θα γίνει τσιμέντο κ δεν θα κουνιέται τόσο, στο βίντεο φοβήθηκα μην πεταχτεί στο ταβάνι lol, βοηθάνε κ σε εκκινήσεις αλλά εσύ με quattro δεν έχεις τόσο ανάγκη, μόνο θετικά έχουν με μόνο θέμα πως ίσως σου φέρουν λίγους κραδασμούς στο τιμόνι. Της Poweflex η black series είναι πολύ καλή κ για racing εφαρμογές. Εγώ έχω βάλει κάποιες από αυτές, τις πιο απλές της Powerflex αλλά ενισχυμένες κ δεν έχω κανένα θέμα με κραδασμούς.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου τις βασεις δε της εχω ενισχυσει ακομα αν και με βασεις μη νομιζεις  πολύ δυσκολα δε θα κουνηθεί το μοτερ αλλα είναι στα αμεσα σχεδια μου διοτι αργα η γρηγορα θα με αποχαιρετησουνε οι υπάρχοντες,Σιγουρα θα ναι πιο στιβαρο το μοτερ πολύ σωστη η παρατηρηση σου και οντως οι powerflex είναι κορυφαιες,αντιστοιχο κιτακι βγαζει και η revo που εχει dogbone μεσα και τα συναφή revo engine mounts.Του εχεις κανει πολύ ολοκληρωμενη βελτιωση του cupra ειχα διαβασει πριν λιγες μερες ένα αρθο του highperfomance για το αυτοκινητο σου ειχες τοτε revo πρόγραμμα αν δε κανω λαθος,στη κατηγορια του πρεπει να ναι από τα γρηγοροτερα στην ελλαδα αν όχι το γρηγοροτερο και παλι μπραβο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.