Jump to content
ENT

τσικ-τσικ (ψείρας!)

Recommended Posts

Καλημέρα!

Μάλλον είμαι πολύ ψείρας, αλλά ρε γαμώτο με ψιλοενοχλεί σε καινούργιο αυτοκίνητο (Golf 6) να ακούω θόρυβους!

Έχουμε και λέμε λοιπόν: όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι αυξημένη (>28-29ο C) ακούω ένα περιοδικό τσικ-τσικ από την πόρτα του οδηγού. Προφανώς κάτι διαστέλλεται αλλά μου κάνει εντύπωση που το κάνει μόνο εν κινήσει (άρα θα μπορούσαμε να το πούμε και τριγμό).

Καμμιά ιδέα; Μπορώ να κάνω κάτι ή να προσπαθήσω να το αδιαφορήσω;

Ευχαριστώ

Edited by ENT
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μάλλον είμαι πολύ ψείρας, αλλά ρε γαμώτο με ψιλοενοχλεί σε καινούργιο αυτοκίνητο (Golf 6) να ακούω θόρυβους!

Έχουμε και λέμε λοιπόν: όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι αυξημένη (>28-29ο C) ακούω ένα περιοδικό τσικ-τσικ από την πόρτα του οδηγού. Προφανώς κάτι διαστέλλεται αλλά μου κάνει εντύπωση που το κάνει μόνο εν κινήσει (άρα θα μπορούσαμε να το πούμε και τριγμό).

Καμμιά ιδέα; Μπορώ να κάνω κάτι ή να προσπαθήσω να το αδιαφορήσω;

Ευχαριστώ

Η ζώνη ασφαλείας είναι βγαλ' την για δοκιμή και θα σταματήσει

Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη ασφαλείας είναι βγαλ' την για δοκιμή και θα σταματήσει

Τι κουφό είναι πάλι αυτό;;;;; Αλλά και να ίσχυε, δε θα το έκανα για πολλούς λόγους!

Link to comment
Share on other sites

Τι κουφό είναι πάλι αυτό;;;;; Αλλά και να ίσχυε, δε θα το έκανα για πολλούς λόγους!

Οταν λέω "βγαλ' την" δεν πιστεύω να κατάλαβες "ξεβίδωσε την" tongue.gif

Απλώς μην την "φορέσεις" πως να το πω :D

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω "βγαλ' την" δεν πιστεύω να κατάλαβες "ξεβίδωσε την" tongue.gif

Απλώς μην την "φορέσεις" πως να το πω :rolleyes:

:D<_<:lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω "βγαλ' την" δεν πιστεύω να κατάλαβες "ξεβίδωσε την" tongue.gif

Απλώς μην την "φορέσεις" πως να το πω :D

Ωραία. Και αν τη βγάλω και σταματήσει ο ήχος; Τι γίνεται μετά; Δεν τη ξαναφοράω;;; (Αυτο εννούσα λέγοντας δεν το κάνω!)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Και αν τη βγάλω και σταματήσει ο ήχος; Τι γίνεται μετά; Δεν τη ξαναφοράω;;; (Αυτο εννούσα λέγοντας δεν το κάνω!)

Δεν θα σταματήσει, πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό τον θόρυβο, μαζί με το golf αγοράζεις και αυτό είναι προσφορά :D<_<

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μάλλον είμαι πολύ ψείρας, αλλά ρε γαμώτο με ψιλοενοχλεί σε καινούργιο αυτοκίνητο (Golf 6) να ακούω θόρυβους!

Έχουμε και λέμε λοιπόν: όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι αυξημένη (>28-29ο C) ακούω ένα περιοδικό τσικ-τσικ από την πόρτα του οδηγού. Προφανώς κάτι διαστέλλεται αλλά μου κάνει εντύπωση που το κάνει μόνο εν κινήσει (άρα θα μπορούσαμε να το πούμε και τριγμό).

Καμμιά ιδέα; Μπορώ να κάνω κάτι ή να προσπαθήσω να το αδιαφορήσω;

Ευχαριστώ

Να το οδηγεις Οκτωβριο με Μαιο <_< Θα το συνηθισεις σιγα σιγα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δοκιμασε να αλλαξεις το υψος της μηπως και σταματησει (αν τελικα προερχεται απο τη ζωνη)

Link to comment
Share on other sites

Στοιχηματα tongue.gif σε ποση ωρα θα σκασει ενας τυπας και θα πει " Παρε ενα Auris!!" χεεχεχεεχ!

φιλε μου το Golf εχει τριξιματακια.. αλλοι μολις τα πηραμε αλλαξαμε δισκο πλατο και κιβωτια.. μην αγχονεσαι tongue.gif

Mallon Φταιει η ζωνη.. και σε εμενα το εκανε! με μερικες φαπες... Φτιαχνουν διαφορα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Στοιχηματα tongue.gif σε ποση ωρα θα σκασει ενας τυπας και θα πει " Παρε ενα Auris!!" χεεχεχεεχ!

φιλε μου το Golf εχει τριξιματακια.. αλλοι μολις τα πηραμε αλλαξαμε δισκο πλατο και κιβωτια.. μην αγχονεσαι tongue.gif

Mallon Φταιει η ζωνη.. και σε εμενα το εκανε! με μερικες φαπες... Φτιαχνουν διαφορα tongue.gif

Παρε ενα Auris!! ;)

Edited by konstadin
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα Auris!! :lol:

Ρε παιδιά εχω ένα Auris και ακούω κάτι τριξίματα απο την πόρτα ;):D Τι να κάνω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εχω ένα Auris και ακούω κάτι τριξίματα απο την πόρτα ;):D Τι να κάνω :rolleyes:

Ειμαι σιγουρος οτι ξερεις τι απαντηση θα σου δωσει οποιοσδιποτε απο'δω μεσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εχω ένα Auris και ακούω κάτι τριξίματα απο την πόρτα ;):D Τι να κάνω :rolleyes:

Πολλές οι λύσεις!!!Βάφτο μπλέ και πέτα το στην θάλασσα,ή βάφτο πράσινο και πέτα το στο βουνό!!! :lol:

Γενικά ΠΕΤΑ το!!!!! :lol::rolleyes::D :D

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εχω ένα Auris και ακούω κάτι τριξίματα απο την πόρτα ;):D Τι να κάνω :D

Εσύ πάρε Golf!! :rolleyes:

Μπορείτε να κάνετε κι ανταλλαγή με τον φίλο ΕΝΤ που του τρίζει το Golf! tongue.gif

Παίδες, μακάρι αυτά να είναι τα σημαντικότερα προβλήματα στα τουτούνια μας.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολλές οι λύσεις!!!Βάφτο μπλέ και πέτα το στην θάλασσα,ή βάφτο πράσινο και πέτα το στο βουνό!!! :D

Γενικά ΠΕΤΑ το!!!!! :thumbsup::D :D :D

Λες αυτός να το έβαψε μπλε και να το πέταξε στην θάλασσα γιατι έτριζαν οι πόρτες :D :D :lol: :lol: και τα πήρε στο κρανίο knife.gif

golfthalassa.jpg

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Τον ήχο αυτό τον έχω κι εγώ όταν οι θερμοκρασίες παίζουν γύρω στους 30 βαθμούς, από την πόρτα του συνοδηγού όμως. Έχω στήσει άπειρες φορές αυτί για να προσέξω από που προέρχεται προσπαθώντας να σπρώξω με το χέρι λίγο κάποια σημεία της πόρτας για να δω αν σταματάει. Κατέληξα ότι έρχεται από το ηχείο, προφανώς κάποια καλωδίωση δεν στερεώθηκε τέλεια και παίζει. Αν το ζουλήξεις λίγο με το χέρι σταματάει. Καμιά φορά σταματάει και μόνο του και μπορεί να ξαναρχίσει σε ανύποπτο χρόνο. Εντάξει δεν είναι και τίποτα σπουδαίο και άξιο σημασίας βέβαια και ουδέποτε θα καθόμουν να μου λύσουν την πόρτα για κάτι τέτοιο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, χιουμοριστικές και μη!

Θα το πάω να μου το λύσουν όλο βίδα-βίδα και αν δε βρουν τι φταίει θα ζητήσω αντικατάσταση με Touareg!

tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, χιουμοριστικές και μη!

Θα το πάω να μου το λύσουν όλο βίδα-βίδα και αν δε βρουν τι φταίει θα ζητήσω αντικατάσταση με Touareg!

tongue.gif

το τσικ που ακους συγκεντρωσου να ακουσεις αν μεταβαλλεται με τις κινησεις του σωματος σου οταν φορας τη ζωνη.πηγαινε στην αντιπροσωπεια και πες τους για τον ηχο.αν σου πουν οτι θελει αλλαγη ο προεντατηρας δεν ειναι αυτο απλα θελει λιγο καλυτερο στερεωμα στο εσωτεικο της κολωνας.μποεις να το κανεις και μονος σου αφου συμβουλευτεις το service manual που θα βρεις στο forum στο how to"s.
Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...=17531&st=0

Είχα το ίδιο θεματάκι και δεν έχει λυθεί. Θα συνηθήσει το αυτί τον ήχο και δε θα σ' ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την μουσικη στη διαπασων να δεις για ποτε δεν θα ακους τσικ τσικ :huh: Εγω αυτο κανω οποτε ακουω @#@@###θορυβους και εχω βρει την υγεια μου tongue.gif

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.