Jump to content
Mist

Τα 6Άρια (Εντυπώσεις Κατόχων Του Golf Vi)

Recommended Posts

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις! Το έχω παραγγείλει με το πακέτο plus και δεν ξέρω αν έχει μπαγκετ καθίσματα!! Τα αναφέρει μόνο στο dsg7 σαν sportseats και ο αντιπρόσωπος όπως καταλαβαίνετε περιμένει να δει το δικό μου για να μάθει! Και για τα πενταλ αλουμινίου με αστερίσκο (*) λέει ρωτήστε τον αντιπρόσωπο!! Εσένα πάντως είναι αλκανταρα μπαγκετ έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις! Το έχω παραγγείλει με το πακέτο plus και δεν ξέρω αν έχει μπαγκετ καθίσματα!! Τα αναφέρει μόνο στο dsg7 σαν sportseats και ο αντιπρόσωπος όπως καταλαβαίνετε περιμένει να δει το δικό μου για να μάθει! Και για τα πενταλ αλουμινίου με αστερίσκο (*) λέει ρωτήστε τον αντιπρόσωπο!! Εσένα πάντως είναι αλκανταρα μπαγκετ έτσι;

Ναι αλκανταρα μπαγκετ είναι εμενα..!

P4270010.jpg

P4270003.jpg

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλκανταρα μπαγκετ είναι εμενα..!

P4270010.jpg

P4270003.jpg

είναι .....ναρα!!!! Φιμε τζαμακι και δεν θες τπτ άλλο μετά!! Σου εύχομαι να το χαρεις όσο καμία άλλη γκομενα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το εσωτερικό είναι ακριβός ίδιο με την σελίδα 38-39 (καθίσματα alcantara )δεν εχεί τα πετάλια ούτε το τιμόνι όπως στο PDF..Δεν ξέρω όμως αν σε κάλυψα ??

Κατάλαβα, είναι χωρίς το εσωτερικό πακέτο plus.

Παρατηρώ στις παραπάνω photos και πλυστικές συσκευές στα

φανάρια παρόλο που δεν είναι ξένον!Μήπως έχεις βάλει

το προαιρετικό χειμερινό πακέτο (αν το λέω σωστά..);

Eίναι πραγματικά μια κούκλα και εύχομαι να το χαρείς για πολλά χρονάκια!!!

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

είναι .....ναρα!!!! Φιμε τζαμακι και δεν θες τπτ άλλο μετά!! Σου εύχομαι να το χαρεις όσο καμία άλλη γκομενα!!

Θέλει φιμε , άλλες λάμπες μπροστά στα φώτα και στα προβολάκια , led στην πινακίδα.

Κατάλαβα, είναι χωρίς το εσωτερικό πακέτο plus.

Παρατηρώ στις παραπάνω photos και πλυστικές συσκευές στα

φανάρια παρόλο που δεν είναι ξένον!Μήπως έχεις βάλει

το προαιρετικό χειμερινό πακέτο (αν το λέω σωστά..);

Eίναι πραγματικά μια κούκλα και εύχομαι να το χαρείς για πολλά χρονάκια!!!

Όταν πήγα να κάνω παραλαβή ήταν ένας που μου έκανε τον πρόλογο και την επεξήγηση αλλά εγώ ήξερα περισσότερα από αυτόν και μου είπε ότι κανένα golf το οποίο φαίνεται να έχει πλυστικές συσκευές στα φανάρια έχει και τους μηχανισμούς αλλά εγώ δεν τους έχω δει να λειτουργούν ακόμα εκτός αν θέλουν καμιά ειδική πρόσκληση για λειτουργήσουν γιατί με το καθάρισμα των τζαμιών δεν κάνει τίποτα.

Επίσης το δικό μου το golfaki έχει και το κόλπο για την ανηφόρα (δηλαδή όταν έχει κλίση ο δρόμος και πατάς φρένο όταν το αφήνεις για να ξεκινήσεις δεν σε παίρνει πίσω) από μόνο του το είχε.

Δεν ξέρω αν το ξέρεται αλλά όταν στρίβεις το τιμόνι δεξιά ή αριστερά τότε ανάβει αντίστοιχα το δεξί ή το αριστερό προβολακι.

Edited by andrpyro_TSi
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως άξιο απορίας καθώς είχα την εντύπωση πως τα πλυστικά μπαίνουν

μόνο με τα ξενον φανάρια ή με το προαιρετικό χειμερινό πακέτο..

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα να κάνω παραλαβή ήταν ένας που μου έκανε τον πρόλογο και την επεξήγηση αλλά εγώ ήξερα περισσότερα από αυτόν και μου είπε ότι κανένα golf το οποίο φαίνεται να έχει πλυστικές συσκευές στα φανάρια έχει και τους μηχανισμούς αλλά εγώ δεν τους έχω δει να λειτουργούν ακόμα εκτός αν θέλουν καμιά ειδική πρόσκληση για λειτουργήσουν γιατί με το καθάρισμα των τζαμιών δεν κάνει τίποτα.

Για να δουλέψουν τα πλυστικά θα πρέπει να έχει αναμμένα φώτα (στάθμευσης ή πορείας) και να τραβήξεις τον δεξί μοχλό για το πλύσιμο του παρμπριζ. Έτσι καθαρίζονται τα φανάρια κάθε 5 τραβήγματα (δηλ. την 1η φορά, την 5η κ.ο.κ.)

Είναι όντως άξιο απορίας καθώς είχα την εντύπωση πως τα πλυστικά μπαίνουν

μόνο με τα ξενον φανάρια ή με το προαιρετικό χειμερινό πακέτο..

Κι εγώ αυτό ήξερα. Για τα ξενον είναι υποχρεωτικά και το χειμερινό πακέτο optional

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψουν τα πλυστικά θα πρέπει να έχει αναμμένα φώτα (στάθμευσης ή πορείας) και να τραβήξεις τον δεξί μοχλό για το πλύσιμο του παρμπριζ. Έτσι καθαρίζονται τα φανάρια κάθε 5 τραβήγματα (δηλ. την 1η φορά, την 5η κ.ο.κ.)

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση…!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να καταλάβω....τα r line έχουν και πλυστικα; Τι σου είπαν από την αντιπροσωπεία;

Μου είπαν ότι έχει...

Εντωμεταξύ παρατήρησα τώρα το βράδυ ότι όταν έχεις τα φώτα αναμμένα και ανοίξεις το πορτ παγκαζ τότε τα φώτα που είναι επάνω στο πορτ παγκαζ σβήνουν και όταν το ξανά κλείσεις ξανά ανάβουν…

Link to comment
Share on other sites

Νά μαι και 'μένα...

κάτοχος Golf MK6 GTI

Carbon Steel Gray, DSG, sunroof 5απορτο

6 μήνες και 11000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

απο τις 3500 χιλιόμετρα με superchıps - bluefin stage 1

και volkswagen Racıng φιλτροκούτι

το αυτοκίνητο έχει κεράσει τσαγάκι σε πολλούς (impreza WRX, 335i, 2010 typeR, TTS κ.α)

πολύ ικανοποιητική κατανάλωση στα 8.4λ. / 100χμ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν ξέρει καποιος για το πακέτο r line plus; Στον κατάλογο του golf γράφει ότι το r line plus έχει θερμαινομενα καθίσματα ενώ στον κατάλογο των extra γράφει πως δεν έχει!! Τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

θερμαινόμενα νομίζω πως είναι μόνο τα ηλεκτρικά/δερμάτινα καθίσματα Vienna

που μπαίνουν και στο πακέτο plus.

Tα κανονικά υφασμάτινα καθίσματα του πακέτου plus δεν παίζει να είναι θερμαινόμενα.

Link to comment
Share on other sites

θερμαινόμενα νομίζω πως είναι μόνο τα ηλεκτρικά/δερμάτινα καθίσματα Vienna

που μπαίνουν και στο πακέτο plus.

Tα κανονικά υφασμάτινα καθίσματα του πακέτου plus δεν παίζει να είναι θερμαινόμενα.

Στην Γερμανία πάντως έχουν υφασμάτινα θερμενόμενα καθίσματα αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψουν τα πλυστικά θα πρέπει να έχει αναμμένα φώτα (στάθμευσης ή πορείας) και να τραβήξεις τον δεξί μοχλό για το πλύσιμο του παρμπριζ. Έτσι καθαρίζονται τα φανάρια κάθε 5 τραβήγματα (δηλ. την 1η φορά, την 5η κ.ο.κ.)

Σήμερα που το δοκίμασα δεν δούλεψαν τα πλυστικά στα φώτα…Δοκίμασα και με την μικρή και με την μεγάλη σκάλα των φώτων αλλά τίποτα…

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που το δοκίμασα δεν δούλεψαν τα πλυστικά στα φώτα…Δοκίμασα και με την μικρή και με την μεγάλη σκάλα των φώτων αλλά τίποτα…

Βάλε κάποιον την ώρα που κάνεις την διαδικασία να δει αν ανοίγουν τα πορτάκια στα πλυστικά. Αν δεν ανοίγουν τότε μάλλον δεν υπάρχει ο μηχανισμός ή έχει πρόβλημα.

Αν ανοίγουν ίσως έχουν πρόβλημα τα μπεκ.

(Θεωρώ ότι έχεις υγρά για το πλύσιμο του παρμπριζ...)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάποιον την ώρα που κάνεις την διαδικασία να δει αν ανοίγουν τα πορτάκια στα πλυστικά. Αν δεν ανοίγουν τότε μάλλον δεν υπάρχει ο μηχανισμός ή έχει πρόβλημα.

Αν ανοίγουν ίσως έχουν πρόβλημα τα μπεκ.

(Θεωρώ ότι έχεις υγρά για το πλύσιμο του παρμπριζ...)

Βασικά έβαλα έναν φίλο να τραβήξει τον μοχλό και εγώ ήμουν απ’ έξω και δεν έκανε τίποτα …εννοείται ότι είχα υγρό…

Link to comment
Share on other sites

Kατέληξα-καταλήγω στο golf vi...1.4 122 (έκδοση highline) , τρίπορτο , χρώματος μαύρο περλέ με τα ακόλουθα πρόσθετα...

Πίσω φωτιστικά led , υπολογιστής ταξιδίου plus , αυτόματος εσωτερικός αντιθαμβωτικός καθρέφτης - εσωτερικός φωτισμός στα πόδια οδηγού και συνοδηγού και κάτι άλλα + αισθητήρες βροχής , ηλιοροφή , φώτα xenon , rcd 510 (το μεγάλο) , και ένα sport πακέτο porto με 17άρες ζάντες και φιμέ τζάμια όπως λέει...

Τον πλοηγό τον αφήνω για μετά την αγορά γιατί όπως μου πάνε δεν αξίζει αυτός ο εργοστασιακός γτ δν είναι πλήρως χαρτογράφημενος ο χάρτης της Ελλάδος...

Τελική τιμή με κάτι εκπτώσεις και δώρο συναγερμό (λογικά) περίπου 25.000 (+ - 200 ).

Τελικό ερώτημα δικό μου...;

1) Πως το βλέπετε γενικά (έτσι όπως έχω σκοπό να το παραγγείλω; ).

2) Και γενικότερα golf vi =σωστή επιλογή...;

Αυτά τα ολίγα... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου... Ειμαι και εγω στο τσακ να παραγγειλω το golfaki σε λευκο αλλά με άλλα εξτρα. Εγω μαλλον θα βαλω ηλιοροφη, το πακετο με τους καθρεπτες(plb), το rcd-510 και το media in !!! Τωρα, κατα τη γνωμη μου πιστευω οτι εχεις βαλει πολλα εξτρα και η τιμη του εχει ξεπερασει και το 160αρι r-line . Υπαρχουν καποια πραγματα που μπορεις να τα βαλεις και εκ των υστέρων χωρίς μεγαλη διαφορα στο κοστος. Αν δεν σε απασχολει η αρχική τιμη του car(εμενα με περιμενει στην γωνια η εφορια αμα βαλω εστω και ενα εξτρα παραπανω :p )τοτε τα βαζεις απο την αρχη και δεν μπλεκεις μετα. Πιστευω οτι αξιζουν και με το παραπανω οι αισθητηρες παρκαρισματος μπρος-πισω και θα σου προτεινα να τους βαλεις.Φυσικά η αποφαση ειναι δικη σου... Σου ευχομαι να το χαρεις οσο μπορεις και με το καλο να το παραγγειλεις και να το παραλαβεις :thumbsup: ..!! Α, και πιεσε τους να σου κανουν δωρα σε εξτρα τουλαχιστον κανα χιλιαρικο γιατι ειναι δυσκολοι καιροι και για αυτους...

Link to comment
Share on other sites

Kατέληξα-καταλήγω στο golf vi...1.4 122 (έκδοση highline) , τρίπορτο , χρώματος μαύρο περλέ με τα ακόλουθα πρόσθετα...

Πίσω φωτιστικά led , υπολογιστής ταξιδίου plus , αυτόματος εσωτερικός αντιθαμβωτικός καθρέφτης - εσωτερικός φωτισμός στα πόδια οδηγού και συνοδηγού και κάτι άλλα + αισθητήρες βροχής , ηλιοροφή , φώτα xenon , rcd 510 (το μεγάλο) , και ένα sport πακέτο porto με 17άρες ζάντες και φιμέ τζάμια όπως λέει...

Τον πλοηγό τον αφήνω για μετά την αγορά γιατί όπως μου πάνε δεν αξίζει αυτός ο εργοστασιακός γτ δν είναι πλήρως χαρτογράφημενος ο χάρτης της Ελλάδος...

Τελική τιμή με κάτι εκπτώσεις και δώρο συναγερμό (λογικά) περίπου 25.000 (+ - 200 ).

Τελικό ερώτημα δικό μου...;

1) Πως το βλέπετε γενικά (έτσι όπως έχω σκοπό να το παραγγείλω; ).

2) Και γενικότερα golf vi =σωστή επιλογή...;

Αυτά τα ολίγα... :angry2:

Πιστεύω πως ο φωτισμός στα πόδια είναι περιττό επίσης άμα βάλεις το rcd510 (το έχω στο δικό μου) για να βάλεις gps ή tv μου είπαν ότι είναι πολύ ακριβός ο αντάπτορας ενώ με 1200 ευρώ βάζεις οθόνη της kenw__d με tv ,dvd, gps(το gps δεν είμαι σίγουρος) , τα πίσω φωτιστικά led , ηλιοροφή μετρανε άσχημα τα έχω βάλει και στο δικό μου. Αντί να βάλεις το πακέτο Porto γιατί δεν βάζεις το πακέτο Vancouver ? τώρα για τα xenon πιστεύω ότι είναι αρκετά τσιμπημένη η τιμή αλλά είναι κορυφαία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα και γω σημερα το golfaki μου.. golf 6 1.4 122ps, την μεσαια εκδοση,τριπορτο,χρωμα μαυρο περλε

extra: υπολογιστής ταξιδίου, αισθητήρες βροχής ,rcd 310,cruise control,εσωτερικός αντιθαμβωτικός καθρέφτης + δεν μου ερχεται κατι αλλο τωρα...

Απιστευτο το αμαξι.. Σημερα το πηρα και εχω διανύσει δεν ξερω και γω ποσα χιλιομετρα.. δεν θελω να βγω απο το αμαξι.. :thumbsup:

Καλως σας βρηκα btw

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα και γω σημερα το golfaki μου.. golf 6 1.4 122ps, την μεσαια εκδοση,τριπορτο,χρωμα μαυρο περλε

extra: υπολογιστής ταξιδίου, αισθητήρες βροχής ,rcd 310,cruise control,εσωτερικός αντιθαμβωτικός καθρέφτης + δεν μου ερχεται κατι αλλο τωρα...

Απιστευτο το αμαξι.. Σημερα το πηρα και εχω διανύσει δεν ξερω και γω ποσα χιλιομετρα.. δεν θελω να βγω απο το αμαξι.. :thumbsup:

Καλως σας βρηκα btw

Καλορίζικο!! Να το ευχαριστηθείς βόλτες!! :thumbsup::clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλορίζικο και καλοτάξιδο! ΚΑΨΤΟ ΣΤΑ ΧΜ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.