Jump to content
batsisbees

Golf 5 - Golf 6 γνώμες

Recommended Posts

Guest ksalex

πριν απο 3 μηνες μπηκα στην karenta να δω το golf.ειδα κ τα 2. το 6 στο εσωτερικο αποπνεει κυριλα κ πολυτελεια.αν σε βαλουν μεσα με κλειστα ματια μπορει να νομισεις οτι οδηγεις μεγαλυτερης κατηγοριας αυτοκινητο. το 5 σοβαροτητα κ ενιοτε καλυμμενη αλητεια.πολυ προσεγμενο κ με σημεια που σου θυμιζουν οτι εισαι ακομα νεος. στο εξωτερικο τωρα, απο μπροστα ειναι κ τα 2 ομορφα αλλα προτιμω το 5 γιατι αποκλειεται να το μπερδεψεις με κατι αλλο οπως το 6 (π.χ.sirocco). απο πισω απογοητευτηκα απο το 6.πολυ συντηρητικο. οχι οτι το 5 παιρνει βραβειο σχεδιασμου αλλα εκει που ειναι ουδετερο κατι μου κανει κλικ. μιλοντας με τον πωλητη αλλα κ τη διευθυντρια πωλησεων (ειναι γνωστη μου), μου ειπαν οτι οι μηχανικες διαφορες ειναι μικρες.κατι αυτο, κατι οι παραπανω ποντοι στην εμφανιση, κατι η διαφορα τιμης (6000ευρω), προτιμησα το 5. βεβαια για να ειμαι ειλικρινης αν αυριο το πρωι μου το επαιρναν κ μου αφηναν το 6 δε νομιζω να ειχα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια θα ήθελα να δω σε πόσους φαίνεται "καλύτερο" το golf 6 από το golf 5.

& για να μην παρεξηγηθώ εννοώ ποιο εμφανίσιμο και κατα πόσο ήταν 1 βημα ποιο μποστα η "ανανέωση" του μοντέλου.

*

& γιατί η εμφάνιση ειναι υποκειμενική για τον καθένα πειτε γνώμες!

(προσωπικά η συγκεριμένη αλλαγή μοντελου ηταν αν οχι στασιμη ισως ενα μικρο βημα πίσω τουλάχιστον από εξωτερικής αποψης)

:whistling:

Κάθε νέο σχέδιο θέλει χρόνο για να γίνει αποδεκτό, ειδικά όταν ακολουθεί ένα άκρως επιτυχημένο μοντέλο. Επίσης οι κάτοχοι συνήθως του προηγούμενου (επιτυχημένου) μοντέλου δεν καλοβλέπουν το νέο που βάζει στο χρονοντούλαπο των "παλιών" μοντέλων" το δικό τους. Αντίστοιχα εκείνοι που παίρνουν το νέο επικαλούνται την φρεσκάδα του (εσωτερικά - εξωτερικά) για να καλύψουν τις ατέλειες του (βλέπε πίσω φώτα).

Εγώ πάντως και τα 2 θα τα επέλεγα για αγορά, επειδή πήγα σε καινούριο ωστόσο πήρα το 6. Οι διαφορές δεν μου φαίνονται μεγάλες. Τις προάλλες στο πλυντήριο βέβαια κάποιος που είχε δει μόνο την μούρη το είχε περάσει για Σιρόκο, αλλά αυτά είναι τα αποτελέσματα της "κοινής μούρης" στα μοντέλα κάθε εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε νέο σχέδιο θέλει χρόνο για να γίνει αποδεκτό, ειδικά όταν ακολουθεί ένα άκρως επιτυχημένο μοντέλο. Επίσης οι κάτοχοι συνήθως του προηγούμενου (επιτυχημένου) μοντέλου δεν καλοβλέπουν το νέο που βάζει στο χρονοντούλαπο των "παλιών" μοντέλων" το δικό τους. Αντίστοιχα εκείνοι που παίρνουν το νέο επικαλούνται την φρεσκάδα του (εσωτερικά - εξωτερικά) για να καλύψουν τις ατέλειες του (βλέπε πίσω φώτα).

Εγώ πάντως και τα 2 θα τα επέλεγα για αγορά, επειδή πήγα σε καινούριο ωστόσο πήρα το 6. Οι διαφορές δεν μου φαίνονται μεγάλες. Τις προάλλες στο πλυντήριο βέβαια κάποιος που είχε δει μόνο την μούρη το είχε περάσει για Σιρόκο, αλλά αυτά είναι τα αποτελέσματα της "κοινής μούρης" στα μοντέλα κάθε εταιρείας.

Το Scirroco πάντως δεν ήθελει καθόλου χρόνο αποδοχής! Με το που βγήκε έγινε ποθητό απο πολλόυς μην πω απο όλους!

Όταν μία εταιρία κάνει Facelifting σε ενα ήδη υπάρχον μοντέλο τότε είναι πιό δύσκολο να γίνει αποδεχτό αφού όλοι το συγκρίνουν άμεσα με το προηγούμενο που του μοιάζει πιο πολύ απο ότι ενα εντελός διαφορετικό μοντέλο, όπως θα είναι το Golf 7.

Link to comment
Share on other sites

Το Scirroco πάντως δεν ήθελει καθόλου χρόνο αποδοχής! Με το που βγήκε έγινε ποθητό απο πολλόυς μην πω απο όλους!

Όταν μία εταιρία κάνει Facelifting σε ενα ήδη υπάρχον μοντέλο τότε είναι πιό δύσκολο να γίνει αποδεχτό αφού όλοι το συγκρίνουν άμεσα με το προηγούμενο που του μοιάζει πιο πολύ απο ότι ενα εντελός διαφορετικό μοντέλο, όπως θα είναι το Golf 7.

Με τα καπούλια που έχει το Scirocco (σε συνδυασμό με το εμπρός μέρος) & το κενό 20 ετών στα μικρά coupe ήταν λογικό να έχει καλύτερη & πιο ευρεία αποδοχή.

Το νέο Golf δεν είναι Facelift νομίζω αλλά νέο μοντέλο που έχει κρατήσει σχεδιαστικές γραμμές από το προηγούμενο (όπως π.χ. η Alfa 159 με την 156). Facelift ήταν το Polo 2001 - 2003 π.χ. και αναφερόταν έτσι.

Όταν αντικαθίσταται πάντως το Golf :

Α) Αντικαθίσταται το πιο επιτυχημένο εμπορικά μοντέλο στον πλανήτη.

Β) Είναι βασική αρχή & πολιτική της VW η κάθε νέα γενιά GOLF να "δένει" σχεδιαστικά & να παραπέμπει στην προηγούμενη. Δεν πρόκειται να βγει μία ριζοσπαστικά διαφορετική γενιά (όπως στα Astra, Focus κλπ).

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θελεις να πεις οτι το σιροκο εχει ωραιο κωλο...

Ακριβώς αυτό! Μαζί με το megane coupe διαθέτουν τα πιο όμορφα οπίσθια (ειδικά σε κεραμιδί χρώμα το τελευταίο).

Το θέμα πάντως που έχει ανοιχτεί πρέπει να προσεχθεί για να μην προκαλέσει διχόνειες μεταξύ των μελών.

Link to comment
Share on other sites

αχα εμενα δε μου αρεσουν καθολου τα οπισθια του (στενο πανω ξεχειλωμενο κατω εντελως δυσαναλογο) αλλα το υπολοιπο αμαξι σε αποζημειωνει

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό! Μαζί με το megane coupe διαθέτουν τα πιο όμορφα οπίσθια (ειδικά σε κεραμιδί χρώμα το τελευταίο).

thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

τι 6 τη 7 και να βγεί το 5άρη είναι το ποιό όμορφο Golf που βγήκε ποτέ (και ας μην είμαι γκολφάκιας) ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

τι 6 τη 7 και να βγεί το 5άρη είναι το ποιό όμορφο Golf που βγήκε ποτέ (και ας μην είμαι γκολφάκιας) ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ!

^_^;);):thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

pros το μελλος που ειπε οτι το 6 δεν ειναι facelift απατατε ικτρα...κι ομως ειναι ενα facelift βελτιωμενο σε καποια σημεια και τιποτα παραπανω..ειναι η πρωτη φορα που η vw κρατησε το ιδιο πατωμα και η πρωτη φορα που 2 μοντελα μοιαζουν υπερβολικα..επεισης για κοιταξτε τον αριθμο πλαισιου..1κ...για οσους γνωριζουν..τεσπα..βασικα πληροφοριακα το λεω δεν εχω κατι ουτε με το 5αρι ουτε με το 6αρι...

Link to comment
Share on other sites

Πες τους τα Ane-fastrabbit! Τα έχω πει και εγώ πιο πάνω.

Ούτε και εγώ τα έχω βάλει με το 6άρι και φυσικά με το 5άρι! Όποιο και να υπήρχε την περίοδο που θα αγόραζα αμάξι, θα το έπαιρνα και θα ήταν GOLF ^_^

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω την αποψη μου σαν κατοχος του πενταριου σε λευκο χρωμα..Αν συγκρινουμε ακριβως ενα μαμα 5αρι gti με μαμα 6αρι gti τοτε σιγουρα το 6αρι ειναι πιο ομορφο και πιο τουμπανακι. Σημερα ειδαι ενα 6αρι gti στην εθνικη λευκο..Εδειχνε αρκετα ομορφο, πιο φουσκωμενο, βεβαια ειχε και ανοιχτα τα μπροστινα φωτα πορειας που δεν ηταν ξενον και εμοιαζαν με κηροπηγια. Φορουσε 18αρες αλλα παρατηρησα οτι επειδη ειναι βαμμενες μαυρες στο εσωτερικο χειλος δεν κανουν τα παιχνιδισματα με το φως που εκαναν οι 18αρες του πενταριου..Περισσοτερο φαινονται σα να φοραει Ολομαυρες!!! Μαλλον αυτος ηταν και ο στοχος τους.. Επισης το πισω μερος ειναι μακραν καλυτερο απο του πενταριου που ειχε εκεινο το αθλιο μαυρο κομματι κατω κατω...Επισης νομιζω οτι δειχνει λιιιιιιγο πιο χαμηλωμενο...Παντως ειναι εξισου ομορφο με το πενταρι και πολυ καλη αγορα για καποιον που ΔΕΝ εχει πενταρι gti...!!!! Τωρα επισης που μειωμενα τελη παπαλα...καντε μια σουμα με καλο εξοπλισμο να δειτε ποσο παει το μαλλι...31 Κ αρχικη και εχει ο Θεος...Η εκδικηση του μεταχειρισμενου...Οσοι πουλησαν τα gti διετιας-τριετιας τους 20 Κ τωρα να δουν που οι μαντραδες και οι αντιπροσωπιες θα τα πουλανε 25-26 Κ . :blink:

Link to comment
Share on other sites

δεν αξίζει ένας οδηγός του 5, να πάει στο 6... (πρωσοπική μου άποψη)

Link to comment
Share on other sites

andain ασπρο gti MKV με r32 κωλο κ φαναρια = κ@υλα απειρη το 6ρι ουτε με κυαλι δεν την πιανει

ξερω οτι εχεις mkv gti ασπρο κ δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου

Link to comment
Share on other sites

andain ασπρο gti MKV με r32 κωλο κ φαναρια = κ@υλα απειρη το 6ρι ουτε με κυαλι δεν την πιανει

ξερω οτι εχεις mkv gti ασπρο κ δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου

Mourh, ναι ασπρο εχω με R32 φαναρια-κωλο και διπλη εξατμιση στο κεντρο !!! Συμφωνω μαζι σου, γιατι δεν καταλαβες το σκεπτικο μου?? Ειπα οτι ειναι καλυτερο απο το μαμισιο που δεν εχει ουτε σκουρα φαναρια, ουτε προφυλακτηρα R32!! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,ημουν κατοχος ενος golf iv και τωρα ενος passat θα ηθελα να πω το εξης,σε κανεναν πιστευω δεν αρεσε το 4αρι το απλο αλλα οταν εβγαλε το generation και μετα το pacific επαθαν ολοι πλακα.οταν ειχε πρωτοβγει το 5αρι ολοι ελεγαν οτι δεν ειναι ωραιο μετα ομως που το συνηθησε το ματι μας και εβαλε και καποιες πινελιες οπως τα φαναρια μπρος πισω ψιλοφιμε και αλλα στην εμφανιση μας αρεσε.λοιπον τωρα που βγηκε το 6αρι λογικο ειναι να μην καθεται καλα στο ματι αλλα οταν θα βγουν οι επομενες εκδοσεις με αυτες τις μικροαλλαγες παλι θα κανει μπαμ.προσωπικα σε εμενα αρεσει το 6αρι γιατι δειχνει πολυ πιο αγριο μπροστα και ειναι ενα καινουριο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Mourh, ναι ασπρο εχω με R32 φαναρια-κωλο και διπλη εξατμιση στο κεντρο !!! Συμφωνω μαζι σου, γιατι δεν καταλαβες το σκεπτικο μου?? Ειπα οτι ειναι καλυτερο απο το μαμισιο που δεν εχει ουτε σκουρα φαναρια, ουτε προφυλακτηρα R32!! ;)

εχεις απο τα πιο καυλερα golfakia τοτε.ετσι μπραβο

ειμαι σιγουρος οτι οι κατοχοι των 6ριων κοιτανε το δικο σου λοξα στο φαναρι ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,ημουν κατοχος ενος golf iv και τωρα ενος passat θα ηθελα να πω το εξης,σε κανεναν πιστευω δεν αρεσε το 4αρι το απλο αλλα οταν εβγαλε το generation και μετα το pacific επαθαν ολοι πλακα.οταν ειχε πρωτοβγει το 5αρι ολοι ελεγαν οτι δεν ειναι ωραιο μετα ομως που το συνηθησε το ματι μας και εβαλε και καποιες πινελιες οπως τα φαναρια μπρος πισω ψιλοφιμε και αλλα στην εμφανιση μας αρεσε.λοιπον τωρα που βγηκε το 6αρι λογικο ειναι να μην καθεται καλα στο ματι αλλα οταν θα βγουν οι επομενες εκδοσεις με αυτες τις μικροαλλαγες παλι θα κανει μπαμ.προσωπικα σε εμενα αρεσει το 6αρι γιατι δειχνει πολυ πιο αγριο μπροστα και ειναι ενα καινουριο αμαξι.

το προβλημα ειναι οτι δεν εχει χαρακτηρα καθως ειναι "σαν" scirocco μπροστα κ εχει "σαν" tuareg φαναρια πισω

επισης μετα απο συζητησεις με παιδια κατοχων golf εμαθα οτι δεν θα βγαλουν -προς το παρον παντα- σπορ εκδοση golf

για να μην χτυπησουν το αδελφικο σιροκο.

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Ισως τελικά εκεί είναι και το μειονέκτημα της εμφάνισης του 6. Στο γεγονός ότι μετά απο τόσες σειρές golf, το 6 ειναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟ SCIROCCO. Οπότε αναγκαστικά το έκαναν πιο μαζεμένο και πιο ηπιο απο το αντίστοιχο πεντάρι...Σκεφτείτε αν υπήρχε αντίστοιχο scirocco τόσα χρόνια ποιοι απο εμάς θα είχαν αντί για 3πορτό golf ενα scirocco????

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω έχουνε έλιψη φανατασίας και σχεδιασμού, πλέων το Polo R6, Golf 6, Scirocco πάνω κάτω έχουνε την ίδια μούρη...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του Golf 5 Tsi και φανατικός golfακιάς. Έκανα βόλτα το 6 και χωρίς να πολυλογό δεν ήθελα να κατέβω και αφού κατέβηκα είπα το αντιπρόσωπο πόσο παίρνει το δικό μου για να πάρω το 6. Μου είπε μία τιμή απίστευτη, οπότε έμεινε όνειρο και όταν βλέπω το 6 απλά θα το καμαρώνω.

Όσο για το πίσω μέρος έχω αντίθετη άποψη του 6 είναι φανταστικό. Εγώ στο δικό μου έβαλα σπόιλερ GTi, εξάτμιση ώστε να βγαίνουν έξω οι μπούκες, φαρδιά λάστιχα για να φαίνεται γεματό πισώ, αλλά μάταια.. αυτό το έκτρομα δεν γίνετε καλά. τώρα θα αλλάξω και φανάρια μήπως και δείξει κάτι.

Επίσης και στην τιμή που πήρα εγώ το δικό μου, σχετικά με τη τιμή και τον εξοπλισμό του 6.. εμένα δεν έιχε τπτ πάνω.

Πολύ καλό το 5 αλλά ακόμα καλύτερο το 6 κατά την άποψη μου πάντα!

Πιστεύω οτι το θετικό στην ιστορία όλοι είναι, οτι με το 6 η κατηγορία Golf και γενικότερα η VW έκανε ένα βήμα μπροστά!

Υ.Γ και για του παλιούς του είδους, αφού ξέρουμε και τα έχουμε ακουσεί απο μοντέλο σε μοντέλο τα ίδια πράγματα. Όταν είχα το 4 και είχε πρωτό περπατήσει το 5 λέγανε τα ίδια πράγματα και εγώ ο ίδιος ακόμα ότι το 5 δεν στέκεται ούτε για πλάκα δίπλα στο 4...αλλά με το καιρό πολυ ανακαλέσαμε.

Link to comment
Share on other sites

το απλο 6αρι ειναι ποιο ομορφο απο το 5αρι αλλα το GTI 5ari ειναι κλασεις ανωτερο απο το αντιστοιχο 6αρι.

. η μασκα μπροστα με τις κυψελες αφησε εποχη. μετα την εβαλαν και στην αουντι και πολλοι που ειχαν απλο golf, βαλαν την ιδια μασκα.

καθως το πρωτο μου αμαξι ηταν ενα απο τα λιγα γνησια GTI II που ειχαν ερθει Ελλαδα, εχω να πω πως το ΙΙ ητν πολυ καλο για την εποχη του με τα950 κιλα τα 139 αλογα και τις 16 βαλβιδες ηταν καλα και ειχε χαρακτηρα το αμαξι. πουλησε πολυ στ οεξωτερικο και αρεσε πολυ αλλα στην Ελλαδα ηταν ακριβο. ειχα την τυχη να το παρω μεταχειρησμενο απο εξωτερικο και να το εχω με ξενες πινακιδες. ολοι με κοιτουσαν τοτε στο δρομο.

το GTI III και το ΙV δεν πουλησαν πολυ καθως ηταν αποτυχιες.

γιαυτο και προτημησα να παρω το 1,6 IV αντι του GTI.

ηρθε το V και ολοι επαθαν πλακα με την VW. επιτελους ενα GTI . το πηρα αμεσα.

και με τους τουρμπο κινητηρες, και το DSG η VW μας εκανε παλι να πουμε μπραβο. πουλησε τρελα.

τωρα το 6αρι δυστυχως δε διαφερει οπτικα απο το απλο golf τοσο οσο πρεπει και πιστευω δε θα πουλησει πολυ.

αλλα αλλωστε το 6αρι απλα βγηκε γιατι το 5αρι ειχε υψηλο κοστος παραγωγης. ηδη ετοιμαζεται το 7αρι που θα βγει σε 3 χρονια. οποτε για μενα απλα εκαναν λαθος και το 6αρι το GTI δεν αξιζει να αγοραστει λογω εμφανισης.

αλλωστε εινα ιο ιδιος στην ουσια κινητηρας. 210 αλογα αλλα και το 5αρι 212 ειναι στην ουσια απλα για λογους μαρκετινγκ το διαφημιζαν 200 .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.