Jump to content
Brain Damaged

Μειωμένη στάθμη ψυκτικού υγρού (golf Vi@160ps).

Recommended Posts

;) - περιοδικο βελτιωσης λυνει την απορια μας: για την ξαφνικη απωλεια του αντιψυκτικου σε κινητηρα 1400cc TSI φταιει η διαρροη του chargecooler που ειναι μεσα στην πολλαπλη εισαγωγης ,κοστος 170Ε το ανταλλακτικο 150Ε η εργασια και 3 ωρες στο συνεργειο (!)
Link to comment
Share on other sites

:) - συμφωνα με το περιοδικο μικροποσοτητα κατηφοριζει απο την πολλαπλη προς τα κατω μα πηζει στην πορεια ,δεν υπαρχει λεει θεμα με τον θαλαμο καυσης (!)
Link to comment
Share on other sites

:o - οταν ειναι κρυο πρεπει να ειναι στην μεση ενω μετα απο τερμα γκαζι πρεπει να ειναι στο max αντε και ενα δαχτυλο επανω - ποτε δεν συμπληρωνουμε οταν ειναι ζεστο το αμαξι εστω και λιγο γιατι θα εχουμε υπερχειλιση μετα (!)
Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου γκολφ 6 160 προσεξα πως καποιες φορες με κρυο κινητηρα το ψυκτικο βρισκεται στο μαχ κ αλλες φορες παλι με κρυο κινητηρα ενα ποντο πιο κατω απτο μαξ.τι γινεται?επισης τις τελευταιες φορες βαζοντας μπροστα με κρυο κινητηρα ακουγεται για καποια δευτερολεπτα νερα να γυρνανε μεσα στο κυκλωμα.δηλαδη οτι υπαρχει νερο κ κυλαει.ειναι φυσιολογικο το χει προσεξει κ καποιος αλλος?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηγα πριν κανα 10ημερο για το προτο σερβις στην αντιπρ. (και το τελευταιο ελπιζω, αν δεν χριαστει να ξαναπαω εκει μεχρι να λιξει η εγγηυση) κ μου βαλανε 1 ποντο πανω αντιψυκτικο κ με το λαδι το ιδιο, 4 λιτρα τους εδωσα 4 μου βαλανε (αμα εκεγαι να'λεγα ενταξει αλλα δε καιει )

Τελος παντων εβγαλα μονος μου το επιπλεον νερο κ 300 γρ λαδια.

Edited by attnos
Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβαινει η σταθμη του αντιψυκτικου σε τακτα διαστηματα ΥΠΑΡΧΕΙ προβλημα, ειτε θελουμε να το πιστευουμε ειτε οχι, ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο, οτι παπ....α και να μας πουν.

Σε κλειστο κυκλωμα/υπο πιεση δεν νοειται μειωση του υγρου χωρις αιτια.

Τα περι καλοκαιριου, υψηλων εξωτερικων θερμοκρασιων κλπ ειναι μονο γαι ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο απωλειας που φαινεται μονο μετα απο ΠΟΛΛΑ χλμ και οχι καθε 5-10 χιλιαδες.

Αν εχετε τοτε ψαξτε το γιατι μπορει να ειναι κατι απλο αλλα μπορει να ειναι και κυλινδροκεφαλη οπου αν εισαι εκτος εγγυησης θα πεσει πολυ πικρα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβαινει η σταθμη του αντιψυκτικου σε τακτα διαστηματα ΥΠΑΡΧΕΙ προβλημα, ειτε θελουμε να το πιστευουμε ειτε οχι, ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο, οτι παπ....α και να μας πουν.

Σε κλειστο κυκλωμα/υπο πιεση δεν νοειται μειωση του υγρου χωρις αιτια.

Τα περι καλοκαιριου, υψηλων εξωτερικων θερμοκρασιων κλπ ειναι μονο γαι ενα πολυ πολυ μικρο ποσοστο απωλειας που φαινεται μονο μετα απο ΠΟΛΛΑ χλμ και οχι καθε 5-10 χιλιαδες.

Αν εχετε τοτε ψαξτε το γιατι μπορει να ειναι κατι απλο αλλα μπορει να ειναι και κυλινδροκεφαλη οπου αν εισαι εκτος εγγυησης θα πεσει πολυ πικρα.

Σωστα.Εγω εδω και 2.5 χρονια και με 41.000 χλμ βλεπω τη σταθμη ακριβως στη γραμμη του max.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και σε μενα.η σταθμη ειναι σταθερη χειμωνα-καλοκαιρι και με οποιοδηποτε στυλ οδηγησης-συνθηκες οδηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγη ώρα μου άναψε το λαμπάκι της θερμοκρασίας! μόλις το έβαλα μπρος το αμαξι, ανοιγω το καπο και η σταθμη του αντιψυκτικού ήταν πολυ πιο κάτω από το min, πήρα την αντιπροσωπία και μου είπε ότι τα αυτοκίνητα έρχονται με μειωμένο ψυκτικό υγρό, ερώτηση: τι έλεγχο κάνουν ρε παιδιά? τίποτα? τόόόόσο μακάκες!!!

Τέλος πάντων με τα πολλα μου είπαν βάλε μόνο νεράκι, και αν η στάθμη ξανακατέβει το φέρνεις αμέσως...

Και εγώ ρωτάω, γιατί να κατεβαίνει η στάθμη και ας ήταν στο min όταν το πήρα...?

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν να βάλεις μόνο απιονισμένο νερό, τώρα που έρχεται και χειμώνας?

Μπορείς να μας πεις ποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο είναι αυτό με το οποίο μίλησες?

Πήγαινε πάρε ενα μπουκάλι G12+ από οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο και συμπλήρωσε μόνο μ' αυτό. Trust me.

Εν συνεχεία, παρακολούθησε σε εβδομαδιαία βάση τη στάθμη κι αν συνεχίσει να πέφτει πήγαινε σε ενα σοβαρό εξουσιοδοτημένο (το που θα βρεις τέτοιο είναι άλλο ερώτημα) και πες τους να κοιτάξουν για διαρροή το chargecooler.

Edited by S8N
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγη ώρα μου άναψε το λαμπάκι της θερμοκρασίας! μόλις το έβαλα μπρος το αμαξι, ανοιγω το καπο και η σταθμη του αντιψυκτικού ήταν πολυ πιο κάτω από το min, πήρα την αντιπροσωπία και μου είπε ότι τα αυτοκίνητα έρχονται με μειωμένο ψυκτικό υγρό, ερώτηση: τι έλεγχο κάνουν ρε παιδιά? τίποτα? τόόόόσο μακάκες!!!

Τέλος πάντων με τα πολλα μου είπαν βάλε μόνο νεράκι, και αν η στάθμη ξανακατέβει το φέρνεις αμέσως...

Και εγώ ρωτάω, γιατί να κατεβαίνει η στάθμη και ας ήταν στο min όταν το πήρα...?

Η ταπεινη μου γνωμη.

Αν δεν εχεις ακομα συμπληρωσει αστο οπως ειναι και πηγαινε στην αντιπροσωπεια.

Βαλε τους να ανοιξουν χαρτι (να σημειωθουν επισημα και τα χλμ) για απωλεια ψυκτικου υγρου και ασε τους να συμπληρωσουν μονοι τους το υγρο.

Ετσι εισαι κατοχυρωμενος ωστε αν παλι εχεις απωλεια να τους το πας και να κατσουν να βρουν με το ζορι τι φταιει.

Αν τωρα εχεις ηδη βαλει υγρο σημειωσε τα χιλιομετρα για να εχεις μετρο αναφορας γιατι σιγουρα θα χρειαστει να το πας καποια στιγμη στην αντιπροσωπεια γι'αυτο το λογο.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμα συμπληρώσει, το έχω παρκαρισμένο στο σπίτι, ούτε καν που το ξεκίνησα...

Βέβαια όπως είπα και πριν το είχα παραλάβει με μειωμένη στάθμη, αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν δικαιολογείται απώλεια τέτοια ώστε να μειωθεί και άλλο η στάθμη του...

Πριν απο λίγο που μίλησα και με μηχανικό εμπειρο αλλά της ford, μου είπε να συμπληρώσω απιονισμένο και μόνο νερό, όχι αντιψικτικο γιατι αυτό έχει συγκεκριμένες αναλογίες ψυκτικου και νερου μαζι..Να το δω 2-3 μέρες πως θα παει και βλέπουμε, αν είναι να μειωθει κατι θα το βγάλει πολυ σύντομα.

Απο την μια σκεφτομαι να καλέσω την οδική βοήθεια και να τους το πάω έτσι να δούμε, αλλα λέω μήπως είναι και αυτό υπερβολικό...με αναμένο λαμπάκι που να πάω!!!

τι λέτε?

Edited by antonis80
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακόμα συμπληρώσει, το έχω παρκαρισμένο στο σπίτι, ούτε καν που το ξεκίνησα...

Βέβαια όπως είπα και πριν το είχα παραλάβει με μειωμένη στάθμη, αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν δικαιολογείται απώλεια τέτοια ώστε να μειωθεί και άλλο η στάθμη του...

Πριν απο λίγο που μίλησα και με μηχανικό εμπειρο αλλά της ford, μου είπε να συμπληρώσω απιονισμένο και μόνο νερό, όχι αντιψικτικο γιατι αυτό έχει συγκεκριμένες αναλογίες ψυκτικου και νερου μαζι..Να το δω 2-3 μέρες πως θα παει και βλέπουμε, αν είναι να μειωθει κατι θα το βγάλει πολυ σύντομα.

Απο την μια σκεφτομαι να καλέσω την οδική βοήθεια και να τους το πάω έτσι να δούμε, αλλα λέω μήπως είναι και αυτό υπερβολικό...με αναμένο λαμπάκι που να πάω!!!

τι λέτε?

Πηγαινε το στην αντιπροσωπεια οδηγωντας. Μην σημπληρωσεις μονος σου.

Δεν εχεις δραματικη και γρηγορη απωλεια υγρου ωστε να στεγνωσει και να σου δημιουργησει προβλημα, εκτος και αν εχει φυγει ολο το αντιψυκτικο.

Αν καλεσεις οδικη βοηθεια θα βαλουν αυτοι νερο οποτε δεν θα καταφερεις τιποτα.

Κανε αυτο που σου ειπα πριν πηγαινοντας το στην αντιπροσωπεια, να καταγραφει η απωλεια, να συμπληρωθει ωστε να ξερεις απο που να αρχισεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

στο συμπληρωμα ψυκτικου βαζουμε απεσταγμενο η απιονισμενο νερο?υπαρχει διαφορα?δυστηχως κ στο δικο μου 6αρι 160αρι μειωθηκε το ψυκτικο.σχετικα γρηγορα θαλεγα.στμεση περιπου ειναι με ζεστο κινητηρα.στις αντιπροσωπειες βρισκουν τη βλαβη η λυνουν ολο το κινιτηρα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

απεσταγμενο-απιονισμενο ειναι το ιδιο,κανενα δεν εχει αλατα αλλα διαφερουν ως προς τον τροπο αφαιρεσης τους.συμπληρωσε λιγο μεχρι η σταθμη να φθασει την γραμμη του max.μην βαλεις παραπανω και κανε συχνα ελεγχο να βλεπεις αν μειωνεται η σταθμη ή οχι.στις αντ/πιες ακολουθουν την γνωστη λαθος μεθοδο του αρπα κολλα.δηλαδη δεν ελεγχουν καθολου την σταθμη αλλα τιγκαρουν με ενα βρωμικο ποτιστηρι,μπουκαλι,μπετονι κλπ νερο απο βρυση,απιονισμενο,μεταλλικο,απο το ''υποβρυχιο'' που περισσεψε και δεν ηπιαν κλπ κλπ

οσα χρονια ''τραβιεμαι'' στις αντ/πιες δεν εχω δει καμια και κανενα να κανει σωστο ελεγχο,μετρηση ψυκτικου υγρου με οπτικο διαθλασιμετρο και τυχον συμπληρωμα με σωστη αναλογια ψυκτικου υγρου-νερου του ποσοστου 60-40 για τους -25 βαθμους κελσιου βασικης προστασιας.οτι ναναι ειναι.. closedeyes.gif

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

φιλε joop σευχαριστω πολυ.τι εννοεις οτι τα νερα διαφερουν ως προσ την αφαιρεση τους?τι λες να ειναι διαρροη καπου στο κυκλωμα η επειδη τελευταια το χρησιμοποιω το αμαξι λιγο.μια φορα την εβδομαδα να ετυχε.το καλοκαιρι ηταν τελειο τωρα τελευταια πεφτει η σταθμη.σευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ρωτησα σημερα στην αντιπροσωπεια κ ειπανε πως δε χρειαζεται να προσθεσω παρολο που μειωθηκε,κοτι δε μασ ανησυχει εξαρταται απτο στρωσιμο του κινιτηρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ρωτησα σημερα στην αντιπροσωπεια κ ειπανε πως δε χρειαζεται να προσθεσω παρολο που μειωθηκε,κοτι δε μασ ανησυχει εξαρταται απτο στρωσιμο του κινιτηρα κλπ.

xaxaxaxaxa ναι ε;!!!

ας μας εξηγησουν τοτε γιατι ενω ειναι στο max η σταθμη οταν το παμε για service,αυτοι συμπληρωνουν μεχρι να ξεχειλησει σχεδον!!!

ρε που νομιζουν οτι τα λενε;;;

φιλε μου συμπληρωσε μεχρι την ενδειξη max και οχι παραπανω.αυτοι θα μας τρελανουν εντελως με τις μαλακιες που λενε καθε φορα και διαφορετικο μοτιβο.φτανει πια το ΟΦΑ.το ΚΔΟΑ τους δεν εχει οριο πλεον thumbsdown.gif

οσο αφορα την ερωτηση σου ''τι εννοεις οτι τα νερα διαφερουν ως προσ την αφαιρεση τους'',εχει να κανει με την μεθοδο που εφαρμοζεται για να αφαιρεθουν τα αλατα και τιποτα αλλο.το απεσταγμενο δειχνει να ειναι καθαροτερο αλλα μικρη σημασια εχει για το δικο μας θεμα.keep walking :D

Link to comment
Share on other sites

αφου συμπληρωσεις μεχρι την ενδειξη max και παντα σε κρυο κινητηρα(προσοχη!) ,παρακολουθησε συχνα την σταθμη.οταν ειναι ζεστος ο κινητηρας ενδεχεται να ανεβει λιγο η σταθμη αλλα ειναι φυσιολογικο.οταν ειναι κρυος πρεπει η σταθμη να βρισκεται στο σημειο που ηταν αρχικα.αν παρατηρησεις ξανα σημαντικη μειωση της σταθμης του αντιψυκτικου υγρου με κρυο κινητηρα,τοτε πηγαινε απο την αντ/πια και ανεφερε τους τι ακριβως εχεις παρατηρησει και πως συμπεριφερεται η σταθμη του αντιψυκτικου υγρου.ζητησε να σου γινει ελεγχος στεγανοτητας στο συστημα ψυξης με την συσκευη VAG 1274 B,εξαρτημα συνδεσης VAG 1274 B/1 και τους προσαρμογεις VAG 1274/8 και VAG 1274/9.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.