Jump to content
ghort

Βαψιμο κεντρικης κονσολας

Recommended Posts

Επειδη τον τελευταιο καιρο που τα κολληταρια μου ψαχνονται για αυτοκινητα, εχω γυρισει σχεδον ολες τις αντιπροσωπειες και αυτο που ζηλεψα

πιο πολυ απο τα καινουργια αυτοκινητα ειναι το γυαλιστερο μαυρο της κεντρικης κονσολας τους το οποιο ειναι πραγματικα εκπληκτικο (παραθετω και φωτο-

παραδειγμα). Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να λυσω τη δικια μου και να την κανω ετσι. Το θεμα ειναι, φαναρτζης μπορει να το κανει αν τα λυσω τα 3 κομματια και

του τα αφησω? Στο forum www.golfmk5.com που εψαξα το θεμα καποιος το εκανε μονος του με κατι που το λενε plasti-dip. Επισης προβλημα ειναι η αποσυνδεση της

φισας του αεροσακου συνοδηγου κατω απο το κουμπι του αλαρμ. Νομιζω οτι αν το αποσυνδεσεις και βαλεις μπρος τη μηχανη μετα θελει παλι ενεργοποιηση απ τον

εγκεφαλο. Ισχυει? Εχει κανει κανεις κατι τετοιο?

post-10954-1248880423_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το plasti-dip επικαλυπτει με πλαστικη στρωση καποια επιφανεια.δεν νομιζω να κανει για την δουλεια που θες.καλυτερα βγαλε τα κομματια και βαψτα σε καποιον που ξερει να βαφει καλα τα πλαστικα με ενα ωραιο black gloss χρωματακι .για την φισα ισχυει αυτο που λες.αν αποσυνδεθει δεν πρεπει να γυρισει το κλειδι στον διακοπτη γιατι θα βγαλει σφαλμα.ξεκουμπωσε την,κανε την δουλεια σου και μετα κουμπωσε την ξανα.τοτε βαλε και γυρνα το κλειδι στον διακοπτη αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες καποιον που ξερει να βαφει καλα τα πλαστικα? Δεν θελει καθολου προεργασια? Σιγουρα θελουν ξυσιμο για να φυγει η μεμβρανη απο καοτσουκ με την

οποια ειναι τυλιγμενα. Δηλαδη πρεπει να γινει εντος μιας μερας για να μην βαλω μπροστα το αυτοκινητο. Αν το βαλω μπροστα, θελει vag-com μετα?

Αραγε μαγαζια car audio που φτιαχνουν panel και τετοια να μπορουν να το κανουν?

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες καποιον που ξερει να βαφει καλα τα πλαστικα? Δεν θελει καθολου προεργασια? Σιγουρα θελουν ξυσιμο για να φυγει η μεμβρανη απο καοτσουκ με την

οποια ειναι τυλιγμενα. Δηλαδη πρεπει να γινει εντος μιας μερας για να μην βαλω μπροστα το αυτοκινητο. Αν το βαλω μπροστα, θελει vag-com μετα?

Αραγε μαγαζια car audio που φτιαχνουν panel και τετοια να μπορουν να το κανουν?

δυστυχως δεν γνωριζω την διαδικασια βαφης πλαστικων ωστε να σου δωσω μια ιδεα.υποθετω οτι βαφεις αυτοκινητων που ασχολουνται με μικροεπισκευες να αναλαμβανουν κατι τετοιο.παρεπιπτωντος,το μαυρο γυαλιστερο χρωμα στα πλαστικα που βλεπεις και σου αρεσουν λεγεται και ΄΄piano black΄΄.οσο αφορα την φισα του αεροσακου αν το βαλεις μπροστα εφοσον την εχεις αποσυνδεσει,ναι θελεις vcds για να σβησεις το σφαλμα που θα σου βγαλει.

Αραγε μαγαζια car audio που φτιαχνουν panel και τετοια να μπορουν να το κανουν?

πιθανον ναι,φτιαχτουν απιστευτες κατασκευες γενικοτερα...

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Καπου πηρε το ματι μου καποιους που βαφουν πλαστικα (αμαξια, μηχανες). Θα το ψαξω και θα ενημερωσω αν βρω κατι.

Link to comment
Share on other sites

εάν είσαι Αθήνα ρώτησε τον κ. Δήμο :lol: δεν υπάρχει περίπτωση να μην στο κάνει :whistling:

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε τα σε ενα φαναρτζη φιλε μου κ θα στα κανει. καταστημα με ηχοσυστηματα δε νομιζω να στα κανει, κι αυτοι ακομα κ να το αναλαβουν σε φαναρτζη θα τα πανε!

για να βαφτουν τα πλαστικα θελουν σιγουρα πλαστικοποιητη αφου ξυθουν με γυαλοχαρτο νερου(1500), τωρα αν ο φαναρτζης τους ριξει κ ασταρι(στοκο πιστολιου) ειναι δικο του θεμα. αν πχ σε καποιο κομματι δεν στρωνει καλα η μπογια(λογω ερμποτισμου του απο γυαλιστικα,κλπ), θα χρειαστει ασταρι.

τα εχω βαψει κ εγω ασημι, μου τα εβαψε ο αδερφος μου κ εγιναν τελεια! ασταρι δεν εβαλε σε ολα, μονο στη χειρολαβη της πορτας οδηγου κ στις πλαινες λαβες της κονσολας, οπου δεν εστρωνε η μπογια.

α, επισης η φισα των αεροσακων ξεκουμπωνει απο την κεντρικη κονσολα! μπορεις να την αφαιρεσεις απο το πλαστικο, να την ξανακουμπωσεις κανονικα κ να αφησεις τα πλαστικα στο φαναρτζη οσο θες! επισης οπως σωστα προαναφερθηκε, μη γυρισεις το κλειδι στη μιζα ενω η φισα εχει αποσυνδεθει, θα σου αναψει σφαλμα.

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω πρωτα εναν γνωστο που φτιαχνει door panel και τετοια και αν δεν μπορει θα παω στον κ.Δημο. Που ακριβως ειναι?

Πιθανοτατα, αν οντως γινεται, θα το κανω την επομενη βδομαδα. Πιστευω θα ειναι απιστευτα ωραιο. Ασε που γυρω απ το cd-player εχει ξεφλουδισει.

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Οπα τι εννοεις ξεκουμπωνει η φισα? Εννοεις οτι αντι να τη βγαλω μπορω να την αφαιρεσω μαζι με την υποδοχη της ωστε να μενει η φισα κουμπωμενη στην υποδοχη της και να βαλω μπροστα κανονικα το αυτοκινητο? Αν ισχυει αυτο ειναι πολυ καλο, μου λυνει τα χερια.

Edited by hougolf
Link to comment
Share on other sites

Οπα τι εννοεις ξεκουμπωνει η φισα? Εννοεις οτι αντι να τη βγαλω μπορω να την αφαιρεσω μαζι με την υποδοχη της ωστε να μενει η φισα κουμπωμενη στην υποδοχη της και να βαλω μπροστα κανονικα το αυτοκινητο? Αν ισχυει αυτο ειναι πολυ καλο, μου λυνει τα χερια.

ακριβως! οταν ξεκουμπωσεις το πανω κομματι της κονσολας, θα καταλαβεις τον τροπο με τον οποιο βγαινει η φισα,πολυ ευκολο. ετσι τα στελνεις ανετα για βαψιμο!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξεκουμπωσει λογω κατι θεματων με το ηχοσυστημα πολλες φορες το πανω της κονσολας και δεν ειχα κοιταξει καν αν βγαινει ολοκληρο. Νομιζα οτι βγαινει μονο η φισα. Κι εγω αυτο σκεφτομουν, οτι θελει ξυσιμο να φυγει η μεμβρανη και πλαστικοποιηση για να βγει αυτο το gloss black αποτελεσμα. Ποσο λετε να μου βγει ολη η φαση? Πιστευω κανα 50αρι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω πρωτα εναν γνωστο που φτιαχνει door panel και τετοια και αν δεν μπορει θα παω στον κ.Δημο. Που ακριβως ειναι?

Κ.Δημος: ΑΓ.ΣΑΡΑΝΤΑ 4 ΜΟΣΧΑΤΟ ΤΗΛ.210 4838234

Δες και αυτο το topic και ολο και καποιον θα βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο λετε να μου βγει ολη η φαση? Πιστευω κανα 50αρι.

καπου εκει,αν θες μονο τα δυο κομματια της κεντρικης κονσολας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.