Jump to content
serreos73

Golf 122ps Comfort ή High εκδοση?

Recommended Posts

Ειναι το πρωτο μου ποστ και θα ηθελα την βοηθεια σας.. αποφασισα να προχωρησω σε αγορα του συγκεκριμενου μοντελου..και ειναι να επιλεξω αναμεσα στις δυο εκδοσεις..(για οσους δεν το γνωριζουν πλεον το ESP ειναι υποχρεωτικο και κοστιζει 180 ευρω επιπλεον..ενω πριν ως εχτρα κοστιζε 400 ευρω). αυτο που με προβληματιζει αναμεσα στις δυο εκδοσεις...ειναι οτι στην high εκδοση ( κοστιζει 22200 με το κλειδι στο χερι) προσφερει μεταξυ αλλων το διζωνικο κλιματισμο που θεωρω υπερβολη και τα χειριστηρια στο τιμονι χωρις ομως να δουλευουν τα κουμπια του τηλεφωνου αφου πρεπει να βαλεις εχτρα (500 ευρω το bluetooth) ..αυτα τα δυο χαρακτηριστικα κοστιζουν 300 το διζωνικο και 400 τα τηλεχειριστηρια..700 ευρω που δεν τα θεωρω οτι αξιζουν! και σκεφτομαι να παω στην comfort εκδοση που κοστιζει με το κλειδι στο χερι 21100 και να βαλω ως εχτρα το plus 50 ευρω...ζαντες 310 ευρω και προβολεις 190 ευρω..και απο εκει και περα να δω οτι μπορει να κανει δωρο η εταιρεια ειτε συναγερμο 270 ευρω...ειτε το πακετο φωτισμου 300 ευρω ..ειτε το απλο ηχοσυστημα 510 200 ευρω...τι προτεινεται?

Υ.Σ. θα το αγορασω με το νεο μετρο που θελω να πιστευω οτι αναμενεται εντος ολιγων ημερων και επισημα..αποσυρση + επιδοτηση...

Link to comment
Share on other sites

βαλε το πακετο φωτισμου(δωρο),τα προβολια και τις ζαντες.ο διζωνικος ειναι καλη φαση αλλα μαλλον δεν θα σου φανει χρησιμος εστω και αν εχεις συχνα συνοδηγο.τα χειριστηρια δεν αφορουν μονο το τηλεφωνο αλλα και το ηχοσυστημα και το μενου της οθονης του τριπ κομπιουτερ.ειναι χρησιμα αν θες να βλεπεις αυτες τις πληροφοριες και να αυξομειωνεις την ενταση του ηχοσυστηματος απο το τιμονι.το πλας που λες τι ειναι;

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

ειναι ο υπολογιστης ταξιδιου Plus..με επιπλεον λειτουργιες απο τον απλο υπολογιστη ταξιδιου..

Link to comment
Share on other sites

βαλε το πακετο φωτισμου(δωρο),τα προβολια και τις ζαντες.ο διζωνικος ειναι καλη φαση αλλα μαλλον δεν θα σου φανει χρησιμος εστω και αν εχεις συχνα συνοδηγο.τα χειριστηρια δεν αφορουν μονο το τηλεφωνο αλλα και το ηχοσυστημα και το μενου της οθονης του τριπ κομπιουτερ.ειναι χρησιμα αν θες να βλεπεις αυτες τις πληροφοριες και να αυξομειωνεις την ενταση του ηχοσυστηματος απο το τιμονι.το πλας που λες τι ειναι;

Συμφωνώ με τον από πάνω!! :thumbsup:

Και κάτι ακόμα,αν καταλήξεις στην πρώτη επιλογή και σου μείνει κανά χιλιάρικο και θέλεις να το διαθέσεις,μπορείς να βάλεις τα bi-xenon,αν βέβαια υπάρχουν στην λίστα,μιας και είχα διαβάσει ότι μόνο για το gti έχουν βγει!!!Πολύ ωραία φώτα παρεπιτπτόντος!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

την οθονη πλας να τηνη βαλεις ,αξιζει!επιπλεον συμφωνω με τον φιλο για τα xenon.αν βγαινεις οικονομικα και ειναι διαθεσιμα στο μοντελο σου τοτε βαλτα. worth every penny!

Link to comment
Share on other sites

εχω την λιστα με το κοστος καθε προσθετου εξοπλισμου...και ναι υπαρχει πλεον τα φωτα Χenon. επισης να ενημερωσω..εχει αποσυρθει η εκδοση του κινητηρα TSI 140ps

Link to comment
Share on other sites

βαλε τα bi xenon!δεν θα το μετανιωσεις πιστεψε με.στην αναγκη κοψε απο αλλου.μην βαλεις ζαντες,συναγερμους,διζωνικους,προβολια.εχουν συστημα πλυσης στον προφυλακτηρα,μεγαλο δοχειο νερου με ενδειξη σταθμης στην οθονη plus,ειναι ενεργου και στατικου φωτισμου και επιπλεον εχουν θερμαινομενα μπεκ ψεκασμου του νερου.τουλαχιστον τα δικα μου ετσι ειναι tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

βαλε τα bi xenon!δεν θα το μετανιωσεις πιστεψε με.στην αναγκη κοψε απο αλλου.μην βαλεις ζαντες,συναγερμους,διζωνικους,προβολια.εχουν συστημα πλυσης στον προφυλακτηρα,μεγαλο δοχειο νερου με ενδειξη σταθμης στην οθονη plus,ειναι ενεργου και στατικου φωτισμου και επιπλεον εχουν θερμαινομενα μπεκ ψεκασμου του νερου.τουλαχιστον τα δικα μου ετσι ειναι tongue.gif

Δεν θα μπορούσα να το πώ καλύτερα!!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

εχω την λιστα με το κοστος καθε προσθετου εξοπλισμου...και ναι υπαρχει πλεον τα φωτα Χenon. επισης να ενημερωσω..εχει αποσυρθει η εκδοση του κινητηρα TSI 140ps

αν μπορούσες να την ανεβάσεις σε κάποιον image hoster ώστε να είναι προσβάσιμη σε όλους θα ήταν πιστεύω πολύ καλή κίνηση εκ μέρους σου !

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

Μια απλη πληροφορία, στην έκδοση highline δεν είναι μόνο ο διζωνικός, προβολάκια και χειριστήρια, είναι και τα alcantara καθίσματα, τα οποία δένουν πολύ πιο όμορφα με το εσωτερικό του...

Για μένα highline, με πακέτο φωτισμού, esp που πλέον είναι και υποχρεωτικό, και σημαντικό!! οποια έκδοση και αν πάρεις αλλαξε την οθόνη!!! παρε την rcd510 έχει 200ευρω, εγώ τελευταία στιγμη την πήρα και ευτύχως το έκανα! Δενει απίστευτα με το εσωτερικό του..

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα σαν το δικό μου... Comfort και σαν έξτρα οπωσδήποτε τα προβολάκια που δεν έχει. Ζάντες βάζεις αργότερα ότι θες(άσε που για αρχή, τα τάσια που φοράει κάποιος που δεν ξέρει τα μπερδεύει άνετα με ζάντα). Ο κλιματισμός για μένα προσωπικά είναι άχρηστος. Μια χαρά κάνει τη δουλειά του το απλό, και εκτός αυτού, έχω ακούσει αρκετές φορές σε αυτοκίνητα από διάφορες μάρκες, ότι ο αυτόματος κλιματισμός μπορεί να αρχίσει να κάνει τα δικά του. Μικρό ενδεχόμενο, αλλά είμαι της λογικής, όσο πιο απλό τόσο πιο αξιόπιστα δουλεύει... Τώρα τα αλκαντάρα που έχει το highline, δε μπορώ να πω ότι μου έκαναν καμιά μεγάλη διαφορά που τα είδα σε golf φίλου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας...θα προσπαθησω να ανεβασω τον καταλογο με τις τιμες...το εχω εκτυπωμενο και θα πρεπει να το φωτογραφισω και να το ανεβασω...

μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις..για την οθονη που αναφερθηκε και το εχω σκεφτει και εγω...αν αντι για 200 ευρω τα κρατησω και αργοτερα με 500-600 ευρω απο το εμποριο βαλω ενα συστημα οθονης..οπως αυτο http://www.cardvdkit.com/index.php?main_pa...products_id=116 που αναφερθηκε σε αλλο θεμα...δεν ειναι καλη σκεψη? το bluetooth θα μπορει να λειτουργησουν τα κουμπια τηλεφωνου απο το τιμονι?

- τα bi-xenon κοστιζουν 1200 ευρω!! ειναι πολλα για μενα! και ειδικα αν στην τιμη αυτη ειναι και πλυστικο συστημα και ζεστο μπεκ νερου..ε ενταξει! ειπαμε..

- για το συναγερμο που λογικα θα το προσφερουν δωρο αξιζει? η να βαλω δικο μου? κοστιζει 270 ευρω.

- οντως και οι ατσαλινες ζαντες του comfort ειναι πολυ καλα σχεδιασμενες σαν να ειναι αλουμινια..

Link to comment
Share on other sites

καταρχασ καλισπερα :D εχο παραγκιλει και εγω το γκολφ 6 χαιλαιν εκδοσι. δεν το ξερα οτι τα κοθμπια για το κινιτο θελουν μπλουτουθ ... τελος παντον -_- στιν χαιλαιν εκδοσι το τιμονι διαφερι απ τις αλλες 2 εκδοσιςαν παρατιρισις καλα στο κεντρο του τιμονιου θα δεις τιν διαφορα.εγο επιδι το παραγκιλα εδο και 2 μινες το εκλισα με τιμι 21.490 χαιλαιν εκδοσι 122 ηπους τσι.10 σεπτεμβρι θα το εχω. παντος για εμενα χαιλαιν εκδοσι παρε τα καθισματα και το τιμονι ειναι φοβερα + ολα τα αλλα που προσφερι η χαιλαιν εκδοσι.

Link to comment
Share on other sites

για το τιμονι...ρωτησα οτι αν βαλω ως εχτρα το δερματινο τιμονι ειναι ακριβως το ιδιο με το high χωρις τα κουμπια...αν παρω την εκδοση comfort θα το βαλω..αυτο. εσυ προλαβες να το παρεις με το esp? αν θελεις να ενεργοποιησεις τα κουμπια τηλεφωνου πρεπει να βαλεις bluetooth που κανει 500 ευρω...!! αν σε ενδιαφερει ζητα το μηπως προλαβαινεις να στο βαλουν..

Link to comment
Share on other sites

ενοιτε και esp και μιομενα τελι ταξινομισης. κολοφαρδος ε tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η λιστα του εξοπλισμου με το αντιστοιχο κοστος με το Φ.Π.Α. gia to golf TSI 122ps που ζητησα απο την εδω αντιπροσωπια...

post-13708-1250274173_thumb.jpg

post-13708-1250274187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ESP ειναι υποχρεωτικο στον εξοπλισμο...και κοστιζει 180 ευρω..απο 400 που ητανε ως εχτρα εξοπλισμος...

Link to comment
Share on other sites

Α, συναγερμό μη βάλεις από αυτούς... Δε θα είναι ότι καλύτερο σε ποιότητα, και θα κοστίζει και πολύ λιγότερο από όσο "κοστολογούν" το δώρο. Καλύτερα βάλε μετά την αγορά έναν άλλον με turbo timer, και ζήτα για δώρο βαμμένουνς αισθητήρες παρκαρίσματος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα το Highline, ώς εξής:

Golf 1.4 122 PS Highline 20.000

Χρώμα 450

ESP 180

Πλευρικοί Αερόσακοι 280

MEDIA IN 150

RCD 510 200

Καθρέφτες/Αισθ. Βροχής/

Φώτων/Coming Home κτλ. 290

Επίσης, το Highline έχει επιπλέον του comfort, το climatronic, το δερμάτινο πολυλειτουργικό τιμόνι, τους προβολείς, τον υπολογ. ταξιδίου plus, τα καθίσματα αλκαντάρα, τις ζάντες. Αν τα αθροίσεις όλα, βγαίνουν πάνω από τα 1100 ευρώ διαφορά μεταξύ των εκδόσεων.

Αν πάλι θεωρείς κάποια από τα έξτρα που δίνει περιττά, αλλά ωστόσο κάποια τουλάχιστον τα θεωρείς απαραίτητα (πχ το τιμόνι μαζί με τα προβολάκια, πάνε εργοστασιακά 600 ευρώ), πιστεύω αξίζει να δώσεις και τα υπόλοιπα και να πάρεις το πλήρες πακέτο. Εγώ τουλάχιστον, από εκεί που θα έδινα τα 600, θα έδινα και τα υπόλοιπα 500 να έχω όλο το πακέτο.

Για το bluetooth, μπορεί να μπει και άλλο μή εργοστασιακό αργότερα, που να συνεργάζεται με το χειριστήριο.

Συνολικά θα μου πάει 22 χιλιάρικα με το κλειδί στο χέρι - το παίρνω και φεύγω, με έπιασε η προσφορά που κάνανε για το τέλος ταξινόμησης.

Τώρα δεν ξέρω τί ισχύει.

Δώρο μου κάνανε την επέκταση εγγύησης, δεν ζήτησα τίποτα άλλο στην παρούσα φάση και περιμένω το αμάξι πως και πώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? οσο αφορα τα φωτα bi-xenon αντι να βαλω τα εργοστασιακα που εχουν 1200 δεν ειναι το ιδιο να βαλω μετα..απο το εμποριο bi-xenon? οπως για παραδειγμα http://www.kalogeropoulos.gr/ProductList.asp?ITMID=6985 με κοστος κοντα 200 ευρω.. προσωπικα το να γυριζουν τα φωτα σε στροφες δεν το προτιμω.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? οσο αφορα τα φωτα bi-xenon αντι να βαλω τα εργοστασιακα που εχουν 1200 δεν ειναι το ιδιο να βαλω μετα..απο το εμποριο bi-xenon? οπως για παραδειγμα http://www.kalogeropoulos.gr/ProductList.asp?ITMID=6985 με κοστος κοντα 200 ευρω.. προσωπικα το να γυριζουν τα φωτα σε στροφες δεν το προτιμω.

τι συγκρινεις τωρα φιλε μου,μερα με νυχτα η διαφορα τους για τους γνωστους λογους.γιατι δεν προτιμας να φωτιζεται η στροφη σου καθως κινησε μεσα σε αυτην ;προτιμας να φεγγει απεναντι τα κατσαβραχα ή οτιδηποτε αλλο;ποιο ειναι πιο ασφαλες και ξεκουραστο που δινει /παρεχει μεγαλυτερη ασφαλεια καθως οδηγεις;

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας εχθες με την αντιπροσωπια ποτε θα επισημοποιηθει το μετρο της αποσυρσης και της επιδοτησης...μου ειπανε για Οκτωμβριο το υπολογιζουν..και μου αναφερανε πως αν περιμενω να το παραγγειλω τοτε και το νεο golf εχει παραδοση στην νεα χρονια - ιανουαριο- θαειναι πιο ακριβο γιατι παντα εκεινη την περιοδο τα ακριβαινει η εταιρεια...αληθευει αυτο? τι λετε να κανω? να το κλεισω απο τωρα και να περιμενω αργοτερα την επιδοτηση και αποσυρση? ειναι δεδομενο οτι θα γινει ? ειναι σημαντικο για μενα να το αγορασω με τα νεα μετρα γιατι υπολογιζω 2500 ευρω μειον στο συνολικο ποσο που θα δωσω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.