Jump to content
kio

Κουφό πρόβλημα με τα παράθυρα

Recommended Posts

Με την αναμμένη μηχανή και κατεβασμένα μόνο τα μπροστινά παράθυρα

1) πατάω να ανέβουν τα 2 μπροστινά παράθυρα

2) Την στιγμή που ανεβαίνουν τα μπροστινά κάνω ένα από τα δυο:

α) πατάω να ανέβουν τα 2 πίσω (ενώ είναι κλειστά, αν είναι ανοιχτά δεν υπάρχει πρόβλημα)

β) σβήνω την μηχανή

3) :rolleyes: Βλέπω να κατεβαίνουν τα μπροστινά παράθυρα ;) (στις 95% των περιπτώσεων)

dizzy2.gif

Το πήγα στην αντιπροσωπία, παραξενευτήκαν αρχικά, με το διαγνωστικό δεν βρήκαν τα λάθη, το είδαν και στην πράξη. Τελικά είπαν ότι πρέπει να προκαλείται από την ανωμαλία στην τάση και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Δικό μου συμπέρασμα ή πρόκειται για σχεδιαστικό λάθος από τους γερμανούς και όντως το πρόβλημα οφείλεται στην ανωμαλία τάσης (δυο ηλεκτροκινητήρας που δεν μπορούν να γυρίσουν τραβάνε παραπάνω ρεύμα και κεντρικός διακόπτης ανάφλεξης ελέγχει αρκετά ηλεκτρονικά), ή υπάρχει Bug (λάθος) στο λογισμικό που ελέγχει τα παράθυρα.

Αν είναι εύκολο δείτε πως συμπεριφέρεται το δικό σας αμάξι και γράψε εδω τα αποτελέσματα.

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

κι εμενα το κανει που και που αυτο οταν πατησω πρωτα να ανεβει το παραθυρο του συνοδηγου και αμεσως μετα του οδηγου

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα το κανει που και που αυτο οταν πατησω πρωτα να ανεβει το παραθυρο του συνοδηγου και αμεσως μετα του οδηγου

Παλι εφτιαξαν γ@μω τους κωδικες αυτοι οι Γερμανοι...Παντα πρωτοποροι! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το κανει

εχω 14500Κm οπότε τώρα που θα το πάω για service θα τους το πω

να δω τι θα γίνει και θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι τραγικα τα προβληματα μην λεμε ψεματα ....Ουτε hundai να ειμασταν....τα εοχυν λυσει προ πολου αυτα .Εμενα recall αλλαζουν γρυλλοι και οδηγου και συνοδηγου .

Link to comment
Share on other sites

παντως και στα πενταρια επαιζε προβληματακι με τον εγκεφαλο του παραθυρου... εμενα ανοιγοκλεινε του συνοδηγου, 2 μηνες περιμενα την παραγγελια απο γερμανια για λογους ασφαλειας!!! μν τυχει σε κανεναν αυτο πραγματικα!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως και στα πενταρια επαιζε προβληματακι με τον εγκεφαλο του παραθυρου... εμενα ανοιγοκλεινε του συνοδηγου, 2 μηνες περιμενα την παραγγελια απο γερμανια για λογους ασφαλειας!!! μν τυχει σε κανεναν αυτο πραγματικα!!!

Και εγω V έχω!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το αρχικό πρόβλημα, κάποιες φορές ανοίγοντας ταυτόχρονα τα 2 μπροστινά παράθυρα ανοίγει μόνο το ένα (το άλλο ουτε καν ξεκινάει)και με την 2η προσπάθεια ανοίγει και το άλλο!!!! thumbsdown.gif (Πατάω καλά τους διακόπτες)

ΥΓ: διαμαρτυρήθηκα πολλές φορές για τα προβλήματα με τα παράθυρα και καθρέπτες, αλλά δε βλέπω να τα λύνει η VW (λέει ότι δεν βγάζει σφάλματα στον εγκέφαλο) new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τους καθρεφτες τη προβλημα εχεις? Αν εννοεις προβλημα οταν κουνας τον αριστερο να κουνιεται και ο δεξις δεν ειναι προβλημα.. ειναι διευκολυνση.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα και εμένα κάτι κόλπα τρελά μου κάνουν, πατάς να ανοίξεις και τα 2 ανοίγει μόνο το ένα, του συνοδηγού θέλει 2η προσπάθεια! Παρκάρω πάω να κλείσω οροφή και παράθυρα ταυτόχρονα, δεν κλέίνει κανένα τους μόνο η οροφή ντάξ μωρέ μπουτς και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Με τους καθρεφτες τη προβλημα εχεις? Αν εννοεις προβλημα οταν κουνας τον αριστερο να κουνιεται και ο δεξις δεν ειναι προβλημα.. ειναι διευκολυνση.

Ούτε πρόβλημα είναι ούτε διευκόλυνση κατά την γνώμη μου... Αυτό ρυθμίζεται από την MFD στο ταμπλώ... το πρόβλημα για τους καθρέπτες είναι ότι μερικές φορές ξεδιπλώνουν αμέσως ενώ μερικές φορές πρέπει να περιμένεις περίπου μισό λεπτό για να ανοίξουν (έχει ανοίξει άλλο τόπικ για τους καθρέπτες ο kio).

Κι εγώ έχω τα ίδια συμπτώματα αλλά δεν το θεωρώ "πρόβλημα". Προφανώς κάτι γίνεται με την διανομή του ρεύματος όταν πας να τα κάνεις όλα μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μια λειτουργία προκαλεί διαταραχή σε μια άλλη (χωρίς να υπάρχει σχετική προειδοποίηση στις οδηγίες χρήσεως) είναι πρόβλημα!!!!

Απλά μπορεί να είναι: είτε κάτι σοβαρό πχ. πατώντας διακόπτες παραθύρων να σβήνει μηχανή, επειδή «κάτι γίνεται με την διανομή του ρεύματος» (Ευτυχώς δεν παρουσιάζεται τέτοιο πρόβλημα), είτε μικρής σημασίας πρόβλημα, όπως με τα παράθυρά μου.

Το "δεν είναι πρόβλημα" που λένε οι αντιπροσωπίες είναι απλά φτηνές δικαιολογίες.

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Με την αναμμένη μηχανή και κατεβασμένα μόνο τα μπροστινά παράθυρα

1) πατάω να ανέβουν τα 2 μπροστινά παράθυρα

2) Την στιγμή που ανεβαίνουν τα μπροστινά κάνω ένα από τα δυο:

α) πατάω να ανέβουν τα 2 πίσω (ενώ είναι κλειστά, αν είναι ανοιχτά δεν υπάρχει πρόβλημα)

β) σβήνω την μηχανή

3) :blink: Βλέπω να κατεβαίνουν τα μπροστινά παράθυρα :wacko: (στις 95% των περιπτώσεων)

Μετά από πολλές επισκέψεις στις αντιπροσωπίες αυτό πρόβλημα (το οποίο το ονόμαζαν φυσιολογική συμπεριφορά) λύθηκε. Χρειάστηκαν όμως σχεδόν δύο χρόνια :devil: !!!!!

Εκτός από το αρχικό πρόβλημα, κάποιες φορές ανοίγοντας ταυτόχρονα τα 2 μπροστινά παράθυρα ανοίγει μόνο το ένα (το άλλο ουτε καν ξεκινάει)και με την 2η προσπάθεια ανοίγει και το άλλο!!!! (Πατάω καλά τους διακόπτες)

Μέχρι σήμερα αυτό πρόβλημα παραμένει άλυτο!!!!

Επίσης συνεχίζω να χω πρόβλημα με αναδιπλούμενους καθρέπτες: συνήθως ανοίγουν αμέσως, αλλά ορισμένες φορές η καθυστέρηση φτάνει μέχρι το μισό λεπτό :sleep: !

Υ.Γ.: και όλα αυτά κατά την VW είναι δεν είναι προβλήματα, αλλά "φυσιολογική συμπεριφορά"

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το καθυστερημένο άνοιγμα των καθρεπτών μια χαρά το κάνει και στο δικό μου 6άρι.

Για τα παράθυρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο ακόμη αλλά θα κάνω δοκιμή σύμφωνα με τα

προαναφερθέντα και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το καθυστερημένο άνοιγμα των καθρεπτών μια χαρά το κάνει και στο δικό μου 6άρι.

Για τα παράθυρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο ακόμη αλλά θα κάνω δοκιμή σύμφωνα με τα

προαναφερθέντα και θα ενημερώσω.

Και εμένα επίσης κάποιες φορές καθυστερούν να ανοίξουν οι καθρέφτες.

Link to comment
Share on other sites

Νέα ανακάλυψη:

Με το κλειδί στην μίζα και κατεβασμένα όλα τα παράθυρα

1) πατάμε να ανέβουν και τα 4 παράθυρα

2) Την στιγμή που ανεβαίνουν βγάζουμε το κλειδί και ανοίγουμε την πόρτα.

Αποτέλεσμα: τα μπροστινά παράθυρα συνεχίζουν, ενώ τα πίσω σταματάνε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νέα ανακάλυψη:

Με το κλειδί στην μίζα και κατεβασμένα όλα τα παράθυρα

1) πατάμε να ανέβουν και τα 4 παράθυρα

2) Την στιγμή που ανεβαίνουν βγάζουμε το κλειδί και ανοίγουμε την πόρτα.

Αποτέλεσμα: τα μπροστινά παράθυρα συνεχίζουν, ενώ τα πίσω σταματάνε!!!!

:thumbsup:

Ουάου, στη θέση σου θα το γυρνούσα πίσω!

:goodjob: :goodjob: :goodjob: :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Νέα ανακάλυψη:

Με το κλειδί στην μίζα και κατεβασμένα όλα τα παράθυρα

1) πατάμε να ανέβουν και τα 4 παράθυρα

2) Την στιγμή που ανεβαίνουν βγάζουμε το κλειδί και ανοίγουμε την πόρτα.

Αποτέλεσμα: τα μπροστινά παράθυρα συνεχίζουν, ενώ τα πίσω σταματάνε!!!!

Οτι να ναι! Εμενα το μονο που κάνει είναι κλασικά πατώντας να κατέβουν και τα 2 να κατεβαίνει μονο το ένα...

Μια είναι πάντως η λύση: παίρνεις 2 πορτο που δεν σταματάνε οταν ανοίξεις πόρτα με βγαλμενο ήδη το κλειδί :goodjob::thumbsup::goodjob::goodjob::goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Νέα ανακάλυψη:

Με το κλειδί στην μίζα και κατεβασμένα όλα τα παράθυρα

1) πατάμε να ανέβουν και τα 4 παράθυρα

2) Την στιγμή που ανεβαίνουν βγάζουμε το κλειδί και ανοίγουμε την πόρτα.

Αποτέλεσμα: τα μπροστινά παράθυρα συνεχίζουν, ενώ τα πίσω σταματάνε!!!!

Έστειλα για το παραπάνω πρόβλημα e-mail στην Kosmocar A.E. και σήμερα πήρα τηλεφωνικός την κλασική απάντηση: "Φυσιολογική συμπεριφορά" :hyper:

Επίσης έστειλα e-mail με όλες τις "Φυσιολογικές συμπεριφορές :frantics:" στο Γερμανικό e-mail ... προς το παρόν δεν πήρα καμία απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα άρχισα να ακούω κράκα κρούκα κατά το κατέβασμα μόνο στο

παράθυρο οδηγού..

Τρέμω στην ιδέα του ξηλώματος από τα εκάστοτε αλάνια των συνεργείων..

Στέλιο με το δικό σου τι απέγινε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα άρχισα να ακούω κράκα κρούκα κατά το κατέβασμα μόνο στο

παράθυρο οδηγού..

Τρέμω στην ιδέα του ξηλώματος από τα εκάστοτε αλάνια των συνεργείων..

Στέλιο με το δικό σου τι απέγινε τελικά;

Και το δικό μου έτσι κάνει :)

Εγώ το είχα πάει πριν βγω από την εγγύηση και μου είπαν δεν είναι τίποτα. Αν βγάλει κανένα πρόβλημα θα τους φέρω τον μηχανισμό του παραθύρου στο κεφάλι. :poke:

Link to comment
Share on other sites

Γρυλος ειναι κατα 99% ...εγω πηγα και εγινε αλλαγη για 2η φορα και δεν κανει το κρακ αυτο οταν κλεινει και οταν ανοιγει ...επρεπε να σας το κανουν ...υπηρχε και οδηγια για τα πρωτα Golf 6 μαλιστα .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.