Jump to content
alexgtt

προβλημα στον 1.4 Tsi 170ps

Recommended Posts

γεια σας.

το αυτοκινητο το εχω δυο χρονια εχει σχεδον 40000klm.το προηγουμενο μηνα παρατηρησα οτι με τισ 1η 2α 3η και νεκρα μετα απο αποτομο αφιμα του γκαζιου στις 3500 πανω κατω εκτος απο την σκαστρα ακουγεται ενας ηχος σαν ξαχαρβαλομενη παλια κουνια.

πηγα λοιπον στην αντιπροσωποια για να το κοιταξουν. το εκαναν βολτα ακουσαν αυτο τον ηχο και με λενε πως θα το ελενξουν.

κανουν τον ελεγχο και το αμαξι δεν εδειξε τιποτα στον εγκεφαλο.

επισης ειπαν―――> ο αρχιμαστορας (ετσι τον ειπαν) λεει πως ο ηχος αυτος ειναι αποδεκτος και πως δεν ξερει απο που προερχεται.

ανοιξα αυτο το θεμα για να δω αν και αλλοι κατοχοι tsi ειχαν αντιστοιχο προβλημα και να μαθω πως το διορθωσαν.

υποθετω πως αφου ακουγεται πριν τις 4000rpm κατι παιζει με τον κομπρεσσορα.

μπορει να ειναι και κανενα σινεμπλοk;

Link to comment
Share on other sites

Mε συνοπτικές διαδικασίες, Ν75 και ίσως Ν295.

Εδώ είσαι.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...c=20810&hl=

Ακριβώς!!!Λογικά Αρχιμηχανικό πρέπει να τον είπαν!!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα στις ν75 κτλπ φαινονται στο διαγνωστικό; τι ακριβως κανουν αυτες οι βαλβισες;

ειμαι εντω εγγυησης οποτε αν τουσ πω να τις αλλαξουν θα το κανουν ή οχι. ειναι υποχρεομενοι να κανουν την επισκευη.

Edited by alexgtt
Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα στις ν75 κτλπ φαινονται στο διαγνωστικό; τι ακριβως κανουν αυτες οι βαλβισες;

ειμαι εντω εγγυησης οποτε αν τουσ πω να τις αλλαξουν θα το κανουν ή οχι. ειναι υποχρεομενοι να κανουν την επισκευη.

Εννοείται είναι υποχρεωμένοι εφόσον είσαι σε εγγύηση!!!Και εφόσον αποδειχτεί πως είναι προβληματικές!!! :D

Link to comment
Share on other sites

μην τα μπερδευετε.δεν ξερουμε ακομα αν η ν75 εχει σχεση με το προβλημα του σφυριγματος.στο θεμα που εχω ανοιξει μιλαμε για αντλιες νερου που αλλαζαν μεχρι πριν καμποσο καιρο.τωρα δεν τις αλλαζουν.φιλε ακομα και αν αλλαξεις παιζει πολυ να ξανα εμφανιστει. ν75 αλαζεται οταν το αμαξι δεν παει βημα.πεφτει η αποδοση του αισθητα.ν249 (σκαστρα) αλλαζουν και οταν δεν παει αλλα και οταν σταματαει να ακουγεται επειδη τρυπαει.

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

πτωση αποδοσης δεν εχω.αλλα ο ηχος αυτοσ με καθεται στο λαιμο.

εχει να προτηνει κανενας αντιπροσωπεια στη θεσσαλονικη που να δινουν εστω και λιγο σημασια στο προβλημα αυτο;;;;

εκει που πηγα με ειπαν πςσ δεν ειναι τιποτα...

πωσ δεν ειναι αφου πριν απο ενα μηνα δεν εκανε ετσι... θα με τρελανουν

Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα στις ν75 κτλπ φαινονται στο διαγνωστικό; τι ακριβως κανουν αυτες οι βαλβισες;

ειμαι εντω εγγυησης οποτε αν τουσ πω να τις αλλαξουν θα το κανουν ή οχι. ειναι υποχρεομενοι να κανουν την επισκευη.

Η Ν75 δε βγαζει σφαλμα στο διαγνωστικο παντως.Στη δικη μου περιπτωση αυτη εφταιγε για τον ηχο αλλα την αλλαξαν λογω πειρας καθοτι στο διαγνωστικο δεν εβγαινε σφαλμα.

Link to comment
Share on other sites

που λετε παιδια πηγα σημερα σε μηχανικο (οχι εξουσιοδοτιμενο.) ακουσε το σφυριγμα μου ανοιγει το φιλτρο κουτι ,βγαζει το φιλτρο και ο ηχος αυτο ακουγοταν ποιο δυνατα..

με λεει πωσ ειναι η τουρμπινα μου τι ακριβως ομως δεν ηξερε να με πει.

το παω στην ιδια αντιπροσωπεια με χτες μηλησα με τον αρχιτεχνιτη(την πρωτη φορα μηλισα με τον συμβουλο service)

διαπιστωσα πωσ αλλα ειχε πει ο αρχιμαστορ στον σερβισά και αλλα α σερβισάς σε εμένα.αστα

λοιπον σημερα με ειπε πως θα μετρισουν την πιεση στην τουρμπινα ελεγχο σκαστρας κτλπ.

τον ρωτησα για Ν75 κ αντλια νερου αλλα ειπε πωσ δεν ειναι αυτα το προβλημα

θα το παω δευτερα αντε να δουμε

παντωσ μερικες αντιπροσωπειες ειναι οτι να ναι

Link to comment
Share on other sites

που λετε παιδια πηγα σημερα σε μηχανικο (οχι εξουσιοδοτιμενο.) ακουσε το σφυριγμα μου ανοιγει το φιλτρο κουτι ,βγαζει το φιλτρο και ο ηχος αυτο ακουγοταν ποιο δυνατα..

με λεει πωσ ειναι η τουρμπινα μου τι ακριβως ομως δεν ηξερε να με πει.

το παω στην ιδια αντιπροσωπεια με χτες μηλησα με τον αρχιτεχνιτη(την πρωτη φορα μηλισα με τον συμβουλο service)

διαπιστωσα πωσ αλλα ειχε πει ο αρχιμαστορ στον σερβισά και αλλα α σερβισάς σε εμένα.αστα

λοιπον σημερα με ειπε πως θα μετρισουν την πιεση στην τουρμπινα ελεγχο σκαστρας κτλπ.

τον ρωτησα για Ν75 κ αντλια νερου αλλα ειπε πωσ δεν ειναι αυτα το προβλημα

θα το παω δευτερα αντε να δουμε

παντωσ μερικες αντιπροσωπειες ειναι οτι να ναι

φιλε οταν γυρισεις ενημερωσε μας τι εγινε τελικα στην αντιπροσωπεια και αν λυθηκε το προβλημα. εγω μιλησα με αντιπροσωπειες θεσ/νικη και θα παω μεσοβδομαδα. Απλα θελω να ξερω τι παιζει τελικα με αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειναι η αντλια νερου, οπου εχει ενα πηνιο ενσωματομενο για τιν αλλαγη κομπρεσορα με τυρμπινα! αυτο το πηνιο φθειρετε και ακουγετε ετσι, συνηθως στις 3000στ/λ. σε αλλαγη ταχητητας η πατημα σημπλεκτη και γκαζομα.

Link to comment
Share on other sites

Rocco-85 δεν ειναι ακιβως ετσι.και αν τελικα φταιει η αντλια νερου που δεν ξερουμε σιγουρα αν φταιει μονο αυτη η ο συνδιασμος της με κατι αλλο.σε εμενα παραδειγμα ακουγοταν και μετα σταματησε μετα την αλλαγη της n75 δεν ξερω αν απλα ετυχε.δηλαδη τι σημαινει οτι ηταν φθαρμενη και μετα ξεφθαρθηκε?χαχα.για αυτο το λεω κανεις δεν ξερει τιποτα.!!αλλα το θεμα ειναι σε λαθος ενοτητα ας το μεταφερει καποιος η ας το βαλει στο δικο μου "TSI ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΣΤΙΣ 2,500 2,700...."το θεμα ειναι εκει περα πολυσυζητημενο

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

παιδια σηγνωμη για την καθηστερηση... οπως ξερετε τη δευτερα πηγα το αυτοκινητο στην αντιπροσωπεια.

το σφυριγμα ηταν απο τη σκαστρα. αυριο μαλλον θα ειναι ετοιμο

αντε να δουμε θα σταματησει αυτος ο ηχος η οχι..

Link to comment
Share on other sites

πιαδια καλησπερα εχω και εγω ενα πρόβλημα με ενα tsi gt sport .τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει μια πτωση απόδοσης του κινητηρα σε συνδιασμο με αλλαγη του ηχου του.την αλλαγη την εντοπιζω στο γεγονος οτι ο θορυβος που ακουγεται οταν πατας γκαζι και φουσκωνει η τουρμινα (φσσσσσσσσσσσσσ....) ,εαν αυτο βγαζει ,νοημα εχει γινει πιο χαμηλος πιο αδυναμος.παντως η πτωση αποδοσης του κινητηρα ειναι σιγουρη εχει κανεις ιδεα για το μπορει να συμβαινει? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι ηταν να το παρω σημερα τελικα.

με ειπαν πως αλλαξαν σκαστρα και θα κανουν καποιους ελενχους για να δουν αν συνεχιζεται το προβλημα...

με εχουνστο περιμενε καθως δεν ενημερωνουν αλλαουτα και μου λενε κατι σαφες οταν ρωταω

εννοειται πωσ τους περνω καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

Είναι αντιπροσωπεία Θεσ/νικης; Εγω σημερα πηγα στην Βεροια & μου απαντησαν οτι ειναι φυσιολογικος ο ηχος και οτι εχουν εντολη να μην αλλαξουν τιποτα για το συγκεκριμενο προβλημα!!! Αν καποιος γνωριζει αντιπροσωπεια Θεσ/νικης ας μας πει ποια ειναι μπας και ασχοληθει καποιος..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.