Jump to content
menios80

Passat Cc 1.8 Tsi Superchips Remap(bluefin)!

Recommended Posts

Βασίλη, εγώ όπως τα γνωρίζω δεν είναι ακριβώς έτσι... :thumbsup:

Από όσο ξέρω οι requested τιμές είναι το τι λέει ο εκάστοτε χάρτης που είναι γραμμένος από τον προγραμματιστή. Τιμές δεδομένες. Το τι θα κάνει από εκεί και πέρα σε actual τιμές είναι το τι του λένε οι λοιποί αισθητήρες (αν δηλαδή βαράει κάποια δικλείδα ασφαλείας και κόβει μόνο του), ή αν πολύ απλα δεν το σηκώνει μηχανολογικά το αμάξι (μίγμα που δεν ανταποκρίνεται ρεαλιστικά σε αυτό που λέει το πρόγραμμα να βγει, απώλεια πίεσης, χαμηλή πίεση καυσίμου κτλ κτλ κτλ).

Εγώ τουλάχιστον έτσι το ξέρω, και μου φάνηκε και λογικό όταν είδα ότι π.χ. flat-out το δικό μου ζητάει 1.55 πίεση, η οποία φυσικά είναι μη εφικτή από την Κ03 μας στα ψηλά! Αν ίσχυε αυτό που λες, δεν θα έκοβε μόνο του τις actual? :thumbsup:

Τώρα για τον γενικότερο προβληματισμό που έχεις, εδώ φίλε μου παίζουν ΠΟΛΛΑ πράγματα που πολύ απλα καμία εταιρεία δεν μας τα λέει και που άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Να αρχίσω να τα γράφω δεν λέει, γιατί θα γίνει "γήπεδο" εδώ μέσα, αλλά και πρακτικά δεν μπορώ να τα στηρίξω με "απτά ντοκουμέντα". Πάντως από πλευράς μου έχω πλεον πειστεί ότι πολλές "εταιρείες" πουλάνε πράγματα που δεν είναι δικά τους, ή που είναι κακό reverse engineering :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Σιμο εχεις δικιο για τις requested τιμες αλλα μου φαινεται παραξενη η καμπυλη του requested boost pressure στο αμαξι μου.

Οπως ειπα και παραπανω μου κανει εντυπωση που κοβει requested boost pressure (μετα το over στις 3000 σαλ) μεχρι τις 4400 και μετα την ανεβαζει ξανα μεχρι τις 5000 σαλ.

Αρα αυτο ειναι θεμα προγραμματος και οχι μηχανικο (μια και η actual ακολουθει σωστα).

Θα παω ολα τα στοιχεια σε φιλο μηχανικο που εχει καλη γνωση για να δουμε τι θα μου πει...

Παντως αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας διαφωτισει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Εχεις και τα 2 αρχεία στα χέρια σου? Εννοώ αν έχεις και το πρώτο που σου έκανε τα κοψίματα αλλά και το δεύτερο

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Εχεις και τα 2 αρχεία στα χέρια σου? Εννοώ αν έχεις και το πρώτο που σου έκανε τα κοψίματα αλλά και το δεύτερο

βασιλη μην τρελενεσαι ρε φιλε σιγα το πραγμα δεν ειναι αμαν και τι κοιλια αυτο ειναι αναλογως πως θα κατσει σε καθε αμαξι το προγραμμα μην σκας π.χ εαν μπει σε κανενα αλλο αμαξι μπορει να ειναι πιο στρωτες οι καμπυλες αλλα μπορει να ειναι και πιο χαλια καταλαβες?αυτα εχουν τα κονσερβα προγραμματα αυτο τωρα εαν ηταν custom προγραμμα θα πηγαινες στον προγραμματιστη σου και θα στο εκανε ενα fine tuning δηλαδη θα σε περνουσε κανενα αλλο αρχειο και θα εστρωνε εντελως και θα ηταν η ροπη μια ευθεια αλλα και η ιπποδυναμη μην σκας ειναι λεπτο,ερειες αυτες .και στο λεω αυτο γιατι βαση αυτα που μετρας εισαι καλα δεν εχεις αμαν και τι προβληματα απλως απο οτι ειδα στα λογκ σου απο 0,77 που εχει στις 4500+ καπου δεν θυμαμμαι και ακριβως ανεβαινει μετα 0.88 παλι η πιεση ειναι καθαρα απο το προγραμμα αυτο δεν μπορεις να κανεις κατι μονο εαν σου στειλουν κανενα αλλο file και βαλεις τοτε ισως στρωσει μη σκας πιστευω αυτο το παιξιμο δεν το καταλαβαινεις καν σιγα την διαφορα 0,1 αστο καλα εισαι βαλε και εξατμηση και εισαι κοπλε και το ic που ειπες και μην πειραζεις τιποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Εχεις και τα 2 αρχεία στα χέρια σου? Εννοώ αν έχεις και το πρώτο που σου έκανε τα κοψίματα αλλά και το δεύτερο

Δυστυχως το μηχανακι που σου στελνουν για να κανεις τον προγραμματισμο συνδεεται με το PC με USB, κατεβαζει μονο του το καθε αρχειο κατευθειαν απο το server τους και δεν μπορεις να σωσεις τιποτε στο PC.

Κοιτα, αν δεν κατσει θα το πουλησω (κοψοχρονια) και θα παω σε καποιον εδω γυρω για αλλο προγραμμα στην τελικη...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το μηχανακι που σου στελνουν για να κανεις τον προγραμματισμο συνδεεται με το PC με USB, κατεβαζει μονο του το καθε αρχειο κατευθειαν απο το server τους και δεν μπορεις να σωσεις τιποτε στο PC.

Κοιτα, αν δεν κατσει θα το πουλησω (κοψοχρονια) και θα παω σε καποιον εδω γυρω για αλλο προγραμμα στην τελικη...

εαν το βγαλεις και πας και σε αλλο πανε καλυτερα σε custom γιατι εαν βαλεις και το αλλο και εχεις τετοιες καμυλες βλεπω να τιο ξανα βγαζεις :p:heart:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το μηχανακι που σου στελνουν για να κανεις τον προγραμματισμο συνδεεται με το PC με USB, κατεβαζει μονο του το καθε αρχειο κατευθειαν απο το server τους και δεν μπορεις να σωσεις τιποτε στο PC.

Κοιτα, αν δεν κατσει θα το πουλησω (κοψοχρονια) και θα παω σε καποιον εδω γυρω για αλλο προγραμμα στην τελικη...

Μπορείς να κατεβάσεις δηλαδή και να περάσεις ξανά τον πρώτο κώδικα που είχες, και μετά να τον ξηλώσεις ξανά και να περάσεις αυτόν που έχεις τώρα? Αυτό εννοούσα με την ερώτηση, ή έίσαι πλεον κλειδωμένος να μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο που φοράς αυτή τη στιγμή?

Τώρα για αλλαγή... Σαν ποιό δηλαδή? Εδώ πάνω παίζει μόνο Uni (αλλά αμφιβάλω αν στον συγκεκριμένο dealer θα το αφήσεις να σου το ακουμπήσει, και το κόβω εδώ σαν θέμα αυτό), Revo με τα όσα ερωτηματικά της, ΜΤΜ στο Κιλκίς όπου δεν έχεις επιλογή Stage2, και ΑΒΤ ξανά στο Κιλκίς όπου και ακριβό, και χαμηλής ισχύος και χωρίς Stage2 επιλογή. :p

εαν το βγαλεις και πας και σε αλλο πανε καλυτερα σε custom γιατι εαν βαλεις και το αλλο και εχεις τετοιες καμυλες βλεπω να τιο ξανα βγαζεις :heart: :heart:

Τασούλη, σε αυτό δεν απαντάω γιατί πραγματικά σε αγαπάω και δεν θέλω να χαλάσουμε τις καρδιές μας! (σημείωση ότι εδώ Β. Ελλάδα ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δεν ξέρω κάποιον να κάνει σωστό custom)

Link to comment
Share on other sites

βασιλη μην τρελενεσαι ρε φιλε σιγα το πραγμα δεν ειναι αμαν και τι κοιλια αυτο ειναι αναλογως πως θα κατσει σε καθε αμαξι το προγραμμα μην σκας π.χ εαν μπει σε κανενα αλλο αμαξι μπορει να ειναι πιο στρωτες οι καμπυλες αλλα μπορει να ειναι και πιο χαλια καταλαβες?αυτα εχουν τα κονσερβα προγραμματα αυτο τωρα εαν ηταν custom προγραμμα θα πηγαινες στον προγραμματιστη σου και θα στο εκανε ενα fine tuning δηλαδη θα σε περνουσε κανενα αλλο αρχειο και θα εστρωνε εντελως και θα ηταν η ροπη μια ευθεια αλλα και η ιπποδυναμη μην σκας ειναι λεπτο,ερειες αυτες .και στο λεω αυτο γιατι βαση αυτα που μετρας εισαι καλα δεν εχεις αμαν και τι προβληματα απλως απο οτι ειδα στα λογκ σου απο 0,77 που εχει στις 4500+ καπου δεν θυμαμμαι και ακριβως ανεβαινει μετα 0.88 παλι η πιεση ειναι καθαρα απο το προγραμμα αυτο δεν μπορεις να κανεις κατι μονο εαν σου στειλουν κανενα αλλο file και βαλεις τοτε ισως στρωσει μη σκας πιστευω αυτο το παιξιμο δεν το καταλαβαινεις καν σιγα την διαφορα 0,1 αστο καλα εισαι βαλε και εξατμηση και εισαι κοπλε και το ic που ειπες και μην πειραζεις τιποτα :p

Τασο, μου τη δινει που σου δινουν μια καμπυλη ροπης που ποιος ξερει απο ποιο αμαξι απο Group VAG ειναι (θαρεις και ολα ειναι ακριβως τα ιδια) και μετα σου λενε διαφορα...

Αφου το πληρωσα να εχει τη συγκεκριμενη καμπυλη και ροπη γιατι να εχει τοση διαφορα;

Και υποτιθεται οτι ειναι πιο σοβαροι οι Αγγλοι!

Αν δεν ειναι σιγουροι να μην πουλανε εκτος Αγγλιας και απευθειας στον πελατη!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις δηλαδή και να περάσεις ξανά τον πρώτο κώδικα που είχες, και μετά να τον ξηλώσεις ξανά και να περάσεις αυτόν που έχεις τώρα? Αυτό εννοούσα με την ερώτηση, ή έίσαι πλεον κλειδωμένος να μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο που φοράς αυτή τη στιγμή?

Τώρα για αλλαγή... Σαν ποιό δηλαδή? Εδώ πάνω παίζει μόνο Uni (αλλά αμφιβάλω αν στον συγκεκριμένο dealer θα το αφήσεις να σου το ακουμπήσει, και το κόβω εδώ σαν θέμα αυτό), Revo με τα όσα ερωτηματικά της, ΜΤΜ στο Κιλκίς όπου δεν έχεις επιλογή Stage2, και ΑΒΤ ξανά στο Κιλκίς όπου και ακριβό, και χαμηλής ισχύος και χωρίς Stage2 επιλογή. :p

ναι ρε σιμο εχει κυαλα προγραμματα μην τρελενεσαι εχει εξελιξης πρωτον εχει στην κατερινη overload δευτερον εχει ενα πολυ καλ προγραμμα στην κοζανη και μπορει και κατευθειαν να το κανει και δυναμομετρηση μετα στον κοπανιδη GIAC και εχει και σταδιο 2 αρα εχει και αλλες επιλογες :heart:

Τασο, μου τη δινει που σου δινουν μια καμπυλη ροπης που ποιος ξερει απο ποιο αμαξι απο Group VAG ειναι (θαρεις και ολα ειναι ακριβως τα ιδια) και μετα σου λενε διαφορα...

Αφου το πληρωσα να εχει τη συγκεκριμενη καμπυλη και ροπη γιατι να εχει τοση διαφορα;

Και υποτιθεται οτι ειναι πιο σοβαροι οι Αγγλοι!

Αν δεν ειναι σιγουροι να μην πουλανε εκτος Αγγλιας και απευθειας στον πελατη!

ρε βασιλη οποια και κονσερβα να παρεις αυυτο που επαθες εσυ σε εισαγωγικα το επαθες λεμε τωρα δεν επαθες τιποτα αλλα τεσπα μπορεις να το παθεις και παλι οτι μαρκα και εαν ειναι να το ξες αυτο :heart:

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε σιμο εχει κυαλα προγραμματα μην τρελενεσαι εχει εξελιξης πρωτον

Recheck αγόρι... Μαλλον έχεις χάσει επεισόδια :heart:

εχει στην κατερινη overload δευτερον

Ναι αλλά καταλήγουμε ξανά σε κονσέρβα και όχι για custom του Κύριλου

εχει ενα πολυ καλ προγραμμα στην κοζανη και μπορει και κατευθειαν να το κανει και δυναμομετρηση μετα στον κοπανιδη GIAC και εχει και σταδιο 2

Εχει Giac στην Κοζάνη? Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο! Αν και στο δρόμο δεν τα έχω δει τι κάνουν σε TSi, αλλά και παλι μιλάμε για κονσέρβα

ρε βασιλη οποια και κονσερβα να παρεις αυυτο που επαθες εσυ σε εισαγωγικα το επαθες λεμε τωρα δεν επαθες τιποτα αλλα τεσπα μπορεις να το παθεις και παλι οτι μαρκα και εαν ειναι να το ξες αυτο

Αυτό το σενάριο πάντα παίζει.

Βέβαια η μεγαλύτερη μου ένσταση είναι το τι τελικά είναι κονσέρβα και τι όχι Τασούλη. Τα σκ@τ@ εσύ τα έχεις λουστεί στο παρελθόν και έχει καεί η γούνα σου...

Μην νομίζεις ότι έχω κάποιο θέμα με τα custom, απλά φοβάμαι λίγο ως προς το ποιό αρχείο ξεκινάει ο καθένας να πατάει, ως προς το ποιοί έχουν Damos για TSi και ποιοί πάνε στα "τυφλά και εμπειρικά" (γιατί Damos και checksums για πρόσβαση σε πολλούς χάρτες είτε μας αρέσει είτε όχι για να έχει κανείς για TSi κώδικα θέλει ΤΡΕΛΑ κονέ που έχουν ελάχιστοι προγραμματιστές, και οι μεγάλοι κονσερβάδες όπως Φλόκος, Τράτα κτλ οι οποίοι και τα σκάνε χοντρά για να διαρρέουν είτε από VW είτε από την Bosch απευθείας). Μεγάλη και άσκοπη συζήτηση που δεν θα οδηγήσει πουθενά.

Πάντως είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις και εσύ πολύ καλά ότι παίζει ΤΡΕΛΟ δούλεμα στην πιάτσα :p

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις δηλαδή και να περάσεις ξανά τον πρώτο κώδικα που είχες, και μετά να τον ξηλώσεις ξανά και να περάσεις αυτόν που έχεις τώρα? Αυτό εννοούσα με την ερώτηση, ή έίσαι πλεον κλειδωμένος να μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο που φοράς αυτή τη στιγμή?

Δυστυχως δεν μπορεις να διαλεξεις πιο αρχειο θα φορτωσεις στο Bluefin γιατι σου στελνουν ειδοποιηση με email οτι μπορεις να κατεβασεις ενα νεο αρχειο και κλειδωνει σ'αυτο.

Το μονο καλο που εχει ειναι οτι εχει αποθηκευμενο και το μαμα προγραμμα (ή κατι τετοιο) και μπορεις να πας πισω οποια στιγμη το θελησεις.

Link to comment
Share on other sites

Recheck αγόρι... Μαλλον έχεις χάσει επεισόδια :heart:

Ναι αλλά καταλήγουμε ξανά σε κονσέρβα και όχι για custom του Κύριλου

Εχει Giac στην Κοζάνη? Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο! Αν και στο δρόμο δεν τα έχω δει τι κάνουν σε TSi, αλλά και παλι μιλάμε για κονσέρβα

Αυτό το σενάριο πάντα παίζει.

Βέβαια η μεγαλύτερη μου ένσταση είναι το τι τελικά είναι κονσέρβα και τι όχι Τασούλη. Τα σκ@τ@ εσύ τα έχεις λουστεί στο παρελθόν και έχει καεί η γούνα σου...

Μην νομίζεις ότι έχω κάποιο θέμα με τα custom, απλά φοβάμαι λίγο ως προς το ποιό αρχείο ξεκινάει ο καθένας να πατάει, ως προς το ποιοί έχουν Damos για TSi και ποιοί πάνε στα "τυφλά και εμπειρικά" (γιατί Damos και checksums για πρόσβαση σε πολλούς χάρτες είτε μας αρέσει είτε όχι για να έχει κανείς για TSi κώδικα θέλει ΤΡΕΛΑ κονέ που έχουν ελάχιστοι προγραμματιστές, και οι μεγάλοι κονσερβάδες όπως Φλόκος, Τράτα κτλ οι οποίοι και τα σκάνε χοντρά για να διαρρέουν είτε από VW είτε από την Bosch απευθείας). Μεγάλη και άσκοπη συζήτηση που δεν θα οδηγήσει πουθενά.

Πάντως είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις και εσύ πολύ καλά ότι παίζει ΤΡΕΛΟ δούλεμα στην πιάτσα :p

οπα ρε σιμο γιατι εχασα επισοδεια για πες γιατι εγω πιστευω δεν εχασα τιποτα και δεν μου ξεφευγει και τιποτα ,γιατι αυτα που ανεφερα δεν ειναι προγραμματα τι ειναι ?οσο για giac ναι εχει κοζανη τωρα ανοιξε και ειναι και πολυ καλα και πολυ αξιοπιστα και ειναι αρκετα σβελτα οχι ομος οσο ενα ρεβο την αληθεια να την λεμε αλλα μονο που το βαζεις και δεν ασχολησαι αλλο μετα και εχεις το κεφαλι σου υσηχο αυτο φτανει πιστευω :heart: οσο για τα custom δεν λεω να παει σε κανενα τελειωμενο ειπα που να παει για κατω εκει στα περιχωρα πιστευω οτι ειναι πολυ αξιοπιστοι σαν επαγγελαμτιες τωρα εαν θελει κονσερβα ας παει για μενα για giac τελος τελεια σαν εταιρια για μενα το λεω γνωμη μου ειναι :heart:

οσο για δουλεμα που ειπες αστο να φανε και οι κοτες πολυ πραγμα και μετα το καψιμο που εφαγα τα ειδα ολα φιλε μα ολα

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις ότι έχω κάποιο θέμα με τα custom, απλά φοβάμαι λίγο ως προς το ποιό αρχείο ξεκινάει ο καθένας να πατάει, ως προς το ποιοί έχουν Damos για TSi και ποιοί πάνε στα "τυφλά και εμπειρικά" (γιατί Damos και checksums για πρόσβαση σε πολλούς χάρτες είτε μας αρέσει είτε όχι για να έχει κανείς για TSi κώδικα θέλει ΤΡΕΛΑ κονέ που έχουν ελάχιστοι προγραμματιστές, και οι μεγάλοι κονσερβάδες όπως Φλόκος, Τράτα κτλ οι οποίοι και τα σκάνε χοντρά για να διαρρέουν είτε από VW είτε από την Bosch απευθείας). Μεγάλη και άσκοπη συζήτηση που δεν θα οδηγήσει πουθενά.

Και ο Bluefin τονος με μπλε πτερυγιο ειναι, μη νομιζεις! Και ανηκει και στους μεγαλους κονσερβαδες της VW (το διαφημιζουν κιολας) μαζι με το Φλοκο και την Τρατα (μου ανοιξες την ορεξη!).

Τωρα σοβαρα, μαλλον για Αθηνα ταξιδακι για custom με βλεπω αν δεν παει καλα ο Εγγλεζος...

Παντως η καμπυλη ροπης του δικου μου κινητηρα δεν εχει καμια απολυτως σχεση μ'αυτο που διαφημιζουν.

Σαν να τους εβγαινε πολλη η ροπη στα χαμηλα και την εκοψαν επειδη εβγαζε κοψιματακια - ποναει κεφαλι, κοβει κεφαλι και ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

οπα ρε σιμο γιατι εχασα επισοδεια για πες γιατι εγω πιστευω δεν εχασα τιποτα και δεν μου ξεφευγει και τιποτα ,γιατι αυτα που ανεφερα δεν ειναι προγραμματα τι ειναι ?οσο για giac ναι εχει κοζανη τωρα ανοιξε και ειναι και πολυ καλα και πολυ αξιοπιστα και ειναι αρκετα σβελτα οχι ομος οσο ενα ρεβο την αληθεια να την λεμε αλλα μονο που το βαζεις και δεν ασχολησαι αλλο μετα και εχεις το κεφαλι σου υσηχο αυτο φτανει πιστευω :laugh: οσο για τα custom δεν λεω να παει σε κανενα τελειωμενο ειπα που να παει για κατω εκει στα περιχωρα πιστευω οτι ειναι πολυ αξιοπιστοι σαν επαγγελαμτιες τωρα εαν θελει κονσερβα ας παει για μενα για giac τελος τελεια σαν εταιρια για μενα το λεω γνωμη μου ειναι :yahoo:

οσο για δουλεμα που ειπες αστο να φανε και οι κοτες πολυ πραγμα και μετα το καψιμο που εφαγα τα ειδα ολα φιλε μα ολα

1. Εγώ έμαθα ότι ο Μιχάλης το έκλεισε, και είναι USA αυτή τη στιγμή. Επίσης μου ειπώθηκε ότι το σενάριο λέει να μετακομίζει αλλού. Αυτό το επεισόδιο λέω ότι μάλλον έχασες

2. Η Giac, πέρσι που έψαχνα είχε μόνο παράλληλο εγκέφαλο οπότε το είχα αποκλείσει εκεί. Εχω ερωτηματικό για το κατά πόσο ένα Αμερικάνικο προιόν είναι τελικά "γνήσιο" όταν έχει να κάνει με τον 1.8TSi που εκέι δεν κυκλοφορεί. Και τι εννοώ με αυτό. Η APR USA για εμάς δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ, ενώ παράλληλα η APR Deutschland πουλούσε κώδικα! Μερικούς μήνες μετά, το έβαλε σαν επιλογή και η APR USA! Ως δια μαγείας αυτός ο κώδικας δεν είχε επιλογή εναλλαγής σεταρισμάτων μέσω cruise control (σήμα κατατεθέν ενός APR). Η αίσθηση μου, ότι πρόκειται για πρόγραμμα φτιαγμένο από άλλον, και στο τέλος "approved and sold by APR", αλλά σίγουρα όχι εξελιγμένο από αυτούς. Αυτό το αναφέρω σαν παράδειγμα.

3. Δεν μου αρέσει να ισοπεδώνω. Εγώ μένω στο επεισόδιο του Μιχάλη που μου έλεγε κατηγορηματικά "στο CC αν είναι να παω για νούμερο πρέπει να ανοίξω εγκέφαλο για να μην έχεις κοψίματα". Διαφορετικά είτε θα συμβιβαστείς μαζί τους, είτε θα σε σετάρω χαμηλότερα! Ηταν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΣ όταν το συζητούσαμε... Επίσης και εγώ που παω για Κ04 setup πλέον, το ψάχνω πολύ προσεχτικά ως προς το ποιός θα το αναλάβει το αμάξι, και για αυτό όσο το σκαλίζω, τόσο βρωμάει το τι δούλεμα παίζει (δεν θέλω να βρεθώ στη θέση που είχες βρεθεί εσύ στο παρελθόν γιατί ούτε την υπομονή, ούτε τον χρόνο έχω για να το υποστώ)

4. Και να την πώ και ωμά την πρώτη βλακεία μου... Εμένα το πρώτο πρόγραμμα του Βασίλη μου βρωμάει Setting 3 Revo Stage1 copy, με ταβάνια ροπής και νεύρο αλλά με τα σκαλώματα του (ΑΚΡΙΒΩΣ όπως οι πρώτοι κώδικες της Revo), και αυτό που φοράει τώρα μου καραβρωμάει για Setting 1 Revo Stage1 copy!! Το οποίο είναι για 95άρα, και έχει κομμένες όλες τις ροπές. Εγώ έτσι τα είδα τα γραφήματα, και λίγο μπερδεύει την εξίσωση το Carbonio.

5. Και να την πω και την δεύτερη βλακεία μου... Τα "επώνυμα" προγράμματα φέρουν αλγόριθμο/υπογραφές κλειδώματος. Και ανάποδα να το πάρεις να τα αντιγράψεις (reverse engineering) έχουν ηθελημένα "εμφανιζόμενα λάθη" τα οποία κατά την αντιγραφή δεν παραμένουν εμφανίσεις αλλά σκάνε είτε σαν κοιλιές, είτε σαν κοψίματα είτε σαν οτιδήποτε αρνητικό

6. Εχω δει τόσο "Επώνυμα" όσο και "custom" που δήλωναν οι ιδιοκτήτες βαρύγδουπα ότι "σφαγιάζει", "σκοτώνει", και είτε στο δρόμο δούλευαν μόνο ψηλά, είτε περιστασιακά πετούσαν και κανένα CEL, είτε δούλευαν μεν δυνατά αλλά καθόλου γραμμικά. Δυστυχώς εδώ είναι "Ελλάντα" και δύσκολα θα βρεις κάποιον να παραδεχτεί ότι κάτι δεν παει καλά! Αντιθέτως το 90% την κάνει γαργαρα και ως δια μαγείας όταν αλλάξει πρόγραμμα κράζει το παλιό, ή όταν την παθει την χοντρή τη ζημιά και τον βγάλουν μ@λ@κ@ τότε βγαίνει να κράξει μπας και βρει το δίκιο του.

Μπορεί να λέω ΧΟΝΤΡΕΣ βλακείες! Δεν έχω και καμία τρελή εμπειρία στο "άθλημα". Απλά από το καλοκαίρι ακούω ΠΟΛΛΑ, και ζητάω να μου τεκμηριώνουν ότι μου λένε (εκεί σκαλώνουν οι περισσότεροι μιας και ζητάς το "συζήτηση κομμωτηρίου" να γίνει σοβαρή ανάλυση), να ΒΛΕΠΩ αποτελέσματα της δουλειάς τους στο δρόμο, και να τα βλέπω ΞΑΝΑ σε διαφορετικές συνθήκες. Ισως να το έχω δει στραβά, αλλά μέχρι να μου αποδείξει κάποιος ότι ισχύει κάτι διαφορετικό από τα παραπάνω, εγώ θα κρατάω τρελές επιφυλάξεις.

Πάντοτε φιλικά,

Σίμος :devil:

Link to comment
Share on other sites

Σιμο το τι παιζει με τους Αγγλους της Superchips δεν το εχω καταλαβει.

Στην αρχη οπως ειπα ειχε κοψιματακια, αυτο που δεν ειπα επειδη καποιος εκει σχιστηκε να με βοηθησει, ειναι οτι ο τοτε αρχιμηχανικος τους μου εστειλε λαθος κωδικα που ηταν για DSG και το αμαξι εμεινε εξω απο το σπιτι ολο το Σαββατοκυριακο μια και δεν επερνε μπρος με τιποτε!

Εκανα βλεπεις το λαθος να περασω το νεο αρχειο την Παρασκευη οποτε το Σαββατοκυριακο δεν ειχα υποστηριξη.

Εστειλα email με επειγον χαρακτηρα την Κυριακη για να μου στειλουν αλλο αρχειο αλλα τη Δευτερα ολο καθυστερησεις και διαφορες μ@λ@κιες απο τον αρχιμηχανικο τους.

Τοτε αναγκαστικα να παρω τηλεφωνο στα γραφεια τους και ευτυχως μιλησα με εναν αλλο (προγραμματιστη) που με βοηθησε παρα πολυ, μου εστειλε αλλο αρχειο και του ξεφυγε οτι αυτο που μου ειχε στειλει ο αλλος ηταν για DSG...

Ολα καλα λοιπον και πριν λιγο καιρο στελνω αλλο email για να ξηλωσουν τον κοφτη των 250 χλμ/ω.

Ο κυριος αρχιμηχανικος προφανως εφυγε (ή τον εφυγαν) και μιλαω με καποιον αλλο που δε μου γεμισε και πολυ το ματι οταν μου ειπε οτι "σου στελνω αλλο αρχειο που θα πρεπει να λυσει το θεμα" δηλαδη δεν ηταν σιγουρος (και ξερω πολυ καλα Αγγλικα γιατι εζησα εκει για καποια χρονια).

Τωρα που του στελνω διαφορα λογκαρισματα θυμηθηκα οτι η συσκευη τους (Bluefin) ειχαν πει πως κανει και λογκαρισμα για εξαιρετικες περιπτωσεις, οποτε τους το αναφερα και αυτο σε νεο μηνυμα.

Υποτιθεται οτι ειναι ο επισημος VW tuner αγωνων της Αγγλιας!

Αν αντιγραφουν προγραμματα και τα πουλανε με τη συσκευη τοτε τι να πω!

Θελει πολυ ψαξιμο το πραγμα τελικα... :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Αν αντιγραφουν προγραμματα και τα πουλανε με τη συσκευη τοτε τι να πω!

Προς Θεού, δεν υποννόησα κάτι απλά μου φαίνονται κάποια πράγματα πανομοιότυπα/κοινά που μπορεί φυσικά να είναι και σύμπτωση. Βέβαια το θεωρώ δεδομένο ότι η μια εταιρεία βλέπει τι κάνει η άλλη! Στην τελική και που ξέρεις εσύ ότι δεν έφτιαξε και για τους δύο κάποιος τρίτος τον κώδικα μπορεί να έρθει και να σου πει κάποιος άλλος. Οπως και να έχει συζητάμε για κάτι εντελώς θεωρητικό και πρακτικά ανούσιο καθότι εμάς σαν πελάτες μας ενδιαφέρει το τελικό αποτέλεσμα :yahoo:

Τώρα για το "i believe it should fix"... Βασίλη μου, Αγγλία είναι εκεί! Γραπτά να δεσμευτεί για κάτι σημαίνει ότι πάση θυσία θα πρέπει να δουλέψει no matter what, ενώ έτσι σου άφησε ένα περιθώριο ώστε να είσαι καλυμένος και να μην τον κρεμάσεις (γιατί μετά τον κρεμάς με τους σοβαρούς νόμους που έχουν). Οπότε μην το βλέπεις καχύποπτα!

Και στην τελική θα έρθω στα λόγια του Τάσου. Εχεις καμπύλες αν ένα MTM/ABT μέσες άκρες οπότε δεν το θεωρώ και αμάν το θέμα. (νομίζω ότι καρμπόν καμπύλες πετάνε και τα Chiptronic)

Link to comment
Share on other sites

Και στην τελική θα έρθω στα λόγια του Τάσου. Εχεις καμπύλες αν ένα MTM/ABT μέσες άκρες οπότε δεν το θεωρώ και αμάν το θέμα. (νομίζω ότι καρμπόν καμπύλες πετάνε και τα Chiptronic)

Οι βυθισεις που κανει δεν ειναι καλη ενδειξη για το προγραμμα (ή για τα μηχανικα μου:yahoo: και βεβαια καμια σχεση με το σχημα της καμπυλης που διαφημιζουν.

Αν ηταν ετσι τοτε πολυ πιθανον να μην το αγοραζα!

Αν στρωσουν τις βυθισεις τοτε θα δουμε...

Αλλιως παμε γι'αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Οι βυθισεις που κανει δεν ειναι καλη ενδειξη για το προγραμμα (ή για τα μηχανικα μου:yahoo: και βεβαια καμια σχεση με το σχημα της καμπυλης που διαφημιζουν.

Θεωρώ ότι υπερβάλεις, καθοτι είναι πολύ γλυκές (και σε άλλα το έχω δει αυτό). Τώρα για το δεύτερο σκέλος εξαρτάται από εντελώς υποκειμενικούς παράγοντες οπότε παω πασο.

Γενικά για το θέμα "μηχανικά", σου το έχω ξαναπεί ότι εξαρτάται από τον οδηγό. Αν έχεις την "ωριμότητα" να το σεβαστείς το αμάξι, και με 50κιλά ροπής δεν το σπας γιατί ξέρεις που και πως να το ανοίξεις! Αντιθέτως αν το γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια τότε πολύ απλά ετοιμάζεσαι να πληρώσεις (όπως το έκανα εγώ που το λεηλάτησα σε μόλις 2000 χλμ και πλεον λέω "ευχαριστώ" που άφησα δίσκο/πλατώ/βολάν στο δρόμο και όχι κανένα σαζμάν - γιατί του έκανα ΠΟΛΛΑ του αυτοκινήτου) :devil:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω ενα παραδειγμα προσφατο να σας πω:

Πριν απο ενα μηνα ενα φιλαρακι εβαλε uni σε ενα leon 2 1.8 tsι,πριν βαλει uni ειχε revo stage 1 settings 3 για 100αρα βενζινη,το αμαξι του εκανε καμποσα κολπα δηλ,κοψιματα,κομπιασματα,του ειχε μπει και 2 φορες σε safe mode!

Aποφασισε λοιπον να βαλει uni,επειδει ειχε ακουσει οτι εχουν καλη λειτουργια και ειναι και δυνατα στις ψηλες στροφες,οπου τα revo οντως υποφερουν.Εβαλε το uni,και το πρωτο θετικο πραγμα που ειδε με το που εβαλε μπροστα το αυτοκινητο ηταν οι στροφες,οι οποιες οταν ειναι κρυο το αμαξι δουλευουν πανω απο τις 1000 μεχρι σταδιακα να πεσουν 760-800,με το revo αυτο γινοταν για λιγα δευτερολεπτα,και του ειχε κανει εντυπωσει γιατι σαν μαμα το αμαξι κρατουσε ποιο πολυ ωρα ψηλα τις στροφες,ρωτησε των dealer τις revo και του ειπε οτι ετσι δουλευει το αμαξι και δεν ειναι τιποτα.Το αλλο που παρατηρησε ειναι οτι η N75 με το revo δουλευε full ενω με το uni δουλευει μεχρι 80%!!!Εκανε ανοιγμα με φιλο και του εφυγε 2 αμαξια ενω πριν με το revo του ειχε φυγει ενα αμαξι,αλλα χαμηλα του ειχε φυγει πιο πολυ απο οτι του εφυγε με το uni!!!

Tι θελω να πω με ολα αυτα: Οτι για μερικους παιζει μεγαλη σημασια η καλη-ομαλη-εργοστασιακη λειτουργια του κινητηρα με ενα προγραμμα και ας χασουν λιγη ροπη και λιγα αλογα,για καποιους αλλους τωρα παιζει μεγαλη σημασια να παιρνουν τα παντα απο ενα προγραμμα με οτι συνεπειες και να ακολουθησουν!!!

Υ/Γ Αυτο με τις στροφες οταν ειναι κρυο το αμαξι το κανει και σε εμενα το revo,δηλ τις κραταει ψηλα για λιγα μολις δευτερολεπτα,αντιθετως οταν ηταν μαμα το αμαξι τις κραταγε περισοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι υπερβάλεις, καθοτι είναι πολύ γλυκές (και σε άλλα το έχω δει αυτό). Τώρα για το δεύτερο σκέλος εξαρτάται από εντελώς υποκειμενικούς παράγοντες οπότε παω πασο.

Οι βυθισεις ειναι γλυκες αλλα κατι δεν ειναι σωστο για να υπαρχουν...

Παντως μου αρεσει που λενε οτι εχω φτασει σχεδον στα ορια του προγραμματος! Δηλαδη με 0,9 over σε ποια ορια εχω φτασει; Και οταν οι αλλοι tuners δινουν στην πραξη παραπανω απο 1 bar σε stage 1 τι κανουν, καταστρεφουν την τουρμπινα;

Θυμασαι το γραφημα που ποσταρες και προερχεται απο revo stage 1 (του Λαρισαιου), αυτο θελω ή κατι σαν αυτο!

Σου ειπα προτιμω τη ροπη χαμηλα παρα μεγαλη δυναμη ψηλα, τι να την κανω, για κοντρες δεν παω. :yahoo:

Αν μου δωσουν αυτο που διαφημιζουν θα ειμαι ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

1. Εγώ έμαθα ότι ο Μιχάλης το έκλεισε, και είναι USA αυτή τη στιγμή. Επίσης μου ειπώθηκε ότι το σενάριο λέει να μετακομίζει αλλού. Αυτό το επεισόδιο λέω ότι μάλλον έχασες

2. Η Giac, πέρσι που έψαχνα είχε μόνο παράλληλο εγκέφαλο οπότε το είχα αποκλείσει εκεί. Εχω ερωτηματικό για το κατά πόσο ένα Αμερικάνικο προιόν είναι τελικά "γνήσιο" όταν έχει να κάνει με τον 1.8TSi που εκέι δεν κυκλοφορεί. Και τι εννοώ με αυτό. Η APR USA για εμάς δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ, ενώ παράλληλα η APR Deutschland πουλούσε κώδικα! Μερικούς μήνες μετά, το έβαλε σαν επιλογή και η APR USA! Ως δια μαγείας αυτός ο κώδικας δεν είχε επιλογή εναλλαγής σεταρισμάτων μέσω cruise control (σήμα κατατεθέν ενός APR). Η αίσθηση μου, ότι πρόκειται για πρόγραμμα φτιαγμένο από άλλον, και στο τέλος "approved and sold by APR", αλλά σίγουρα όχι εξελιγμένο από αυτούς. Αυτό το αναφέρω σαν παράδειγμα.

3. Δεν μου αρέσει να ισοπεδώνω. Εγώ μένω στο επεισόδιο του Μιχάλη που μου έλεγε κατηγορηματικά "στο CC αν είναι να παω για νούμερο πρέπει να ανοίξω εγκέφαλο για να μην έχεις κοψίματα". Διαφορετικά είτε θα συμβιβαστείς μαζί τους, είτε θα σε σετάρω χαμηλότερα! Ηταν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΣ όταν το συζητούσαμε... Επίσης και εγώ που παω για Κ04 setup πλέον, το ψάχνω πολύ προσεχτικά ως προς το ποιός θα το αναλάβει το αμάξι, και για αυτό όσο το σκαλίζω, τόσο βρωμάει το τι δούλεμα παίζει (δεν θέλω να βρεθώ στη θέση που είχες βρεθεί εσύ στο παρελθόν γιατί ούτε την υπομονή, ούτε τον χρόνο έχω για να το υποστώ)

4. Και να την πώ και ωμά την πρώτη βλακεία μου... Εμένα το πρώτο πρόγραμμα του Βασίλη μου βρωμάει Setting 3 Revo Stage1 copy, με ταβάνια ροπής και νεύρο αλλά με τα σκαλώματα του (ΑΚΡΙΒΩΣ όπως οι πρώτοι κώδικες της Revo), και αυτό που φοράει τώρα μου καραβρωμάει για Setting 1 Revo Stage1 copy!! Το οποίο είναι για 95άρα, και έχει κομμένες όλες τις ροπές. Εγώ έτσι τα είδα τα γραφήματα, και λίγο μπερδεύει την εξίσωση το Carbonio.

5. Και να την πω και την δεύτερη βλακεία μου... Τα "επώνυμα" προγράμματα φέρουν αλγόριθμο/υπογραφές κλειδώματος. Και ανάποδα να το πάρεις να τα αντιγράψεις (reverse engineering) έχουν ηθελημένα "εμφανιζόμενα λάθη" τα οποία κατά την αντιγραφή δεν παραμένουν εμφανίσεις αλλά σκάνε είτε σαν κοιλιές, είτε σαν κοψίματα είτε σαν οτιδήποτε αρνητικό

6. Εχω δει τόσο "Επώνυμα" όσο και "custom" που δήλωναν οι ιδιοκτήτες βαρύγδουπα ότι "σφαγιάζει", "σκοτώνει", και είτε στο δρόμο δούλευαν μόνο ψηλά, είτε περιστασιακά πετούσαν και κανένα CEL, είτε δούλευαν μεν δυνατά αλλά καθόλου γραμμικά. Δυστυχώς εδώ είναι "Ελλάντα" και δύσκολα θα βρεις κάποιον να παραδεχτεί ότι κάτι δεν παει καλά! Αντιθέτως το 90% την κάνει γαργαρα και ως δια μαγείας όταν αλλάξει πρόγραμμα κράζει το παλιό, ή όταν την παθει την χοντρή τη ζημιά και τον βγάλουν μ@λ@κ@ τότε βγαίνει να κράξει μπας και βρει το δίκιο του.

Μπορεί να λέω ΧΟΝΤΡΕΣ βλακείες! Δεν έχω και καμία τρελή εμπειρία στο "άθλημα". Απλά από το καλοκαίρι ακούω ΠΟΛΛΑ, και ζητάω να μου τεκμηριώνουν ότι μου λένε (εκεί σκαλώνουν οι περισσότεροι μιας και ζητάς το "συζήτηση κομμωτηρίου" να γίνει σοβαρή ανάλυση), να ΒΛΕΠΩ αποτελέσματα της δουλειάς τους στο δρόμο, και να τα βλέπω ΞΑΝΑ σε διαφορετικές συνθήκες. Ισως να το έχω δει στραβά, αλλά μέχρι να μου αποδείξει κάποιος ότι ισχύει κάτι διαφορετικό από τα παραπάνω, εγώ θα κρατάω τρελές επιφυλάξεις.

Πάντοτε φιλικά,

Σίμος :yahoo:

λοιπον αυτα τα σεναρια τα ακουασα φιλε εδω και πολυ καιρο αλλα εσυ φαινεται να εμεινες εσυ λιγο πισω ο μιχαλης δεν θα κλεισι και θα νοικιασει μαγαζι πισω απο το παλιο του μαγαζι οχι αυτο το προιγουμενο απλως θα εχει ενα dyno και τιποτα αλλο και προγραμματα φυσικα δεν θα κανει μηχανικες δουλειες οπως ειχε εως τωρα ,επισης πηρε ακομα ενα dyno maha το καινουργιο θα το βαλει σαλονικα και το παλιο αυτο που ειχε θα το στειλει αθηνα και θα ανοιξει και εκει μαγαζι μονο με dyno και προγραμματα και θα πηγαινει να ρυθμηζει και εκει οσο για την αμερικη πηγε εκει και θα ξανα γυρισει πηγε μονο να ρυθμησει το porsche για το mile και θα ερθει αυτα ολα μου τα ειπε κολητος του που εχω καλες σχεσεις μαζι του και μιλαμε στα forum παει αυτο .

δευτερον αυτο που λες με την giac δεν ισχυει σιμακο η giac εχει μονο προγραμματα και οχι παραλληλους εγκεφαλους να το ξερεις αυτο και ειναι 100% οτι δεν εχει ,ειναι απο τα πιο καλα και απροβληματιστα προγραμματα και ειναι αμερικανικα και οσο για αυτο που λες ναι δεν ειχε για 1,8 tsi επειδη δεν κυκλοφορουσε τωρα ομως μετα απο τοσες ζητησεις εβγαλε οπως και δεν εχει για 1,4 tsi 160 ps αλλα λογο ζητησης να ξες οτι εχουν βγαλει και γιαυτο πλεον οχι ομως για ολους τους εγκεφαλους ακομα το ψαχνουν για να βγαλουν για ολους τους εγκεφαλους .οσο για την apr εχω γνωστο που εχει leon 1.8 tsi και εχει εναλαγη προγραμματων μεσω cruise control αρα δεν ξερω που το ειδες εσυ αυτο παλι

παμε τωρα για το προγραμμα του βασιλη σε αυτο που λες εχεις δικαιο οτι παιζει να ειναι ιδιο με ρεβο να ξες κατι ομως σιμακο ολα μα ολα τα προγραμματα μεταξυ τους δεν εχουν αμαν και τι διαφορες και θα σου πω εγω το αλλο εαν σε φερω λογκαρισματα και δυναμοτρησεςις απο σταδιο 1 για 95αρα θα δεις οτι ισχυει αυτο που λες δεν θα ξεχωρισεις τι μαρκα ειναι το καθε λογκ και δυναμομετρηση θα δεις οτι θα ειναι σχεδον ολα ιδια αρα ο ενας δεν εχει και πολλες διαφορες με τον αλλον αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο ενας αντιγραφει τον αλλον αυτο να ι μπορει να γινει καιειναι ευκολο αλλα πιστευω οτι ακομα και να το αντεγραφαν ε θα βαζουν και αυτοι λιγο το χερακι τους για να πουν οτι εκαναν κατι .

οσο παλι γιαυτο που λες ναι ετσι ειναι και εγω ειχα κανει αυτη την βλακεια ελεγα οτι εσφαζε το παλιο αλλα εσφαζε στα ψηλα οχι στα χαμηλα στα χαμηλα ηταν αστα να πανε κοψιματα μπουκοματα και αλλα απλως γιατι δεν τους εκραζα εξ αρχης γιατι ελεγα οτι μηπως μου βαλουν κανενα file και στρωσει και λεω ασε μην κανω την βλακεια και πω αυτα που τραβαω μηπως και δεν μου το φτιαξουν οσπου ηρθα στο αμην το πεταξα και ηρεμησα κα λεω τελος να πανε να χεστουν και αυτοι και το προγραμματα τους .και αυτο το κανουν ολοι δεν λεει κανεις την αληθεια και κακως γινεται αυτο επρεπε να λεγεται ολη η αληθεια και εφοσον γινοταν αυτο θα ειχαμε σαν αποτελεσμα να βγαζαμε ολους του αχρηστους στην ακρη και να βαζαμε μονο μα μονο αυτα που αξιζαν και ετσι ολοι μας θα ειμασταν ευχαριστημενοι και δεν θα υπηρχαν και αυτα ολα που γινονται τωρα αλλα τι να πεις μυαλο δεν βαζουμε εμεις οι ελληνες :gym:

σιμο ολα αυτα δεν στα λεω με θυμο στα λεω με φιλικο τροπο μην παρεξηγηθουμε :devil: και αυτα που λες δεν ειναι βλακειες απλως δεν συμφωνω σε ολα και σε ειπα σε τι :thumbsup:

1. Εγώ έμαθα ότι ο Μιχάλης το έκλεισε, και είναι USA αυτή τη στιγμή. Επίσης μου ειπώθηκε ότι το σενάριο λέει να μετακομίζει αλλού. Αυτό το επεισόδιο λέω ότι μάλλον έχασες

2. Η Giac, πέρσι που έψαχνα είχε μόνο παράλληλο εγκέφαλο οπότε το είχα αποκλείσει εκεί. Εχω ερωτηματικό για το κατά πόσο ένα Αμερικάνικο προιόν είναι τελικά "γνήσιο" όταν έχει να κάνει με τον 1.8TSi που εκέι δεν κυκλοφορεί. Και τι εννοώ με αυτό. Η APR USA για εμάς δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ, ενώ παράλληλα η APR Deutschland πουλούσε κώδικα! Μερικούς μήνες μετά, το έβαλε σαν επιλογή και η APR USA! Ως δια μαγείας αυτός ο κώδικας δεν είχε επιλογή εναλλαγής σεταρισμάτων μέσω cruise control (σήμα κατατεθέν ενός APR). Η αίσθηση μου, ότι πρόκειται για πρόγραμμα φτιαγμένο από άλλον, και στο τέλος "approved and sold by APR", αλλά σίγουρα όχι εξελιγμένο από αυτούς. Αυτό το αναφέρω σαν παράδειγμα.

3. Δεν μου αρέσει να ισοπεδώνω. Εγώ μένω στο επεισόδιο του Μιχάλη που μου έλεγε κατηγορηματικά "στο CC αν είναι να παω για νούμερο πρέπει να ανοίξω εγκέφαλο για να μην έχεις κοψίματα". Διαφορετικά είτε θα συμβιβαστείς μαζί τους, είτε θα σε σετάρω χαμηλότερα! Ηταν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΣ όταν το συζητούσαμε... Επίσης και εγώ που παω για Κ04 setup πλέον, το ψάχνω πολύ προσεχτικά ως προς το ποιός θα το αναλάβει το αμάξι, και για αυτό όσο το σκαλίζω, τόσο βρωμάει το τι δούλεμα παίζει (δεν θέλω να βρεθώ στη θέση που είχες βρεθεί εσύ στο παρελθόν γιατί ούτε την υπομονή, ούτε τον χρόνο έχω για να το υποστώ)

4. Και να την πώ και ωμά την πρώτη βλακεία μου... Εμένα το πρώτο πρόγραμμα του Βασίλη μου βρωμάει Setting 3 Revo Stage1 copy, με ταβάνια ροπής και νεύρο αλλά με τα σκαλώματα του (ΑΚΡΙΒΩΣ όπως οι πρώτοι κώδικες της Revo), και αυτό που φοράει τώρα μου καραβρωμάει για Setting 1 Revo Stage1 copy!! Το οποίο είναι για 95άρα, και έχει κομμένες όλες τις ροπές. Εγώ έτσι τα είδα τα γραφήματα, και λίγο μπερδεύει την εξίσωση το Carbonio.

5. Και να την πω και την δεύτερη βλακεία μου... Τα "επώνυμα" προγράμματα φέρουν αλγόριθμο/υπογραφές κλειδώματος. Και ανάποδα να το πάρεις να τα αντιγράψεις (reverse engineering) έχουν ηθελημένα "εμφανιζόμενα λάθη" τα οποία κατά την αντιγραφή δεν παραμένουν εμφανίσεις αλλά σκάνε είτε σαν κοιλιές, είτε σαν κοψίματα είτε σαν οτιδήποτε αρνητικό

6. Εχω δει τόσο "Επώνυμα" όσο και "custom" που δήλωναν οι ιδιοκτήτες βαρύγδουπα ότι "σφαγιάζει", "σκοτώνει", και είτε στο δρόμο δούλευαν μόνο ψηλά, είτε περιστασιακά πετούσαν και κανένα CEL, είτε δούλευαν μεν δυνατά αλλά καθόλου γραμμικά. Δυστυχώς εδώ είναι "Ελλάντα" και δύσκολα θα βρεις κάποιον να παραδεχτεί ότι κάτι δεν παει καλά! Αντιθέτως το 90% την κάνει γαργαρα και ως δια μαγείας όταν αλλάξει πρόγραμμα κράζει το παλιό, ή όταν την παθει την χοντρή τη ζημιά και τον βγάλουν μ@λ@κ@ τότε βγαίνει να κράξει μπας και βρει το δίκιο του.

Μπορεί να λέω ΧΟΝΤΡΕΣ βλακείες! Δεν έχω και καμία τρελή εμπειρία στο "άθλημα". Απλά από το καλοκαίρι ακούω ΠΟΛΛΑ, και ζητάω να μου τεκμηριώνουν ότι μου λένε (εκεί σκαλώνουν οι περισσότεροι μιας και ζητάς το "συζήτηση κομμωτηρίου" να γίνει σοβαρή ανάλυση), να ΒΛΕΠΩ αποτελέσματα της δουλειάς τους στο δρόμο, και να τα βλέπω ΞΑΝΑ σε διαφορετικές συνθήκες. Ισως να το έχω δει στραβά, αλλά μέχρι να μου αποδείξει κάποιος ότι ισχύει κάτι διαφορετικό από τα παραπάνω, εγώ θα κρατάω τρελές επιφυλάξεις.

Πάντοτε φιλικά,

Σίμος :laugh:

λοιπον αυτα τα σεναρια τα ακουασα φιλε εδω και πολυ καιρο αλλα εσυ φαινεται να εμεινες εσυ λιγο πισω ο μιχαλης δεν θα κλεισι και θα νοικιασει μαγαζι πισω απο το παλιο του μαγαζι οχι αυτο το προιγουμενο απλως θα εχει ενα dyno και τιποτα αλλο και προγραμματα φυσικα δεν θα κανει μηχανικες δουλειες οπως ειχε εως τωρα ,επισης πηρε ακομα ενα dyno maha το καινουργιο θα το βαλει σαλονικα και το παλιο αυτο που ειχε θα το στειλει αθηνα και θα ανοιξει και εκει μαγαζι μονο με dyno και προγραμματα και θα πηγαινει να ρυθμηζει και εκει οσο για την αμερικη πηγε εκει και θα ξανα γυρισει πηγε μονο να ρυθμησει το porsche για το mile και θα ερθει αυτα ολα μου τα ειπε κολητος του που εχω καλες σχεσεις μαζι του και μιλαμε στα forum παει αυτο .

δευτερον αυτο που λες με την giac δεν ισχυει σιμακο η giac εχει μονο προγραμματα και οχι παραλληλους εγκεφαλους να το ξερεις αυτο και ειναι 100% οτι δεν εχει ,ειναι απο τα πιο καλα και απροβληματιστα προγραμματα και ειναι αμερικανικα και οσο για αυτο που λες ναι δεν ειχε για 1,8 tsi επειδη δεν κυκλοφορουσε τωρα ομως μετα απο τοσες ζητησεις εβγαλε οπως και δεν εχει για 1,4 tsi 160 ps αλλα λογο ζητησης να ξες οτι εχουν βγαλει και γιαυτο πλεον οχι ομως για ολους τους εγκεφαλους ακομα το ψαχνουν για να βγαλουν για ολους τους εγκεφαλους .οσο για την apr εχω γνωστο που εχει leon 1.8 tsi και εχει εναλαγη προγραμματων μεσω cruise control αρα δεν ξερω που το ειδες εσυ αυτο παλι

παμε τωρα για το προγραμμα του βασιλη σε αυτο που λες εχεις δικαιο οτι παιζει να ειναι ιδιο με ρεβο να ξες κατι ομως σιμακο ολα μα ολα τα προγραμματα μεταξυ τους δεν εχουν αμαν και τι διαφορες και θα σου πω εγω το αλλο εαν σε φερω λογκαρισματα και δυναμοτρησεςις απο σταδιο 1 για 95αρα θα δεις οτι ισχυει αυτο που λες δεν θα ξεχωρισεις τι μαρκα ειναι το καθε λογκ και δυναμομετρηση θα δεις οτι θα ειναι σχεδον ολα ιδια αρα ο ενας δεν εχει και πολλες διαφορες με τον αλλον αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο ενας αντιγραφει τον αλλον αυτο να ι μπορει να γινει καιειναι ευκολο αλλα πιστευω οτι ακομα και να το αντεγραφαν ε θα βαζουν και αυτοι λιγο το χερακι τους για να πουν οτι εκαναν κατι .

οσο παλι γιαυτο που λες ναι ετσι ειναι και εγω ειχα κανει αυτη την βλακεια ελεγα οτι εσφαζε το παλιο αλλα εσφαζε στα ψηλα οχι στα χαμηλα στα χαμηλα ηταν αστα να πανε κοψιματα μπουκοματα και αλλα απλως γιατι δεν τους εκραζα εξ αρχης γιατι ελεγα οτι μηπως μου βαλουν κανενα file και στρωσει και λεω ασε μην κανω την βλακεια και πω αυτα που τραβαω μηπως και δεν μου το φτιαξουν οσπου ηρθα στο αμην το πεταξα και ηρεμησα κα λεω τελος να πανε να χεστουν και αυτοι και το προγραμματα τους .και αυτο το κανουν ολοι δεν λεει κανεις την αληθεια και κακως γινεται αυτο επρεπε να λεγεται ολη η αληθεια και εφοσον γινοταν αυτο θα ειχαμε σαν αποτελεσμα να βγαζαμε ολους του αχρηστους στην ακρη και να βαζαμε μονο μα μονο αυτα που αξιζαν και ετσι ολοι μας θα ειμασταν ευχαριστημενοι και δεν θα υπηρχαν και αυτα ολα που γινονται τωρα αλλα τι να πεις μυαλο δεν βαζουμε εμεις οι ελληνες :thumbsup:

σιμο ολα αυτα δεν στα λεω με θυμο στα λεω με φιλικο τροπο μην παρεξηγηθουμε :gym: και αυτα που λες δεν ειναι βλακειες απλως δεν συμφωνω σε ολα και σε ειπα σε τι :thumbsup:

Edited by tasossline t
Link to comment
Share on other sites

Υ/Γ Αυτο με τις στροφες οταν ειναι κρυο το αμαξι το κανει και σε εμενα το revo,δηλ τις κραταει ψηλα για λιγα μολις δευτερολεπτα,αντιθετως οταν ηταν μαμα το αμαξι τις κραταγε περισοτερο!!!

Και εμένα για περίπου μισό λεπτό κρατάει ψηλά, και μετά μαχαίρι καρφώνει στις 750-800 στροφές. Είναι κάτι κακό αυτό? :yahoo: Σε ρωτάω γιατί ούτε τρεμοπαιξίματα, ούτε το παραμικρό δεν κάνει εκεί.

Tι θελω να πω με ολα αυτα: Οτι για μερικους παιζει μεγαλη σημασια η καλη-ομαλη-εργοστασιακη λειτουργια του κινητηρα με ενα προγραμμα και ας χασουν λιγη ροπη και λιγα αλογα,για καποιους αλλους τωρα παιζει μεγαλη σημασια να παιρνουν τα παντα απο ενα προγραμμα με οτι συνεπειες και να ακολουθησουν!!!

Μεταξύ μας μάστορα, μην δουλευόμαστε! Παίζουμε performance setting 3!!!! Θεωρείται "track use" και όχι καθημερινής χρήσης. Γιά βάλε το default setting 2 που κανονικά προβλέπεται, και έλα να μιλήσουμε! Πάλι παραπάνω ισχύ από τα λοιπά "έτοιμα θα έχεις". Απλά καλομάθαμε νομίζω. :devil:

Βασίλη ως προς το "Αν μου δωσουν αυτο που διαφημιζουν θα ειμαι ευχαριστημενος!" απλά έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο για οποιοδήποτε προιόν μας πουλάνε :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για περίπου μισό λεπτό κρατάει ψηλά, και μετά μαχαίρι καρφώνει στις 750-800 στροφές. Είναι κάτι κακό αυτό? :devil: Σε ρωτάω γιατί ούτε τρεμοπαιξίματα, ούτε το παραμικρό δεν κάνει εκεί.

Μεταξύ μας μάστορα, μην δουλευόμαστε! Παίζουμε performance setting 3!!!! Θεωρείται "track use" και όχι καθημερινής χρήσης. Γιά βάλε το default setting 2 που κανονικά προβλέπεται, και έλα να μιλήσουμε! Πάλι παραπάνω ισχύ από τα λοιπά "έτοιμα θα έχεις". Απλά καλομάθαμε νομίζω. :laugh:

Βασίλη ως προς το "Αν μου δωσουν αυτο που διαφημιζουν θα ειμαι ευχαριστημενος!" απλά έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο για οποιοδήποτε προιόν μας πουλάνε :gym:

οχι ρε παδια δεν εχετε προβλημα με το ρελαντι που λετε οταν ειναι κρυο μην τρελενεστε :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας μάστορα, μην δουλευόμαστε! Παίζουμε performance setting 3!!!! Θεωρείται "track use" και όχι καθημερινής χρήσης. Γιά βάλε το default setting 2 που κανονικά προβλέπεται, και έλα να μιλήσουμε! Πάλι παραπάνω ισχύ από τα λοιπά "έτοιμα θα έχεις". Απλά καλομάθαμε νομίζω.

+ 1000 συμφωνω απολυτα οτι καλομαθαμε φιλε!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτα τα σεναρια τα ακουασα φιλε εδω και πολυ καιρο αλλα εσυ φαινεται να εμεινες εσυ λιγο πισω ο μιχαλης δεν θα κλεισι και θα νοικιασει μαγαζι πισω απο το παλιο του μαγαζι οχι αυτο το προιγουμενο απλως θα εχει ενα dyno και τιποτα αλλο και προγραμματα φυσικα δεν θα κανει μηχανικες δουλειες οπως ειχε εως τωρα ,επισης πηρε ακομα ενα dyno maha το καινουργιο θα το βαλει σαλονικα και το παλιο αυτο που ειχε θα το στειλει αθηνα και θα ανοιξει και εκει μαγαζι μονο με dyno και προγραμματα και θα πηγαινει να ρυθμηζει και εκει οσο για την αμερικη πηγε εκει και θα ξανα γυρισει πηγε μονο να ρυθμησει το porsche για το mile και θα ερθει αυτα ολα μου τα ειπε κολητος του που εχω καλες σχεσεις μαζι του και μιλαμε στα forum παει αυτο .

δευτερον αυτο που λες με την giac δεν ισχυει σιμακο η giac εχει μονο προγραμματα και οχι παραλληλους εγκεφαλους να το ξερεις αυτο και ειναι 100% οτι δεν εχει ,ειναι απο τα πιο καλα και απροβληματιστα προγραμματα και ειναι αμερικανικα και οσο για αυτο που λες ναι δεν ειχε για 1,8 tsi επειδη δεν κυκλοφορουσε τωρα ομως μετα απο τοσες ζητησεις εβγαλε οπως και δεν εχει για 1,4 tsi 160 ps αλλα λογο ζητησης να ξες οτι εχουν βγαλει και γιαυτο πλεον οχι ομως για ολους τους εγκεφαλους ακομα το ψαχνουν για να βγαλουν για ολους τους εγκεφαλους .οσο για την apr εχω γνωστο που εχει leon 1.8 tsi και εχει εναλαγη προγραμματων μεσω cruise control αρα δεν ξερω που το ειδες εσυ αυτο παλι

παμε τωρα για το προγραμμα του βασιλη σε αυτο που λες εχεις δικαιο οτι παιζει να ειναι ιδιο με ρεβο να ξες κατι ομως σιμακο ολα μα ολα τα προγραμματα μεταξυ τους δεν εχουν αμαν και τι διαφορες και θα σου πω εγω το αλλο εαν σε φερω λογκαρισματα και δυναμοτρησεςις απο σταδιο 1 για 95αρα θα δεις οτι ισχυει αυτο που λες δεν θα ξεχωρισεις τι μαρκα ειναι το καθε λογκ και δυναμομετρηση θα δεις οτι θα ειναι σχεδον ολα ιδια αρα ο ενας δεν εχει και πολλες διαφορες με τον αλλον αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο ενας αντιγραφει τον αλλον αυτο να ι μπορει να γινει καιειναι ευκολο αλλα πιστευω οτι ακομα και να το αντεγραφαν ε θα βαζουν και αυτοι λιγο το χερακι τους για να πουν οτι εκαναν κατι .

οσο παλι γιαυτο που λες ναι ετσι ειναι και εγω ειχα κανει αυτη την βλακεια ελεγα οτι εσφαζε το παλιο αλλα εσφαζε στα ψηλα οχι στα χαμηλα στα χαμηλα ηταν αστα να πανε κοψιματα μπουκοματα και αλλα απλως γιατι δεν τους εκραζα εξ αρχης γιατι ελεγα οτι μηπως μου βαλουν κανενα file και στρωσει και λεω ασε μην κανω την βλακεια και πω αυτα που τραβαω μηπως και δεν μου το φτιαξουν οσπου ηρθα στο αμην το πεταξα και ηρεμησα κα λεω τελος να πανε να χεστουν και αυτοι και το προγραμματα τους .και αυτο το κανουν ολοι δεν λεει κανεις την αληθεια και κακως γινεται αυτο επρεπε να λεγεται ολη η αληθεια και εφοσον γινοταν αυτο θα ειχαμε σαν αποτελεσμα να βγαζαμε ολους του αχρηστους στην ακρη και να βαζαμε μονο μα μονο αυτα που αξιζαν και ετσι ολοι μας θα ειμασταν ευχαριστημενοι και δεν θα υπηρχαν και αυτα ολα που γινονται τωρα αλλα τι να πεις μυαλο δεν βαζουμε εμεις οι ελληνες :thumbsup:

σιμο ολα αυτα δεν στα λεω με θυμο στα λεω με φιλικο τροπο μην παρεξηγηθουμε :thumbsup: και αυτα που λες δεν ειναι βλακειες απλως δεν συμφωνω σε ολα και σε ειπα σε τι :thumbsup:

Τασούλη δεν παίζει σενάριο "παρεξήγησης" ρε φίλε γιατί ξέρω ότι δεν είσαι άνθρωπος με εμπάθεια.

Τώρα σε αυτά που λες...

1. Για τον Μιχάλη, έμεινα σε ενημέρωση πριν 1.5 εβδομάδα (ή 2.5) δεν θυμάμαι, που είχε φύγει Αμερική για τα κλασικά κολπάκια που κάνει στην Porsche της EVOMS. Απλά μου αναφέρθηκε ότι το έκλεισε το μαγαζί και θα κατέβαινε μάλλον Αθήνα. Αυτό, ότι θα μετακόμιζε Θεσ/νίκη αλλού δεν το γνώριζα για να είμαι ειλικρινής. Οπως και να έχει το "κράτησα" τόσο γιατί με χαλάει όταν βλέπω να "ερημώνουμε", όσο και για το ότι τον έιχα σαν "επιλογή" για υλοποίηση Κ04 καθότι η Revo δεν έχει κώδικα για το 18άρι TSi σε Revo3 οπότε ούτως ή άλλως θα πρέπει να τα σκάσω για νέο κώδικα!

2. Για το APR να επαναδιατυπώσω. Οταν έβλεπα πέρσι τον Μάρτιο για κώδικα, πηγαινοερχόμουν Λαγκαδά στον Στάθη και κώδικας για εμένα ΔΕΝ! Η λύση που μου έδιναν ήταν να δώσω εγκέφαλο για άνοιγμα και να στείλει ο αντιπρόσωπος στην Αθήνα το αρχείο για ετοιμασία στην Αμερική. Την ίδια στιγμή και από μερικούς μήνες πριν η APR Γερμανίας ΕΔΙΝΕ κώδικα σε αμάξια, και ψάχνοντας σε Γερμανικά φόρουμ έβλεπα ότι ΔΕΝ είχε ποικιλία κωδικών (δλδ ένα σετάρισμα είχε μόνο μέσα το file). Οταν πλεον άρχισε να το εμφανίζει η APR USA στη σελίδα της, τότε άλλαξε το αρχείο! :thumbsup: (αυτό έγινε αρκετούς μήνες μετά όμως)

3. Για το Giac, από περιέργεια έβλεπα πέρσι που ήμουν στοκ (πάλι μιλάμε για τέλη 2009 αρχές 2010) και κώδικα για 1.8TSi δεν είχαν. Αν θυμάμαι καλά (δεν παίρνω όρκο), η σελίδα του αντιπροσώπου τους είχε κάτι για παράλληλη πλακέτα! Μπορεί να κάνω λάθος και να ήταν στη σελίδα κανενός συνεργάτη τους κανένα άλλο προιόν που έδιναν! Επί του πρακτικού φυσικά και αυτό σαν Stage1 το δίνουν, που αποδίδει τα μέγιστα με προσθήκη εξάτμισης και λένε +45 άλογα max. Εντελώς ίδια προσέγγιση με την APR που στα Stage2 της παει ΠΟΛΥ συντηρητικά νομίζω. Διαφωνείς?

4. Στο κομμάτι περί συγκρίσεων, έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο όσον αφορά το σετάρισμα 95oct. Την αναφορά την έκανα για να τονίσω ότι κυκλοφορεί ΠΟΛΥ κώδικας από πολλούς, που είναι στην πράξη "generic" αρχεία, που είναι απο προγραμματιστές που δεν έχουν ούτε κλειδιά, ούτε γνώση να σκαλίξουν πολλούς πολλούς χάρτες! Αλλο να μπορείς π.χ. να "παίξεις" με 10-11 χάρτες (υποθετικά νούμερα) και άλλο να παίζεις μόνο με αβάνς, πίεση, καύσιμο. Αλλα τα όρια, και άλλη η γραμμικότητα ΠΙΣΤΕΥΩ. :logik:

Πριν απο ενα μηνα ενα φιλαρακι εβαλε uni σε ενα leon 2 1.8 tsι,πριν βαλει uni ειχε revo stage 1 settings 3 για 100αρα βενζινη,το αμαξι του εκανε καμποσα κολπα δηλ,κοψιματα,κομπιασματα,του ειχε μπει και 2 φορες σε safe mode!

Και πάλι το φαινόμενο του ιντερνετ! Και επειδή δημοσίως τα έχω πει τα "παράξενα" του Ρεβο, εδώ όμως βλέπω κάτι το οποίο είναι Ο παραλογισμός του Ελληνα!

Οταν βάζουμε σετάρισμα 3, είναι ΚΑΝΟΝΑΣ να παίζουμε ΜΟΝΟ με ΚΑΛΗ 100άρα βενζίνη και κατά προτίμηση Racing Vpower που να ξέρουμε ότι είναι ΣΩΣΤΗ!!!! Εμένα από την πρώτη μέρα μου το έβαλαν ΚΑΝΟΝΑ το παραπάνω διαφορετικά θα το ζόριζα άσκοπα το αμάξι, και ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ θα έβλεπα Safe mode αν έτρωγε σκισιμο με "κακό καύσιμο"!

KAI, για να ξέρουμε τι λέμε. Setting2 είναι για 98άρα, όπου 98oct είναι οι ΚΑΛΕΣ μας βενζίνες, ενώ Setting3 είναι για πολύ καλή βενζίνη (αυτοί το δίνουν για καύσιμο για track), όπου και για αυτό τονίζουν ότι δεν υπάρχουν ανοχές για "κακό καύσιμο". Αν λοιπόν έχεις δει και Safe mode τότε πολύ απλα το αμάξι δεν είχε σωστό καύσιμο, που σημαίνει αλυσίδα ότι έκανε επιστροφές αβάνς και άρα έκοβε μόνο του απόδοση μέσω δικλείδων, και λογική συνέχεια δεν απέδιδε σωστά! Σε απλά Ελληνικά λοιπόν κάνεις αναφορά σε ένα σετάρισμα που ΔΕΝ δούλευε σωστά και το συγκρίνει! Δεν το θεωρείς άτοπο??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.