Jump to content
PERIS1964

ΑΡΓΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΠΕΝΤΑΛ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Παρατήρησα ότι στις γρήγορες αλλαγές ταχύτητας κατά το άφημα του πεντάλ του συμπλέκτη, η επαναφορά του δεν είναι όσο γρήγορη θα έπρεπε.Αυτό το καταλαβαίνεις μόνο όταν ανεβάζεις το πόδι με μεγάλη ταχύτητα. Στις συνηθισμένες αλλαγές ταχύτητας δεν καταλαβαίνεις κάτι ιδιαίτερο.

Στη συνέχεια το δοκίμασα με σβηστό τον κινητήρα.Πατώντας και αφήνοντας γρήγορα το πεντάλ, πρώτα φτάνει το πόδι στο άνω σημείο και ακολουθεί το πεντάλ (χάνεται δηλαδή η επαφή του πέλματος του ποδιού με το πεντάλ του συμπλέκτη) .

Το έχει παρατηρήσει κανείς σας αυτό. Πως έλυσε το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Παρατήρησα ότι στις γρήγορες αλλαγές ταχύτητας κατά το άφημα του πεντάλ του συμπλέκτη, η επαναφορά του δεν είναι όσο γρήγορη θα έπρεπε.Αυτό το καταλαβαίνεις μόνο όταν ανεβάζεις το πόδι με μεγάλη ταχύτητα. Στις συνηθισμένες αλλαγές ταχύτητας δεν καταλαβαίνεις κάτι ιδιαίτερο.

Στη συνέχεια το δοκίμασα με σβηστό τον κινητήρα.Πατώντας και αφήνοντας γρήγορα το πεντάλ, πρώτα φτάνει το πόδι στο άνω σημείο και ακολουθεί το πεντάλ (χάνεται δηλαδή η επαφή του πέλματος του ποδιού με το πεντάλ του συμπλέκτη) .

Το έχει παρατηρήσει κανείς σας αυτό. Πως έλυσε το πρόβλημα;

Να το ξεκαθαρίσουμε λίγο, το golf δεν είναι bugatti παρ' όλο που ανήκει στον ίδιο όμιλο. ^_^;)

Πέρα της πλάκας. Παλαιότερα ανέβαινε πιο γρήγορα από ότι σήμερα, γιατί αν ισχύει αυτό πας για ντεμπραγιάζ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καταλάβει κάτι παλιότερα. Τώρα το κατάλαβα μετά από κάποιες πολύ γρήγορε αλλαγές.

Υπάρχει περίπτωση να χαλάρωσαν τα ελατήρια επαναφοράς του συμπλέκτη(κοινώς χτένια);

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καταλάβει κάτι παλιότερα. Τώρα το κατάλαβα μετά από κάποιες πολύ γρήγορε αλλαγές.

Υπάρχει περίπτωση να χαλάρωσαν τα ελατήρια επαναφοράς του συμπλέκτη(κοινώς χτένια);

Αν εκανες και στο παρελθον παρομοιες αλλαγες κ δεν ειχες παρατηρησει κατι τοτε μαλλον η τρομπα του συμπλεκτη σε προειδοποιει οτι ειναι στα τελευταια της.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες και στο παρελθον παρομοιες αλλαγες κ δεν ειχες παρατηρησει κατι τοτε μαλλον η τρομπα του συμπλεκτη σε προειδοποιει οτι ειναι στα τελευταια της.

Πρέπει να απελευθερώσω πόλύ γρήγορα το πεντάλ για να καταλάβω ότι συμβαίνει αυτό και δεν οδηγώ συνήθως έτσι.Το αντιλήφθηκα όταν χρειάστηκε να κάνω μια πολύ γρήγορη αλλάγή σε προσπέρασμα και στην συνέχεια το διαπίστωσα και σε "στατική δοκιμή" όπως προείπα.

Το θέμα είναι σε τι να οφείλεται κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν φταίει η τρόμπα ή τα ελατήρια επαναφοράς του δίσκου;

Καλύπτεται κάτι τέτοιο από την εγγύηση ή θα μου λένε ότι έτσι είναι η λειτουργεία του συμπλέκτη.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να απελευθερώσω πόλύ γρήγορα το πεντάλ για να καταλάβω ότι συμβαίνει αυτό και δεν οδηγώ συνήθως έτσι.Το αντιλήφθηκα όταν χρειάστηκε να κάνω μια πολύ γρήγορη αλλάγή σε προσπέρασμα και στην συνέχεια το διαπίστωσα και σε "στατική δοκιμή" όπως προείπα.

Το θέμα είναι σε τι να οφείλεται κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν φταίει η τρόμπα ή τα ελατήρια επαναφοράς του δίσκου;

Καλύπτεται κάτι τέτοιο από την εγγύηση ή θα μου λένε ότι έτσι είναι η λειτουργεία του συμπλέκτη.

Παίζει και το άλλο να εξοικειώθηκες με αυτό το αυτοκίνητο και να θέλεις κάποιο άλλο πιο γρήγορο, το βλέπω ως το πιο πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να απελευθερώσω πόλύ γρήγορα το πεντάλ για να καταλάβω ότι συμβαίνει αυτό και δεν οδηγώ συνήθως έτσι.Το αντιλήφθηκα όταν χρειάστηκε να κάνω μια πολύ γρήγορη αλλάγή σε προσπέρασμα και στην συνέχεια το διαπίστωσα και σε "στατική δοκιμή" όπως προείπα.

Το θέμα είναι σε τι να οφείλεται κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν φταίει η τρόμπα ή τα ελατήρια επαναφοράς του δίσκου;

Καλύπτεται κάτι τέτοιο από την εγγύηση ή θα μου λένε ότι έτσι είναι η λειτουργεία του συμπλέκτη.

Τι να σου πω βρε Περι.Θα το δοκιμασω και στο δικο μου και θα σου πω αυριο.Παντως αν εχει προβλημα θα στο καλυψουν.Δεν ειναι αναλωσιμο η τρομπα ουτε μπορει να οφειλεται σε κακη χρηση.Αυτα απλα τυχαινουν αλλα οχι κ συχνα.Στου πατερα μου το Audi ετυχε στα 150.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει και το άλλο να εξοικειώθηκες με αυτό το αυτοκίνητο και να θέλεις κάποιο άλλο πιο γρήγορο, το βλέπω ως το πιο πιθανό.

Μακάρι να ήταν έτσι αλλά δεν το νομίζω. Κάνε μια δοκιμή με το δικό σου αύριο και πες μου. Πάτα και άσε πολύ γρήγορα το πεντάλ(με σβηστή τη μηχανή). Κανονικά μέχρι το τέλος της διαδρομής προς τα πάνω, το πεντάλ πρέπει να είναι σε στενή επαφή με το πέλμα και να μην χάνεται όπως συμβαίνει σε μένα.Εκτός και δουλέυει έτσι και τόσο καιρό δεν το πήρα χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες και στο παρελθον παρομοιες αλλαγες κ δεν ειχες παρατηρησει κατι τοτε μαλλον η τρομπα του συμπλεκτη σε προειδοποιει οτι ειναι στα τελευταια της.

Συμφωνω.

Αν τα πραγματα ειναι ετσι το επομενο σταδιο ειναι να σε αφησει συντομα τελειως.

Μου εχει συμβει δυο φορες στο Corrado που ειχα.

Ειχε δυο τρομπες, πρωτα εφυγε ετσι η κατω και μετα απο λιγο εφυγε και η επανω (διπλα εργατικα αν και ο μηχανικος τοτε με ειχε προειδοποιησει οτι συνηθως 'πανε' σχεδον μαζι αλλα δεν τον ακουσα).

Περιττο να σου πω οτι το αυτοκινητο μενει τελειως, οποτε δεστο γρηγορα. Αν εχεις εχεις εγγυηση καλυπτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και γω θέμα με το συμπλέκτη και μέσα στην εγγύηση το έφτιαξαν. Μου είπαν ότι ήταν τρόμπα συμπλέκτη. Βασικά είχε αργή επαναφορά και σκάλωνε σε κάποιο σημείο. Μετά από 2-3 δευτερόλεπτα επαναφέρονταν στην κανονική του θέση. Στην οδήγηση δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Βασικά και τώρα έχω ένα θεματάκι με τον συμπλέκτη : δεν σκαλώνει όταν τον αφήνω αλλά κάνω έναν μικρό θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Παρατήρησα ότι στις γρήγορες αλλαγές ταχύτητας κατά το άφημα του πεντάλ του συμπλέκτη, η επαναφορά του δεν είναι όσο γρήγορη θα έπρεπε.Αυτό το καταλαβαίνεις μόνο όταν ανεβάζεις το πόδι με μεγάλη ταχύτητα. Στις συνηθισμένες αλλαγές ταχύτητας δεν καταλαβαίνεις κάτι ιδιαίτερο.

Στη συνέχεια το δοκίμασα με σβηστό τον κινητήρα.Πατώντας και αφήνοντας γρήγορα το πεντάλ, πρώτα φτάνει το πόδι στο άνω σημείο και ακολουθεί το πεντάλ (χάνεται δηλαδή η επαφή του πέλματος του ποδιού με το πεντάλ του συμπλέκτη) .

Το έχει παρατηρήσει κανείς σας αυτό. Πως έλυσε το πρόβλημα;

Το ιδιο μου εκανε και εμενα απο την αρχη που το πηρα.Αλλαζεις δισκο-πλατο-ρουλεμαν και ολα οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.