Jump to content
poen

Cold Start

Recommended Posts

καλησπερα.

παρατηρισα πως το γκολφακι μου εδω και καμια βδομαδα δεν μπαινει στην λειτουργια αυτη..

οπου ωταν ειναι κρυο ανεβαζει στροφες και λογικα λειτουργει και το τουρμπο.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως δεν το κανει τωρα που εχει κρυο ενω ολο το καλοκαιρι το εκανε παντα.

την τελεφταια δε φορα που το εκανα παρακολουθουσα το μπαρομετρο το οποιο ειναι στο μηδεν οσο γινεται αυτο κ εκινη τη στιγμη προσπαθουσε να φτασει το μηδεν αλλα επεφτε κ ξανα εφτανε στο μηδεν πολυ γρηγορα.

Edited by poenstar
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

παρατηρισα πως το γκολφακι μου εδω και καμια βδομαδα δεν μπαινει στην λειτουργια αυτη..

οπου ωταν ειναι κρυο ανεβαζει στροφες και λογικα λειτουργει και το τουρμπο.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως δεν το κανει τωρα που εχει κρυο ενω ολο το καλοκαιρι το εκανε παντα.

την τελεφταια δε φορα που το εκανα παρακολουθουσα το μπαρομετρο το οποιο ειναι στο μηδεν οσο γινεται αυτο κ εκινη τη στιγμη προσπαθουσε να φτασει το μηδεν αλλα επεφτε κ ξανα εφτανε στο μηδεν πολυ γρηγορα.

Πόσα χλμ εχεις και τι χρονολογίας ειναι το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

23000 tsi mkv 10/2008

Πήγαινε να κανεις ενα scan για να δεις τι λάθη βγαζει το αυτοκίνητο και μετα τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι πιθανών να τα έχει παίξει κανένας θερμοστάτης κλασική βλάβη του VAG στο οποίο δεν θα βρείς σφάλμα και η αντιπροσωποία θα σε ταλαιπωρήσει όσο παέι για να σου αλλάξει αυτούς τους θερμοστάτες...

Link to comment
Share on other sites

[όνομα παραθέτω poenstar 'date = = '12 / 10/2009, μετά την 14:36 '= '338841]

καλησπερα.

παρατηρισα πως το γκολφακι μου εδω και καμια βδομαδα δεν μπαινει στην λειτουργια αυτη ..

οπου ωταν ειναι κρυο ανεβαζει στροφες και λογικα λειτουργει και το τουρμπο.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως δεν το κανει τωρα που εχει κρυο ενω ολο το καλοκαιρι το εκανε παντα.

την τελεφταια δε φορα που το εκανα παρακολουθουσα το μπαρομετρο το οποιο ειναι στο μηδεν οσο γινεται αυτο κ εκινη τη στιγμη προσπαθουσε να φτασει το μηδεν αλλα επεφτε κ ξανα εφτανε στο μηδεν πολυ γρηγορα.

[/ quote]

Πέρα από το ότι δεν βλέπεις να ανεβάζει στροφές κατά την κρύα εκκίνηση, παρατηρείς κατά την κίνηση απροθυμία, μπουκώματα και γενικά κάτι που πριν δεν το παρατηρούσες;Ή το μόνο που έπεσε στην αντίληψή σου είναι ότι δεν ανεβάζει στροφές στο ρελαντί κατά την κρύα εκκίνηση;

Link to comment
Share on other sites

ορισμενες φορες ακουγετε πολυ σιγα ενα μπουκοματακι απο την εξατμιση σαν να μπερδευει κ να κανει μικρα σκασιματακια..

ελαχιστες φορες βλεπω μια μικρη αριθμια στο ρελαντυ σαν τριξιματα αλλα σχεδον ανεπεσθητα.. δλδ αν δεν κατσεις να το προσεξεις δεν ειναι αντιληπτο.

τελος ακου στο ρελαντυ εναν ηχο σαν να λειτουργει κομπρεσερ αερα αλλα για να ακουστει αυτο πρεπει να ειμαι με κλειστα παραθυρα σταματημενος και σε απολυτη υσιχια.

πχ στο γκαραζ..

τωρα που με ρωτησες μου ηρθαν ολα στο μυαλο και τα συνδιασα..

τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

γενικα επιδη αυτο τον καιρο δεν εχω χρονο να ασχοληθω ουτε να τρεχω λογο του οτι πειζω πραγματικα ολη μερα στο τει λετε να ειναι σοβαρο;;;

θα υπαρχει προβλημα αν μινει ετσι για καμια βδομαδα+

Link to comment
Share on other sites

Στο γκαραζ λογω κλειστου χωρου/ανακλασης ηχων εχεις φυσιολογικα μεγαλυτερο ρεπερτοριο 'θορυβων'που δεν πρεπει αναγκαστικα να ειναι ανησηχυτικοι. Καλυτερα να το δεις σε εξωτερικο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

γενικα επιδη αυτο τον καιρο δεν εχω χρονο να ασχοληθω ουτε να τρεχω λογο του οτι πειζω πραγματικα ολη μερα στο τει λετε να ειναι σοβαρο;;;

θα υπαρχει προβλημα αν μινει ετσι για καμια βδομαδα+

Δεν ειναι κανενα απολυτως προβλημα το ιδιο ακριβως κανει το δικο μου και του γειτονα το octavia5 tongue.gif

Το εχω παρακολουθισει αυτο το τσοκαρισμα και με το vag-com Πανο μην αγχωνεσαι δεν εχει τιποτα το αμαξι!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω απαντες!

σημερα το πρωι μετα απο μερες το cold start πραγματοποιηθικε.

γενικα στα δικα σας το κανει παντα;

κατι ακωμα.

κοσμα η οποιος αλλος εχει το 122αρι ωταν μπορεσετε καντε ενα πειραμα..

με το αμαξι στο ρελαντυ κλειστα παραθυρα και ΣΙΓΟΥΡΑ το rcd κλειστο η mute..

ακουτε καποιον ηχο;; περα απο τον κινητηρα; αυτο που περιγραφω σαν κομπρεσερακι η κατι τετοιο;

ειναι αρκετα ξεχωριστος ο ηχος κ νομιζω οτι αν τον ακουει καποιος θα καταλαβαινει για τι μιλαω!

:D

ps: καποιος που μου ειπε για scan περιμενω απαντιση απο τον rosstech για το αν υπαρχει εκδωση για mac!

με κατεστρεψε αυτο το mac θελω και για τη σχολη μου τα τρεχω AUTOCAD (σχεδιαστικο προγραμμα) και μαλλον πρεπει να το αγορασω :@

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα το χειμωνα σπανια μπαινει το τσοκ πραγμα που θεωρω φυσιολογικο και απολυτα σωστο γιατι θα εσκιζε το κινητηρα με τοσο χαμηλες θερμοκρασιες να ανεβαζει αμεσως 1200-1300 στροφες για αρκετη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.