Jump to content
antouan_tsi

Περίεργος ήχος...golf Vi

Recommended Posts

Καλημερα παιδια,

Μήπως έχετε παρατηρηση το εξής: όταν περναω από ανώμαλο δρόμο κυρίως, ακούγετε σαν να χτυπάει κάποιος το πορτ μπαγκαζ, νόμιζα είναι οι ζώνες ασφαλείας στην αρχή αλλα μάλλον δεν είναι από αυτό, τώρα λέω να κοιτάξω μήπως η ρεζέρβα χτυπάει, τι να πω!

Είναι πάντως δυνατο το "ντουκ", και σημειωτεον το πορτ μπαγκαζ είναι άδειο εντελως!

Τι άλλο μπορεί να είναι? σας έχει τύχει? Οταν θα παω και για αλλαγή λαδιων θα τους το πω βεβαια, αλλα μήπως εσεις έχετε καμια εμπειρία παραπάνω πανω σε αυτο.

Να στε καλα!

Edited by antonis80
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Μήπως έχετε παρατηρηση το εξής: όταν περναω από ανώμαλο δρόμο κυρίως, ακούγετε σαν να χτυπάει κάποιος το πορτ μπαγκαζ, νόμιζα είναι οι ζώνες ασφαλείας στην αρχή αλλα μάλλον δεν είναι από αυτό, τώρα λέω να κοιτάξω μήπως η ρεζέρβα χτυπάει, τι να πω!

Είναι πάντως δυνατο το "ντουκ", και σημειωτεον το πορτ μπαγκαζ είναι άδειο εντελως!

Τι άλλο μπορεί να είναι? σας έχει τύχει? Οταν θα παω και για αλλαγή λαδιων θα τους το πω βεβαια, αλλα μήπως εσεις έχετε καμια εμπειρία παραπάνω πανω σε αυτο.

Να στε καλα!

Είναι οι θυρίδες δεξια και αριστερά επάνω απο τους θόλους των τροχών

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει το gti6 dsg. το ακουω και εγω αυτον τον θορυβο. πηγα αντιπροσωποια και ειπαν πως ερχεται απο το σασμαν. που να ακουσεις τα audi πως χτυπανε μου ειπανε

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει το gti6 dsg. το ακουω και εγω αυτον τον θορυβο. πηγα αντιπροσωποια και ειπαν πως ερχεται απο το σασμαν. που να ακουσεις τα audi πως χτυπανε μου ειπανε

Σε σενα οντως απο το σασμαν ακουγεται.Παντως για τον φιλο Αντωνη παλαιοτερα μελος που ειχε το ιδιο προβλημα στο tsi του εντοπισαν το προβλημα αλλα δε θυμαμαι σιγουρα.Νομιζω αλλαγη ζαμφορ.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

kai sto diko mou GTImk6 DSG akougetai ligo paidia...

pisteuw oti apla to dexesai kai me ton kairo to sinithizeis... ki egw perimena tin polupothiti isixia tou eswterikous stin arxi alla me tous skatodromous mas auto ine outopia..

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο να φαινονται αυτοι οι θορυβοι φυσιολογικοι!!

Στο δικο μου 5αρι dsg (140αρι) δεν ακουω το παραμικρο.

Γιατι να υπαρχουν στο 6αρι? Μηπως τελικα το συντομευμα στον χρονο παραγωγης του εχει αυτα τα επακολουθα

ασχετα με το τι διαφημιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Παραξενο να φαινονται αυτοι οι θορυβοι φυσιολογικοι!!

Στο δικο μου 5αρι dsg (140αρι) δεν ακουω το παραμικρο.

Γιατι να υπαρχουν στο 6αρι? Μηπως τελικα το συντομευμα στον χρονο παραγωγης του εχει αυτα τα επακολουθα

ασχετα με το τι διαφημιζεται?

To δικο σου dsg διαφερει απο αυτο του 6.Σαλατα τα εκαναν οπως φαινεται.Λογικα, στα επομενα 6αρια με την παροδο του χρονου θα λυσουν τα προβληματα που εχουν παρατηρηθει.Και το 5αρι στην αρχη ειχε προβληματα που λυθηκαν στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου dsg ειναι ιδιο με του gtimkvi dsg, οπως του φιλου πιο πανω.

Σε αυτη τη συγκριση αναφερομαι αν και δεν καταλαβαινω αν εχει θορυβο απο το dsg η γενικοτερα απο την λειτουργια του αυτοκινητου.

Παντως οπως εχω ξαναπει στο δικο μου ακομα και τωρα που του εχω προγραμμα αν δεν κοιταξω το στροφομετρο δεν εχω αισθηση των στροφων, τοσο εκνευριστικα αθορυβη ειναι η λειτουργια του.

Απο τη μια ειναι καλο αλλα απο την αλλη με αποκοπτει απο την οποια σπορ αισθηση θα μπορουσε να εχει. Παντως αν ειχα να διαλεξω ακομα και ετσι την αθορυβη λειτουργια του θα διαλεγα.

Στο δε χειροκινητο 140αρι που ειχα πριν ειναι αισθητη η διαφορα δηλ το χειροκινητο ηταν συγκριτικα θορυβωδες και ειχα και αυτη την ασταθεια στο ρελαντι που ηταν/ειναι γνωριμη και σε αλλα 140αρια/170αρια.

Στα 122αρια/160αρια δεν ξερω αν ισχυει η αν εχει τελικα διορθωθει.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου dsg ειναι ιδιο με του gtimkvi dsg, οπως του φιλου πιο πανω.

Σε αυτη τη συγκριση αναφερομαι αν και δεν καταλαβαινω αν εχει θορυβο απο το dsg η γενικοτερα απο την λειτουργια του αυτοκινητου.

Παντως οπως εχω ξαναπει στο δικο μου ακομα και τωρα που του εχω προγραμμα αν δεν κοιταξω το στροφομετρο δεν εχω αισθηση των στροφων, τοσο εκνευριστικα αθορυβη ειναι η λειτουργια του.

Απο τη μια ειναι καλο αλλα απο την αλλη με αποκοπτει απο την οποια σπορ αισθηση θα μπορουσε να εχει. Παντως αν ειχα να διαλεξω ακομα και ετσι την αθορυβη λειτουργια του θα διαλεγα.

Στο δε χειροκινητο 140αρι που ειχα πριν ειναι αισθητη η διαφορα δηλ το χειροκινητο ηταν συγκριτικα θορυβωδες και ειχα και αυτη την ασταθεια στο ρελαντι που ηταν/ειναι γνωριμη και σε αλλα 140αρια/170αρια.

Στα 122αρια/160αρια δεν ξερω αν ισχυει η αν εχει τελικα διορθωθει.

Εχω την εντυπωση οτι το dsg του 6 δεν ειναι ιδιο με το dsg του δικου σου mk5.Αν εβαλαν το ιδιο στο 6 τοτε γιατι να εμφανιζει θορυβους;Εγω ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο.Εσυ ισως ξερεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι το dsg του 6 δεν ειναι ιδιο με το dsg του δικου σου mk5.Αν εβαλαν το ιδιο στο 6 τοτε γιατι να εμφανιζει θορυβους;Εγω ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο.Εσυ ισως ξερεις καλυτερα.

Οχι δεν ξερω καλυτερα, υποθετικα μιλαω μιας και τα 6αρια ειναι κατασκευαστικα ιδια.

Σιγουρα παντως το λογισμικο τους πρεπει να ειναι πιο 'επιθετικο' στα σπορ μοντελα (GTI, Scirocco 2.0, R32 κλπ) και ισως παλι καποια υλικα να ειναι περισσοτερο αντοχης, αλλα γι'αυτο δεν ειμαι τοσο σιγουρος ειδικα αν δεν περναμε την 35αρα ροπη που τουλαχιστον θεωρητικα αντεχουν (στην πραξη πρεπει να ειναι 40+).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εμενα ρε παιδια ακουγεται απο χτες στο 6αρι ενας περιεργος θορυβος απο μπροστα στο ταμπλο αριστερα.κοντα στο διακοπτη φωτων.σαν κατι να χτυπαει μεσα.τι μπορει να ειναι?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

Μήπως έχετε παρατηρηση το εξής: όταν περναω από ανώμαλο δρόμο κυρίως, ακούγετε σαν να χτυπάει κάποιος το πορτ μπαγκαζ, νόμιζα είναι οι ζώνες ασφαλείας στην αρχή αλλα μάλλον δεν είναι από αυτό, τώρα λέω να κοιτάξω μήπως η ρεζέρβα χτυπάει, τι να πω!

Είναι πάντως δυνατο το "ντουκ", και σημειωτεον το πορτ μπαγκαζ είναι άδειο εντελως!

Τι άλλο μπορεί να είναι? σας έχει τύχει? Οταν θα παω και για αλλαγή λαδιων θα τους το πω βεβαια, αλλα μήπως εσεις έχετε καμια εμπειρία παραπάνω πανω σε αυτο.

Να στε καλα!

To δικο σου dsg διαφερει απο αυτο του 6.Σαλατα τα εκαναν οπως φαινεται.Λογικα, στα επομενα 6αρια με την παροδο του χρονου θα λυσουν τα προβληματα που εχουν παρατηρηθει.Και το 5αρι στην αρχη ειχε προβληματα που λυθηκαν στην πορεια.

Εμένα είχαν πρόβλημα σχεδόν από την αρχή (μετά τα 20000χλμ, και το είχα μέχρι τα 60000χλμ!!!) τα μπαράκια ζανφόρ και δεν το έβρισκαν τα τζιμάνια 4 διαφορετικών "μεγάλων" συνεργείων! Το βρήκε ο Γκίκας όμως με την μία!!!

Δες μια ματιά τα κορδονάκια της πίσω εταζέρας μπαγκαζ που έχουν από ένα λαστιχένιο βαρίδι στο τέλος τους! Αυτά χτυπάνε στα τοιχώματα του μπαγκαζ!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εμενα ρε παιδια ακουγεται απο χτες στο 6αρι ενας περιεργος θορυβος απο μπροστα στο ταμπλο αριστερα.κοντα στο διακοπτη φωτων.σαν κατι να χτυπαει μεσα.τι μπορει να ειναι?ευχαριστω

Μήπως έχεις βαλει πραγματα στην θηκη που βρισκεται σε αυτο το σημειο και ακουγονται αυτα??? Το ειχα παθει και εγω για αυτο στο λεω.... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

φιλε σπυρο ευχαριστω για την απαντηση.οχι δεν εβαλα πραματα στο ντουλαπακι.ο θορυβος προερχεται απο την ασφαλειοθηκη.χωρις φυσικα ποτε νατην ανοιξω επεσε στα ποδια μου η τσιμπιδα που πιανεις τις ασφαλειες.αλλα δε σταματησε ο θορυβος.πρεπει νατην ανοιξω γιατι κ αλλα εξαρτηματα αποκει μεσα ξεκουμπωθηκαν.τι να πει κανεις!

Link to comment
Share on other sites

φιλε σπυρο ευχαριστω για την απαντηση.οχι δεν εβαλα πραματα στο ντουλαπακι.ο θορυβος προερχεται απο την ασφαλειοθηκη.χωρις φυσικα ποτε νατην ανοιξω επεσε στα ποδια μου η τσιμπιδα που πιανεις τις ασφαλειες.αλλα δε σταματησε ο θορυβος.πρεπει νατην ανοιξω γιατι κ αλλα εξαρτηματα αποκει μεσα ξεκουμπωθηκαν.τι να πει κανεις!

Πολλοί εχουν αναφέρει οτι εκει μεσα επάνω απο την ασφαλειοθηκη θέλει σφηξιμο ενα παξιμάδι, ανοιξε το πλαϊνό καπάκι και τσεκάρισε τις βίδες. Κάπου ειναι γραμμένο εδω μέσα στο forum.

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω νικο. εγω σκεφτομουν μηπως ειναι πλαστικα που ξεκουμπωθηκαν οπως το μανταλακι.θατο κοιταξω μολις βρω τον καταλληλο χωρο.σευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.