Jump to content
soter79

6npolo ΤΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΖΑΝΤΕΣ Fondmetal 15"

Recommended Posts

Για σας φίλοι

Έχω ένα polo 6n 1,4 8V και

πρόσφατα αγόρασα μια τετράδα ζαντες αλουμινίου FONDMETAL 2ο χερι 15".

Τι ελαστικό μου προτείνετε σε διάσταση για να μην χαλάσει το βήμα του αυτοκινήτου?

Μέσω ενός προγράμματος που έχει βάλει ένας φίλος στο φόρουμ μου βγάζει

185-50-15 και μεγαλώνει η διάμετρος 8,3mm

Το παραπάνω αποτέλεσμα είναι σωστό ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για σας φίλοι

Έχω ένα polo 6n 1,4 8V και

πρόσφατα αγόρασα μια τετράδα ζαντες αλουμινίου FONDMETAL 2ο χερι 15".

Τι ελαστικό μου προτείνετε σε διάσταση για να μην χαλάσει το βήμα του αυτοκινήτου?

Μέσω ενός προγράμματος που έχει βάλει ένας φίλος στο φόρουμ μου βγάζει

185-50-15 και μεγαλώνει η διάμετρος 8,3mm

Το παραπάνω αποτέλεσμα είναι σωστό ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γεια σου φιλε μου.......

η καλυτερη επιλογη για το Polo ειναι μια cihelin pilot exalto και για διαστασεις 195/45/15 και θα σου πω γιατι πως σου συστηνω αυτο το λαστιχο.....

πρωτον στο στεγνο και στο βρεγμενο ειναι το καλυτερο και εξακριβομενο......

και δεύτερον οι εταιριες οταν βγαζουν ενα αμαξι κανουν ερευνες και μετα το βαζουν καποιο λαστιχο....το polo το βγαζουν με το KLEBER λαστιχο οπου το KLEBER ανηκει στην michelin....... και το καλυτερο της michelin ειναι αυτο που σου ειπα......

και τριτον με αυτην την διασταση που σου ειπα ερχεσε στο ιδιο βημα με το εργοστασιακο....γιατι μεγαλονωντας την ακτινα (απο 14R σε 15R) της ροδας πρεπει να μειωσεις το προφιλ του λαστιχου και να βαλεις το σωστο.......αυτο το συγκεκριμενο πελμα δεν σου κοβει ταχυτητα......!!!!

στο συστηνω ανεπιφιλακτα και επειδη το εχω ψαξει πολυ βαθια το θεμα ρωτοντας τους ειδηκους και οχι αυτους που πουλανε τα λαστιχα......

Link to comment
Share on other sites

πιστεψεμε και το δικο μου 8v ειναι 1.4 με 75 αλογα........δεν ειδα καμια διαφορα σε τιποτα!

μήπως έχεις βάλει τπτ επάνω που να έχεις ζωηρέψει έστω λίγο, και δεν βλέπεις την διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία παλιά από 185/55 πήγα σε 185/60 και τρόμαξα από τη διαφορά. Το αμάξι πολο 6ν το οχταβάλβιδο και το ένιωθα σαν να είναι συνέχεια με 3 άτομα μέσα. Νομίζω μια «μικροδιαφορά» στο προφίλ παίζει ίσως μεγαλύτερο ρόλο από το πλατος του πέλματος. Σωστά λένε τα παιδιά για 195/45 άλλο αν είναι πιο ακριβό, δεν «κουρδίζει» σασμαν και διαφορικό Σε 185 το σωστό είναι 55 προφίλ…

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία παλιά από 185/55 πήγα σε 185/60 και τρόμαξα από τη διαφορά. Το αμάξι πολο 6ν το οχταβάλβιδο και το ένιωθα σαν να είναι συνέχεια με 3 άτομα μέσα. Νομίζω μια «μικροδιαφορά» στο προφίλ παίζει ίσως μεγαλύτερο ρόλο από το πλατος του πέλματος. Σωστά λένε τα παιδιά για 195/45 άλλο αν είναι πιο ακριβό, δεν «κουρδίζει» σασμαν και διαφορικό Σε 185 το σωστό είναι 55 προφίλ…

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά

Μάλλον σε michelen θα καταλήξω και διασταση 185-55-15

οποιαδήποτε γνώμη μετράει για εμένα γιατι δεν έχω γνώση στο θέμα

όταν το φτιαξω θα ανεβάσω και φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

πιστεψεμε και το δικο μου 8v ειναι 1.4 με 75 αλογα........δεν ειδα καμια διαφορα σε τιποτα!

φιλε μου εχω ακριβως το ιδιο αμαξι και εχω πειραματιστει οσο δεν παιρνει με το θεμα "ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΑ"

εχω αυτη την στιγμη ενα σετ 13" ,ενα σετ 14" και ενα σετ 15"

μιας και αναφερεσαι στο συγκεκριμενο αμαξι με το συγκεκριμενο μοτερ,θα σου πω πως δεν εχεις δικιο οσο αφορα τις επιδοσεις. Υπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα τοσο στις επιδοσεις,αλλο τοσο στην καταναλωση καυσιμου,αλλα και στην δυσκολια του παρκαρισματος λογω ελειψης υδραυλικου (δεν ξερω αν εχει το δικο σου).Γυναικα για να το παρκαρει πρεπει να ειναι νταρντανα!!!

Το παρακατω βιντεακι το εχω ανεβασει εγω στο youtube και φυσικα ειναι τραβηγμενο με τις 13" ζαντες.Αν σου τραβηξω αντιστοιχο με τις 15" θα δεις πως το αμαξι θα κανεις αλλους χρονους για τα 0-100 λες και ειναι κανενα χιλλιαρι...

Οι πρωτες 15" που ειχα φορεσει ηταν ενα ζευγαρι εφταμισαρες 7,5 και ειχα κανει την λαλακια να τις φορεσω με 195/50/15 .Το αμαξι δεν μπορουσε να παρει τα ποδια του κυριολεκτικα ομως! Δεν ειδα πανω απο 160 τελικη στο κοντερ μου ποτε.

Τις πουλησα μεσα σε ενα μηνα και πηρα καποιες 6,5 (εξαμισαρες) των 15" ιντσων και τις εντυσα με 195/45/15 και καπως το σωσα...

Οσο για τον φιλο που ανοιξε το θεμα,θελω οταν φορεσεις αυτα που κατεληξες ,να μας πεις τις εντυπωσεις σου γιατι αυτες οι διαστασεις ελαστικων μου εχουν ξεφυγει και δεν τα εχω φορεσει....χεχε

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να σε ρωτήσω. μαμά τι διάσταση ελαστικά φορούσε και σε τι ζάντα το 8V?

και επίσης η 13άρα τι λάστιχο φοράει?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου να σε ρωτήσω. μαμά τι διάσταση ελαστικά φορούσε και σε τι ζάντα το 8V?

και επίσης η 13άρα τι λάστιχο φοράει?

ο κατασκευαστης το συγκεκριμενο αμαξι με το συγκεκριμενο μοτερ των 1.400cc και των 8 βαλβιδων του τυπου (ΑΕΧ) το εβγαλε στην παραγωγη με ζαντα 13" και λαστιχο διαστασεων οπως φενεται στον παρακατω πινακα

155/70 R13 (αυτο φοραει απ τον κατασκευαστη)

165/65 R13 (αυτο εχω φορεσει εγω στις δικες μου 13")

175/65 R13 (αυτη ειναι η προταση του κατασκευαστη η οποια φενεται ενδεικτικα στο εσωτερικο της ταπας της βενζινης)

Επισης στο ιδιο σημειο (αυτοκολλητο που υπαρχει στην ταπα που ειπαμε),φενεται και ο τυπος για τις 14" ο οποιος φορεθηκε στο ιδιο αμαξι με τον πετρελαιοκινητηρα,καθως και στο ιδιο αμαξι με το μοτερ των 16 βαλβιδων και τις αλλες λοιπες διαφορες (προφυλακτηρες,οργανα κτλ).

185/55/14

Να τονισω πως ο κατασκευαστης δεν κανει λογο ΠΟΥΘΕΝΑ για 15" ζαντες....

ασχετως που (αν οχι ολοι) εχουμε εχουμε βαλει οι περισσοτεροι.Με τις 15" εχω προσωπικα 195/45/15

οποιος βαλει 15" με 50 προφιλ θα το ταλαιπωρησει αφανταστα και αν το εχει και χαμηλωμενο (οπως εγω πχ 3,5 ποντακια) θα του βρισκει στα τερματα του τιμονιου (αναλογως τα offset της ζαντας,καθως και πισω αν το φορτωσει.Ωραια η φιγουρα,αλλα καποια πραγματα πρεπει να τα παραδεχομαστε..

Καπου κερδιζεις και καπου χανεις σε καθε μετατροπη,γι αυτο διαλεγεις και παιρνεις..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ότι προβλέπεται από την VW για διαστάσεις ελαστικών βρίσκεται στο καπάκι της βενζίνης. Έψαχνα και εγώ τι διαστάσεις μπορεί να πάρει το polo μου και τελικά τις είχα μπροστά στα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.