Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Να σου πω ρε συ!!! Εχεις φίλτρο επάνω αυτή την στιγμή??? Δεν ξέρω αν αξίζει να ξαναβάλω το μανιτάρι τώρα με το πρόγραμμα. Βλέπω ότι πάντα με φίλτρο μου αυξάνεται η κατανάλωση και για λίγα άλογα δεν αξίζει τον κόπο! Αντε να το βάλω για λίγο το φθινόπωρο για ήχο πιο πολύ. Με ένα 50€ πάντως εδώ μου βάζουν 27 λίτρα την 100αρα και μου κρατά για 380 - 420 χιλιόμετρα ανάλογα το είδος οδήγησης. Με 95άρα είναι τρία λίτρα παραπάνω, όμως μου την καίει πιο γρήγορα. Εχεις κάνει ρύθμιση για 95άρα??

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε συ!!! Εχεις φίλτρο επάνω αυτή την στιγμή??? Δεν ξέρω αν αξίζει να ξαναβάλω το μανιτάρι τώρα με το πρόγραμμα. Βλέπω ότι πάντα με φίλτρο μου αυξάνεται η κατανάλωση και για λίγα άλογα δεν αξίζει τον κόπο! Αντε να το βάλω για λίγο το φθινόπωρο για ήχο πιο πολύ. Με ένα 50€ πάντως εδώ μου βάζουν 27 λίτρα την 100αρα και μου κρατά για 380 - 420 χιλιόμετρα ανάλογα το είδος οδήγησης. Με 95άρα είναι τρία λίτρα παραπάνω, όμως μου την καίει πιο γρήγορα. Εχεις κάνει ρύθμιση για 95άρα??

όχι απλά έχω αγνωνιστικό ελευθέρας στο φιλτροκούτι.όταν είχα πρόγραμμα είχα ρύθμιση για 100άρα.

τώρα μέχρι να το ξαναβάλω του βάζω απλή.

δεν ξέρω και εγώ ψήνομαι να βάλω φίλτρο αλλα δεν ξέρω αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καπού εκεί στον σειριο επιβεβαιώνω και εγώ ότι έχω πιάσει 230 και κάτι σε μια κατηφόρα που έχει..

Όμως αυτό που δεν μπορώ με τίποταααααααα να χονέψω είναι πως με πέρασε ένα GETZ ενώ έτρεχα με 190... :poke::startle: δεν γίνονται αυτά τα πράγματα...το θέμα ξεκινήσε από τα 130, είχε κολλήσει από πίσω μου ένα GETZ, λέω οκ εύκολη υπόθεση σε λίγο θα τρώει τη σκόνη μου.. ΟΜΩΣ ο τύπος ανέβαζε συνέχεια με απότελεσμα να φτάσουμε κάπου στα 190 και να είναι ακόμα κολλημένος πίσω μου οπότε αναγκαστικά έκανα δεξιά γιατί αγρίευε το πράγμα και δεν ήθελα να σκοτωθούμε!

Τι να πω έμεινα απλά με ανοιχτό το στομά...(να σημειώσω δε ότι δεν ήταν κατηφόρα...) γιατί μόνο σε κατηφόρα είχα καταφέρει να πιάσω στιγμιαία 190 όταν είχα το GETZ..και το αμαξι κόντευε τότε να διαλυθεί.. αυτός ΟΜΩΣ λογικά πρέπει να έπιασε κάπου τα 220.. πως γίνεται????τι έκανε έσπασε το κοντέρ του???τι πείραξεεεεεε και έκανε πύραυλο ένα φλωρό-getzzzzz??? :D:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν ήταν από πίσω το getz οπότε του έκοβες όλο τον αέρα και λογικό είναι λόγω αεροδυναμικής να ανέπτυσσε μεγαλύτερη ταχύτητα.Το 1300 λίγο δύσκολα να πιάσει τελική 190 χιλιόμετρα εκτός αν είναι καμιά μεγάλη ανηφόρα.Πάντως παίζει να φορούσε και καμιά τουρμπίνα ο τύπος.Εδώ προχτές είδα daewoo kalos με τούρμπο,ο κόσμος έχει ξεφύγει λέμε...Πάντως δεν τολμάς να βγεις βόλτα με το πολάκι κατευθείαν να σου κολλήσουν σαξοραλα hondakia και λοιπά αυτοκίνητα.Μέχρι και ένας τυπάς με ναβάρα ήρθε και στάθηκε δίπλα μου και ξεκίνησε τσίτα για να μου δείξει την μεγάλη δύναμη του....αγροτικού του αυτοκινήτου

Φίλε giorgio τα honda 1600 με τον vtec ήταν καλά αυτοκίνητα και γρήγορα όταν είχαν βγει.Ακόμα και πρόγραμμα να έχει(το hondata δηλαδή)άντε να φτάσει μετα βίας 170 ή 180 άλογα...Η ροπή είναι στο διαστημικό ποσό των 16 κιλών.Εντάξει είναι ελαφριά και στην εκκίνηση μπορεί να πεταχτεί μπροστά αλλά μέχρι να πάρει μπρος ο vtec ήδη ο tsi έχει βγάλει όλη την ροπή και μετά το πρώτο ξάφνιασμα το πολάκι είναι μπροστά.Ξεπερασμένη τεχνολογία ο vtec και ουσιαστικά μόνο έμπειροι οδηγοί μπορούν να χειριστούν έναν τέτοιο κινητήρα.Φυσικά με ένα τούρμπο το συγκεκριμένο αμάξι γίνεται ακόμα πιο επιθετικό αλλά και το πολάκι με ένα απλό remap φτάνει άνετα 230 άλογα και 32 κιλά ροπής.Οπότε ακόμα και έτσι το honda μένει πίσω.Δυνατά αυτοκίνητα σίγουρα είναι τα integra και ταπερ αλλά ο 1600άρης vtec δεν είναι κάτι τόσο δυνατό..γνώμη μου φιλικά πάντα!!

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν ήταν από πίσω το getz οπότε του έκοβες όλο τον αέρα και λογικό είναι λόγω αεροδυναμικής να ανέπτυσσε μεγαλύτερη ταχύτητα.Το 1300 λίγο δύσκολα να πιάσει τελική 190 χιλιόμετρα εκτός αν είναι καμιά μεγάλη ανηφόρα.Πάντως παίζει να φορούσε και καμιά τουρμπίνα ο τύπος.Εδώ προχτές είδα daewoo kalos με τούρμπο,ο κόσμος έχει ξεφύγει λέμε...Πάντως δεν τολμάς να βγεις βόλτα με το πολάκι κατευθείαν να σου κολλήσουν σαξοραλα hondakia και λοιπά αυτοκίνητα.Μέχρι και ένας τυπάς με ναβάρα ήρθε και στάθηκε δίπλα μου και ξεκίνησε τσίτα για να μου δείξει την μεγάλη δύναμη του....αγροτικού του αυτοκινήτου

Φίλε giorgio τα honda 1600 με τον vtec ήταν καλά αυτοκίνητα και γρήγορα όταν είχαν βγει.Ακόμα και πρόγραμμα να έχει(το hondata δηλαδή)άντε να φτάσει μετα βίας 170 ή 180 άλογα...Η ροπή είναι στο διαστημικό ποσό των 16 κιλών.Εντάξει είναι ελαφριά και στην εκκίνηση μπορεί να πεταχτεί μπροστά αλλά μέχρι να πάρει μπρος ο vtec ήδη ο tsi έχει βγάλει όλη την ροπή και μετά το πρώτο ξάφνιασμα το πολάκι είναι μπροστά.Ξεπερασμένη τεχνολογία ο vtec και ουσιαστικά μόνο έμπειροι οδηγοί μπορούν να χειριστούν έναν τέτοιο κινητήρα.Φυσικά με ένα τούρμπο το συγκεκριμένο αμάξι γίνεται ακόμα πιο επιθετικό αλλά και το πολάκι με ένα απλό remap φτάνει άνετα 230 άλογα και 32 κιλά ροπής.Οπότε ακόμα και έτσι το honda μένει πίσω.Δυνατά αυτοκίνητα σίγουρα είναι τα integra και ταπερ αλλά ο 1600άρης vtec δεν είναι κάτι τόσο δυνατό..γνώμη μου φιλικά πάντα!!

Δεν είναι κάτι είπες το 16οοάρι ? χαχα

Το πόλο μας έχει όριο βελτίωσης όπως λένε τα 240-250 άλογα. Το χόντα περνάει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ τα 350 άλογα αλλά και χωρίς τούρμπο με καλή ατμοσφαιρική βελτίωση φτάνει τα 220 ίσως και παραπάνω άλογα που είναι υπεραρκετά για να μας περνάει για πλάκα.

Άθραυστο μοτέρ , μεγάλο όριο περιστροφής και ελαφρύ αμάξωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι είπες το 16οοάρι ? χαχα

Το πόλο μας έχει όριο βελτίωσης όπως λένε τα 240-250 άλογα. Το χόντα περνάει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ τα 350 άλογα αλλά και χωρίς τούρμπο με καλή ατμοσφαιρική βελτίωση φτάνει τα 220 ίσως και παραπάνω άλογα που είναι υπεραρκετά για να μας περνάει για πλάκα.

Άθραυστο μοτέρ , μεγάλο όριο περιστροφής και ελαφρύ αμάξωμα.

αν πάει το polaki με 1400 κυβικά 250 άλογα θα θες κάθε βδομάδα συνεργείο!

πιστεύω όλα έχουν κάποιο όριο του polo το όριο είναι στα 230 κοντά.

ρε η φιλτροχοανι τραβάει αέρα από μέσα?

δεν έχω βάλει ποτε φιλτροχοανι σε αυτοκίνητο και θέλω τα φώτα σας..

κάνει καλο στον κινητήρα γενικά?

μονο στο grand cherokee είχαμε βάλει η έτσι ήρθε δεν θυμάμαι καθόλου εγώ έτσι το πήρα απ τον πατέρα μου :wink:

στο οποιο είχαν βάλει και turbo πάνω!

και επειδή στο τέλος μου έμεινε στα χερια και θέλει καινούργιο κινητήρα ανησυχώ!

Edited by ιωνας
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους και να μην λέμε αερολογίες πέρι honda κτλ....Το honda civic vtec 1600 σε εργοστασιακή μορφή αποδίδει 160 άλογα και έχει το αστρονομικό ποσό των 15,5 κιλών ροπής.Με την καμία με απλή ατμοσφαιρική βελτίωση δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 220 άλογα αλλά και πάλι η ροπή του με το ζόρι φτάνει έστω και τα 25.5 που έχει το πόλο σε μαμά κατάσταση.Μην θεοποιούμε τον vtec έναν κινητήρα που για να αρχίσει να δουλεύει πρέπει να ξεπεράσει τις 5000 στροφές.Φυσικά και με τούρμπο ένα honda civic 1600 μπορεί να φτάσει και 400 άλογα,ορίστε και για του λόγου το αληθές ένα μικρό παράδειγμα http://www.hondasport.gr/page/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=73....Όμως τα 2 αυτοκίνητα όπως και να το κάνουμε είναι η μέρα με την νύχτα και ακόμα και το ατμοσφαιρικά βελτιωμένο honda είναι αρκετά πίσω από το polo με ένα remap.Βέβαια για να τα λέμε και όλα το να βάλεις τούρμπο σε ένα ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο δεν είναι και το πιο εύκολο και μη δαπανηρό πράγμα στον κόσμο.Καταρχήν θα πρέπει να παρέμβεις σε πολύ μεγάλο βαθμό στα μηχανικά μέρη και κατά δεύτερον το κόστος ανεβαίνει σε πολύ ψηλά επίπεδα που τελικά σκέφτεσαι αν αξίζει τον κόπο.Ενώ με το πολάκι με 400 ευρώ έχεις κατευθείαν μία αρκετά καλή βελτίωση.Ας μην συγκρίνουμε λοιπόν ένα αυτοκίνητο ξεπερασμένης τεχνολογίας με το νέο polo gti...Στο κάτω κάτω δεν είναι και ίδια κατηγορία.Αν θες μπορείς φίλε giorgio να το συγκρίνεις με το scirocco ή το golf gti... :blush: Στο φινάλε αν μετάνιωσες τόσο πολύ που πούλησες τον ιάπωνα μπορείς πάντα να πουλήσεις το polo και να αγοράσεις ένα σταρλετ glanza να το φτάσεις στα 250 άλογα με ένα τούρμπο και να τσαγιάζεις και M3 άμα λάχει.Όμως στο τέλος της μέρας ο άλλος θα έχει Μ3 και εσύ απλά ένα σταρλετ glanza :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους και να μην λέμε αερολογίες πέρι honda κτλ....Το honda civic vtec 1600 σε εργοστασιακή μορφή αποδίδει 160 άλογα και έχει το αστρονομικό ποσό των 15,5 κιλών ροπής.Με την καμία με απλή ατμοσφαιρική βελτίωση δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 220 άλογα αλλά και πάλι η ροπή του με το ζόρι φτάνει έστω και τα 25.5 που έχει το πόλο σε μαμά κατάσταση.Μην θεοποιούμε τον vtec έναν κινητήρα που για να αρχίσει να δουλεύει πρέπει να ξεπεράσει τις 5000 στροφές.Φυσικά και με τούρμπο ένα honda civic 1600 μπορεί να φτάσει και 400 άλογα,ορίστε και για του λόγου το αληθές ένα μικρό παράδειγμα http://www.hondasport.gr/page/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=73....Όμως τα 2 αυτοκίνητα όπως και να το κάνουμε είναι η μέρα με την νύχτα και ακόμα και το ατμοσφαιρικά βελτιωμένο honda είναι αρκετά πίσω από το polo με ένα remap.Βέβαια για να τα λέμε και όλα το να βάλεις τούρμπο σε ένα ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο δεν είναι και το πιο εύκολο και μη δαπανηρό πράγμα στον κόσμο.Καταρχήν θα πρέπει να παρέμβεις σε πολύ μεγάλο βαθμό στα μηχανικά μέρη και κατά δεύτερον το κόστος ανεβαίνει σε πολύ ψηλά επίπεδα που τελικά σκέφτεσαι αν αξίζει τον κόπο.Ενώ με το πολάκι με 400 ευρώ έχεις κατευθείαν μία αρκετά καλή βελτίωση.Ας μην συγκρίνουμε λοιπόν ένα αυτοκίνητο ξεπερασμένης τεχνολογίας με το νέο polo gti...Στο κάτω κάτω δεν είναι και ίδια κατηγορία.Αν θες μπορείς φίλε giorgio να το συγκρίνεις με το scirocco ή το golf gti... 8) Στο φινάλε αν μετάνιωσες τόσο πολύ που πούλησες τον ιάπωνα μπορείς πάντα να πουλήσεις το polo και να αγοράσεις ένα σταρλετ glanza να το φτάσεις στα 250 άλογα με ένα τούρμπο και να τσαγιάζεις και M3 άμα λάχει.Όμως στο τέλος της μέρας ο άλλος θα έχει Μ3 και εσύ απλά ένα σταρλετ glanza :rolleyes:

Ξεπερασμένο είπες το vtec ?

Aν θέλεις να δεις live 1600αρι ατμοσφαιρικό για να δείς διαφορά με το polo gti όποτε θες πες μου.

Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μαμα 1600 ατμοσφερικο απο 2ες το πολο δεν το φτανει που να χτυπιεται.. Απο σταση ισως γιατι τοπολο δεν εχει λαντσ κοντρολ και μιλαμε οτι θα κανει το πεταγμα στην αρχη....

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Bασικά εγώ φίλε ξέρω ότι ο συγκεκριμένος κινητήρας που τόσο εκθειάζεις είναι μία εξέλιξη ενός κινητήρα που πρώτη τον κατασκεύασε η άλφα ρομέο και μάλιστα έβγαλε και ένα αμάξι στην παραγωγή με μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων απλά η honda πολύ αργότερα έκλεψε ουσιαστικά το σχέδιο από τους ιταλούς και το 1989 δηλαδή πριν 22 ολόκληρα χρόνια έβγαλε τον πρώτο dual vvti...Mιλάμε δηλαδή για έναν κινητήρα που έχει ηλικία τουλάχιστον 20 έτη και προσπαθείς να με πείσεις ότι δεν είναι ξεπερασμένος από την σημερινή τεχνολογία.Οκ λοιπόν γνώμη σου αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς διαφωνώ.Έχω δει live τι κάνει το 1600 το ατμοσφαιρικό και εννοείται ότι ούτε με φόβισε ούτε με έκανε να αναφωνήσω γεμάτος χαρά ωωωω τι αμάξι είναι αυτό.Ξέρω πολύ καλά ποιο είναι το κόμπλεξ των κατόχων honda.Eδώ στο διαδίκτυο υπάρχουν ένα σωρό βιντεάκια που δείχνουν περιχαρείς οδηγούς honda να περηφανεύονται που με το 18αρι ατμοσφαιρικό τους τσάγιασαν ένα ταπεινό golfaki με τα 122Ps.

Edited by iliasd
Link to comment
Share on other sites

Μαμα 1600 ατμοσφερικο απο 2ες το πολο δεν το φτανει που να χτυπιεται.. Απο σταση ισως γιατι τοπολο δεν εχει λαντσ κοντρολ και μιλαμε οτι θα κανει το πεταγμα στην αρχη....

παιδια και εγω εχω κανει ρεπριζ με δευτερα με εναν φιλαρακο μου με honda 1500 κιβικα και εγω με το polo 1.2 tsi και δεν με φθανει με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

χΘες εκει που πηγαινα ηρεμα κολλαει απο πισω μου ενα swift (το παλιο)...τι θες ρε γατακι λεω..μια γκαζια εισαι....παταω τερμα το γκαζι και.....το γατακι με ξεκω...σε!!!!!! εφυγε σφεντονα....μια που ανοιξα εγω....μια που με περασε απο δεξια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χΘες εκει που πηγαινα ηρεμα κολλαει απο πισω μου ενα swift (το παλιο)...τι θες ρε γατακι λεω..μια γκαζια εισαι....παταω τερμα το γκαζι και.....το γατακι με ξεκω...σε!!!!!! εφυγε σφεντονα....μια που ανοιξα εγω....μια που με περασε απο δεξια!!!!!!

εγώ όταν είχα πρόγραμμα ένα cayenne gts και ένα s τα ξεφτίλιζα και σήμερα που δεν έχω πρόγραμμα το ίδιο gts με πέρναγε :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl: :growl:

Link to comment
Share on other sites

Ξεφτίλιζες αμάξια των ιπποδύναμης 350 αλόγων??Μόνο στα πρώτα 100 μέτρα φαντάζομαι γιατί μετά αυτά τα αυτοκίνητα απλά γίνονται άφαντα.Φίλε Φάνη ποιο swift ήταν το sport με τα 120 Ps?

Link to comment
Share on other sites

Ξεφτίλιζες αμάξια των ιπποδύναμης 350 αλόγων??Μόνο στα πρώτα 100 μέτρα φαντάζομαι γιατί μετά αυτά τα αυτοκίνητα απλά γίνονται άφαντα.Φίλε Φάνη ποιο swift ήταν το sport με τα 120 Ps?

μην ξεχνάς το βάρος τους.

και το cherokee μου 370 άλογα ήτανε και ήταν ακριβώς ίδιο με το polo.

το s το πέρναγα για 3 αυτοκίνητα.

το ίδιο και το gts του αλλουνού.

τώρα το gts μου ρίξε μια αυτός μια εγώ.

δεν πάνε τα jeep ρε στο λέω από πρώτο χέρι.

πάνε δηλαδή αλλα μη φανταστείς τρελα πράγματα

το polo με πρόγραμμα αλλάζει τελείως

Edited by ιωνας
Link to comment
Share on other sites

Ξεφτίλιζες αμάξια των ιπποδύναμης 350 αλόγων??Μόνο στα πρώτα 100 μέτρα φαντάζομαι γιατί μετά αυτά τα αυτοκίνητα απλά γίνονται άφαντα.Φίλε Φάνη ποιο swift ήταν το sport με τα 120 Ps?

αυτο που λες ειναι το καινουριο νομιζω....εγω λεω το παλιο....

Link to comment
Share on other sites

Bασικά εγώ φίλε ξέρω ότι ο συγκεκριμένος κινητήρας που τόσο εκθειάζεις είναι μία εξέλιξη ενός κινητήρα που πρώτη τον κατασκεύασε η άλφα ρομέο και μάλιστα έβγαλε και ένα αμάξι στην παραγωγή με μεταβλητό χρονισμό βαλβίδων απλά η honda πολύ αργότερα έκλεψε ουσιαστικά το σχέδιο από τους ιταλούς και το 1989 δηλαδή πριν 22 ολόκληρα χρόνια έβγαλε τον πρώτο dual vvti...Mιλάμε δηλαδή για έναν κινητήρα που έχει ηλικία τουλάχιστον 20 έτη και προσπαθείς να με πείσεις ότι δεν είναι ξεπερασμένος από την σημερινή τεχνολογία.Οκ λοιπόν γνώμη σου αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς διαφωνώ.Έχω δει live τι κάνει το 1600 το ατμοσφαιρικό και εννοείται ότι ούτε με φόβισε ούτε με έκανε να αναφωνήσω γεμάτος χαρά ωωωω τι αμάξι είναι αυτό.Ξέρω πολύ καλά ποιο είναι το κόμπλεξ των κατόχων honda.Eδώ στο διαδίκτυο υπάρχουν ένα σωρό βιντεάκια που δείχνουν περιχαρείς οδηγούς honda να περηφανεύονται που με το 18αρι ατμοσφαιρικό τους τσάγιασαν ένα ταπεινό golfaki με τα 122Ps.

Eγώ ξέρω ότι το προιστορικό μοτέρ που λες δεν βγάζει πρόβλημα , έκανα μαζί του 350.000χλμ και ως μαμά ανέβαζε 240+ κοντερίσια πριν βάλω το κοκκινοκάπακο αν ξέρεις β16β που βγάζει 185άλογα απο 1600 κυβικά. Φτιάχνεται όσο αντέχει η τσέπη σου δεν έχει όριο και σου ξαναλέω ότι ατμοσφαιρικό 1600αρι vtec στα 210-220 άλογα είναι πολύ πιο γρήγορο απο polo gti tuned.Εχεις αμφιβολία για αυτό ? Ακόμα και 240 άλογα να φτάσει που λένε ότι είναι το όριο του. Δεν τα λέω στην τύχη είχα τέτοια μοτέρ και τώρα έχω το πολο.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ ξέρω ότι το προιστορικό μοτέρ που λες δεν βγάζει πρόβλημα , έκανα μαζί του 350.000χλμ και ως μαμά ανέβαζε 240+ κοντερίσια πριν βάλω το κοκκινοκάπακο αν ξέρεις β16β που βγάζει 185άλογα απο 1600 κυβικά. Φτιάχνεται όσο αντέχει η τσέπη σου δεν έχει όριο και σου ξαναλέω ότι ατμοσφαιρικό 1600αρι vtec στα 210-220 άλογα είναι πολύ πιο γρήγορο απο polo gti tuned.Εχεις αμφιβολία για αυτό ? Ακόμα και 240 άλογα να φτάσει που λένε ότι είναι το όριο του. Δεν τα λέω στην τύχη είχα τέτοια μοτέρ και τώρα έχω το πολο.

Σου είπε κανένας ρε παλίκαρε ότι ο vtec βγάζει προβλήματα και προσπαθείς να μου αποδείξεις ότι είναι εντελώς απροβλημάτιστος??Εγώ αυτό που είπα είναι ότι ο vtec είναι ένας παρωχημένος κινητήρας πλέον και ότι πρώτη φορά σχεδιάστηκε το 1989 και τελικά πήρε την σημερινή του μορφή πριν 20 χρόνια.Ας μην συγκρίνουμε λοιπόν ένα κινητήρα 20ετίας με τον tsi που είναι σχετικά πρόσφατο μοτέρ.Σε μετρήσεις honda 1600 vtec του 1995 με τούρμπο και 420 άλογα και 42 κιλά ροπής κατόρθωσε να βγάλει τα 0-100 σε 7,14 sec και είχε τελική 240 χιλιόμετρα ανά ώρα.Αν αυτό το χιλιοπειραγμένο αυτοκίνητο με τα τραβηγμένα 420 ps δεν μπορεί να πέσει κάτω από τα 7 δεύτερα στα εκατό τότε μπορεί να πέσει κάποιο με ατμοσφαιρική βελτίωση και με μόλις 220 ps?Tα 1600 vtec φίλε μου είναι ότι κάνουν στα πρώτα 100 μέτρα όσο πειραγμένα και αν είναι...Λόγω χαμηλού βάρους κάνουν καλή κίνηση αλλά μετά με μόλις 16 κιλά ροπής βγάζουν την ελάχιστη δύναμη που τους έχει απομείνει και πολύ απλά μένουν πίσω.Για να μην μιλήσω από roll που το honda απλά δεν έχει καμία επαφή με το polo.Τώρα αν μου λες ακόμα ότι ένα αυτοκίνητο με 220 ατμοσφαιρικά και το διαστημικό ποσό των 17 κιλών ροπής μπορεί να περάσει κάποιο με 240 τουρμπάτα και 32 κιλά ροπής τότε μάλλον κάτι έχεις καταλάβει στραβά....Καταλαβαίνω ότι είσαι πρώην κάτοχος honda και έχεις καλή γνώμη για το παλιό αυτοκίνητο σου αλλά πλέον το έχεις αντικαταστήσει με κάτι καλύτερο αν το καταλάβεις αυτό τότε θα ξεχάσεις σύντομα το honda.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μη ξεχνάμε ότι τα άλογα δεν κάνουν την διαφορά. Ibiza FR με φουλ 1ο στάδιο (ΦΠΕ) και 230 άλογα, έχει μετρηθεί το 400 το βγάζει σε 14,1 sec και το 0 - 100 σε 5,8 sec !!! Παρόλο που έχει κακή εκκίνηση λόγω DSG7 σε αποζημιώνει στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία διόρθωση στο ποστ που ανέφερα για το βελτιωμένο honda 1.6 vtec και το 0-100...Βέβαια ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για το offtopic :clapping: Aυτο το honda που ανέφερα με τα 420 άλογα το 0-100 το κάνει όχι σε 7,1 sec αλλά σε 5,9...To Polo gti όπως ξέρουμε εργοστασιακά το 0-100 το έχει σε 6,9 sec και είναι σχεδόν 70 κιλά βαρύτερο από το honda.Περιοδικά μετρήσαν βελτιωμένο polo gti σε 0-100 σε 5,7 sec.Δηλαδή ο χιλιοτραβηγμένος vtec με τουρμπίνα και με τα 420 άλογα είναι πίσω από το βαρύτερο και ταπεινό polo gti των μόλις 230 αλόγων.Eπίσης ibiza cupra στην Θεσσαλονίκη υβριδικό έχει κάνει τα 0-100 σε 5,77 sec....Aυτό είναι ένα απλό παράδειγμα τι μπορεί να κάνει ο tsi που τόσο έχει υποτιμηθεί και μιλάμε με τόσο κολακευτικά λόγια για έναν κινητήρα που εξελίχθηκε και αναπτύχθηκε πριν 20 χρόνια επειδή πολύ απλά μπορεί και δουλεύει στις 8400 rpm...To θέμα όμως είναι ότι με το ταπεινό πολάκι μπορείς να πας ταξίδι και στη δουλειά σου και να βγεις ατσαλάκωτος ενώ τα honda έχουν ένα μικρό θεματάκι με την έλλειψη ροπής και το τσίριγμα του κινητήρα που σε πολύωρο ταξίδι κάνει τα αυτιά σου να βουίζουν...Οκ σε κόντρα από στάση στα πρώτα 100 μέτρα θα πεταχτεί ένα honda μετά όμως πολύ απλά θα μείνει πίσω.Γερμανός με polo gti ξεφτιλίζει από ρεπρίζ το πολυδιαφημισμένο crx βελετιωμενο με 225 άλογα.Υπάρχει και το βιντεάκι στο διαδίκτυο για τους άπιστους...ιάπωνες!!

υγ.Φίλε τσολιά και ο αδερφός μου έχει το fr dsg με προγραμματάκι από etuners εξάτμιση miltek φίλτρο στον παπά και cooler forge και στα 0-100 δεν κατάφερε ακόμα να σπάσει τα 6 δεύτερα.Βέβαια είναι κόντα περίπου 6,2 η τελευταία μέτρηση που είχε.Βέβαια ακόμα δεν έχουμε και τουρμποκαιρό :whistling:

Link to comment
Share on other sites

υγ.Φίλε τσολιά και ο αδερφός μου έχει το fr dsg με προγραμματάκι από etuners εξάτμιση miltek φίλτρο στον παπά και cooler forge και στα 0-100 δεν κατάφερε ακόμα να σπάσει τα 6 δεύτερα.Βέβαια είναι κόντα περίπου 6,2 η τελευταία μέτρηση που είχε.Βέβαια ακόμα δεν έχουμε και τουρμποκαιρό ;)

Αυτό το FR είναι στο προτελευταίο Power Techniques. Μπορείς να το δεις και στο site τους . Στην αρχή όταν το διάβασα μου φάνηκαν πολύ αισιόδοξα τα νούμερα. Πιστεύω όμως ότι το περιοδικό είναι σοβαρό και δεν λέει μπαρμπούτσαλα! Αν και ακόμα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχει πιάσει τέτοια νούμερα!whistling.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ειναι μονο τα αλογα.. παιζει τεραστιο ρολο και το στησιμο.. αμα βαλεις κανενα καλο λαστιχο στο αμαξι. γτ τα μαμα ειναι λιγο για τον........ ;) τοτε 8α δειτε διαφορα στο 0 -100 και αν αργοτερα παιξετε και με καμια αναρτηση.. ( πχ kw) τοτε το πολο 8α γινει serial killer :faceless: xexxexx!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν αγαπούσα τα Ιαπωνικά αυτοκίνητα. Στο γκαράζ μας έχουμε ένα Honda jazz 1.4 8v από το 2003 το οποίο εκτελεί όλες της μεταφορικές δουλειές έχει 150.000 χλμ και δεν είπε ποτέ του όχι ούτε πήγε μια φορά συνεργείο.

Εχουμε και ένα λευκό Honda civic 1.6 VTI 4θυρο από το 1998, το αμάξι έχει πάρα πολλά πράγματα φορεμένα επάνω του και είναι στα 190 ps. Πολύ γρήγορο δεν το λες ελαφρή είναι πάνω απο 1350 κιλά με το body kit ζάντες και ότι άλλο φοράει. Είναι γρήγορο στην κατηγορία του και μερικές κατηγορίες παραπάνω.

Αλλά..... Ο κινητήρας του παρουσιάστικε το 1989 στο Honda crx. Περάσαν πολλά χρόνια από τότε.Ναι τότε ο ανταγωνισμός ήταν αιώνες πίσω....:)

Τώρα όμως σήμερα υπάρχουν πολλά γρύγορα αμάξια όχι ατμοσφαιρικά (που θα μπορούσαν αλλά λόγο περιορισμό ρίπων δεν τους επιτρέπουν) αλλά με Turbo. Δεν είναι κάτι το κακό αυτό όπως ορμάνε αρκετοί fanjapanclub και λένε βγάλε το turbo να δούμε πόσσα άλογα θα έχεις.

Ενας κινητήρας που φτιάχτικε από το εργοστάσιο με Turbo or compressor φτιάχτικε για να δουλεύει με αυτά. Ιαπωνικά γρήγορα αμάξια κακώς σήμερα δεν υπάρχουν που να πωλούνται καινούργια..:pardon: Δεν χωνεβουν της τουρμπίνες εκεί στην Ιαπωνία? Δεν νομίζω. Εχουν ιστορία με turbo αμάξια.

Το crz θα βγει με turbo και σιγα σιγα ελπίζω να ακολουθίσουν και άλλα.

Παλιά λέγαν θέλεις κινητήρα θα πάρεις Ιαπωνικό θέλεις σαλόνι θα πάρεις Γερμανικό.

Συγνώμη αλλά εγώ ήθελα και τα δύο οπότε παρά την αγάπη μου με τα ιαπωνικά αμάξια επικράτησε η λογική και πήρα το αμάξι που έχω τώρα και δεν έχει περάσει μέρα που να το μετάνιωσα. Στην τελική δεν θα το κρατήσω μέχρι τα γεράματα όπως κάνουνε πολλοί αλλά όταν έρθει η ώρα του θα το δώσω για κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Ανέκαθεν αγαπούσα τα Ιαπωνικά αυτοκίνητα. Στο γκαράζ μας έχουμε ένα Honda jazz 1.4 8v από το 2003 το οποίο εκτελεί όλες της μεταφορικές δουλειές έχει 150.000 χλμ και δεν είπε ποτέ του όχι ούτε πήγε μια φορά συνεργείο.

Εχουμε και ένα λευκό Honda civic 1.6 VTI 4θυρο από το 1998, το αμάξι έχει πάρα πολλά πράγματα φορεμένα επάνω του και είναι στα 190 ps. Πολύ γρήγορο δεν το λες ελαφρή είναι πάνω απο 1350 κιλά με το body kit ζάντες και ότι άλλο φοράει. Είναι γρήγορο στην κατηγορία του και μερικές κατηγορίες παραπάνω.

Αλλά..... Ο κινητήρας του παρουσιάστικε το 1989 στο Honda crx. Περάσαν πολλά χρόνια από τότε.Ναι τότε ο ανταγωνισμός ήταν αιώνες πίσω....happy.png

Τώρα όμως σήμερα υπάρχουν πολλά γρύγορα αμάξια όχι ατμοσφαιρικά (που θα μπορούσαν αλλά λόγο περιορισμό ρίπων δεν τους επιτρέπουν) αλλά με Turbo. Δεν είναι κάτι το κακό αυτό όπως ορμάνε αρκετοί fanjapanclub και λένε βγάλε το turbo να δούμε πόσσα άλογα θα έχεις.

Ενας κινητήρας που φτιάχτικε από το εργοστάσιο με Turbo or compressor φτιάχτικε για να δουλεύει με αυτά. Ιαπωνικά γρήγορα αμάξια κακώς σήμερα δεν υπάρχουν που να πωλούνται καινούργια..sad.gif Δεν χωνεβουν της τουρμπίνες εκεί στην Ιαπωνία? Δεν νομίζω. Εχουν ιστορία με turbo αμάξια.

Το crz θα βγει με turbo και σιγα σιγα ελπίζω να ακολουθίσουν και άλλα.

Παλιά λέγαν θέλεις κινητήρα θα πάρεις Ιαπωνικό θέλεις σαλόνι θα πάρεις Γερμανικό.

Συγνώμη αλλά εγώ ήθελα και τα δύο οπότε παρά την αγάπη μου με τα ιαπωνικά αμάξια επικράτησε η λογική και πήρα το αμάξι που έχω τώρα και δεν έχει περάσει μέρα που να το μετάνιωσα. Στην τελική δεν θα το κρατήσω μέχρι τα γεράματα όπως κάνουνε πολλοί αλλά όταν έρθει η ώρα του θα το δώσω για κάτι καλύτερο.

Διορθωση... Με κομπρεσορ θα βγει 1500cc 200 αλογα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.