Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Off Topic

Διορθωση... Με κομπρεσορ θα βγει 1500cc 200 αλογα!

Εσύ όλα τα ξέρεις έξυπνε.... :)

Οι Hondafun λένε turbo...?

Γιαυτό το είπα...

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Εσύ όλα τα ξέρεις έξυπνε.... whistling.gif

Οι Hondafun λένε turbo...?

Γιαυτό το είπα...

χαχαχα Λαθος στα ειπαν! Σιγα μην βαλει turbo η Honda! Δεν παιζει με την λεξη αξιοπιστια αυτη η εταιρεια... :):pardon::baby:

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν αγαπούσα τα Ιαπωνικά αυτοκίνητα. Στο γκαράζ μας έχουμε ένα Honda jazz 1.4 8v από το 2003 το οποίο εκτελεί όλες της μεταφορικές δουλειές έχει 150.000 χλμ και δεν είπε ποτέ του όχι ούτε πήγε μια φορά συνεργείο.

Εχουμε και ένα λευκό Honda civic 1.6 VTI 4θυρο από το 1998, το αμάξι έχει πάρα πολλά πράγματα φορεμένα επάνω του και είναι στα 190 ps. Πολύ γρήγορο δεν το λες ελαφρή είναι πάνω απο 1350 κιλά με το body kit ζάντες και ότι άλλο φοράει. Είναι γρήγορο στην κατηγορία του και μερικές κατηγορίες παραπάνω.

Αλλά..... Ο κινητήρας του παρουσιάστικε το 1989 στο Honda crx. Περάσαν πολλά χρόνια από τότε.Ναι τότε ο ανταγωνισμός ήταν αιώνες πίσω....:)

Τώρα όμως σήμερα υπάρχουν πολλά γρύγορα αμάξια όχι ατμοσφαιρικά (που θα μπορούσαν αλλά λόγο περιορισμό ρίπων δεν τους επιτρέπουν) αλλά με Turbo. Δεν είναι κάτι το κακό αυτό όπως ορμάνε αρκετοί fanjapanclub και λένε βγάλε το turbo να δούμε πόσσα άλογα θα έχεις.

Ενας κινητήρας που φτιάχτικε από το εργοστάσιο με Turbo or compressor φτιάχτικε για να δουλεύει με αυτά. Ιαπωνικά γρήγορα αμάξια κακώς σήμερα δεν υπάρχουν που να πωλούνται καινούργια..:pardon: Δεν χωνεβουν της τουρμπίνες εκεί στην Ιαπωνία? Δεν νομίζω. Εχουν ιστορία με turbo αμάξια.

Το crz θα βγει με turbo και σιγα σιγα ελπίζω να ακολουθίσουν και άλλα.

Παλιά λέγαν θέλεις κινητήρα θα πάρεις Ιαπωνικό θέλεις σαλόνι θα πάρεις Γερμανικό.

Συγνώμη αλλά εγώ ήθελα και τα δύο οπότε παρά την αγάπη μου με τα ιαπωνικά αμάξια επικράτησε η λογική και πήρα το αμάξι που έχω τώρα και δεν έχει περάσει μέρα που να το μετάνιωσα. Στην τελική δεν θα το κρατήσω μέχρι τα γεράματα όπως κάνουνε πολλοί αλλά όταν έρθει η ώρα του θα το δώσω για κάτι καλύτερο.

Ελπίζω να μην πάρεις ιαπωνικό αργότερα γιώργο.. :baby:

Link to comment
Share on other sites

Σου είπε κανένας ρε παλίκαρε ότι ο vtec βγάζει προβλήματα και προσπαθείς να μου αποδείξεις ότι είναι εντελώς απροβλημάτιστος??Εγώ αυτό που είπα είναι ότι ο vtec είναι ένας παρωχημένος κινητήρας πλέον και ότι πρώτη φορά σχεδιάστηκε το 1989 και τελικά πήρε την σημερινή του μορφή πριν 20 χρόνια.Ας μην συγκρίνουμε λοιπόν ένα κινητήρα 20ετίας με τον tsi που είναι σχετικά πρόσφατο μοτέρ.Σε μετρήσεις honda 1600 vtec του 1995 με τούρμπο και 420 άλογα και 42 κιλά ροπής κατόρθωσε να βγάλει τα 0-100 σε 7,14 sec και είχε τελική 240 χιλιόμετρα ανά ώρα.Αν αυτό το χιλιοπειραγμένο αυτοκίνητο με τα τραβηγμένα 420 ps δεν μπορεί να πέσει κάτω από τα 7 δεύτερα στα εκατό τότε μπορεί να πέσει κάποιο με ατμοσφαιρική βελτίωση και με μόλις 220 ps?Tα 1600 vtec φίλε μου είναι ότι κάνουν στα πρώτα 100 μέτρα όσο πειραγμένα και αν είναι...Λόγω χαμηλού βάρους κάνουν καλή κίνηση αλλά μετά με μόλις 16 κιλά ροπής βγάζουν την ελάχιστη δύναμη που τους έχει απομείνει και πολύ απλά μένουν πίσω.Για να μην μιλήσω από roll που το honda απλά δεν έχει καμία επαφή με το polo.Τώρα αν μου λες ακόμα ότι ένα αυτοκίνητο με 220 ατμοσφαιρικά και το διαστημικό ποσό των 17 κιλών ροπής μπορεί να περάσει κάποιο με 240 τουρμπάτα και 32 κιλά ροπής τότε μάλλον κάτι έχεις καταλάβει στραβά....Καταλαβαίνω ότι είσαι πρώην κάτοχος honda και έχεις καλή γνώμη για το παλιό αυτοκίνητο σου αλλά πλέον το έχεις αντικαταστήσει με κάτι καλύτερο αν το καταλάβεις αυτό τότε θα ξεχάσεις σύντομα το honda.

Eπειδή είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που λες εγώ μιλάω στον δρόμο φιλικά πάντα. Φέρε όποιο polo gti dsg7 βελτιωμένο , όποιο θες εσύ και εγώ θα φέρω βελτιωμένο 1600αρακι προιστορικό χονδακι με την ροπή από ποδήλατο που λες. Από εκκίνηση και όσο θες. 400 ? 600 ? 800? 1000 ? Όσο θες γιατί αυτά που λές απλά δεν υπάρχουν . Και εγώ πολακι έχω τώρα αλλά ξέρω τι έχω. Μην στείλεις άλλο με νούμερα και ιστορίες . Είμαστε τελείως of topic αλλά πολλές ανακρίβειες λες. B)

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Eπειδή είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που λες εγώ μιλάω στον δρόμο φιλικά πάντα. Φέρε όποιο polo gti dsg7 βελτιωμένο , όποιο θες εσύ και εγώ θα φέρω βελτιωμένο 1600αρακι προιστορικό χονδακι με την ροπή από ποδήλατο που λες. Από εκκίνηση και όσο θες. 400 ? 600 ? 800? 1000 ? Όσο θες γιατί αυτά που λές απλά δεν υπάρχουν . Και εγώ πολακι έχω τώρα αλλά ξέρω τι έχω. Μην στείλεις άλλο με νούμερα και ιστορίες . Είμαστε τελείως of topic αλλά πολλές ανακρίβειες λες. drinks.gif

Εχει αναλυθει και σε αλλο θεμα..

Στο 0-400 ή 0-600 κλπ που αναφερεις, με δυο λεξεις "απολυτη επιταχυνση" παιζουν πολλα ρολο και κυριως το στησιμο... Σαφως κι ενα 1600αρακι vtec στα ~185 αλογα υπερτερει, διοτι ειναι ιδανικο το να εχεις μικρη τιμη ροπης στις 5500 στροφες οπου πανω κατω εχει το μοτερ αυτο καθως απλωνει σταδιακα εως τις 8500-9000 στροφες, αναλογα το προγραμμα, αυξανοντας γραμμικα η ισχυ του... Επιπλεον, οπως εχουμε ξαναπει δν σημαινει τιποτα που το ενα ειναι ατμοσφαρικο και το αλλο τουρμπατο εχοντας ιδια ισχυ, γιατι η "ψυχη" ενος ατμοσφαιρικου βγαινει στα ψηλα απλωνοντας χιλιομετρα ενω το αλλο "ξεψυχαει".. Επειτα, ενα 14αρι ειναι το Polo με μικροτερο χωρο καυσης απο το 16αρι Honda, μην τα θελουμε κι ολα....

Aλλα, ας μην ξεχναμε οτι δεν ειναι ιδιες και οι συνθηκες των σημερινων αυτοκινητων με εκεινης της εποχης.. Αναλυτικοτερα, ενα honda 1.6 vtec που αναφερεις δεν εχει τα 1250 κιλα βαρος ενος Polo Gti DSG.. Ουτε εχει την διαμετρο ζαντας ενος Polo GTI ( οι περισσοτεροι βαζουν κατι 15αρες με 4 κιλα βαρος περιπου με συνολικη διαμετρο τροχου τα 575 χιλιοστα!!!!!!!!) Πως, εν κατακλειδι, να συγκριθουν τα δυο αυτα σταθμα οταν δεν ειναι ομοια;;

Αν λοιπον, νομιζεις οτι ο iliasd λεει ανακριβειες, τοτε να λες τα πραγματα με το ονομα τους κι εσυ ο ιδιος.... Φιλικα παντα!

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Εχει αναλυθει και σε αλλο θεμα..

Στο 0-400 ή 0-600 κλπ που αναφερεις, με δυο λεξεις "απολυτη επιταχυνση" παιζουν πολλα ρολο και κυριως το στησιμο... Σαφως κι ενα 1600αρακι vtec στα ~185 αλογα υπερτερει, διοτι ειναι ιδανικο το να εχεις μικρη τιμη ροπης στις 5500 στροφες οπου πανω κατω εχει το μοτερ αυτο καθως απλωνει σταδιακα εως τις 8500-9000 στροφες, αναλογα το προγραμμα, αυξανοντας γραμμικα η ισχυ του... Επιπλεον, οπως εχουμε ξαναπει δν σημαινει τιποτα που το ενα ειναι ατμοσφαρικο και το αλλο τουρμπατο εχοντας ιδια ισχυ, γιατι η "ψυχη" ενος ατμοσφαιρικου βγαινει στα ψηλα απλωνοντας χιλιομετρα ενω το αλλο "ξεψυχαει".. Επειτα, ενα 14αρι ειναι το Polo με μικροτερο χωρο καυσης απο το 16αρι Honda, μην τα θελουμε κι ολα....

Aλλα, ας μην ξεχναμε οτι δεν ειναι ιδιες και οι συνθηκες των σημερινων αυτοκινητων με εκεινης της εποχης.. Αναλυτικοτερα, ενα honda 1.6 vtec που αναφερεις δεν εχει τα 1250 κιλα βαρος ενος Polo Gti DSG.. Ουτε εχει την διαμετρο ζαντας ενος Polo GTI ( οι περισσοτεροι βαζουν κατι 15αρες με 4 κιλα βαρος περιπου με συνολικη διαμετρο τροχου τα 575 χιλιοστα!!!!!!!!) Πως, εν κατακλειδι, να συγκριθουν τα δυο αυτα σταθμα οταν δεν ειναι ομοια;;

Αν λοιπον, νομιζεις οτι ο iliasd λεει ανακριβειες, τοτε να λες τα πραγματα με το ονομα τους κι εσυ ο ιδιος.... Φιλικα παντα!

Να επέμβω και εγώ φίλε μου. Το δικό μας μαμά ήταν πάνω απο 1200 κιλά μάλλον 1250 αν θυμάμε καλά.... Φιλικά ε????

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Να επέμβω και εγώ φίλε μου. Το δικό μας μαμά ήταν πάνω απο 1200 κιλά μάλλον 1250 αν θυμάμε καλά.... Φιλικά ε????

Φυσικα μια ωραια παρεα ειμαστε ολοι εδω.. Φιλοι!! χαχαχα

Λοιπον, εσυ κολλησες στα κιλα, αλλα μιλας για το sedan, σωστα; Τα αλλα ποσο ζυγιζουν;; Απο οτι ξερω το πολυυυ 1130 κιλα.. Για τα ροδακια που εχουν τι εχεις να πεις; Οπου εκει παιζεται κυριως το παιχνιδι καθως εχει λιγοτερη μη αναρτωμενη μαζα στον αξονα.... Ή στα 262mm φρενα που εχουν... Μιλαμε παντα για μαμα κατασταση..

Οπως και να εχει το χθες απο το σημερα απεχει πολυ πλεον... Αν ηταν στα ιδια μετρα κ σταθμα το vtec θα ζοριζοταν πολυ να ανταπεξελθει στις σημερινες απαιτησεις..

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει giorgio εγώ φταίω που κάθομαι και μιλάω με στοιχεία και ακούω κιόλας ότι σου γράφω ανακρίβειες.Μάλιστα αν πρόσεξες διόρθωσα την αρχική τιμή επιτάχυνσης που έδωσα για το σούπερ βελτιωμένο honda ή οποία δεν ήταν 7.1 αλλά 5,9...Όπως σου έγραψαν και άλλα παιδιά το ibiza fr dsg βελτιωμένο σε full stage 1 ω του θαύματος κάνει το 0-100 λίγο καλύτερα από το τερατώδες honda το οποίο υπάρχει και το έχω παραθέσει και σε σύνδεσμο,αλλά μάλλον δεν μπήκες στον κόπο να το δεις..Μάθε λοιπόν πρώτον ότι το ibiza fr dsg έχει full stage 1 230 ps ιπποδύναμης και φοράει τον ίδιο κινητήρα με το polo που έχουμε απλά λόγω άλλης χαρτογράφησης αποδίδει 150 ps...Άρα σε full stage 1 μπορείς να φανταστείς πόσο μπορεί να φτάσει το polo το 0-100.Από την άλλη διαβάζοντας τα πολύ σωστά και ακριβέστατα επιχειρήματα που παρέθεσε ο bill πραγματικά θεωρώ αστείο που κάθομαι και ασχολούμαι τόσο με ένα αυτοκίνητο το οποίο ανήκει στην περασμένη δεκαετία το οποίο ειναι 200 κιλά ελαφρύτερο από το polo και 200 cc περισσότερα.Τέλος θα σου πω 2 πραγματάκια ακόμα και από εμένα τέλος το θέμα εδώ.Έχω σαν δεύτερο αυτοκίνητο το polo και πραγματικά πριν το αγοράσω δεν είχα και την καλύτερη άποψη και πάντα έλεγα έχω το megane rs εντάξει θα αγοράσω και το polaki να δω τι ψάρια πιάνει.Μετά από 2000 χιλιόμετρα με το Polo έχω αφήσει στην άκρη το megane rs όχι γιατί είναι δίλιτρο και καταναλώνει αλλά γιατί το μικρό της vw μου έχει πάρει τα μυαλά και νομίζω δεν είμαι ο μόνος που νιώθω έτσι.Οπότε δεν θα μπω στον κόπο να έρθω 500 χιλιόμετρα να φέρω ένα βελτιωμένο polo για να το συγκρίνω με ένα αυτοκίνητο 15 ετών απλά θα σου πω να χαρείς το αυτοκινητάκι σου και να αφήσεις τις ανούσιες συγκρίσεις

Edited by iliasd
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Φυσικα μια ωραια παρεα ειμαστε ολοι εδω.. Φιλοι!! χαχαχα

Λοιπον, εσυ κολλησες στα κιλα, αλλα μιλας για το sedan, σωστα; Τα αλλα ποσο ζυγιζουν;; Απο οτι ξερω το πολυυυ 1130 κιλα.. Για τα ροδακια που εχουν τι εχεις να πεις; Οπου εκει παιζεται κυριως το παιχνιδι καθως εχει λιγοτερη μη αναρτωμενη μαζα στον αξονα.... Ή στα 262mm φρενα που εχουν... Μιλαμε παντα για μαμα κατασταση..

Οπως και να εχει το χθες απο το σημερα απεχει πολυ πλεον... Αν ηταν στα ιδια μετρα κ σταθμα το vtec θα ζοριζοταν πολυ να ανταπεξελθει στις σημερινες απαιτησεις..

Με τα 17αρια και του 340 δισκους και το bodykit βάρηνε... :)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: ξηλωσα ενισχυτες απο το παλιο μου αμαξι και θελω καποια στιγμη να τους περασω στο gti. Υπαρχει περιπτωση να μου κανουν λαμογιες με το θεμα τηε εγγυησης?? μη τη χασω απο μλκιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά και συγχαρητήρια για το club σας. Διαβαζω δύο μέρες τις σελίδες του forum και ακόμα δεν έχω πειστεί αν αξίζει η αγορά ενος polo gti... το έκανα test drive και ήταν απιστευτο πραγματικα ξετρελαθηκα με την παρτη του...αστραπη το εργαλειο xD ... και πολυ καλο στις στροφες κτλ κτλ... αλλα τωρα ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικος οσον αφορα τα προβληματα του ... βλεπω να λενε για αλλαγες μοτερ και ανακλησεις και διαφορες ιστοριες και με κανουν να κρατιεμαι για την αγορα του...να δωσει καποιος 20 χιλιαρικα για να πρεπει σε 2 χρονια (που τελειωνει και η εγγυηση) να δωσει αλλα τοσα για να το κρατησει στην ζωη...δεν πιστευω οτι εχει και πολυ πλακα :p. Απο την αλλη κοιταώ το golf 1.4 122 που ειναι πιο απλο μηχανικα μονο και μονο επειδη δεν εχουν ακουστει τιποτα τοσο σοβαρο για αυτο...Ειναι μεγαλο μειονεκτημα να παιρνεις ενα αυτοκινητακι και να φοβασαι καθε μερα μην σου χαλασει...Γνώμες;;;;; Ευχαριστω για την απαντηση σας εκ των προτερων. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά και συγχαρητήρια για το club σας. Διαβαζω δύο μέρες τις σελίδες του forum και ακόμα δεν έχω πειστεί αν αξίζει η αγορά ενος polo gti... το έκανα test drive και ήταν απιστευτο πραγματικα ξετρελαθηκα με την παρτη του...αστραπη το εργαλειο xD ... και πολυ καλο στις στροφες κτλ κτλ... αλλα τωρα ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικος οσον αφορα τα προβληματα του ... βλεπω να λενε για αλλαγες μοτερ και ανακλησεις και διαφορες ιστοριες και με κανουν να κρατιεμαι για την αγορα του...να δωσει καποιος 20 χιλιαρικα για να πρεπει σε 2 χρονια (που τελειωνει και η εγγυηση) να δωσει αλλα τοσα για να το κρατησει στην ζωη...δεν πιστευω οτι εχει και πολυ πλακα :p. Απο την αλλη κοιταώ το golf 1.4 122 που ειναι πιο απλο μηχανικα μονο και μονο επειδη δεν εχουν ακουστει τιποτα τοσο σοβαρο για αυτο...Ειναι μεγαλο μειονεκτημα να παιρνεις ενα αυτοκινητακι και να φοβασαι καθε μερα μην σου χαλασει...Γνώμες;;;;; Ευχαριστω για την απαντηση σας εκ των προτερων. :cool:

Καλησπέρα και σε σένα και καλωσόρισες στο club! Όσον αφορά το Polo και τα προβλήματα νομίζω ότι ήταν μια μεμονωμένη περίπτωση και δυστυχώς πολύ δύσκολη για τα παιδιά στα οποία έτυχε! Προσωπικά έχω κάνει εώς τώρα 21000 χιλιόμετρα και δεν με έχει απασχολήσει το παραμικρό πρόβλημα. Το δικό μου βέβαια είχε ημερομηνία κατασκευής μέσα του 2010 και των υπολοίπων αρχές 2011. Δεν έχω πρόβλημα με τα λάδια καθώς πλέον καίει ελάχιστα και περιμένω σιγά σιγά και όσο στρώνει ο κινητήρας να ελαττωθεί περαιτέρω. Απότι ξέρω το πρόβλημα έχει εντοπιστεί από το εργοστάσιο και πλέον βγαίνουν με τα σωστά ελατήρια. Οπότε πλέον είναι δικιά σου η απόφαση....

Προσωπικά οι συγκινήσεις που μου έχει προσφέρει το Polo είναι απίστευτες και μη ξεχνάμε μιας και βρισκόμαστε σε περίοδο δύσκολη, είναι το GTI του μικρομεσαίου (με την καλή έννοια). Οικονομικό και πρακτικό!thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα και καλωσόρισες στο club! Όσον αφορά το Polo και τα προβλήματα νομίζω ότι ήταν μια μεμονωμένη περίπτωση και δυστυχώς πολύ δύσκολη για τα παιδιά στα οποία έτυχε! Προσωπικά έχω κάνει εώς τώρα 21000 χιλιόμετρα και δεν με έχει απασχολήσει το παραμικρό πρόβλημα. Το δικό μου βέβαια είχε ημερομηνία κατασκευής μέσα του 2010 και των υπολοίπων αρχές 2011. Δεν έχω πρόβλημα με τα λάδια καθώς πλέον καίει ελάχιστα και περιμένω σιγά σιγά και όσο στρώνει ο κινητήρας να ελαττωθεί περαιτέρω. Απότι ξέρω το πρόβλημα έχει εντοπιστεί από το εργοστάσιο και πλέον βγαίνουν με τα σωστά ελατήρια. Οπότε πλέον είναι δικιά σου η απόφαση....

Προσωπικά οι συγκινήσεις που μου έχει προσφέρει το Polo είναι απίστευτες και μη ξεχνάμε μιας και βρισκόμαστε σε περίοδο δύσκολη, είναι το GTI του μικρομεσαίου (με την καλή έννοια). Οικονομικό και πρακτικό!thumbsup.png

Δηλαδη το προβλημα υπηρχε στα polo της φουρνιας του '11; Τέλος πάντων μέ έπεισες λίγο παραπανω :startle:. Eυχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε. Εγω που εχω κανει 2500, ενα μηνα το χω, εκαψε ακριβως οσο λεει το manual οτι ειναι φυσιολογικο. 1 Λιτρο καθε 2000 μεχρι τα 5000. Και σημειωνω πως δεν το στρωσα σχεδον καθολου και κανω πατηματα φουλ κατα καιρους. αρα μια χαρα μεχρι στιγμης. παρτο με κλειστα ματια. Οπως σου ειπε και ο Γιωργος πολύ σωστά, ειναι το GTI του μικρομεσαιου. Και ειναι πυραυλος. Μη σκεφτεσαι τιποτα. Και με 300 ευρω επεκτεινεις την εγγυηση στα 4 χρονια κι εισαι αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

είμαι καινούριος και αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω.είμαι άλλος ένας ευτυχής κάτοχος ενός polo gti εδώ κ 3 μήνες.έχω κανει ήδη 7500χλμ και βρίσκω το αμάξι υπέροχο σε όλα του :ninja: αλλά έχω κ γω βέβαια τα προβληματάκια μου όπως αρκετά παιδιά από εδώ..καταρχάς είναι τα λάδια.2λτ μέχρι τώρα.τα άλλαξα τώρα κ περιμένω να δω πως θα παει..ύστερα η ηλιοροφή.νομίζω ότι θα μου πέσει στο κεφάλι ώρες ώρες.τρίζει!έχω φτάσει σε σημείο να δυναμώνω τη μουσική για να μη το ακούω κ εκνευρίζομαι :rolleyes:

έχω τρέξει αρκετά σε αντιπροσωπείες γι΄αυτά τα 2 θεματάκια και σχετικά με τα λάδια μου πανε τα ίδια που γράφετε κ σεις κ για την ηλιοροφή οτι θα χρειαστεί να παει το αμάξι στη φανοποιία της vw για να λυθεί ολόκληρη και να εντοπιστεί το πρόβλημα..ξενερώνω με κάτι τέτοια όπως θα κανε ο καθένας μας πιστεύω αλλά προσπαθώ να το χαίρομαι οσο μπορώ :roadrage:

για οσους το σκέφτονται για την αγορά του gti,απ΄τη στιγμή που λύθηκε το πρόβλημα με τα λάδια απο τη μαμά vw μη φοβάστε τιποτάα!αξίζει :)

αυτά από μένα!καλά χιλιόμετρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις ολων σας. Πηγα χθες το απογευματακι στην Karenta στην συγγρου και ρώτησα για αγορά του polo και μου ειπε 1,5 μηνας για 3-θυρο 3,5 για 5-θυρο...είναι οντως τοση η αναμονη ή 3,5 μηνες και κατι ψιλα;;; :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

παίζουν ρόλο και τα extra..συνήθως η ηλιοροφή κ τα bi-xenon αργούνε παραπάνω.επίσης σου λένε λίγο περισσότερο καιρό για να είναι σίγουροι πως είναι μέσα στα χρονικά πλαίσια.ελπίζω να σε βοήθησα λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις ολων σας. Πηγα χθες το απογευματακι στην Karenta στην συγγρου και ρώτησα για αγορά του polo και μου ειπε 1,5 μηνας για 3-θυρο 3,5 για 5-θυρο...είναι οντως τοση η αναμονη ή 3,5 μηνες και κατι ψιλα;;; :thumbsup:

το παρηγγειλα 30 απριλιου - ηρθε 1 αυγουστου. 5θυρο. 3μηνες ακριβως. 3θυρα υπαρχουν και ετοιμοπαραδοτα καμια φορα. φερνουν πιο πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως έχει γενέθλια αυτές τις μέρες έγινε 1 έτους και μέχρι στιγμής (να χτυπήσω ξύλο) εκτός από κάτι μικροπράγματα που με ενοχλούν δεν έδειξε κάτι σοβαρό. Λάδια έχει κάψει ελάχιστα σε νορμάλ καταστάσεις. Στα ταξίδια είναι απλά φοβερό και τρομερά ξεκούραστο. Αξίζει κάθε ευρώ του το μικρό μας πυραυλάκι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτησουλα τωρα που σας βρηκα :rolleyes: Τα ελαττωματικα με τα λαθος ελατηρια ποιανης περιοδου παραγωγης ήταν; Γιατί έχω βρει και ενα μεταχειρισμενο κάθως ψαχνω αμεσα για αμαξι ... :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως έχει γενέθλια αυτές τις μέρες έγινε 1 έτους και μέχρι στιγμής (να χτυπήσω ξύλο) εκτός από κάτι μικροπράγματα που με ενοχλούν δεν έδειξε κάτι σοβαρό. Λάδια έχει κάψει ελάχιστα σε νορμάλ καταστάσεις. Στα ταξίδια είναι απλά φοβερό και τρομερά ξεκούραστο. Αξίζει κάθε ευρώ του το μικρό μας πυραυλάκι :tongue:

εισαι σιγουρος??? σεπτεμβρη????

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος??? σεπτεμβρη????

ναι σίγουρη είμαι γιατί? λες να μην ξέρω πότε "γεννήθηκε" το μωρό μου? :rolleyes::yahoo: το παρήγγειλα ακριβώς 1 χρόνο πριν και ήταν στη βδομάδα παραγωγής του τότε (αρχές σεπ 2010). Θα το έπερνα τέλη σεπτεμβρίου αλλά εξαιτίας τότε απεργιών κτλ το παρέλαβα μέσα οκτώβρη. Πάντως είναι λες και το πήρα χθες δεν το έχω βαρεθεί καθόλου και με ενθουσιάζει το ίδιο όπως και τις πρώτες μέρες που το οδηγούσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,καλησπερα κ απο μενα,καινουργιος στο forum κ επιδοξος αγοραστης του καινουργιου Polo Gti,μαλλον για γεναρη του 2012!Εχω αρκετες αποριες,δεν ειμαι κ guru των αυτοκινητων :pardon:,κ θελω τα φωτα σας οσοι κ οσα γνωριζετε :p :

1.Απο προβληματα βγαζει τπτ το ανησυχητικο?Διαβασα κυριως για λαδια..Η μηπως παιζει ρολο κ η παρτιδα?Υπαρχει καποιος που να χει παρει το polακι του 2011?

2.Βγαινει ΜΟΝΟ με ημιαυτοματο κιβωτιο?Ποση διαφορα εχει με το παραδοσιακο μηχανικο?

3.Ο χρονος παραδοσης ειναι μεγαλος?Ενδιαφερομαι για τη 5θυρη εκδοση.Καπου διαβασα για 3 μηνες κ κατι..

4.Βενζινη θελει μονο 100αρα?

5.Εχετε να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμενο αντιπροσωπο?Υπαρχουν δλδ διαφορες στο τροπο χρηματοδοτησης η δεν ειναι διαπραγματευσιμο το επιτοκιο(για το easy credit της VW που δα ειναι 3,4 κ 8,4 % για 1η-2η περιοδο).Π.χ αν δωσω μια πολυ γερη προκαταβολη ανω του 50 % ,η ακομα κ ντουκου το ποσο υπαρχει καποια εκπτωση?Εδω να πω οτι θα αποσυρω το θρυλικο μου Sunny του '90,οποτε γλυτωνω κ 1 χιλιαρικο...

Sorry για τις πολλες ερωτησεις,θα προκυψουν κ αλλες νομιζω :console: ,αλλα θα'ναι η πρωτη μου αγορα αυτοκινητου κ θελω να μαι οσο πιο σιγουρος γινεται!!Απο οσα γραφεται ομως νιωθω οτι αξιζει τα λεφτα του :rolleyes::blush:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες φίλε μου στο vwclub.με το καλό να το πάρεις το εργαλείο.

όσο αφορά τα λάδια αλλάξανε τις παρτίδες του κινητήρα οπότε δεν θα εχεις πρόβλημα με τα λάδια.

ναι βγαίνει μόνο με DSG αν και θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος από την χρηστικότητα του.

τώρα πλέον κοντά στους 3 μήνες κάνουν παράδοση. να φανταστείς εγώ περίμενα 6μηση.

βενζίνη 100αρα βάζω φίλε για καλύτερη απόδοση και καθαρότερο κινητήρα , αλλά πολλοί βάζουν και 95αρα. πάντως είναι μικρή η διαφορά σε κάθε γέμισμα 10 ευρώ περίπου.

τώρα για αντιπροσωπεία καλό είναι να κάνεις βόλτα σε όλους εκεί και να πάρεις προσφορά και να τους κάνεις παζάρια. μην του λυπάσαι. ζήτα ότι είναι καλύτερο για την τσέπη σου.αυτοί σε έχουν ανάγκη και όχι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.