Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Δηλαδη αξιζει τα λεφτα του λετε ?

Εσεις που το πηρατε τωρα

χαχαχα 103 σελίδες έφτασε το θέμα και το ρωτάς ... ? :hmm:

ποιότητα, σχεδιασμός , επιδόσεις , κρατήματα , οικονομία καυσίμου είναι μερικά απο αυτά που έχω συγκρατήσει για το νέο polo gti .... pocket rocket που λεει και ο dynamite ...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα 103 σελίδες έφτασε το θέμα και το ρωτάς ... ? :hmm:

ποιότητα, σχεδιασμός , επιδόσεις , κρατήματα , οικονομία καυσίμου είναι μερικά απο αυτά που έχω συγκρατήσει για το νέο polo gti .... pocket rocket που λεει και ο dynamite ...

οντως μπηκα σε κανα 2 στροφες και παταγε αριστα!!!

και οσο για την οικονομια καυσιμου γραφω και πιο πανω 7,5 ειχα μεση και εντος πολεως επιανε τρελα νουμερα η στιγμιαια αλλα εθνικη ημουν μεταξυ 6,2-7,2 με καποια διαστηματα να πιανω και 4,2-5,5

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα και σε αλλο ποστ φιλε μου το αυτοκινητο ειναι σαν το λαχειο...... μπορει να μην σου βγαλει τιποτα και μπορει να γ@$#!ει το συμπαν....

οπως βλεπεις ολοι που το παραλαβανε εδω μεσα ειναι ευχαριστημενοι :D:hmm::D

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.....

ερωτηση...

η μπροστινη πλαφονιερα απο το golf gti εχει 2 κοκκινα led που φωτιζουν φανταστικα ολη την κονσολα και το λευγιε ταχητιτων. μπενει μηπος στο polo gti?

Δυστυχως, οχι :hmm:

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω βαλη την ηλιοροφη περιμενα βεβαια 4 μηνες αλλα αξιζε ο κοπος...

τωρα απο εντιπωσεις θα ελεγα οτι το πολακι γινετε αλλο αυτοκινητο με την πανοραμα

θες να περνεις αερα στα ταξιδακια χωρις βαβουρα απο τα παραθυρα βαλτην στην ανακληση

θες τον ηλιο να σε χτυπα κατακεφαλα ανοιξε την τερμα πισω και εισαι κοπλε

ρομαντικο φεγγαροφοτο η θες να βλεπεις πως πεφτει η βροχη τραβα την κουρτινα

Συμφωνω απολυτα. Μια επιπλεον διευκρινιση: Η ηλιοροφη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ οπως την διαφημιζει η VW. Ειναι κλασικη απο μεσα. Απλως απ'εξω λογω του μεγαλυτερου τζαμιου, δινει την ψευδαισθηση οτι ανοιγει περισσοτερο. Σας πληροφορω οτι ανοιγει κατα τα 3/4 της εσωτερικης επιφανειας, δλδ ουτε καν τελειως οπως θα φανταζοσασταν. :startle: Εγω το γνωριζα, και παρολα αυτα το αποδεχτηκα και δεν το μετανοιωσα. Καλο, ομως ειναι να το ξερετε πριν το αποφασισετε :stuff:

Link to comment
Share on other sites

Και τα αφήνεις για 30,000 χλμ? δεν είναι πάρα πολύ??? ακόμα και αν είναι σουπερ ανθεκτικά... :stuff:

Συμφωνω μαζι σου. Απλα προτιμω να βαζω τα πιο καλα, κι ας τα αλλαζω στα 15.000. Αλλωστε, η διαφορα τιμης μεταξυ τους ειναι μιδαμινη. Και το λεω γιατι το κοιταξα σε σουπερ μαρκετ.

Εξαλλου, αν σκεφτεις οτι θα... πινει και το λαδακι του στο μεταξυ, δεν θα φτασει με πολυ παλια λαδια στο service :startle:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Γιώργο!

Οπότε αν σκεφτεί κάποιος ότι εγώ με αρκετά στρωμένη μηχανή (6000 χιλ.) και στις ίδιες συνθήκες, στα 120 είμαι κοντά στα 7,5 - 8 λίτρα στα 100, αξίζει και με το παραπάνω το cruise control!!!frantics.giffrantics.giffrantics.gif

Κάνε άλλον έναν κόπο ρε φίλε και πες μας... Όταν πας με 120 και σε ίσιο δρόμο (με cruise control) , πόσο σου δείχνει η στιγμιαία (όχι η μέση) κατανάλωση ?

Αν είσαι με το cruise control ενεργοποιημένο και πλησιάζεις σε σχετικά ανηφορικό δρόμο, σου αυξάνει την στιγμιαία?? (λογικά ναι)

Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων...thumbsup.png

Λοιπον Γιωργο οσο αφορα την ερωτηση σου ειδα το εξης γενικευμενο: κινουμενος με ταχυτητα 120-150 (τοσο το πηγα μεχρι τωρα) σε ανηφορα θα σου αυξησει την καταναλωση μεχρι 3-4 λιτρα. Αν αυξηθει η κλιση, τοτε θα σου κατεβασει ταχυτητα και τοτε θα δεις καταναλωση αλλα'ντ'αλλων (διπλασια στιγμιαια, οχι ρεαλιστικη φυσικα).Οι καταναλωσεις που σου ειχα πει ηταν οι στιγμιαιες.

Απ'οτι καταλαβα, κανεις πολλα χλμ. καθημερινα, οποτε θα σε εξηπηρετησει οταν το βγαλουν μεμονωμενα.

Edited by iorgos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Γιωργο οσο αφορα την ερωτηση σου ειδα το εξης γενικευμενο: κινουμενος με ταχυτητα 120-150 (τοσο το πηγα μεχρι τωρα) σε ανηφορα θα σου αυξησει την καταναλωση μεχρι 3-4 λιτρα. Αν αυξηθει η κλιση, τοτε θα σου κατεβασει ταχυτητα και τοτε θα δεις καταναλωση αλλα'ντ'αλλων (διπλασια στιγμιαια, οχι ρεαλιστικη φυσικα).Οι καταναλωσεις που σου ειχα πει ηταν οι στιγμιαιες.

Απ'οτι καταλαβα, κανεις πολλα χλμ. καθημερινα, οποτε θα σε εξηπηρετησει οταν το βγαλουν μεμονωμενα.

To φαντάστηκα ότι μάλλον είναι η στιγμιαία ταχύτητα. Με το πόδι πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις τόσο χαμηλή κατανάλωση (πηγαίνοντας πάντα με 120 και σε ίσιο δρόμο)! Ευχαριστώ πολύ! thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε καθημερινή χρήση πόσο καίει κατά μέσο όρο?και με τί βενζίνη?

λοιπον...θα σου πω κατι που εκανα για να καταλαβεις....βαζω στην μεταμορφωση 10lt 100αρα...κ παω απο εθνικη καπου στην κηφισια..το παταγα λιγο...δεν μπορω να πω....οταν γυρναγα...καθως περναγα απο μεταμορφωση...βλεπω οτι ειχα καψει στο περιπου τα 10lt που ειχα βαλει λιγο πριν :stuff:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα μαλλον ηρθε το πρωτο προβλημα..."βγαινω απο στενο για να μπω σε κεντρικο δρομο...το ειχα βαλει στο S για να το ανοιξω λιγο...και εκει που παει η 1η στις 7000 στροφες κ περιμενω να μπει η 2α ξαφνικα κρεμαει τ αμαξι πεφτουν σιγα σιγα οι στροφες και κοιταω οτι εκει που εγραφε S1...αναβοσβηνε το S1 και ενα γαλλικο κλειδι...το βαζω στο D...και το ιδιο...μια D μια το γαλλικο κλειδι...σταματαω το σβηνω...και μετα τιποτα...συνεχισα κανονικα...εχει γινει σε κανεναν αλλο??ξερει κανεις τι ηταν αυτο???

παιδια μολις γυρισα απο το service...μου ειπε οτι το μονο που δειχνει ειναι κατι στο ESP..αν ειχε ο δρομος λεει κατω νερα ισως να μην δουλεψε σωστα το ESP και να μπηκε σε safe mode...κ μου ειπε να παω την δευτερα το πρωι να το δει καλυτερα κ να τα δει ολα....οποτε περισσοτερα την δευτερα...

κ επισης ειδα οτι το μπροστα αριστερα λαστιχο μου πεταξε καρουμπαλο με 36 πιεση...οποτε 32 κ παλι 32!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για να δώ το εργαλείο μου στο τελωνείο???????

και να σε αφισουνε πως θα το ξεχορησεις?

εκτος κι αν ειναι κανα κιτρινο η πρασινο

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στο τελωνειο ειναι. Σημερα εφτασε.

Εως την αλλη παρασκευη το βλεπω Αθηνα και συμφωνω οτι ειναι οπως το παρηγγειλα και σε 2-3 μερες το παιρνω.

Περιπου 10 εργασιμες θελει παιδια , να ξερετε.

Link to comment
Share on other sites

Λές να είναι τόσα πολλά ίδια με το δικό μου?

Τέτοια εποχή????

γι αφτο ειπα αν ειναι τιποτα κιτρινο πρασινο, οκ.

αν ειναι ασπρο μαυρο δε θα ναι καποιες δεκαδες τουλαχιστον? λεω γω...τελος παντον.

υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μακρο τι αμαξι ειχες πριν και το συγκρινεις μεο το πολο για να καταλαβω ???

ειχα 1 citroen ax 1.4 92μοντ

1 hyundai accent 1.5 00μοντ

2 fiesta 1.4 ο4 μοτν και 1.6 s 06 μοντ.

το citroen δεν εβγαλε τιποτα απο βλαβες στο hyundai τα αλλαξα σχεδον ολα (τιμονι ψωριασε,4 ζευγαρια φαναρια γιατι μπαζαν νερο,αμορτισερ και τροχων και μπαγαζιερας, πολλαπλη εισαγωγης, 3φωρες δισκο πλατο, μοναδα abs και κατι ψιλολογια) του γυτωνα που το πηραμε ιδια μερα το ιδιο αυτοκινητο δεν επαθε απολυτος τιποτα!!!

και απο τα 2 fiesta το 1 απολυτος τιποτα (1.6 s) και το αλλο (1.4) μου εβγαλε (πολλαπλασιαστη πεταλουδα γκαζιου και θερμοστατη).

γιαυτο και λεω οτι το αυτοκινητο ειναι λαχειο...... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

ειχα 1 citroen ax 1.4 92μοντ

1 hyundai accent 1.5 00μοντ

2 fiesta 1.4 ο4 μοτν και 1.6 s 06 μοντ.

το citroen δεν εβγαλε τιποτα απο βλαβες στο hyundai τα αλλαξα σχεδον ολα (τιμονι ψωριασε,4 ζευγαρια φαναρια γιατι μπαζαν νερο,αμορτισερ και τροχων και μπαγαζιερας, πολλαπλη εισαγωγης, 3φωρες δισκο πλατο, μοναδα abs και κατι ψιλολογια) του γυτωνα που το πηραμε ιδια μερα το ιδιο αυτοκινητο δεν επαθε απολυτος τιποτα!!!

και απο τα 2 fiesta το 1 απολυτος τιποτα (1.6 s) και το αλλο (1.4) μου εβγαλε (πολλαπλασιαστη πεταλουδα γκαζιου και θερμοστατη).

γιαυτο και λεω οτι το αυτοκινητο ειναι λαχειο...... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν εχεις και πολυ αδικο

Απλα το τωρινο ειναι πολυ πιο γρηγορο και τεχνολογικα πολυ πιο πολυπλοκο απο τα προηγουμενα σου

Ελπιζω να μην βγαλει τιποτα σε ολους μας παντως.

Σε κανα χρονο θα παει για 1ο καλο σταδιο. Μεγαλυτερο ιντερκουλερ , Φουλ εξατμιση , φιλτροχοανη , Πολυ ψαγμενο προγραμμα.

Τα 250 αλογα ειναι οτι πρεπει για το GTI. Eλπιζω να τα αντεξει και κυριως το dsg.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μου υπογραψουν οτι οτι δεν προκειτε να βγαλει ζυμια το DSG δεν κανω τιποτα..... εχω ακουσει πολλα για προγραμματα και DSG......(προβληματα)......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.