Jump to content
_notis

Πρόβλημα με την βροχη?

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους αν και ήμουν διστακτικός για το θέμα που θα σας περιγράψω έπειτα απο διαστάυρωση κ απο την γυναίκα μου και απο τον κολλήτο μου αποφάσισα να το θέσω στο forum μήπως βρεθεί κάποια λύση..

Το θέμα μου είναι στην βροχή.. όταν βρέχει έστω και όχι πολύ δυνατά είναι δύσκολο να δώ έξω είδικα στο εμπρός μπαμπρίζ. οι Γυαλοκαθαριστήρες δουλεύουν κανονικά και δεν αφήνουν πίσω κατάλοιπα , και μου είναι δύσκολο να περιγράψω τι ακριβώς συμβαίνει.. Σαν το νερό πέφτωντας στο τζάμι να γίνεται σαν ατμός?? σαν να διαλύεται σε πολλά κομμάτια κάνοντας την οδήγηση σχεδόν αδύνατη. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι οτι το αμάξι δεν έχει ακόμα πλυθεί μίας και είναι καινούριο και ακόμα δεν έκανα και μια καλή μέρα για να το πλύνω . Υποθέτω οτι είναι κάποιο κερί που είναι περασμένο απο το εργοστάσιο?

Παρακαλώ τα φώτα σας δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο κ ίσως να μην το ανέφερα αν δεν το έβλεπε και κάποιος άλλος..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φιλε, Και σε μένα ήταν έτσι...λοιπον, Καθάρισέ το καλά από μέσα όμως, όχι με azax!

τώρα αν παλι μερικες φορες θαμπώνει, πατας το κουμπι που είναι για γρηγορο ξεθαμπωμα...αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ εκεί που κουφάθηκα και νόμιζα ότι έβλεπα όραμα ήταν όταν πριν από μέρες που έβρεχε είχαν θολώσει τα τζάμια αρκετά. Ξαφνικά λοιπόν κοιτάζω ψηλά και δεξιά στο παρμπρίζ και βλέπω μέσα στην θολούρα να αναδύονται τα γράμματα & οι αριθμοί από το αυτοκόλλητο που είχε το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φιλε, Και σε μένα ήταν έτσι...λοιπον, Καθάρισέ το καλά από μέσα όμως, όχι με azax!

τώρα αν παλι μερικες φορες θαμπώνει, πατας το κουμπι που είναι για γρηγορο ξεθαμπωμα...αυτα..

Καλημέρα φίλε μου κ σε ευχαριστώ για την απάντηση, άλλα πιστεύεις είναι απο μέσα? γιατι είναι ολοκάθαρο και αν θομπώσει όπως λες ανοίγω το clima και είναι οκ. Εμμένα απο έξω μου κάνει κάτι σε σημείο εκτές να σταματήσω διοτι δεν μπορούσα να δώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να καθαρίσεις από μέσα το παρμπρίζ σου με πανί από "μικρό-ίνες" το οποίο έχεις βρέξει μόνο με νερό και στύψει πολύ καλά! Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις ένα-δύο περάσματα. Το ίδιο και από έξω. Το πανί μπορείς να το βρεις στα σουπερμάρκετ/practiker και είναι συνήθως γαλάζιο και έχει την υφή πετσέτας.

Εγώ έτσι το κάνω εδώ και χρόνια και δεν μου θαμπώνει ποτέ!

(Υπάρχουν επίσης στο practiker υγρά για να μην θαμπώνουν το παρμπρίζ από μέσα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ εκεί που κουφάθηκα και νόμιζα ότι έβλεπα όραμα ήταν όταν πριν από μέρες που έβρεχε είχαν θολώσει τα τζάμια αρκετά. Ξαφνικά λοιπόν κοιτάζω ψηλά και δεξιά στο παρμπρίζ και βλέπω μέσα στην θολούρα να αναδύονται τα γράμματα & οι αριθμοί από το αυτοκόλλητο που είχε το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο!!!!

Εμενα αυτο φαινεται ακομα και τωρα μετα απο 2,5 χρονια, υπο ορισμενες συνθηκες φυσικα :lol: Λογικα αυτο το αυτοκολλητο ειχε τοποθετηθει απο την εσωτερικη πλευρα του παρμπριζ.Αν καθαρισεις το παρμπριζ καλα απο μεσα ισως φυγει.Εμενα δε με ενοχλει ιδιαιτερα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο φαινεται ακομα και τωρα μετα απο 2,5 χρονια, υπο ορισμενες συνθηκες φυσικα ^_^ Λογικα αυτο το αυτοκολλητο ειχε τοποθετηθει απο την εσωτερικη πλευρα του παρμπριζ.Αν καθαρισεις το παρμπριζ καλα απο μεσα ισως φυγει.Εμενα δε με ενοχλει ιδιαιτερα.

OK ευχαριστώ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να καθαρίσεις από μέσα το παρμπρίζ σου με πανί από "μικρό-ίνες" το οποίο έχεις βρέξει μόνο με νερό και στύψει πολύ καλά! Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις ένα-δύο περάσματα. Το ίδιο και από έξω. Το πανί μπορείς να το βρεις στα σουπερμάρκετ/practiker και είναι συνήθως γαλάζιο και έχει την υφή πετσέτας.

Εγώ έτσι το κάνω εδώ και χρόνια και δεν μου θαμπώνει ποτέ!

(Υπάρχουν επίσης στο practiker υγρά για να μην θαμπώνουν το παρμπρίζ από μέσα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά.

θα δοκιμάσω και απο μέσα αν και πιστεύω είναι κάτι απο έξω .. θα δείξει

οσο για το αυτοκόλλητα κ σε εμμένα φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμάσω και απο μέσα αν και πιστεύω είναι κάτι απο έξω .. θα δείξει

οσο για το αυτοκόλλητα κ σε εμμένα φαίνονται.

Στο σημείο που φαίνονται τα αυτοκόλλητα κάντο πρώτα με καθαριστική βενζίνη και βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φιλε, Και σε μένα ήταν έτσι...λοιπον, Καθάρισέ το καλά από μέσα όμως, όχι με azax!

τώρα αν παλι μερικες φορες θαμπώνει, πατας το κουμπι που είναι για γρηγορο ξεθαμπωμα...αυτα..

γιατί όχι με azax??? σε ρωτάω γιατί με azax το καθαρίζω και εγώ εδω και πολύ καιρό. Φαντάζομαι πως δεν συζητάμε για την ώρα που είναι θολωμένα να τα καθαρίσουμε...οδηγόντας :lol: :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

1) Λιγο καθαρο οινοπνευμα και μερικο μερος νερο ...-πανακι μικροινων στιβουμε καλα....και καθαριζουμε....

2)Και μενα τα ιδια εκανε... οσο για τους αριθμους ακομα φαινονται!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φαίνονται ακόμα 2 ομόκεντροι κύκλοι σε δύο σημεία στο παρμπρίζ μάλλον απ' τις βεντούζες του εργοστασίου! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φαίνονται ακόμα 2 ομόκεντροι κύκλοι σε δύο σημεία στο παρμπρίζ μάλλον απ' τις βεντούζες του εργοστασίου! :)

χε!χε!

και σε μένα φαίνονται οι κύκλοι....5 χρόνια μετά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.