Jump to content
sak1984

Θόρυβος Στην Εκκίνηση.

Recommended Posts

καλησπέρα!έχω ένα golf v 1.6 fsi.

όταν το βάζο μπροστά κάνει ένα θόρυβο για 2 δευτερόλεπτα.ξέρει κανεις τι μπορεί να είναι?

Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!έχω ένα golf v 1.6 fsi.

όταν το βάζο μπροστά κάνει ένα θόρυβο για 2 δευτερόλεπτα.ξέρει κανεις τι μπορεί να είναι?

τι θορυβο εννοεις???απο που τον ακους???εχεις τρεμουλο???

υ.γ: γραφε με ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους κανονες του forum

φιλικα παντα...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει μόνο όταν έχει πολύ κρύο παίζει να είναι η μίζα σου που κάνει έναν τραχύ ήχο από την μηχανή αφού βάλεις μπρος.Εμένα τουλάχιστον όταν έχει κρύο αυτό κάνει χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει μόνο όταν έχει πολύ κρύο παίζει να είναι η μίζα σου που κάνει έναν τραχύ ήχο από την μηχανή αφού βάλεις μπρος.Εμένα τουλάχιστον όταν έχει κρύο αυτό κάνει χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα.

Ναι κανει ενα τραχι θορυβο απο το μοτερ.Τις περισσοτερες φορεσ οταν εχει κρυο.κανει ενα κρρρρρρρ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανει ενα τραχι θορυβο απο το μοτερ.Τις περισσοτερες φορεσ οταν εχει κρυο.κανει ενα κρρρρρρρ...

φιλε μου στην vw τι σου ειπαν ή δεν πηγες???

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στην vw τι σου ειπαν ή δεν πηγες???

ειχα παει κ μου ειπαν οτι ειναι κατι με τα μεταλα κ μου ζητουσαν 2.500 ευρο...

καποιος αλλος μ ειπε οτι ειναι τα καρβουνακια στι μιζα..

το εκανε κ σε εναν φιλο με κορσα opc κ του ειπαν οτι δεν προλαβενει να παει λαδι στις βαλβιδες κ χτυπανε.

του ειπαν ειναι φισιολογικο.τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει κ μου ειπαν οτι ειναι κατι με τα μεταλα κ μου ζητουσαν 2.500 ευρο...

καποιος αλλος μ ειπε οτι ειναι τα καρβουνακια στι μιζα..

το εκανε κ σε εναν φιλο με κορσα opc κ του ειπαν οτι δεν προλαβενει να παει λαδι στις βαλβιδες κ χτυπανε.

του ειπαν ειναι φισιολογικο.τι να πω...

Μήπως εννοείς το θόρυβο που ακούγεται από τις βαλβίδες μεχρι να λειτουργήσει η αυτορύθμιση του διάκενου ποτηράκι βαλβίδας με κοκκοράκι;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς το θόρυβο που ακούγεται από τις βαλβίδες μεχρι να λειτουργήσει η αυτορύθμιση του διάκενου ποτηράκι βαλβίδας με κοκκοράκι;

Τωρα δεν ξερω αν ειναι αφτο..δεν ειμαι τοσο πολυ ψαχμενος.

Παντος δεν το εχω ακουσει σε αλλα golf για αφτο δεν ξερω αν ειναι σωστο να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο ειναι κοινο προβλημα σε ολα τα fsi. κινητηρες BLP-BLF.

ειναι το γραναζι του μεταβλητου χρονισμου του εκκεντροφορου εισαγωγης.

βαση οδηγιας vw χρειαζεται αλλαγη το γραναζι,η καδενα,το γραναζι του στροφαλοφορου και του εκκεντροφορου εξαγωγης,καθως και οι βιδες που τα συγγρατουν.κοστος ανταλακτικων περιπου 580 ευρω.

το εχω και εγω το προβλημα.δεν ειναι υπερεπειγον να το φτιαξεις αλλα σιγα σιγα θα χειροτερευει.

αν ψαξεις καλα θα βρεις σχετικα ποστ παλαιοτερα που το λενε πιο αναλυτικα καθως και αλλα κοινα προβληματα των fsi.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο ειναι κοινο προβλημα σε ολα τα fsi. κινητηρες BLP-BLF.

ειναι το γραναζι του μεταβλητου χρονισμου του εκκεντροφορου εισαγωγης.

βαση οδηγιας vw χρειαζεται αλλαγη το γραναζι,η καδενα,το γραναζι του στροφαλοφορου και του εκκεντροφορου εξαγωγης,καθως και οι βιδες που τα συγγρατουν.κοστος ανταλακτικων περιπου 580 ευρω.

το εχω και εγω το προβλημα.δεν ειναι υπερεπειγον να το φτιαξεις αλλα σιγα σιγα θα χειροτερευει.

αν ψαξεις καλα θα βρεις σχετικα ποστ παλαιοτερα που το λενε πιο αναλυτικα καθως και αλλα κοινα προβληματα των fsi.

του εφτιαξες το κεφι τωρα.... :thumbsup::p :p

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο ειναι κοινο προβλημα σε ολα τα fsi. κινητηρες BLP-BLF.

ειναι το γραναζι του μεταβλητου χρονισμου του εκκεντροφορου εισαγωγης.

βαση οδηγιας vw χρειαζεται αλλαγη το γραναζι,η καδενα,το γραναζι του στροφαλοφορου και του εκκεντροφορου εξαγωγης,καθως και οι βιδες που τα συγγρατουν.κοστος ανταλακτικων περιπου 580 ευρω.

το εχω και εγω το προβλημα.δεν ειναι υπερεπειγον να το φτιαξεις αλλα σιγα σιγα θα χειροτερευει.

αν ψαξεις καλα θα βρεις σχετικα ποστ παλαιοτερα που το λενε πιο αναλυτικα καθως και αλλα κοινα προβληματα των fsi.

Και εγώ παιδιά έχω αυτό το πρόβλημα, για να πω την αλήθεια το μοναδικό πρόβλημα που μου έχει εμφανίσει εως τώρα στα 79.000 χλμ που εχω κάνει. Πάντως το θεματάκι εμφανίστηκε στα 30.000 περίπου εάν δεν κάνω λάθος. Στην αντιπροσωπία οταν το είχα πάει τοτε μ είχαν πει για 400-500 ευρόπουλα η φασαρία. Αλλα δεν το έφτιαξα μιας και δεν υπήρχε άμεσο θέμα οπως μου ειπαν και εκεινοι αλλα και γιατι 500 ευρο ειναι 500 ευρο :excl:

Εκεί που θέλω να καταλήξω ομως είναι πως τα τελευταία 10.000 χλμ έχει σταματήσει να κάνει αυτό το θόρυβο, σημαίνει κάτι???

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παιδιά έχω αυτό το πρόβλημα, για να πω την αλήθεια το μοναδικό πρόβλημα που μου έχει εμφανίσει εως τώρα στα 79.000 χλμ που εχω κάνει. Πάντως το θεματάκι εμφανίστηκε στα 30.000 περίπου εάν δεν κάνω λάθος. Στην αντιπροσωπία οταν το είχα πάει τοτε μ είχαν πει για 400-500 ευρόπουλα η φασαρία. Αλλα δεν το έφτιαξα μιας και δεν υπήρχε άμεσο θέμα οπως μου ειπαν και εκεινοι αλλα και γιατι 500 ευρο ειναι 500 ευρο :p

Εκεί που θέλω να καταλήξω ομως είναι πως τα τελευταία 10.000 χλμ έχει σταματήσει να κάνει αυτό το θόρυβο, σημαίνει κάτι???

κ εμενα στα 30 000 αρχισε περιπου.τωρα εχω 63.000.

για λιγο καιρο ειχε σταματισει κ εμενα να μου το κανει(η το εκανε αραια κ που...)αλλα μετα αρχισε παλι.

δεν το κανει σινεχεια,το κανει στις 10 φορες που θα το βαλω μπροστα τισ 4.

ουτε κ εγω το εχω φταξει.

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα στα 30 000 αρχισε περιπου.τωρα εχω 63.000.

για λιγο καιρο ειχε σταματισει κ εμενα να μου το κανει(η το εκανε αραια κ που...)αλλα μετα αρχισε παλι.

δεν το κανει σινεχεια,το κανει στις 10 φορες που θα το βαλω μπροστα τισ 4.

ουτε κ εγω το εχω φταξει.

και εμενα το εκανε ωσπου το μοτερ χτυπησε βαλβιδες αλλαξα κυλινδροκεφαλη και ενα εμβολακι στο κατω μερος του κινητηρα απο την μερια του καθρεφτη.(κοστος 30 ευρω) αλλα θελει και λυσιμο ο καθρεφτης. γι αυτο αφηστε το οπως ειναι...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το εκανε ωσπου το μοτερ χτυπησε βαλβιδες αλλαξα κυλινδροκεφαλη και ενα εμβολακι στο κατω μερος του κινητηρα απο την μερια του καθρεφτη.(κοστος 30 ευρω) αλλα θελει και λυσιμο ο καθρεφτης. γι αυτο αφηστε το οπως ειναι...

να το αφισο ετσι?δεν θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

που και που μου το κανει και μενα(golf 1.6 fsi) ,πολυ σπανια παντως και απο vw μου χαν πει οτι οφειλεται λεει στην αναστροφη των καυσαεριων στον καταλυτη...ή κατι τετοιο.αν ξερει κανεις κατι επι τουτου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.