Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

LED GTIpost-15288-1285223484,92_thumb.jpg

Κάνουν ένα κύκλο τα led με αποτέλεσμα να μοιάζουν σαν Χριστουγενιάτικα φωτάκια βεράντας που έχουν περικυκλώσει την λάμπα η οποία παίζει τον ρόλο της κουπαστής. hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν ένα κύκλο τα led με αποτέλεσμα να μοιάζουν σαν Χριστουγενιάτικα φωτάκια βεράντας που έχουν περικυκλώσει την λάμπα η οποία παίζει τον ρόλο της κουπαστής. hmmm.gif

Συμφωνώ. closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει καμία εξέλιξη στο θέμα με τις λάμπες?

Το μοναδικό πράγμα που είναι απογοητευτικό στο Golf μου, είναι οι λάμπες, πολύ μέτριος φωτισμός.

Αυτό που με ενδιαφέρει, δεν είναι να βάλω xenon, αλλά να αλλάξω όλες τις λάμπες (φώτα θέσης, πορείας, μεγάλα, προβολάκια, day lights) με λάμπες λευκού φωτισμού, ή τελοσπάντων με πιο αποτελεσματικές λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις ξένον φίλε μου δεν θα δεις την διαφορά που θέλεις.. μονάχα μικροδιαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε κατάστημα που ρώτησα πριν 2 εβδομάδες για after market ξένον αρνήθηκε να τοποθετήσει στο Golf γιατί πολλά "κουλά" έχουν γίνει σε 5άρια που είχαν μπει. Για καμμένους εγκέφαλους κλπ άκουσα και το κατάστημα δεν έπαιρνε ευθύνη για τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε κατάστημα που ρώτησα πριν 2 εβδομάδες για after market ξένον αρνήθηκε να τοποθετήσει στο Golf γιατί πολλά "κουλά" έχουν γίνει σε 5άρια που είχαν μπει. Για καμμένους εγκέφαλους κλπ άκουσα και το κατάστημα δεν έπαιρνε ευθύνη για τοποθέτηση.

thelw na valw xenon kai egw alla rwtisa to idio mou eipan sto golf 6 kaiei ton egefalo meta apo kapoio kairo kati tetoio...

Link to comment
Share on other sites

Xenon σε Golf 6 δεν παίζει όπως το λες, το να παίξεις κορώνα γράμματα την ασφάλεια σου και την τσέπη σου είναι λίγο κάπως. Το μόνο που μπορεί να παίξει είναι κανένα after market φανάρι τύπου dectane για να ομορφήνει κυρίως η μούρη και τίποτα άλλο. :D

Έβγαλε εγκέφαλο το eos ενός φίλου και το ανταλλακτικό μόνο κοστίζει 1.200 ευρώπουλα. Επομένως δεν λέει, ευτυχώς βρήκε στο κουτί του με 500 ευρώ και την σκαπούλαρε φθηνά. Είναι που είναι ευαίσθητα τα ρημάδια σε ορισμένα θέματα μην τα αποτελειώσουμε από μόνοι μας με τίποτα China xenon των 50-100 ευρώ. sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιντεάκι με τοποθέτηση από φανάρια Dectane σε Golf 6!! Κουκλί το αμάξι με τα νέα φώτα που έβαλε ο τύπος!

http://www.youtube.com/watch?v=O3EgjnzduZc

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιντεάκι με τοποθέτηση από φανάρια Dectane σε Golf 6!! Κουκλί το αμάξι με τα νέα φώτα που έβαλε ο τύπος!

http://www.youtube.com/watch?v=O3EgjnzduZc

τα πίσω τ' αξίζουν τα λεφτά τους ! πραγματικά τα σπανε άγρια κιολας !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

τα πίσω τ' αξίζουν τα λεφτά τους ! πραγματικά τα σπανε άγρια κιολας !

Εκεί στο 4.45" με 4.52" Speedy που κουμπώνει το πίσω αριστερό ο τύπος έπαθα την πλάκα μου!! Κούκλα είναι το άτιμο, άσε που εντελώς τυχαία ότι βιντεάκι πετυχαίνω (π.χ. abt, dectane) σε όλα οι άτιμοι έχουν μαύρου χρώματος Golf σαν το δικό μου!! Επίτηδες το κάνουν για να μας μπριζώνουν??!!

@Μίλτο έσω έτοιμος, μας βλέπω για από κοινού παραγγελία μέσω e-bay ή απευθείας από την dectane! 269 έχουν τα πίσω φώτα + 22 ευρώ μεταφορικά 291 ευρώ κομπλέ από e-bay!!

http://viewitem.eim.ebay.gr/VW_Golf_6_Dectane_Litec_LED_Rckleuchten_schwarz_RV39LB/230512671238/item

http://www.dectane.de/product_info.php?info=p43953_led-taillights-vw-golf-vi---with-led-indicator--black.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, λεγομαι Νικητας, ειμαι νεος κατοχος golf 6 Tsi, σαν πρωτο μου post θα ηθελα εαν ειναι ευκολο καποιος να μου στειλει τον τυπο λαμπας (φωτα ημερας, μικρη σκαλα, μεγαλη σκαλα και προβολεις ομιχλης).

Επισης ποιες λαμπες απο τις παραπανω ειναι canbus.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, λεγομαι Νικητας, ειμαι νεος κατοχος golf 6 Tsi, σαν πρωτο μου post θα ηθελα εαν ειναι ευκολο καποιος να μου στειλει τον τυπο λαμπας (φωτα ημερας, μικρη σκαλα, μεγαλη σκαλα και προβολεις ομιχλης).

Επισης ποιες λαμπες απο τις παραπανω ειναι canbus.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Μερικές σελίδες πίσω είναι όλοι οι τύποι λάμπας για Golf 6 σε ένα post.

edit : link με το post που είναι οι τύποι λάμπας :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34029&view=findpost&p=382344

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Μερικές σελίδες πίσω είναι όλοι οι τύποι λάμπας για Golf 6 σε ένα post.

edit : link με το post που είναι οι τύποι λάμπας :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34029&view=findpost&p=382344

Στο ποστ αυτό έχεις λάθος νομίζω στις λάμπες που παίρνουν οι καθρέφτες από κάτω. Δεν είναι Festoon στα Golf 6 αλλά w5w.

Link to comment
Share on other sites

Μολις δοκιμασα τις Οscram nightbreaker

Ερωτησεις

a) θα επρεπε να δω καποια σημαντικη διαφορα στο χρωμα και την φωτεινοτητα? Μεσα στο γκαραζ μου και face-to-face συγκριση που εκανα την μια λαμπα και την αλλη (ειχα μια σε καθε φαναρι) δεν ειδα διαφορες. Σαν να ηταν οι ιδιες. Η Oscram ειχε μια ανεπαισθητη (σχεδον μηδενικη) διαφορα με την "μαμα"

β) Απο την αριστερη πλευρα , εχω το κουτι της σφαλειοθηκης ακριβως πισω απο τους φανους. Δεν χωραει το χερι μου με τιποτα να αλλαξω λαμπα. Ακομη και αν εκανα αποπειρα να βγαλω την ασφαλειοθηκη και παλι ο θολος ειναι ΤΟΣΟ κολητα στο φαναρι που δεν μπορω οχι λαμπα να αλλαξω , αλλα ουτε το καπακι να βγαλω. Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

big problem αυτό.. εγώ έβγαλα προφυλακτήρα προκειμένου να αλλάξω όλες τις λάμπες μου..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.