Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Χενον μη εργοστασιακα κ χωρις προτζεκτορα δεν εχουν ουσια .... Αλλαζουμε λαμπιτσες κ αυτο ειναι ολο. Οι Η15 παραμενουν το ιδιο αθλιες μ τα μεσαια μονο π δεν υπαρχει εναλλακτικη

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδεύτηκα και 'γω με τα byte και bit. Όπως είπα στην προηγούμενη οθόνη που κάνεις check και uncheck αυτά που είπα, βρίσκεις στο κουτάκι 17 κάτι τέτοιο!

FogsAsDRL-09centElec-07-byte17.png

Εδώ λοιπόν κάνεις check το "Deactivation of Additional High Beam with Bi-Xenon"...

Περιμένω νέα σου :hyper:

Καλημερα Νικο,

Αρα τα βηματα ειναι 3

1. uncheck Daytime running lights

2. check Xenon headlights with shutter

3. Byte 17 Bit 1 check Deactivation of additional high beam with Bi-Xenon

Σωστα τα λεω?Αυτα τα 3 βηματα?

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Νικο,

Αρα τα βηματα ειναι 3

1. uncheck Daytime running lights

2. check Xenon headlights with shutter

3. Byte 17 Bit 1 check Deactivation of additional high beam with Bi-Xenon

Σωστα τα λεω?Αυτα τα 3 βηματα?

Φιλικα Μακης.

Ναι αλλά παίζει η 3η επιλογή να μην είναι στο bit1. Η εικόνα που έδωσα είναι από google και ενδεχομένως να είναι από άλλο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά παίζει η 3η επιλογή να μην είναι στο bit1. Η εικόνα που έδωσα είναι από google και ενδεχομένως να είναι από άλλο αμάξι.

θα το βρω.Ειναι ευκολο πια.Το ζητουμενο ειναι να βρω χρονο και ορεξη να συνδεσω τα xenon παλι,και η κωδικοποιηση ειναι το λιγοτερο.Παντως μολις το κανω θα σε ενημερωσω αμεσως.

Σε ευχαριστω πολυ παντως για τη βοηθεια σου,οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα.Ευχομαι να πανε ολα καλα.Η διαθεση σου για βοηθεια ειναι αυτο που μετραει και το εκτιμω πολυ.

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

Θα το παλέψω παιδιά και ελπίζω να μην πικραθώ στο τέλος...

Κανενα νεο παιδια.Εγινε η τοποθετηση?

Link to comment
Share on other sites

θα το παλέψω στο τριήμερο της 25ης αν και σε πρώτη φάση δεν θα έχω

καταφέρει μάλλον να έχω βρει και Highline CECM για να δουλέψει

και η μεγάλη σκάλα..

Θα έχω τα καλώδια σε αναμονή πάντως καθώς γίνεται και μετά η αλλαγή

του από το εσωτερικό χωρίς πολλές μανούρες..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το εύχομαι αλλά κρατάω και μικρό καλάθι Θάνο..

Μιας και θα πέσει πολύ λύσιμο είναι ευκαιρία να βάλω

και το ic του S3 που έχω στην αποθήκη από πέρσυ..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το εύχομαι αλλά κρατάω και μικρό καλάθι Θάνο..

Μιας και θα πέσει πολύ λύσιμο είναι ευκαιρία να βάλω

και το ic του S3 που έχω στην αποθήκη από πέρσυ..

Με υπομονη και σωστους χειρισμους ολα θα γινουν.Καλη επιτυχια!!!!

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εχω στα χεριά μου τις philips crystalvision 4300k έβαλα την μια λαμπα κ πραγματικά αν μου καει στον δρόμο δεν ειναι καθόλου εύκολο να την αλλάξεις! και το βραδάκι θα βάλω φωτο με την μια λαμπα μαμα κ την νέα. βεβαια το σίγουρο ειναι οτι θα ειναι λίγο μικρότερο το αποτέλεσμα σε ορατότητα καθώς η μαμά λάμπα ειναι απο την πλευρά του οδηγού οπού η δέσμη είναι χαμηλότερη!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ΠΟΛΛΕΣ ώρες σκληρής δουλειάς και αγωνίας μπήκαν σήμερα τα φανάρια

και το αραχνιασμένο fmic του S3 που κόντεψε να σαπίσει 1 χρόνο τώρα στην αποθήκη..

Δυστυχώς λόγω της έλλειψης του απαραίτητου Highline CECM τα φανάρια τρεμοπαίζουν

και έχουν και κλασικά τα σφάλματα καμένης λάμπας και στις 2 σκάλες.

Αυτό που με ανησύχησε όμως είναι το γεγονός πως μόνο στο αριστερό φανάρι μόλις

γυρίζω το διακόπτη στην πρώτη σκάλα ακούγεται μηχανικός θόρυβος για 3-4 sec και

μετά ο προτζέκτορας πάει και κολάει τέρμα δεξιά ή τέρμα αριστερά στην διαδρομή του

που κάνει για το AFL..

Τώρα τι να υποθέσω.. ελαττωματικό control unit στο φανάρι αυτό η απλά είναι άλλη μία

δυσλειτουργία λόγω της έλλειψης του σωστού εγκέφαλου δικτύου που χρειάζονται αυτά

τα φανάρια για να λειτουργήσουν...

Μερικές φωτό από το εγχείρημα..

th_DSC00384.jpg

th_DSC00385.jpg

th_DSC00386.jpg

th_DSC00387.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Στάθη, χαρά στην υπομονή σου πραγματικά! Τουλάχιστον εύχομαι να λύσεις τα θεματάκια με τα φανάρια και να δουλεύουν κανονικά γιατί και πολύ χρήμα και πολύ κόπο έχεις διαθέσει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Μίλτο δυστυχώς μόνο τα φανάρια...

Το full πακέτο που είναι βέβαια το σωστό και

νόμιμο ξεφεύγει σε κόστος και σε δυσκολία απίστευτα..

Link to comment
Share on other sites

Tα άφησα πάνω και βλέπουμε από αύριο για τον εγκέφαλο δικτύου...

Δεν άντεχα να τα ξηλώσω όλα πάλι...

Θελω να πιστευω Σταθη πως ο εγκεφαλος δικτυου ειναι το Α και το Ω της ολης υποθεσης.Αν εξαιρεσουμε τη δυσλειτουργια που θα εχεις σχετικα με την αυτοματη ρυθμιση δεσμης,αφου λειπουν τα απαραιτητα πραγματα,κατα τα αλλα πιστευω πως θα δουλεψουν καλα τα φωτα σου.Αν θυμαμαι καλα εγκεφαλοι δικτυου που καταληγουν σε 087 ειναι οι καταλληλοι.Αν κανω λαθος διορθωστε με.Εγω high line Golf εχω αλλα ο εγκεφαλος μου ειναι 086.Μαλλον αν θελησω να βαλω και εγω μαμα φαναρια xenon θα εχω προβλημα.Τελικα πια αυτοκινητα εχουν 087 εγκεφαλο απο τη μανα τους?Μονο αυτα αραγε που εχουν εργοστασιακα απο την αρχη xenon φωτα?Αν μπορει και ξερει καποιος φιλος ας βοηθησει.Το δικο μου 2ο Golf(το πρωτο ηταν dsg και το πουλησα) παραγγελθηκε 10ο 2010 και ηρθε στην ελλαδα Γεναρη 2011.

Γνωμη μου ειναι πως δουλεψες πολυ και καλο ειναι τωρα που εφτασες στο αμην να το τελειωσεις και μην ξαναλυσεις να βαλεις τα αλογονου παλι.

Ολα θα γινουν.Λιγο υπομονη.Επισης να να δωσεις μεγαλη βαση και στη κωδικοποιηση που χρειαζεται γιατι μπορει να ειναι ολα τελεια και μην δουλευει τιποτα καλα εξ' αιτιας της μη σωστης κωδικοποιησης.

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά παίζει η 3η επιλογή να μην είναι στο bit1. Η εικόνα που έδωσα είναι από google και ενδεχομένως να είναι από άλλο αμάξι.

Τελικα βρηκα το χρονο και την ορεξη και εβαλα παλι xenon kit στο αυτοκινητο.Εκανα και την κωδικοποιηση και ολα δουλευουν αριστα.το μονο που χρειαζεται ειναι να βαλω Η7R λαμπες για να εχω καλυτερο αποτελεσμα αποκοπης της δεσμης οποτε να δουλευουν πιο καλα τα φωτα και να μην στραβωνω και τον απεναντι γιατι μην κοιταζουμε μονο τον εαυτο μας.Ειναι πολυ ασχημο να στραβωνεις τον αλλο.Προς το παρον τα εχω λιγο πιο χαμηλα για να μην δημιουργω προβληματα.

Σε ευχαριστω φιλε Νικο για τη βοηθεια σου στο θεμα της κωδικοποιησης.Ηταν καταλυτικη η βοηθεια σου!!!!

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

Mάκη δίκιο έχεις ο Highline CECM έχει part number που τελειώνει σε .087.

Aπλά πρέπει να μην γίνει λάθος και μπει κάποιος Highline μεν αλλά που δεν θα

υποστηρίζει κάποιες λειτουργίες του δικού μου αυτοκινήτου..

Ο μαμά εγκέφαλος δικτύου και σε μένα είναι με part number .086 δηλ. midline

με υποστήριξη για προβολείς ομίχλης και το αμάξι είναι κατασκευασμένο 2/2010.

Nομίζω πως Highline έχουν όντως όσα αμάξια έχουν ξένον από το εργοστάσιο..

Αυτός που πρέπει/θέλω να βάλω και εγώ καλό θα ήταν να υποστηρίζει και τα

led πίσω φώτα (που έχω βάλει ήδη) καθώς δεν ξέρω ποια θα είναι η

απαιτούμενη κωδικοποίηση σε επίπεδο bit όπως έχουμε κάνει τώρα με τον midline

CECM που έχω για την απαλοιφή του σφάλματος καμένης λάμπας..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Mάκη δίκιο έχεις ο Highline CECM έχει part number που τελειώνει σε .087.

Aπλά πρέπει να μην γίνει λάθος και μπει κάποιος Highline μεν αλλά που δεν θα

υποστηρίζει κάποιες λειτουργίες του δικού μου αυτοκινήτου..

Ο μαμά εγκέφαλος δικτύου και σε μένα είναι με part number .086 δηλ. midline

με υποστήριξη για προβολείς ομίχλης και το αμάξι είναι κατασκευασμένο 2/2010.

Nομίζω πως Highline έχουν όντως όσα αμάξια έχουν ξένον από το εργοστάσιο..

Αυτός που πρέπει/θέλω να βάλω και εγώ καλό θα ήταν να υποστηρίζει και τα

led πίσω φώτα (που έχω βάλει ήδη) καθώς δεν ξέρω ποια θα είναι η

απαιτούμενη κωδικοποίηση σε επίπεδο bit όπως έχουμε κάνει τώρα με τον midline

CECM που έχω για την απαλοιφή του σφάλματος καμένης λάμπας..

Δεν νομιζω πως θα αλλαζει κατι με τη κωδικοποιηση των πισω led.Βεβααια αν υπηρχε και ενα μαμα αυτκοκινητο με xenon και led πισω θα ηταν ο,τι το καλυτερο για να το δεις με το Vagcom τι ρυθμισεις εχει.Αλλα αντε να βρεις ενα τετοιο αυτοκινητο.

Ειμαι σιγουρος παντως πως θα τη βρεις εσυ την ακρη και θα πανε ολα καλα.Απλα καθε φορα οταν θελουμε να τροποποιησουμε κατι μας βγαινει το λαδι μεχρι να βρουμε τη λυση γιατι ως συνηθως οι αντιπροσωπειες εχουν αγνοια και ψαχνομαστε στο εξωτερικο,στο νετ και οπου αλλου μπορει ο καθενας μας.

Αυτα τραβηξα και εγω οταν εβαλα τα led πισω,οταν στην ελληνικη αντιπροσωπεια ουτε καν κωδκους ανταλλακτικου δεν ειχαν.Οχι τιμη και οδηγιες εγκαταστασης και κωδικοποιησης που εγω τοτε ηθελα.Ξεστραβωθηκα στο νετ για να βρω ακρη τελικα.Αλλα τη βρηκα.

Θα τη βρεις κι εσυ.Απλα υπομονη και οχι βιαστικες κινησεις.

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν... Έχω αλλάξει τα μεσαία φώτα και το μικρό στην πλευρά του συνοδηγού και δεν βγαίνει με τίποτα το μικρό στην πλευρά του οδηγού...μάλλον το έχουν στραβοβιδώσει... τι να κάνω??

Από την μία σκέφτομαι να ξηλώσω το φιλτροκούτι και από την άλλη να βγάλω το φανάρι έξω. Εξίσου δύσκολα και τα 2 για μένα (φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα, αν ήταν κανένα πιο παλιό αμάξι μπορεί).

Αν μπορεί κάποιος κοντινός να βοηθήσει την κατάσταση ευπρόσδεκτος...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν... Έχω αλλάξει τα μεσαία φώτα και το μικρό στην πλευρά του συνοδηγού και δεν βγαίνει με τίποτα το μικρό στην πλευρά του οδηγού...μάλλον το έχουν στραβοβιδώσει... τι να κάνω??

Από την μία σκέφτομαι να ξηλώσω το φιλτροκούτι και από την άλλη να βγάλω το φανάρι έξω. Εξίσου δύσκολα και τα 2 για μένα (φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα, αν ήταν κανένα πιο παλιό αμάξι μπορεί).

Αν μπορεί κάποιος κοντινός να βοηθήσει την κατάσταση ευπρόσδεκτος...

Ευχαριστώ

Αν εννοεις πως θελεις να βγαλεις τις Η7 δεν ειναι τραγικο αλλα σιγουρα δεν ειναι και παιγνιδι.Αριστεροστροφα λυνουν.Αν εχεις χοντρα χερια και δεν βολευεσαι βρες καποιον με πιο λεπτα.Τιποτα φιλε μου δεν χρειαζεται να λυσεις.Βγαινουν κανονικα οι λαμπες.Τωρα στο δικο σου τι μπορει να εχει γινει δεν ξερω.Εγω αναφερομαι σε κανονικες συνθηκες.Αυτο πόυ θα σε βοηθησει σιγουρα αν δεν τα καταφερνεις ειναι ενα μυτοτσιμπιδο στραβο.

Φιλικα Μακης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.