Jump to content
vagd

Golf 6 - Φωτα (Λύσεις, Oem, Aftermarket, Xenon, LED Κλπ)

Recommended Posts

Σίγουρα η λύση αυτή έχει πολύ λιγότερες μόντες, ίσως δεν έχει καν μόντες! Επειδή ψάχνω κι εγώ κάτι παρόμοιο, δηλαδή φανάρια της DECTANE και έξτρα Xenon HID, θεωρώ πως το όλο σετ έχει τιμή που δεν βρίσκεται στην Ελλάδα, για να μην πω Ευρώπη! Όμως: α) Επειδή έρχονται από Αμερική, μήπως "σκαλώσουν" στο τελεωνείο? Αν ξέρει κάποιος, ας μας διαφωτίσει.... β) Τα DECTANE φανάρια φοράνε από την μάνα τους λάμπες Η1 και Η7, και αν τις αντικαταστήσεις με τις xenon, πάει η εγγύηση για το φανάρι. Γνωρίζει κανείς τίποτα διαφορετικό?
Το τελωνειο ναι ειαι ενα ρισκο, αλλα και παλι θα μας ερθει πιο φτηνο απο οτι θα το αγοραζαμε απο εδω. Τα παρακατω ερχονται με διπλα ΧΕΝΟΝ οποτε δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω για αλλαγες.......

http://www.ebay.com/itm/2-SETS-HID-2010-VW-GOLF-GTI-DRL-LED-PROJECTOR-HEADLIGHT-/310357653104?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AVolkswagen&vxp=mtr&hash=item4842c1f670

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και ιδια με τα μαμα με led που δεν θελουν πολλεσ αλαγεσ μονο κωδικοποιηση...ειναι σαν αυτα( http://www.ebay.com/itm/ORIGINAL-VW-GOLF-6-VI-MK6-GTI-R-R20-OEM-LED-DRL-PROJECTOR-HEADLIGHT-/160680140510?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Model%3AGolf&vxp=mtr&hash=item2569485ede) τα εχουν βαλει πολοι απο ξενο φορουμ και ειναι με καλη τιμη..ουτε τα ανταπτορακια δεν χρειαζονται....

Link to comment
Share on other sites

Δηλ δεν είναι γνήσια γιατί τα γνήσια χρειάζονται απαραίτητα όσα έχω περιγράψει!!

Αν αυτά είναι ιμιτασιόν θα πρέπει να υπάρξει πολύ καλή πληροφόρηση

σχετικά με το πως συνδεόνται και τι ακριβώς χρειάζεται και τι όχι..

Υ.Γ. Διαβάστε λίγο πρώτα στο fitment τι λέει για τα εν λόγω φανάρια ;)

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Τα ακολουθα ειναι η καλυτερη τιμη που βρηκα!

Μετα απο επικοινωνια με τον κατασκευαστη με ενημερωσε οτι δεν χρειαζεται καμια μοντα και οτι επειδη το αμαξι μου ειναι 07/2011 πιθανα να μην χρειαστει recoding....

Ας ελπισουμε να εχει δικιο....... Λεω να παρω το ρισκο!!!

http://www.ebay.com/itm/2-SETS-HID-2010-VW-GOLF-GTI-DRL-LED-PROJECTOR-HEADLIGHT-/310351910119?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AVolkswagen&vxp=mtr&hash=item48426a54e7#vi-ilComp

Link to comment
Share on other sites

Τα ακολουθα ειναι η καλυτερη τιμη που βρηκα!

Μετα απο επικοινωνια με τον κατασκευαστη με ενημερωσε οτι δεν χρειαζεται καμια μοντα και οτι επειδη το αμαξι μου ειναι 07/2011 πιθανα να μην χρειαστει recoding....

Ας ελπισουμε να εχει δικιο....... Λεω να παρω το ρισκο!!!

http://www.ebay.com/...a54e7#vi-ilComp

Δεν είναι τα μαμά αυτα τα φανάρια. Αυτά έχουν μέσα λάμπες αλογόνου.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου όμως να βάλουν DRL με οποιοδήποτε τρόπο θα έλεγα ότι έχουν καγκουρίσει επικίνδυνα στο Polo 6R και στο Golf VI σε επίπεδο να μοιάζουν φτηνές απομιμήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δει τα φανάρια από αυτό το online store: http://www.dnauto.co.uk/Golf_MK6_Xenon_Headlights_LHD/p912216_4754104.aspx ?

Από όσο έχω ψάξει (ebay, google, etc) έχει την καλύτερη τιμή. Επίσης, αναφέρει πως είναι εύκολα στην τοποθέτηση και πως φέρουν πάνω HID prejector headlights - Conversion KIT.

Ήδη τους έχω στείλει email να δω τι παίζει με αρκετές κατατοπιστηκές ερωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

και μενα θα με ενδιεφεραν να αλλαξω καποια στιγμη τα φαναρια μου, για να δουμε τι θα σου απαντησουν φιλε Μαρκο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη στην αναμονή για το store από Αγγλία.... Όμως δεν το άφησα έτσι και έχω εμβαθύνει στην έρευνα για τα συγκεκριμένα φανάρια....

Πιο συγκεκριμένα βρήκα και αυτή την πηγή:

http://www.aliexpres...-PROJECTOR.html

και φυσικά έστειλα email όπου μου απάντησαν ΑΜΕΣΑ (να γιατί θα μας φάνε οι Κινέζοι!)....

Δείτε παρακάτω την συνομιλία:

*************************************************************

Dear Markos

Nice day.

a) Do you supply a guarantee for these headlights especially for avoiding water inside, humidity, yellow glass, etc? --- yes, this headlight is good at water proved, it is of good quality.

b ) If I apply these headlights on my car, Do I need to reprogram its software in order to accept these LED lights? Is there any other issue (turn on the yellow lamp in control panel of my car, show message for problem in my lamps)? --- you can install this headlight onto your car directly, as it is with can-bus ballast, so you do not need to reprogram software and others.

c) My car hasn't installed Xenon lights and I want to install them. Do I have to buy an extra Xenon kit in order to install it on your headlights or they are ready with Xenon on them? --- yes, this headlight includes xenon kit originally. you do not need to buy additionally.

d) Do you ship them to Europe, Greece? If yes, which is the shipping cost and how many days they need to arrive? Which is the payment way? --- we can send goods to you by EMS, it takes about 10 days.

I quote you as follow for this Volkswagen Golf 6 headlight as follow:

1. GERMANY VOLKSWAGEN GOLF 6 GTI HEADLIGHT CONVERSION ASSEMBLY WITH LED TEAR EYE AND BI-XENON PROJECTOR ---USD650/SET

2. Shipping cost by EMS ---USD214

Total is USD864

You can just bid for it, I will change total to USD864, and ask you to pay for it. http://www.aliexpres...-PROJECTOR.html

Waiting for your answer.

Best regards

Freeman

*************************************************************

Οι σκέψεις & παρατηρήσεις μου...

Σίγουρα είναι το ίδιο φανάρι, με την μόνη διαφορά πως έρχεται από Κίνα και ίσως φάμε το τελωνείο... αν και υπάρχουν πιθανότητες να το αποφύγουμε με τον γνωστό τρόπο (ετικέτα μεταχειρισμένο, δώρο, αξίας < $200).

Μου προκαλεί περιέργια η τιμή του Αγγλικού store γιατί είναι ίδια με του κινέζικου... Φοβάμαι μήπως είναι απλά μεσάζων και η παραγγελία εκτελεστεί πάλι από Κίνα, οπότε πάλι μπέρδεμα με το τελωνείο!

Για όσους δεν καταλαβαίνουν την διαφορά του συγκεκριμένου φαναριού από το γνήσιο, τουλάχιστον οπτικά, το γνήσιο έχει 15 LED λάμπες στο daylight ενώ αυτό έχει 10!

Στο παρακάτω link έχω βρει αρκετές κατατοπιστηκές φωτογραφίες καθώς και video (οι οποίες με έχουν πλέον πείσει για την αγορά) με τα συγκεκριμένα φανάρια φορεμένα στο golf 6:

http://www.golfmk6.c...ead.php?t=24942

Δείτε το πρώτο ποστ. Επίσης στο ποστ 50 του ίδιου thread έχω ήδη αναρτήσει ερώτηση για store από Ευρώπη.

Οι απορίες μου (μια βοήθεια ρε παιδιά):

Τα φανάρια για να εγκατασταθούν απαιτούν λύσιμο προφυλακτήρα και ηλεκτρολογικές εργασίες. Που προτείνετε να γίνει κάτι τέτοιο; Θα με βόλευε Αθήνα, μιας και ανεβαίνω συχνά.

Δεν πρόκειται να αφήσω μέσα τις απλές H1 λάμπες που φέρουν τα φώτα (είναι δηλαδή όπως έρχονται και τα DECTANE με προεγκατεστημένες λάμπες), αλλά αμέσως θα βάλω xenon kit...Ποιο xenon kit προτείνετε να βάλω έτσι ώστε να μην έχω προβλήματα με τον εγκέφαλο; Από που μπορώ να το προμηθευτώ και να μου το τοποθετήσουν (πάλι στην Αθήνα και χωρίς να μου πιάσουν τον "ποπο" :mad:);

Edited by Markos Pap.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε λίγο και σε αυτό το post μου, για λιγότερες μόντες:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34029&view=findpost&p=476600

Φυσικά ακόμη στο ψάξιμο είμαστε και σε αυτό το thread! 8)

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωμα στο παραπάνω...

Ήρθα σε επαφή, μέσω MSN, με 2 εμπόρους από Κίνα (ο ένας είναι και αυτός στο παραπάνω Link), για τα παραπάνω φώτα και με ενημέρωσαν τα εξής:

α) Τα συγκεκριμένα φανάρια έχουν ήδη πάνω προεγκατεστημένα: CanBus, Ballast και λάμπες 6000K.

β) Θέλουν γύρω στις 15 ημέρες για να είναι Ελλάδα και με μια "πατέντα" ίσως ξεγλυστρίσουν από το Τελωνείο! ;)

Επιπλέον, δεύτερος έμπορος μου τα αφήνει στα $780 (562,27 ευρώ, σύμφωνα με το PayPal, αυτή τη στιγμή), δηλαδή $84 λιγότερο! Είμαι σχεδόν έτοιμος για την αγορά... Περιμένω και το αγγλικό store μήπως απαντήσει και αν όχι προχωράω στην αγορά και ο Θεός να βάλει το χέρι του για το αποτέλεσμα!

Edited by Markos Pap.
Link to comment
Share on other sites

Τα εν λόγω φανάρια μπορεί να μοιάζουν με τα ΟΕΜ αλλά σαφώς έχουν την σημαντική διαφορά ότι δεν

είναι b-xenon και στην θέση που στα ΟΕΜ είναι το φλας αυτά έχουν 2ο projector για την απλή μεγάλη

σκάλα.

Όσο για το θέμα ποιότητας δεν μπορώ να ξέρω τις διαφορές αλλά η κινεζιά με φόβιζε πάντοτε..

Link to comment
Share on other sites

Τα εν λόγω φανάρια μπορεί να μοιάζουν με τα ΟΕΜ αλλά σαφώς έχουν την σημαντική διαφορά ότι δεν

είναι b-xenon και στην θέση που στα ΟΕΜ είναι το φλας αυτά έχουν 2ο projector για την απλή μεγάλη

σκάλα.

Όσο για το θέμα ποιότητας δεν μπορώ να ξέρω τις διαφορές αλλά η κινεζιά με φόβιζε πάντοτε..

Στάθη έχεις δίκιο για την διαφορά σχετικά με το φλας. Όσο για την ποιότητα, κανείς δεν εχεί πει πως δεν είναι επιφυλακτικός, όμως το κόστος σε σχέση με τα ΟΕΜ είναι σαφώς μικρότερο, έως ανύπαρκτο. Επίσης, η εγκατάσταση τους δεν απαιτεί ότι και τα ΟΕΜ.

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα αγοράσω και ό,τι βγει! Άλλωστε σε άλλο φόρουμ του εξωτερικού, τα έχουν φορέσει αρκετοί και μέχρι στιγμής είναι πλήρως ικανοποιημένοι....

Link to comment
Share on other sites

Στάθη έχεις δίκιο για την διαφορά σχετικά με το φλας. Όσο για την ποιότητα, κανείς δεν εχεί πει πως δεν είναι επιφυλακτικός, όμως το κόστος σε σχέση με τα ΟΕΜ είναι σαφώς μικρότερο, έως ανύπαρκτο. Επίσης, η εγκατάσταση τους δεν απαιτεί ότι και τα ΟΕΜ. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα αγοράσω και ό,τι βγει! Άλλωστε σε άλλο φόρουμ του εξωτερικού, τα έχουν φορέσει αρκετοί και μέχρι στιγμής είναι πλήρως ικανοποιημένοι....
Συμπλήρωμα στο παραπάνω... Ήρθα σε επαφή, μέσω MSN, με 2 εμπόρους από Κίνα (ο ένας είναι και αυτός στο παραπάνω Link), για τα παραπάνω φώτα και με ενημέρωσαν τα εξής: α) Τα συγκεκριμένα φανάρια έχουν ήδη πάνω προεγκατεστημένα: CanBus, Ballast και λάμπες 6000K. β) Θέλουν γύρω στις 15 ημέρες για να είναι Ελλάδα και με μια "πατέντα" ίσως ξεγλυστρίσουν από το Τελωνείο! ;) Επιπλέον, δεύτερος έμπορος μου τα αφήνει στα $780 (562,27 ευρώ, σύμφωνα με το PayPal, αυτή τη στιγμή), δηλαδή $84 λιγότερο! Είμαι σχεδόν έτοιμος για την αγορά... Περιμένω και το αγγλικό store μήπως απαντήσει και αν όχι προχωράω στην αγορά και ο Θεός να βάλει το χέρι του για το αποτέλεσμα!

Καλησπέρα,

δεν τον ρωτάς αν συνεργαζεται με κανένα κατάστημα στην ευρώπη ώστε να εξαλείψουμε την πιθανότητα του τελωνείου?

Ενδιαφέρομαι και εγώ για άμεση αγορά

Καλο βράδυ σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν τον ρωτάς αν συνεργαζεται με κανένα κατάστημα στην ευρώπη ώστε να εξαλείψουμε την πιθανότητα του τελωνείου?

Ενδιαφέρομαι και εγώ για άμεση αγορά

Καλο βράδυ σε όλους

Τους έχω ήδη ρωτήσει μέσω MSN, αλλά δυστυχώς δεν συνεργάζονται. Στέλνουν μόνο σε ιδιώτες μέχρι στιγμής στην Ευρώπη. Μόνο στην Αμερική έχουν στείλει σε stores αλλά για εμάς είναι το ίδιο.

Θα περιμένω μέχρι την Τετάρτη-Πέμπτη να δω αν θα μου απαντήσει το αγγλικό store και αν όχι, τότε προχωράω στην απευθείας παραγγελία από Κϊνα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εβγαλα την λαμπα στη μεσαια σκαλα για να την αλλαξω με crystal vision και ειδα ειναι πανω σε ενα πλαστικο μαυρο με πορτοκαλι.πως ξεβιδωνει?να πιασω με πενσα στο μεταλικο και ξεβιδωνω αντιθετα απο δεικτες ρολογιου?

Edited by alex19871987
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εβγαλα την λαμπα στη μεσαια σκαλα για να την αλλαξω με crystal vision και ειδα ειναι πανω σε ενα πλαστικο μαυρο με πορτοκαλι.πως ξεβιδωνει?να πιασω με πενσα στο μεταλικο και ξεβιδωνω αντιθετα απο δεικτες ρολογιου?

Το είχε και σε εμένα αλλα δεν εδωσα βαση

Σου έστειλα πμ .όχι με πένσα με το χέρι όπως λες αντίθετα του ρολογιου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τελικά το αγγλικό store, μέχρι και σήμερα δεν απάντησε! Από όσο έψαξα κι άλλους τρόπους επικοινωνίας με το εν λόγω store, το μόνο που βρήκα, ήταν κάποιες ληγμένες καταχωρήσεις του στο eBay...

Άρα μάλλον, το συγκεκριμένο store έπαψε να υπάρχει...

Έτσι, το μόνο που έμεινε είναι να προχωρήσω την παραγγελία από Κίνα και να περιμένω να δω τι θα γίνει με το τελωνείο και τι ποιότητα θα έχει το προϊόν! <_< <_<

Θα ενημερώσω σύντομα, όταν έχω νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Πανω στο θεμα των φαναριων εχω κολλησει αρκετα τον τελευταιο καιρο..Σκεφτομαι αντικατασταση των φαναριων με τα συγκεκριμενα dectane http://www.ebay.com/...2#ht_6346wt_952 αλλα σε χαμηλοτερη τιμη απο αλλο site

Edited by kOrMi-6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.