Jump to content
GOLF R32

VW Scirocco - Η αναγένηση ενός μύθου!

Recommended Posts

εμενα μου αρεσει ..ο μαρινος ειχε πει πως το golf vi θα έχει εισαγωγή μπροστα σαν του ecoracer..να που βγαινει αληθινος αφου το scirocco σιγουρα θα ειναι η coupe εκδοση του golf

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσει! Πολύ καλή η μούρη του! Πιστεύω να βγει και στην παραγωγή ακριβώς έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Αν βγει ετσι... η Hyundai θα εχει περισοτερο coupe αυτοκινητο απο την VW... και ειναι κριμα.....

Περισσοτερο μου φερνει για 3Θ εκδοση του νεου Golf με καπως πιο σπορ προσανατολισμο, (οπως Α3 3θ και 5θ) παρα για το νεο Scirocco

για να δουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εδώ δείχνει πολύ space! πολύ εξωγήινο!

Τα φωτιστικά σώματα μάλλον δεν θα κρατήσουν το σχήμα του νέου Polo και του Eos διότι το 2008 θα είναι παλιό και ξεπερασμένο αυτό το στυλ.

Στην τελική του μορφή θα θυμίζει περισσότερο τις πιο normal φωτογραφίες που είχαμε δει παλαιότερα:

f2b8be41960b4c2c9b10a8998b51822f_1.jpg

e0ed94599b94b7f07d7c72aa393b377a_1.jpg

Στο Link, στο τέλος του άρθρου, έχει και πληροφορίες για τα μοντέλα που θα λανσάρει η VolksWagen στο μέλλον.

Το Passat Coupe που αναφέρει για το 2008 θα είναι το καινούριο Corrado, οπότε η VolksWagen θα παράγει 3 coupe αν συνυπολογίσουμε και το Coupe-Cabriolet EOS. :D

Edited by GraveDigger
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε.......................

Τα νερά πάλι ταράζω και το στιλ μου δεν αλλάζω.....

167946858_ccda0dd7d6_o.jpg

167946859_0f52de2311_o.jpg

Link

Φίλε Γιώργο πολύ καλύτερη αυτή η εκδοχή του νέου scirocco.Ας ελπίσουμε οτι έτσι θα είναι η τελική του μορφή γιατί αλλιώς με βλέπω να παίρνω καινούριο αμάξι το 2050.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία…….

Το όνομα scirocco προέρχεται από την Ιταλική λέξη (scirocco), που προέρχεται από την αραβ. λέξη sargi (= ανατολικός).

Στην ναυτιλία ονομάζεται μια κατεύθυνση ανέμου (σιρόκος) ο οποίος είναι Ο ζεστός και υγρός νοτιοανατολικός άνεμος που έρχεται από την Αφρική και πνέει πάνω από τη Μεσόγειο, προκαλώντας βροχές και ομίχλες.

rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και η πληροφορία για την κατασκευή ενός κουπέ, από τη VW, που θα αναβιώσει το Scirocco, «κυκλοφορεί» εδώ και αρκετούς μήνες, η γερμανική εταιρεία φέρεται να πήρε τώρα την τελική απόφαση για την παραγωγή του αυτοκινήτου. Το νέο κουπέ, λοιπόν, θα το δούμε στους δρόμους στα τέλη του 2008.

Σύμφωνα, λοιπόν, με πληροφορίες, οι υπεύθυνοι της VW προβληματίστηκαν αρκετά με το πώς θα είναι το νέο κουπέ. Τελικά φαίνεται ότι αποφάσισαν, πως το νέο Scirocco (δεν είναι σίγουρο ότι θα ονομαστεί έτσι) θα έχει σχεδιαστικές αναφορές στο πρώτο μοντέλο (σχεδιασμένο από τον Τζουτζάρο, το 1974) αλλά θα ενσωματώσει και καινοτομίες από πρωτότυπα μοντέλα της εταιρείας. Παράλληλα, θα είναι «χτισμένο» με βάση τη νέα σχεδιαστική ταυτότητα της μάρκας, που εκείνη την περίοδο θα εκφράζει ένα πιο επιθετικό προφίλ (ας μην ξεχνάμε ότι πριν το Scirocco θα έχει παρουσιαστεί και το νέο Golf, που σχεδιαστικά θα είναι πιο «άγριο» από το υπάρχον). Το νέο Scirocco, λοιπόν, αναμένεται ιδιαίτερα «μυώδες», με έντονα κεκλιμένο πίσω παρμπρίζ και «τοξωτή» οροφή α λα TT.

Αν και αρχικά είχε ειπωθεί ότι το κουπέ θα βασιστεί στο πάτωμα του νέου Golf, τελικά όλα δείχνουν ότι θα βασιστεί σε μια πλατφόρμα μικρότερη (αυτή του νέου Polo;). Επίσης, μάλλον εγκαταλείπεται και η σκέψη της κατασκευής του και ως cabrio (προφανώς για λόγους κόστους) και απ’ ότι… ψιθυρίζεται μάλλον μια μεγάλη γυάλινη οροφή θα δώσει τη λύση σε όσους μπορεί να αισθανθούν… κλειστοφοβία, λόγω των μικρών πλευρικών γυάλινων επιφανειών.

Τη σχεδίαση του αυτοκινήτου θα αναλάβει ο τουρκικής καταγωγής, αρχισχεδιαστής του group, Μουράτ Γκιουνάκ. Τεχνολογικά το νέο Scirocco, θα χρησιμοποιεί δοκιμασμένες λύσεις. Όσον αφορά στην ανάρτηση, το πιθανότερο layout θα είναι αυτό του υπάρχοντος Golf (διάταξη ΜακΦέρσον μπροστά και πολλαπλών συνδέσμων πίσω) ενώ όσον αφορά στους κινητήρες το σίγουρο είναι ότι ο 1.4 TSI, με τους 140-170 ίππους, θα παίξει… πρωταγωνιστικό ρόλο. Δεν αποκλείεται όμως, να υπάρξουν και πιο «μεγάλες» εκδόσεις, είτε με τον 2λιτρο TFSI, των 200 (ή και περισσοτέρων) ίππων, είτε με έναν V6 ατμοσφαιρικό 3 και… κάτι λίτρων, που μπορεί να συνδυάζεται και με τετρακίνηση 4MOTION. Γενικά, το νέο κουπέ θα έχει πιο σπορτίφ ρυθμίσεις, ώστε οδηγικά να «συμβαδίζει» με το χαρακτήρα του (δεν ποκλείεται –αν το κόστος το επιτρέψει- να χρησιμοποιηθούν και λύσεις από το νέο Audi TT…).

Το νέο κουπέ θα κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της εταιρείας στην Πορτογαλία, όπως είναι και η γραμμή παραγωγής του EOS. Στόχος είναι να περιοριστεί το κόστος, ώστε η τελική τιμή του αυτοκινήτου να είναι ιδιαίτερα προσιτή, τηρουμένων των αναλογιών (αυτός είναι και ο απώτερος στόχος της VW για όλα τα μελλοντικά της μοντέλα και ιδίως για το επόμενο Golf).

To νέο Scirocco θα κυκλοφορήσει και στην Αμερική (μπορεί μάλιστα να κυκλοφορήσει πρώτα εκεί και μετά στην Ευρώπη). Η παραγωγή του θα ξεκινήσει στις αρχές του 2008, ενώ το λανσάρισμά του υπολογίζεται στα τέλη του ίδιου χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα φωτογραφιες στο καινουριο AMS και το αυτοκινητο ειναι πραγματικα πανεμορφο.

Η μασκα δε ειναι απλα κορυφαια.Κατι μου λεει οτι σιγα σιγα θα παει προς τα εκει η μασκα της εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα φωτογραφιες στο καινουριο AMS και το αυτοκινητο ειναι πραγματικα πανεμορφο.

Η μασκα δε ειναι απλα κορυφαια.Κατι μου λεει οτι σιγα σιγα θα παει προς τα εκει η μασκα της εταιρειας.

κωνσταντινε βαλε ενα link να το δουμε κι εμεις.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

κωνσταντινε βαλε ενα link να το δουμε κι εμεις.... tongue.gif

Το εβλεπα στο περιοδικο.Δεν το βρηκα στο ιντερνετ οποτε...no link. :baby:

Link to comment
Share on other sites

Το εβλεπα στο περιοδικο.Δεν το βρηκα στο ιντερνετ οποτε...no link. :baby:

ams=auto moto and sport????

sorry αλλα ουτε καφε δεν εχω πιει ακομα οποτε καταλαβαινεις!!!!! new_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

ams=auto moto and sport????

sorry αλλα ουτε καφε δεν εχω πιει ακομα οποτε καταλαβαινεις!!!!! new_lol.gifnew_lol.gif

Xεχε δεν πειραζει.

Ναι,Auto Motor Und Sport.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.