Jump to content
vband

Προβλημα Turbo Καινουργιο Vw Golf V Tsi 122

Recommended Posts

Παιδια την παλευετε ? Σιγα μην ειμαι και απο τις μυστικες υπηρεσιες της Toyota !

Αληθεια σας λεω, οποιος δε πιστευει να του scannaro το χαρτι απο το service

Tο αυτοκινητο το εχω ηδη στο συνεργειο νοσηλευεται αλλα ακομα δεν εχουν καταφερει τιποτα

Απλα πνιγω το πονο μου στα forum επειδη δεν εχω κατι αλλο που μπορω να κανω πανω στο θεμα

Ελα να δεις ποσο τραβαει χωρις τη τουρμπινα, Νεα Σμυρνη μενω, το βαζουμε κοντρα εσυ με το αυτοκινητο κι εγω με ποδηλατο σε ευθεια

Xband

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Σπασμενη turbina. 1500 ευρω.

Αυτα.

εσένα το κόστος δεν σε απασχολεί αφου το αμαξι ειναι στη εγγύηση. το αμαξι θα το φτιαξουν και θα στο παραδώσουν φυσικά η ταλαιπωρία δεν πληρώνετε τέλος καλο ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

εσένα το κόστος δεν σε απασχολεί αφου το αμαξι ειναι στη εγγύηση. το αμαξι θα το φτιαξουν και θα στο παραδώσουν φυσικά η ταλαιπωρία δεν πληρώνετε τέλος καλο ολα καλα

Και σε 1 χρονο που τελιωνει η εγγυηση τι θα κανω ? Θα δινω 1500 ευρω ανα 20000 km ?

Link to comment
Share on other sites

Και σε 1 χρονο που τελιωνει η εγγυηση τι θα κανω ? Θα δινω 1500 ευρω ανα 20000 km ?

Σιγα μην ειναι και αναλωσιμο η τουρμπινα.Δεν ξερω τι συνεβη στην τουρμπινα σου αλλα δεν ειναι και λαδια να αλλαζονται καθε λιγο και λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Και σε 1 χρονο που τελιωνει η εγγυηση τι θα κανω ? Θα δινω 1500 ευρω ανα 20000 km ?

από τη στιγμή που σου αλλαξουνε την τουρμπινα τοτε η τουρμπινα σου εχει 2 χρονια εγγύηση οπότε εχεισ αλλα 2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

ΧΙ! ΧΙ! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΦΥΓΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ!!!! ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ.

ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΠΛΕΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΡΙΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΗΣ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΠΟ LEON ΜΕΧΡΙ OCTAVIA. ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ!!!!!

Οκ ..την ειπες και εσυ ...Και εγω τσαμπα τραβιεμαι μωρε στα συνεργεια ετσι επειδη δεν εχω τιποτα αλο να κανω ...

Ερε δεν παει καλα ο κοσμος

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Φιλαρακι μου εχει golf 5 με τα 122 εταιρικο και 2 μηνες πριν ληξη η εγγυηση του αλαξανε τουρμινα και πολλαπλη εχει κανει σχεδον 90.000κμ.

Συμπτωματα που ειχε? Δεν περπατουσε οπως παλια και φυσουσε λες και τουρμπιζε συνεχεια.

Καπου πρεπει να ειχε ραγιζμα.

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που σου αλλαξουνε την τουρμπινα τοτε η τουρμπινα σου εχει 2 χρονια εγγύηση οπότε εχεισ αλλα 2 χρονια

συμφωνω,ετσι ειναι :good:

Οκ ..την ειπες και εσυ ...Και εγω τσαμπα τραβιεμαι μωρε στα συνεργεια ετσι επειδη δεν εχω τιποτα αλο να κανω ...

Ερε δεν παει καλα ο κοσμος

και εγω τον πιστευω τον φιλο και αυτο ειναι που με ανησυχει ιδιαιτερα. :lol:

επεκταση εγγυησης δεν εχω κανει και δεν εχω σκοπο να την κανω,θα το ρισκαρω και ας ελπιζω να μην μου βγαλει το 1500αρι :lol:

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Οκ ..την ειπες και εσυ ...Και εγω τσαμπα τραβιεμαι μωρε στα συνεργεια ετσι επειδη δεν εχω τιποτα αλο να κανω ...

Ερε δεν παει καλα ο κοσμος

Ε δεν μπορω θα σκασω αμα δεν το πω...Βρε Θάνο, δεν ξερω αν εισαι τρομερα ατυχος, αλλα σε ολες τις κατηγοριες εχεις να πεις κατι κακο για το γκολφακι σου....Λαστιχα χαλια,φωτα δεν βλεπεις την μυτη σου, φρενα καλυτερα ποδηλατου... Ενταξει το αυτοκινητο δεν ειναι και rolls royce αλλα απο την αλλη κατι καλο δεν εχει???

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν μπορω θα σκασω αμα δεν το πω...Βρε Θάνο, δεν ξερω αν εισαι τρομερα ατυχος, αλλα σε ολες τις κατηγοριες εχεις να πεις κατι κακο για το γκολφακι σου....Λαστιχα χαλια,φωτα δεν βλεπεις την μυτη σου, φρενα καλυτερα ποδηλατου... Ενταξει το αυτοκινητο δεν ειναι και rolls royce αλλα απο την αλλη κατι καλο δεν εχει???

...και αν το προηγούμενο αυτοκίνητο του ήταν μια Rolls Royce, τοτε τι να πει για το golf δικαιολογείται ο άνθρωπος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν μπορω θα σκασω αμα δεν το πω...Βρε Θάνο, δεν ξερω αν εισαι τρομερα ατυχος, αλλα σε ολες τις κατηγοριες εχεις να πεις κατι κακο για το γκολφακι σου....Λαστιχα χαλια,φωτα δεν βλεπεις την μυτη σου, φρενα καλυτερα ποδηλατου... Ενταξει το αυτοκινητο δεν ειναι και rolls royce αλλα απο την αλλη κατι καλο δεν εχει???

και ολα αυτα εσενα δε σου φαινονται περιεργα; μηπως τελικα δεν εχει golf????

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν μπορω θα σκασω αμα δεν το πω...Βρε Θάνο, δεν ξερω αν εισαι τρομερα ατυχος, αλλα σε ολες τις κατηγοριες εχεις να πεις κατι κακο για το γκολφακι σου....Λαστιχα χαλια,φωτα δεν βλεπεις την μυτη σου, φρενα καλυτερα ποδηλατου... Ενταξει το αυτοκινητο δεν ειναι και rolls royce αλλα απο την αλλη κατι καλο δεν εχει???

Και εγώ αυτό θα έλεγα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

1)εγω δεν ξερω αν ο φιλος εχει γκολφ η οχι αλλα μου κανει εντυπωση οτι τον εδιωξαν απο την αντιπροσωπεια με ενα αμαξι που σερνοταν και το οποιο δεν ηταν σε θεση να κυκλοφορει στο δρομο αφου οπως ο ιδιος δηλωνει ηταν και απο ποδηλατο πιο αργο.

2)επιπλεον δεν εχω ακουσει αλλη περιπτωση που η αντιπροσωπεια ενημερωνει τον πελατη για το κοστος οταν αντικαθιστα κατι εντος εγγυησης. Μπορουμε τουλαχιστον να μαθουμε ποια ειναι???

3)οταν ενα εταιρικο αυτοκινητο κρατα 90.000χλμ λογικα ενα ιδιωτικο θα κρατησει τα διπλα τουλαχιστον. Ολοι ξερουμε τι σκισιμο τρωνε τα εταιρικα. Σιγα μην ασχοληθηκε κανεις αν θα κρυωσει η τουρμπινα το καλοκαιρι.

4)εγω επειδη δεν γνωριζω αν ο φιλος λεει αληθεια η οχι για αυτο και δεν αμφισβητησα οτι μπορει να ειναι αληθεια αυτα που γραφει και για αυτο εγραψα την αποψη μου χωρις προσωπικες επιθεσεις και σχολια του τυπου δεν παμε καλα.

5)παρολο που δεν παω καλα εξακολουθω να πιστευω οτι αυτη η μηχανη εχει μπει σε παρα πολλα μοντελα απο eos, octavia, leon μεχρι a3 kai exei αποδειξει την αξιοπιστια της.

Στα μηνύματα που αναρτώνται θα πρέπει να υπάρχει σαφήνεια, λιτότητα, ουσία και να είναι ευανάγνωστα. Να χρησιμοποιούνται Ελληνικά ΜΙΚΡΑ γράμματα (Ελληνικές γραμματοσειρές - χαρακτήρες) και όχι Greeklish.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

1)εγω δεν ξερω αν ο φιλος εχει γκολφ η οχι αλλα μου κανει εντυπωση οτι τον εδιωξαν απο την αντιπροσωπεια με ενα αμαξι που σερνοταν και το οποιο δεν ηταν σε θεση να κυκλοφορει στο δρομο αφου οπως ο ιδιος δηλωνει ηταν και απο ποδηλατο πιο αργο.

2)επιπλεον δεν εχω ακουσει αλλη περιπτωση που η αντιπροσωπεια ενημερωνει τον πελατη για το κοστος οταν αντικαθιστα κατι εντος εγγυησης. Μπορουμε τουλαχιστον να μαθουμε ποια ειναι???

3)οταν ενα εταιρικο αυτοκινητο κρατα 90.000χλμ λογικα ενα ιδιωτικο θα κρατησει τα διπλα τουλαχιστον. Ολοι ξερουμε τι σκισιμο τρωνε τα εταιρικα. Σιγα μην ασχοληθηκε κανεις αν θα κρυωσει η τουρμπινα το καλοκαιρι.

4)εγω επειδη δεν γνωριζω αν ο φιλος λεει αληθεια η οχι για αυτο και δεν αμφισβητησα οτι μπορει να ειναι αληθεια αυτα που γραφει και για αυτο εγραψα την αποψη μου χωρις προσωπικες επιθεσεις και σχολια του τυπου δεν παμε καλα.

5)παρολο που δεν παω καλα εξακολουθω να πιστευω οτι αυτη η μηχανη εχει μπει σε παρα πολλα μοντελα απο eos, octavia, leon μεχρι a3 kai exei αποδειξει την αξιοπιστια της.

Στα μηνύματα που αναρτώνται θα πρέπει να υπάρχει σαφήνεια, λιτότητα, ουσία και να είναι ευανάγνωστα. Να χρησιμοποιούνται Ελληνικά ΜΙΚΡΑ γράμματα (Ελληνικές γραμματοσειρές - χαρακτήρες) και όχι Greeklish.

1) Αμαν ρε παιδια αν ειναι δυνατον να τα φανταζομαι, μου ειπαν ασε το αμαξι εδω, αλλα θα το δουμε την Τριτη. Αλλα επειδη το χρειαζομουν για τη δουλεια μου το πηρα τραυματισμενο

2) Στη δευτερη απορια, δε μου ανεφεραν κοστος εγω τους ρωτησα, ποσα θα πληρωνα αν δεν ειχα εγγυηση τελικη τιμη και με λιγο πιεση μου απαντησαν, σιγουρα θα κοψαν και λιγο

3) Ναι εγω ενα εταιρικο avensis που χα εκανα αλλαγες στις 6000 στροφες επι 2 χρονια

4) ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ να μου δωσετε τα email σας, να σας σκαναρω το χαρτι του service οταν το παρω.

Το ξερω οτι τα TSI ειναι αξιοπιστα αλλα ειμαι πολυ ατυχος να τυχει σε μενα αστοχια υλικου

Η τουρμπινα θα ρθει απο το Wolsfburg την Τεταρτη, αυτο που δε ξερω και δε μπορω να μαθω ειναι αν θα μου βαλουν καινουργια η μεταχειρισμενη...

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σοβαρολογεις τωρα οτι το γκολφ εχει χαλια φωτα και χαλια φρενα?? τι αμαξι ειχες παλια?

σου λεω οτι με bmw alpina 320 2007 που το συγκρινω σε θεμα ανεσεις , φωτα και φρενα ειναι ανωτερο. μην λεμε οτι θελουμε τωρα και στη τελικη αμα σπασει η τουρμπινα να βαλεται καμια μεγαλυτερη hehehe!

Link to comment
Share on other sites

offtopic: αν μπορουσαμε να βαλουμε μεγαλυτερη θα ειχα βαλει ηδη στο δικο μου.

ontopic: καινουρια θα σου βαλουν. καλα ξεμπερδεματα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπλεξαμε λιγο τα μπουτια μας...Εγω το post το εκανα για τον ΘΑΝΟ και οχι για τον φιλο που εχει το προβλημα με την τουρμπινα.... Ο φιλος που εχει το προβλημα με την τουρμπινα ειναι ολιγον ατυχος προφανως γιατι γενικα τουρμπισιοι κινητηρες βγαινουν απο πολυ παλια και προβληματα τραγικα οπως αυτο δεν βγαζουν.... Αλλα αν παρακολουθησετε λιγο τα post του Θανου, δεν υπαρχει τομέας που να μην εχει προβλημα με το αυτοκινητο του!!!Τωρα τι να πω, η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ περιμενε κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που ειναι το golf η του εχουν πεσει ολα τα προβληματα και ολες οι αστοχιες υλικων στο δικο του αυτοκινητο....

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τις τουρμπινες δεν ειναι οτι ραγιζουν.Σιγα την πολυ πιεση που ανεβαζουν εξαλλου..H wastegate κολλαει αλλα λογω εγγυησης αλλαζεται ολη η τουρπινα.Δεν γνωριζω αν ειναι εφικτο με λιγο αντιδιαβρωτικο και πιεση με το χερι να ξεκολλησει..Ας απαντησουν οι βελτιωτες του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπων δεν εχετε ιδεα απο ζημιες απο τουρμπο και σας μιλαει ανθρωπος που ειχε FIAT PUNTOGT ΤΟ TSI ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ . D:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οκ εχουμε καταντησει γραφικοι εδω μεσα. Ο οποιοςδηποτε εχει αμφιβολια να μου στειλει pm εμαιλ να του στειλω την αδεια μου την ταυτοτητα και τον σειριακο αριθμο του αυτοκινητου μου . Φιλε μου το οτι εδωσα 25 χιλιαρικα για μενα δεν με συμβιβαζει να εχω χειροτερα φρενα hundai i30(δες τεστ auti 3η και χειροτερο φωτισμο απο focus 2 του 2007 .

Επισης δεχομαι το οτι μπορει να επεσα σε ζημιαρικο αυτοκινητο αλλα πιστεψε με ...ειναι τρομερο εξοδο να τρεχω στις αντιπροσωπιες και να κανω τηλεφωνα λες και αλλη δουλεια δεν εχω να κανω και να προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας .Μας εχετε ζαλισει με την αξιοπιστια και την αξιοπιστια ...εχεις κανα γνωστο να δουλευει σε μεγαλη αντιπροσωπια η service της vw ? Αν εχεις ρωτησε τον ...να σου πει . Δεχομαι οτι σαν τουρμπατο ειναι αρκετα αξιοπιστο υπο προυποθεσεις. Αλλα για μενα τσαμπα ο ντορος και οι φωνες καποιον που πραγματικα αναρωτιεμαι εαν ειναι και πληρωμενοι ...! Μου ετυχε δεν λεω..αλλα ρε φιλε δεν ειμαι ο μονος ...δες συνολικα ολα τα ελληνικα φορουμ που ασχολουνται με golf-scirocco και θα δεις οτι μεχρι και λιστες υπαρχουν για τα ποιο συνιθυσμενα προβληματα ...τι αλλο θελεις για να γελασεις δηλαδη ?

Φαντασου σε ποσο δυσκολη θεση βρισκομαι να εχω προβλημα και να μην ξερω που να παω για να το λυσω και να μην με κοιταν σαν εξωγηινο και να μου λενε..."το διαγνωστικο δεν βγαζει λαθη και το συστημα χιλιαδων αισθητηρων ειναι πολυ αξιοπιστο κτλ κτλ ..."

Τελικα ισως να ειπες το καλυτερο .Περιμενα παραπανω πραγματα εχωντας οδηγησει την πλειοψηφια των αυτοκινητων στην κατηγορια των 17-19 χιλ ευρω ...

Εδω δες τι επαθα με τη ποδια και το χιονι ......μου λενε οτι τη χτυπησα εγω ..τους λεω πως ειναι δυνατον να τη χτυπησα ... εφοσον το σημειο ειναι κατω απο το οριο του προφυλακτηρα μασκας...."Τι να σου πουμε...οντως ειναι παραξενο" ....ελπιζω ολα να λυθουν στο σερβις που θα κανω και να υσηχασω ...

τουλ μηχανικο προβλημα δεν μου εχει βγαλει

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα φιλε Θανο οτι λες ψεματα η κατι τετοιο. Αλλα αν εγω αγοραζα ενα αυτοκινητο και γνωριζα οτι

εχω χειροτερα φρενα hundai i30(δες τεστ auti 3η και χειροτερο φωτισμο απο focus 2 του 2007 .

και επισης πως

δες συνολικα ολα τα ελληνικα φορουμ που ασχολουνται με golf-scirocco και θα δεις οτι μεχρι και λιστες υπαρχουν για τα ποιο συνιθυσμενα προβληματα ...τι αλλο θελεις για να γελασεις δηλαδη ?

τοτε ΔΕΝ θα το αγοραζα....Και αν μου το χαριζανε θα ΤΟ ΠΟΥΛΑΓΑ!!!! :blush:

Στην τελικη βλεπω τις αποψεις σου σε σχεση και με την δικη μου εμπειρια...και μου φαινονται πολυ τραβηγμενες...απλα...

Link to comment
Share on other sites

Πριν παρουμε το golf vi το μονο που διαβαζα στα περιοδικα ειναι οτι το μονο αρνητικο με το αμαξι ειναι η μεγαλη καταναλωση βενζινης.

Σημερα τα ιδια περιοδικα λενε αλλα ντ' αλλων. Οποτε μην καθεσε και λες ι30 και αλλες φθηνες αντιγραφες του γκολφ.

Το αμαξι σου ειναι ενα παρα πολυ καλο αμαξι με 20.000.Δεν λεω οτι ειναι λιγα αλλα οταν στην αυτοκινητοβιομηχανια υπαρχουν αυτοκινητα με 1.700.000 τοτε εσυ με το 1/85 κοστος αυτου εισαι αρχοντας.

Το εχω ξαναπει οτι ειχα Matiz 800cc 120.000χλμ (τα 20.000 σιγουρα κοφτες)δεν μου εβγαλε ουτε 1 προβλημα μονο σκασμενα αμορτισερ μετα απο πολλες ωρες στην πιστα αιγινιου. sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν παρουμε το golf vi το μονο που διαβαζα στα περιοδικα ειναι οτι το μονο αρνητικο με το αμαξι ειναι η μεγαλη καταναλωση βενζινης.

Σημερα τα ιδια περιοδικα λενε αλλα ντ' αλλων. Οποτε μην καθεσε και λες ι30 και αλλες φθηνες αντιγραφες του γκολφ.

Το αμαξι σου ειναι ενα παρα πολυ καλο αμαξι με 20.000.Δεν λεω οτι ειναι λιγα αλλα οταν στην αυτοκινητοβιομηχανια υπαρχουν αυτοκινητα με 1.700.000 τοτε εσυ με το 1/85 κοστος αυτου εισαι αρχοντας.

Το εχω ξαναπει οτι ειχα Matiz 800cc 120.000χλμ (τα 20.000 σιγουρα κοφτες)δεν μου εβγαλε ουτε 1 προβλημα μονο σκασμενα αμορτισερ μετα απο πολλες ωρες στην πιστα αιγινιου. sillyhorse1rb5.gif

Εχω διαβάσει και εχω διαβάσει. Αλλα αυτο νομίζω ξεπερνά καθε φαντασία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει και εχω διαβάσει. Αλλα αυτο νομίζω ξεπερνά καθε φαντασία!!!!!!

Ε ενταξει ηταν πρωι ξυπνησα με διαθεση και ειχα ρεντα :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.