Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

Tα defi , νομίζω οτι πέφτει η φωτεινότητα με το που ανάψεις τα φώτα.....

+1

Στη μικρή σκάλα. Στη μεσαία όπως όταν είναι σβηστά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.

απο που περνουμε πιεση;

μπορει καποιος που εχει τοποθετησει ηλεκτρονικο μπαρομετρο σε tsi 122

να μου πει;

μερικες φοτο θα βοηθουσαν παραπολυ!

επισης καποιος να μου προτινει ατομο για τοποθετιση;

αντε παιδια γιατι τα εχω τοσες μερες στα χερια

μου.. (βαση osir + defi racer) και τα κοιταω.

δευτερα θα ειμαι αθηνα οποτε

μεχρι την παρασκευη που επιστρεφω λαρισα πρεπει να εχει τοποθετηθει!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.

απο που περνουμε πιεση;

μπορει καποιος που εχει τοποθετησει ηλεκτρονικο μπαρομετρο σε tsi 122

να μου πει;

μερικες φοτο θα βοηθουσαν παραπολυ!

επισης καποιος να μου προτινει ατομο για τοποθετιση;

αντε παιδια γιατι τα εχω τοσες μερες στα χερια

μου.. (βαση osir + defi racer) και τα κοιταω.

δευτερα θα ειμαι αθηνα οποτε

μεχρι την παρασκευη που επιστρεφω λαρισα πρεπει να εχει τοποθετηθει!

απο το σωληνκι της υποπιεσης συνηθως παιρνουν

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.

απο που περνουμε πιεση;

μπορει καποιος που εχει τοποθετησει ηλεκτρονικο μπαρομετρο σε tsi 122

να μου πει;

μερικες φοτο θα βοηθουσαν παραπολυ!

επισης καποιος να μου προτινει ατομο για τοποθετιση;

αντε παιδια γιατι τα εχω τοσες μερες στα χερια

μου.. (βαση osir + defi racer) και τα κοιταω.

δευτερα θα ειμαι αθηνα οποτε

μεχρι την παρασκευη που επιστρεφω λαρισα πρεπει να εχει τοποθετηθει!

Λοιπόν...όπως βλέπεις τον κινητήρα από μπροστά ο μηχανικός μου δοκίμασε από μπροστά...δλδ στα σωληνάκια δίπλα από την turbina και δεν ήταν εκεί τελικά!!Να μην πολυλογώ από την πίσω μεριά του κινητήρα πήρε υποπίεση σε κάτι σωληνάκι!!!Φωτός αν το βιάζεσαι πολύ να σου τραβήξω αύριο το πρωί και να σου δείξω....ειδάλλως από εβδομάδα που θα είμαι καβάλα!!!

Link to comment
Share on other sites

μακη αν μπορεις να τις εχεις αυριο θα το εκτιμουσα!

γιατι θα φυγω για αθηνα για μια βδομαδα και για τοποθετιση και δεν ξερω αν θα εχω προσβαση σε νετ <_<

Link to comment
Share on other sites

μακη αν μπορεις να τις εχεις αυριο θα το εκτιμουσα!

γιατι θα φυγω για αθηνα για μια βδομαδα και για τοποθετιση και δεν ξερω αν θα εχω προσβαση σε νετ ;)

ΟΚ!!¶υριο το πρωί θα ανεβάσω τις φωτό και από όλο το σύνολο!! <_<

Υ.Γ.:Καλά ρε χαζέ γτ δεν μου είπες ήσουν λάρισσα....Θα πέρναγα την τετάρτη να δεις το αμάξι!!Χαζέ!!Τώρα δεν ξέρω αν θα προλάβεις να το δεις απρογραμμάτιστο.....!!!! :lol:

Αν φύγεις από λάρισσα την δευτέρα μπορεί να σε πετύχω στον δρόμο!!Από λαμία θα έρχομαι εγώ!!Αν με δεις στον δρόμο θα με καταλάβεις!!Είναι σαν να έχω ένα προβολάκι ασημένιο!!Χαχααχχα!!!

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

δες αυτο και εαν θες και ρωτα

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...0942&st=280

Μαλλον ημουν ο πρωτος που εβαλα μπαρομετρο στο 122 tongue.giftongue.gif

Καλο θα ηταν να αλλαξες και το μανισιο σωληνακι με ενα σιλικονης .Γιατι αυτο το μαυρο δεν μπορει να κανει γωνιες και θα σε δυακολεψει

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

μακη αν μπορεις να τις εχεις αυριο θα το εκτιμουσα!

γιατι θα φυγω για αθηνα για μια βδομαδα και για τοποθετιση και δεν ξερω αν θα εχω προσβαση σε νετ ;)

Όπως σου υποσχέθηκα....Ότι δεν καταλάβεις ρώτα!!!

Μία γενική εικόνα: http://img30.imageshack.us/i/12092009421.jpg/

Αναλυτικά: http://img34.imageshack.us/i/12092009418.jpg/

http://img7.imageshack.us/i/12092009419.jpg/

http://img10.imageshack.us/i/12092009420.jpg/

Το αριστερό όπως φαίνεται... http://img30.imageshack.us/i/12092009422.jpg/

Η αλήθεια είναι πως για να πάρουμε πίεση από εκεί έπρεπε να γίνει πατέντα με τα σωληνάκια για να μην χάνεται πίεση αλλά να μετράει και σωστά!!!Αλλά τώρα δείχνει να είναι κομπλέ!!!

Και μερικές φωτό από το μπαρόμετρο και το εγκεφαλάκι!!!

http://img12.imageshack.us/i/12092009431.jpg/ (Με το τασάκι ανοιχτό..)

http://img35.imageshack.us/i/12092009427.jpg/ (Με το τασάκι κλειστό..)

http://img21.imageshack.us/img21/9599/12092009430.jpg

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

μακη οι 3 πρωτες τι ειναι ρε φιλε γιατι μπερδευτικα!

η την τεταρτη την καταλαβαινω! απο εκι περνεις υποπιεση.

εχει κανεις να με στηλει καπου στην αθηνα για τοποθετιση? :D

Link to comment
Share on other sites

μακη οι 3 πρωτες τι ειναι ρε φιλε γιατι μπερδευτικα!

η την τεταρτη την καταλαβαινω! απο εκι περνεις υποπιεση.

εχει κανεις να με στηλει καπου στην αθηνα για τοποθετιση? :D

Ρε συ εάν πας στο αμάξι σου θα καταλάβεις πως είναι!!Απλά στις πρώτες σου δείχνω με το χέρι μου ποιο είναι το σωληνάκι από το οποιο πήρα την υποπίεση!!Και αρχίζει κοιτάζοντας τον κινητήρα από πάνω στην μέση!!Εκεί βρίσκεται το σωληνάκι!!Αυτό δλδ που κρατάω!!Ακολούθησε το μέχρι να φτάσει στο τέρμα!!

Link to comment
Share on other sites

ααα ναι οκ.

ειναι κατανοητο!

αυτο το ΤΑΦ εκει πρεπει να ειναι κατι σαν αντεπιστροφη βαλβιδα η κατι τετοιο..

ο φιλος ΚΤΜ εχει παρει πιεση πριν το ΤΑΦ τελικα τι γινεται δεν εχει διαφορα κατι απο τα δυο?

περνεις και πιεση και υποπιεση μακη?

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

Εγω θα σου προτεινα να απευθυνθεις στον ηλεκτρολογο της αντιπροσωπειας σου,γιατι βλεπω οτι χρειαζεται αρκετη πατεντα με ταφακια και δεματικα κλπ. Οχι οτι αυτος θα κανει καλυτερη δουλεια,αλλα θα ξερεις ποιον να machinegun.gif οταν γινει η στραβη.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω και τις καλυτερες σχεσεις με την ΚΑΡΕΝΤΑ γενικα με αντιπροσωποιες και δεν το πολυ ψηνω..

χαχα θα τη βρω την ακρη :D

Link to comment
Share on other sites

ααα ναι οκ.

ειναι κατανοητο!

αυτο το ΤΑΦ εκει πρεπει να ειναι κατι σαν αντεπιστροφη βαλβιδα η κατι τετοιο..

ο φιλος ΚΤΜ εχει παρει πιεση πριν το ΤΑΦ τελικα τι γινεται δεν εχει διαφορα κατι απο τα δυο?

περνεις και πιεση και υποπιεση μακη?

moter.jpg

Εγω πηρα απο αυτο που ειναι πιο δεξια απο αυτο που πηρε ο Μακης.Οπως ειναι τα 3 το Πρωτο απ δεξια.Εχει μερικες διαφορες κατα την αποψη μου πιο πολυ πρακτικες.Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει σε δικο του αυτοκινητο.

Καταρχην το σωληνακι αυτο ειναι πλαστικο και δεν μπορει να λυγισει.Οταν το κοψεις παντα πριν το ταφ (μονοδρομη βαλβιδα για την ακριβεια μετα για να το αλλαξεις θα το αλλαξεις ολο μαζι με το ταφ και το υπολοιπο απο μπροστα κομματι.Ειναι θερμοσυστελλομενο και εαν προσπαθησεις να το βγαλεις η το κοψεις θα σπασει στο ταφ.Αυτο ηταν ενας λογος που ηθελα ιποια στιγμη θελησω το επαναφερω στην αρχικη κατασταση.Ενας αλλος λογος ηταν οτι δεν μου αρεσουν τα πλαστικα ταφακια και φαινοταν φτηνοδουλεια στα ματια μου.Και ηθελα και ενα σωληνακι σιλικονης για να δωσω λιγο χρωμα.Και τελος το σωληνακι που πηρα εγω εχει υποδοχη στις 2 ακρες σαν ολα τα λαστιχενια.Αυτην την κλασσικη οδοντοτη η οποια με ενα δεματκο δεν χαλαρωνει με τιποτα.

Διαλεγεις και περνεις.Εαν παρεις απο εκει που πηρα εγω το σωληνακι βγαινει με απλο τραβηγμα.Εαν για καποιο λογο θελησεις να δοκιμασεις του μακη τοτε εχει 2 υποδοχες να πατησεις σε καθε βυσμα πριν το τραβηξεις.Προσοχη μην το σπασεις και η πολλαπλη κοστιζει αρκετα!!!!

Αντε και καλο μπαρομετρο :D^_^;):lol:

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ ωραιο το εχεις κανει το συνολο! μπραβο σου.

το μεταλικο ταφακι που βλεπω στη φοτο που μπορω να το βρω?

μου φενεται πιο ευκολο ετσι :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο ευκολο και ερχεται ξανα μαμα σε 2 λεπτα!!!!Εμενα τουλαχιστον με ενδιαφερει αυτο.

Το ταφακι το βρισκεις σε μαγαζια που πουλανε εργαλεια και ειδη πεπιεσμενου αερα.Ειναι ενα στανταρ ταφ και βιδωνεις οτι θες αναλογα το σωληνακι σου στις 3 ακρες του.Και βεβαια και ενα κομματι σωληνακι απλο καουτσουκ η σιλικονης για λιγο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

ααα ναι οκ.

ειναι κατανοητο!

αυτο το ΤΑΦ εκει πρεπει να ειναι κατι σαν αντεπιστροφη βαλβιδα η κατι τετοιο..

ο φιλος ΚΤΜ εχει παρει πιεση πριν το ΤΑΦ τελικα τι γινεται δεν εχει διαφορα κατι απο τα δυο?

περνεις και πιεση και υποπιεση μακη?

Νομίζω πως ναι!!Και πίεση και υποπίεση!!!

moter.jpg

Όντος πρέπει να είναι πιο εύκολη η συγκεκριμένη μέθοδος!!Ωραίο το αποτέλεσμα!!Μπράβο ktm!!!Απλά εμένα με νοιάζει να κάνει την δουλεία του σωστά!!Να βγάζει σωστά αποτέλεσματα και αυτό όλο!!!Ούτως η άλλως το καπό το ανοίγω πολύ σπάνια!!Δν υποεννοώ κάτι για σένα φίλε μου!!!Φιλικά τα λέω!! :whistling:

@ ερωτήσεις μόνο ktm,το αυτοκίνητο σου είναι κόκκινο???Εξού και το κόκκινο καπάκι από τον κινητήρα????Και ρεύμα για το μπαρόμετρο από το πήρες????Το δικό μου παίρνει από τα φώτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κοκκινο ειναι και το αυτοκινητο.

Μην νομιζεις,και πιεση και υποπιεση περνεις!!!

Δεν το εκανα βασικα για ομορφια αλλα να μπορω να το κανω μαμα ξανα γρηγορα.Και βγηκε και ομορφο.Το δικο σου εαν θα θελησεις να βγαλεις το μπαρομετρο η θα βαλεις "τσοντα" εκει που εκοψες το σωληνακι,η θα αλλαξεις ολο το σωληνακι μαζι με την βαλβιδα-ταφ.Γιατι ειναι θερμοσυστελομενο και δεν βγαινει μονο το κομματι που εκοψες

Οχι διαφορα δεν εχει μονο στην τοποθετηση.

Ρευμα πηρα απο τον διακοπτη των φωτων αλλα απο την γραμμη που ειναι το dimmer για να μπορω να ρυθμισω την ενταση

Link to comment
Share on other sites

Μακη δεν μας τα λες καλα με τη συνδεση του μπαρομετρου και το εγκεφαλακι ρε συ μεσα στο μικροντουλαπακι το εβαλες ? :wacko:

Του ktm επειδη το ειδα και δουλευει σωστα προτεινω να το συνδεσετε οσοι θα βαλετε ετσι οπως το εχει στην φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Μακη δεν μας τα λες καλα με τη συνδεση του μπαρομετρου και το εγκεφαλακι ρε συ μεσα στο μικροντουλαπακι το εβαλες ? :wacko:

Του ktm επειδη το ειδα και δουλευει σωστα προτεινω να το συνδεσετε οσοι θα βαλετε ετσι οπως το εχει στην φωτο.

Για το εγκεφαλάκι απλά εκεί μου είχε "κάτσει" να το βάλω!!

Όσο για το μπαρόμετρο το ξανάπα...εφόσον κάνει την δουλειά του σωστά και δουλεύει σωστά δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

διορθωση μακη, ρευμα παιρνεις απο διακοπτι, απ τα φωτα ρευμα παιρνεις για τον φωτισμο του οργανακι :D

Edited by Rocco-85
Link to comment
Share on other sites

διορθωση μακη, ρευμα παιρνεις απο διακοπτι, απ τα φωτα ρευμα παιρνεις για τον φωτισμο του οργανακι :D

ρευμα για το εγκεφαλακι και το οργανο λες ετσι?

Εμενα σαν μηχανικο πηρα μονο ρευμα για το λεντακι απο τον διακοπτη αλλα απο την εξοδο που εχει και το dimmer για να ρυθμιζεται μαζι με τα αλλα λαμπακια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.