Jump to content
sta8or

Big Turbo 1.4 Tsi & Gt

Recommended Posts

240? Δλδ ενα καλο 1 σταδιο βγαζει 220-230(ΦΠΕ)και για 10 αλογα παραπανω θελει I/C S3 πειραγμα στην τουρπινα και αντλια? Προσωπικα στο ΦΠΕ θα εμενα εγω,νομιζα οτι το αμαξι με αυτα στα Specs θα ητανε 250-260.Γιατι ετσι?

Φίλε μου από ότι έχω καταλάβει και από το δικό μου, τα "εύκολα" άλογα είναι με ΦΠΕ, από εκεί και πάνω και ίδρωνεις και αδειάζεις την τσέπη σου για 5-10 αλογάκια την φορά.

Πολλά μπράβο όμως από εμένα και στους Etuners αλλά και στους ιδιοκτήτες που πειραματίζονται, με τα όποια ρίσκα και κόστος κάνοντας κάτι μοναδικό, και πηγαίνουν ένα βήμα παραπέρα το μοτεράκι μας. Και αν κρίνω από αυτά που έγραψε παραπάνω ο Στέλιος έχουμε να δούμε ακόμα πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Ποιος το εψαξε το θεμα ?? Που ειμουν εγω?? Μην μου δειξεις κανα σιροκο με υβριδικη τωρα.. εγω λεω για κ03 και σ3 ιντερκουλερ στο 122αρι..και να 230ριζει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

αντε παλι...

εχουμε cooler νερου/νερου οχι νερου/αερα για να γινει αυτη η αλλαγη.

μεγαλυτερη τουρμπινα την σπουλαρουμε ψηλα με μεγαλο lag.

το μονο που δεν εχω εξακριβωσει ειναι τα σωθικα αν ξεπερασουμε τα πολλα θεματα μεχρι που φτανουν

Link to comment
Share on other sites

βαλε φίλτρο , καζανάκι , κράτησε τα εργοστασιακά , και όταν πας να στην καρεντα ξανά κουμποσέτα επάνω ,, τώρα εάν βρουν ότι έχεις ξηλώσει φύσες από το διαγνωστικό ,, εσύ δεν ξέρεις τίποτα,, παντός σου περνάω εγγύηση και με ότι θες επάνω ,, ,, karenta στον Πειραιά .. ( δεν δουλεύω εκεί καμία σχέση )

Αυτα δεν μας τα είπες Νίκο!

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις προγραμμα για εμενα ειναι τσαμπα λευτα να το ξαναπληρωσεις.

γενικα σε αυτο το μοτερ η αλλαγη μετα το προγραμμα δεν ειναι τοσο εντυπωσιακη οπως στα αλλα tsi-tfsi

πιστευω οτι θα το πληρωσεις τσαμπα. δεν θα αλαξει τοσο το αμαξι οσο περιμενεις.

για εμενα μη το βαλεις το 122αρι δεν ειναι για πολλα πολλα. ενα προγραμμα και ειναι μια χαρα.

αυτα.

Ακριβως. Στο συγκεκριμενο μοτερ δεν ειναι τρομακτικα τα αποστελεσματα οταν απο μαμα του περασεις προγραμμα. Ποσο μαλλον οταν απο ενα προγραμμα πας σε καποιο αλλο. Δεν αξιζει.

Όσο για τις χαλαρτες βολτες. Τι σε ενοχλει το προγραμμα και θελεις το μπιχλιμπιδι της Revo? Απλα μην το πατας.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Ποιος το εψαξε το θεμα ?? Που ειμουν εγω?? Μην μου δειξεις κανα σιροκο με υβριδικη τωρα.. εγω λεω για κ03 και σ3 ιντερκουλερ στο 122αρι..και να 230ριζει και αυτο.

το θέμα είναι ότι μια χαρά υπάρχουν λύσεις με άλλη τουρμπίνα όχι αρκετά μεγάλη πχ τιν garett gt25 h tin 22 την φορτώνουμε άνετα..μην ξεχνάμε ότι το καπάκι μας είναι καλύτερο από του 160 αριου σχεδιάστηκα!! + ότι το μοτέρ είναι ελαφρωμένο στα κινούμενα μέρη του= ευστροφία!!το θέμα είναι ότι δεν έχουν υπάρξει κάποιοι να ασχοληθούν αρκετά κ παν στις εύκολες λύσεις!! βλέπε gti engine swap κλπ.. ποεν δεν στοχεύω εσένα!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα θα γινουν στα TSI/FSΙ αλλα πρεπει να περασει η δεκαετια για να βγουν δυνατα αυτοκινητα. Και αυτο γιατι θα πρεπει να πεσει η τιμη τους αρκετα για να μπορει να τα αγορασει ο 22αρης, ο 25αρης, ο 30αρης φαναροκυνηγος και να τα βελτιωσει.Μην ξεχνατε τα punto/uno που επρεπε να περασει το 2003 για να βγουν τερατα για εκεινη την εποχη με 250+ αλογα. Προβλεπω οτι και εδω θα εχουμε παιχνιδια με ανταλλαγες κεφαλων και μπλοκ και θα βγουν υβριδια ολων των ειδων. Αλλα θα δουλεψουν, αλλα θα σπασουν, αλλα οι σοβαρες ιπποδυναμεις θα βγουν... απο μονές τουρμπινες!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι μια χαρά υπάρχουν λύσεις με άλλη τουρμπίνα όχι αρκετά μεγάλη πχ τιν garett gt25 h tin 22 την φορτώνουμε άνετα..μην ξεχνάμε ότι το καπάκι μας είναι καλύτερο από του 160 αριου σχεδιάστηκα!! + ότι το μοτέρ είναι ελαφρωμένο στα κινούμενα μέρη του= ευστροφία!!το θέμα είναι ότι δεν έχουν υπάρξει κάποιοι να ασχοληθούν αρκετά κ παν στις εύκολες λύσεις!! βλέπε gti engine swap κλπ.. ποεν δεν στοχεύω εσένα!!

γιατι δεν τις μοιραζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

οχι μη μασας εγω θα εχω θεμα!

απλα να ξερεις πως πριν παρω αυτη την αποφαση το εψαξα καιρο για κατι τετοιο αλλα τα λευτα που πρεπει να φυγουν ειναι ΑΡΚΕΤΑ.

+ οτι δεν γνωριζουμε την ανωχη των σωθικων σε δυναμη κοντα-πανω απο τα 200ps,

δεν νομοιζω οτι κανεις θα μπει στον κοπο να κανει κατι τετοιο για να δει 180ps

εγω σιγουρα οχι.. απο οτι εψαξα λοιπον ειναι πολλα τα θεματα. αν δεις λιγο πως ειναι η χωροταξια του μοτερ θα το καταλαβεις.

δεν ειναι θεμα μεγεθους τοσο ξεπερναμε το να γινει drag το αμαξι με lag χαμηλα και εκρηξη δυναμης σε ενα φασμα στροφων.

αλλα θα εχουμε θεμα και παλι με το πως θα κατσει σχεδον οποιαδηποτε τουρμπινα αφου ολα ειναι αναποδα!

με το watercooler τι θα γινει; θα μπει κανα τερας watercooler? η θα αλαξει η λειτουργια ψυξης και απο νερο θα εχουμε φορτια αερα για την ψυξη;

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν τις μοιραζεσαι?

είπα οτι δεν υπάρχουν ποlλες σοβαρες προτασεις βλεπε b&b , οστοσο εχει υλοποιηθη μια σε ενα jetta κατα τουρκια μερια..θελιση κ χρημα να υπαρχει κ τα αλλα ερχοντε...ειπα οτι αυτες οι τουρμπινες μια χαρα κανουν για τον 122αρι τι αλλο...κ μην παμε σε υβριδια k 03...γτ δεν ειναι κ η "δα" μεγαλη τουρμπιναρα να μην τιν φορτώνει κ να εχει τρελο λαγκ..για παραληλη χρηση chargecooler-intercooler exei skeftei kaneis?

Link to comment
Share on other sites

Πολλα θα γινουν στα TSI/FSΙ αλλα πρεπει να περασει η δεκαετια για να βγουν δυνατα αυτοκινητα. Και αυτο γιατι θα πρεπει να πεσει η τιμη τους αρκετα για να μπορει να τα αγορασει ο 22αρης, ο 25αρης, ο 30αρης φαναροκυνηγος και να τα βελτιωσει.Μην ξεχνατε τα punto/uno που επρεπε να περασει το 2003 για να βγουν τερατα για εκεινη την εποχη με 250+ αλογα. Προβλεπω οτι και εδω θα εχουμε παιχνιδια με ανταλλαγες κεφαλων και μπλοκ και θα βγουν υβριδια ολων των ειδων. Αλλα θα δουλεψουν, αλλα θα σπασουν, αλλα οι σοβαρες ιπποδυναμεις θα βγουν... απο μονές τουρμπινες!

Εντελώς φιλικά αλλά αναφέρεσαι σε τελείως διαφορετικά χρόνια με τελείως διαφορετικά μοτέρ, πολύ πιο απλούς κινητήρες και ανύπαρκτο θέμα με τις εκπομπές ρύπων.

Γιατί από τότε μέχρι σήμερα το tuning έχει φάει χοντρό πρεσάρισμα από την Ευρωπαική Ένωση και τις (υπεύθυνες) κυβερνήσεις των άλλων χωρών για τους ρύπους. Στην Γαλλία είναι πλέον ανύπαρκτο και ασχολούνται μόνο με το look.

Και η ουσία είναι ότι φαναροκυνηγούς έχουμε αρκετούς με tsi και με διάθεση για extreme tuning, βελτιωτή όμως που να προσεγγίσει 250 κανέναν.

Επομένως όλα αυτά είναι σε πολύ πολύ θεωρητικό και υποθετικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για την τοτε εποχη υπηρχαν προβληματα που τωρα μοιαζουν αστεια.Οπως για παραδειγμα του θεμα της διαχειρησης του κινητηρα. Μηπως ξεχασαμε τα 5α μπεκ που βαζανε τοτε για να μη στεγνωσει το μοτερ? Μην κοιτας τωρα που ξερουμε οτι τα μπεκ ειναι στην ουσια μια ωμικη αντισταση και τα αλλαζουμε με αλλα μεγαλυτερης παροχης αλλα ιδιας ωμικης αντιστασης. Τοτε θυμαμαι ενα πρασινο punto που κυκλοφορουσε Αθηνα και ειχε ηλεκτρικα απο Cosworth για να μπορεσει να βγαλει 300+ αλογα.Θελω να σου πω με αυτο οτι προβληματα θα υπαρχουν παντα οταν θες να πας στο κατι παραπανω.

Καλα το tuning στη Γαλλια ειναι ανυπαρκτο και στο Βελγιο απαγορευοταν παντα και σε αλλες χωρες οργιαζει οπως η Αγγλια, η Γερμανια, η Σουηδια, η Ελλαδα, η Ισπανια, η Ιταλια και μη συνεχισω γιατι θα σου πω ολες τις χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης.

Το θεμα ειναι αλλου, οτι κανενας απο εδω δεν θα εδινε 5000-6000 για να φτιαξει ενα μοτερ απο την αρχη στημενο για να βγαλει 250+ αλογα και αν εδινε θα ηταν ενας αντε 2 το πολυ που το αυτοκινητο ειναι βολτας και μονο (βλεπε bbp). Δεν το εχουν για τις καθημερινες μετακινησεις τους, για τη δουλεια τους, δεν βαζουν μεσα γυναικα, σκυλο, πεθερα και πανε Σ/Κ στη Λουτσα, ουτε σκεφτονται να το πουλησουν στα 6 χρονια για να παρουν το καινουργιο.

Οι βελτιωτες απο την αλλη εδω στην Ελλαδα δεν θα παρουν ενα αυτοκινητο δικο τους για να το βελτιωσουν και αν παρουν σιγουρα δεν θα παρουν ενα 1.4 TSI, θα προτιμησουν σαν βαση ενα GTi. Συνεπως σε εμας τους απλους φιλους της βελτιωσης μενουν τα 1.4 και κοιταμε με τις γνωσεις που εχουμε και με την ερευνα που κανουμε να τα φτιαξουμε. Αλλα ουτε και εκει ειναι το προβλημα,το προβλημα εντοπιζεται στο χρονο, στο χρημα και στην προσωπικη μελετη. Δεν νομιζω να υπαρχει χρονος για να πεσεις πανω απο το μοτερ και να το λυσεις, ουτε και τοσο χρημα για να δωσεις 1000 ευρω για να αγορασεις μια τουρμπινα precision για παραδειγμα ή να δωσεις 500 ευρω για να σου κατασκευασουν σε μηχανουργειο μια πολλαπλη εισαγωγης με τη μια για να προχωρησει το project. Και πανω απο ολα δεν υπαρχει γνωση γιατι στην βελτιωση αν δεν παθεις δεν θα μαθεις και πως να παθεις οταν δεν εχεις ουτε χρονο να ψαχτεις ουτε χρημα για να χωσεις και με την κριση χειροτερα.

Τελος το punto το αναφερω γιατι ειναι ενα αυτοκινητο οροσημο της γενιας του, οπως και το Golf για αυτη τη γενια αυτοκινητων, δεν τα συγκρινω αλλα και στα 2 εχουμε δει πολλες βελτιωσεις. Ναι συνφωνοι αλλη σχεδιαση ο ενας κινητηρας αλλη ο αλλος π.χ στα punto πολλαπλη εισαγωγης και εξαγωγης ηταν στην ιδια πλευρα, αλλα τα υβριδια θα υπαρξουν, περιμενω να τα δω και εδω λοιπον. Γιατι ποιος μου λεει οτι καποιος δε θα βαλει μπλοκ απο 1.8 TSI με κεφαλη απο 1.4 και θα το δηλωνει στην πιατσα 1.4 μαμα με προγραμμα και εξατμιση για το μεροκαματο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.