Jump to content
chryssoula

Polo 1.2 Tsi

Recommended Posts

Μετά από 2.500 / 3.000 που ανοίγουν οι πύλες της κολάσεως + το 1.5(++)ευρώ το λίτρο = είναι μαχαιριά κάθε φορά κάθε μέτρο που κάνει το αμάξι :p:P

Κοιτάξτε το trip computer που λέει για μέση κατανάλωση :cry: Τι σκορ έχετε επιτύχει; :p (εγώ το χω φτάσει στο 5.5 l/100km) ακολουθώντας τις αλλαγές ταχυτήτων που προτείνει και ανεπαίσθητο ακούμπημα γκαζάκι για να συντηρεί τα 120km/h. Νταξ δεν ήταν και τόσο τραγική ταχύτητα και μάλιστα κρατάει σταθερά το μέσο όρο στα 5.5 +-.

4.8 στην διαδρομη πευκη ιστιαια και πισω..τον δρομο τον ξερω απεξω κ ξερω τι ακολουθει σε καθε στροφη κ οδηγουσα αναλογα..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το νέο μου τουτού 1.2TSI! Επειδή όλο το ΣΚ είχα το 1.4 και το πήγα και ταξίδι, ένα έχω να πω: Η ροπή του TSI σε σχέση με το 1.4 είναι μέρα με τη νύχτα! Νομίζεις ότι έχεις ένα 1600 πραγματικά!

Μπαίνω τώρα σε διαδικασία στρωσίματος :-)

Να το χαιρόμαστε όλοι μας λοιπόν :beer:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το νέο μου τουτού 1.2TSI! Επειδή όλο το ΣΚ είχα το 1.4 και το πήγα και ταξίδι, ένα έχω να πω: Η ροπή του TSI σε σχέση με το 1.4 είναι μέρα με τη νύχτα! Νομίζεις ότι έχεις ένα 1600 πραγματικά!

Μπαίνω τώρα σε διαδικασία στρωσίματος :-)

Να το χαιρόμαστε όλοι μας λοιπόν :beer:

Επιτελους φιλε μου....τωρα που ηρθε η ωρα να σου πω κ εγω καλοταξιδο με πολλα πολλα χιλιομετρα με ασφαλεια πανω απο ολα.......... να σαι καλα να το χαρεις...μεσα απο την καρδια μου πραγματικα..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το νέο μου τουτού 1.2TSI! Επειδή όλο το ΣΚ είχα το 1.4 και το πήγα και ταξίδι, ένα έχω να πω: Η ροπή του TSI σε σχέση με το 1.4 είναι μέρα με τη νύχτα! Νομίζεις ότι έχεις ένα 1600 πραγματικά!

Μπαίνω τώρα σε διαδικασία στρωσίματος :-)

Να το χαιρόμαστε όλοι μας λοιπόν :beer:

Καλοριζικος επιτελους!! αντε να το χαρεις και εσυ! Εγω παιδια το εχω φτασει 4.5l/km στην διαδρομη πευκη - καλλιθεα απο εθνικη οδο. χωρις να τρεχω αλλα χωρις κινηση γυρω στα 100km/h πηγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος επιτελους!! αντε να το χαρεις και εσυ! Εγω παιδια το εχω φτασει 4.5l/km στην διαδρομη πευκη - καλλιθεα απο εθνικη οδο. χωρις να τρεχω αλλα χωρις κινηση γυρω στα 100km/h πηγαινα.

Λίγο ακόμη και θα νομίζεις ότι έχεις πετρέλαιο αντί για βενζίνη... ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα που μιλαμε για βενζινες.....που κ που κανει το κατι τρεμουλα(λες κ μενει απο βενζινα) το μοτερ στο ρελαντι οταν ειναι ζεστο!!!

επισης οταν ειναι κρυο...

δεν μου εχει βγαλει καμια ενδειξη....ειναι φυσιολογικο???

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δε σου έχει σβήσει ακόμη στο ρελαντί, όπως σε άλλους εδώ μέσα, έτσι;

Όταν είναι κρύο είναι φυσιολογικό να γίνεται 3.5 ρίχτερ μέχρι να πέσει το αυτόματο τσοκ. Όταν είναι ζεστό μου φαίνεται λίγο περίεργο όμως. Εγώ αφού έκαιγα την βενζίνη αυτή θα φούλαρα από άλλον, έτσι για να δω αν θα το ξανάκανε.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δε σου έχει σβήσει ακόμη στο ρελαντί, όπως σε άλλους εδώ μέσα, έτσι;

Όταν είναι κρύο είναι φυσιολογικό να γίνεται 3.5 ρίχτερ μέχρι να πέσει το αυτόματο τσοκ. Όταν είναι ζεστό μου φαίνεται λίγο περίεργο όμως. Εγώ αφού έκαιγα την βενζίνη αυτή θα φούλαρα από άλλον, έτσι για να δω αν θα το ξανάκανε.

οχι δεν μου εχει σβησει...αν και εχω κανει 1800χιλ

θα κανω αυτο που λες και θα ερθω παλι σε επαφη με το site αν γινει κατι...

εθχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε μάγκες που λέει τι λάδι παίρνει το TSI; Γιατί στο manual γράφει ότι κατά τη γραφή του δεν ήταν διαθέσιμες οι πληροφορίες! Όχι τίποτε άλλο, απλά να ξέρουμε όταν είναι να αλλάξουμε γύρω στα 2.000km με 2.500km τα λάδια από το στρώσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Πίνακες Service.

Στο επόμενο κεφάλαιο θα βρείτε τον γνωστό πίνακα Service.με προδιαγραφές συντήρησης της μάρκας Volkswagen. Επειδή στο παρελθόν χρησιμοποιήθηκαν σε πολλές αγορές ειδικές προδιαγραφές συντήρησης ,συνήθως με δύσκολους όρους χρήσης, καταχωρούνται αυτές στους πίνακες Service με αποκλίσεις ειδικών αγορών .

Πίνακες Service → Κεφάλαιο

Πίνακες Service με αποκλίσεις ειδικών αγορών → Κεφάλαιο

Οδηγία - Σε συνδυασμένα στοιχεία χιλιομέτρων και χρόνου ισχύει: όποιο προκύψει πρώτο.

-Συμπληρωματικά στο διάστημα Service, στο Service επιθεώρησης ή στο διάστημα Service επιθεώρησης πρέπει να εκτελούνται συμπληρωματικές εργασίες συντήρησης, σε σχέση με τις συνθήκες χρήσης → Κεφάλαιο και τον εξοπλισμό του αυτοκινήτου.

-Είναι επίσης δυνατό, να εκτελεστούν πρόσθετες εργασίες, λαμβάνοντας υπόψη τις καταχωρήσεις στο πρόγραμμα εργασιών Service (ή στο αυτοκόλλητο: το επόμενό σας Service) εκτός των διαστημάτων συντήρησης.

Πίνακες Service.

Διαστήματα Service → Αγκίστρωση

Προδιαγραφές λαδιών κινητήρα VW → Αγκίστρωση

Διαστήματα αλλαγής φίλτρων → Αγκίστρωση

Διαστήματα αλλαγής οδοντωτού ιμάντα → Αγκίστρωση

Διαστήματα αλλαγής μπουζί → Αγκίστρωση

¶λλες πρόσθετες εργασίες ανάλογα με το χρόνο ή τη διανυθείσα απόσταση → Αγκίστρωση

Διαστήματα Service.

Προσοχή!

Ισχύει μόνο για πετρελαιοκινητήρες:

- Σε ορισμένες χώρες το ποσοστό θείου στο καύσιμο Diesel ξεπερνά τα 2000 ppm.

-Το υψηλό ποσοστό θείου έχει ως αποτέλεσμα πολύ έντονη φθορά των κυλίνδρων και επιδεινώνει την καθαρότητα των εμβόλων σημαντικά.

-Γι' αυτό στις πληττόμενες χώρες με αυξημένο ποσοστό θείου στο καύσιμο Diesel, θα πρέπει κάθε 7.500 km να γίνεται αλλαγή λαδιών κινητήρα και φίλτρου καυσίμου.

-Τις πληττόμενες χώρες με αυξημένο ποσοστό θείου στο καύσιμο Diesel μπορείτε να τις πληροφορηθείτε από τον εισαγωγέα σας.

Οδηγία- Σε πολύ αντιοικονομικό τρόπο οδήγησης ή σε ακραίες συνθήκες χρήσης → Κεφάλαιο, το συντομότερο διάστημα για το Service αλλαγής λαδιών ή το περιοδικό Service είναι „15.000 km ή 1 χρόνος.“

-Κατά παρέκκλιση από αυτό προβλέπονται άλλα διαστήματα για ορισμένες αγορές. Αυτό το μαθαίνετε από τον εισαγωγέα σας.

screenhunter01may020007.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Προδιαγραφές λαδιών κινητήρα VW .

screenhunter02may020009.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Διαστήματα αλλαγής φίλτρων .

screenhunter03may020011.jpg

Uploaded with ImageShack.us

1) Σε κάθε αλλαγή λαδιών κινητήρα πρέπει να τοποθετείται και ένα νέο φίλτρο κινητήρα.

2) Ισχύει μόνο για πετρελαιοκινητήρες: Σε ορισμένες χώρες το ποσοστό θείου στο καύσιμο Diesel ξεπερνά τα 2000 ppm. Το υψηλό ποσοστό θείου έχει ως αποτέλεσμα πολύ έντονη φθορά των κυλίνδρων και επιδεινώνει την καθαρότητα των εμβόλων σημαντικά. Γι' αυτό στις πληττόμενες χώρες με αυξημένο ποσοστό θείου στο καύσιμο Diesel, θα πρέπει κάθε 7.500 km να γίνεται αλλαγή λαδιών κινητήρα και φίλτρου καυσίμου. Τις πληττόμενες χώρες με αυξημένο ποσοστό θείου στο καύσιμο Diesel μπορείτε να τις πληροφορηθείτε από τον εισαγωγέα σας.

Διαστήματα αλλαγής οδοντωτού ιμάντα

l- Το εάν ο κινητήρας είναι εξοπλισμένος με οδοντωτό ιμάντα ή καδένα χρονισμού, το μαθαίνετε στη Γενική άποψη κινητήρων !

Οδηγία-Η κίνηση εκκεντροφόρου άξονα με καδένα χρονισμού δεν χρειάζεται συντήρηση!

screenhunter04may020014.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Διαστήματα αλλαγής μπουζί .

l-Ονομασία μπουζί και ροπή σύσφιγξης: → Επισκ.ομ.28

l-Συγκρότημα κινητήρα→Επιλογή κινητήρα →Rep.-Gr.28→Σύστημα ανάφλεξης→στοιχεία ελέγχου, μπουζί

Οδηγία-Ορισμένες συνδέσεις μπορεί για τεχνικούς λόγους να μην παραπέμπουν στο σωστό κεφάλαιο. Σε αυτή την περίπτωση επιλέξτε χειροκίνητα την περιγραφόμενη διαδικασία στο εν λόγω μέσο πληροφόρησης.

screenhunter05may020016.jpg

Uploaded with ImageShack.us

¶λλες πρόσθετες εργασίες ανάλογα με το χρόνο ή τη διανυθείσα απόσταση .

screenhunter06may020016.jpg

Uploaded with ImageShack.us

@ELSA.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλημέρα.

Μόλις έκανα εγγραφή γιατί πρώτα ο Θεός εντός της εβδομάδας θα ρίξω παραγγελία για Trendline 1.2tsi DSG7 Polo. Φίλος το πήρε τον Μάρτη από τον Φιλοσίδη στη Λεωφόρο Καρέα και του έδωσε τα περισσότερα έξτρα στην προσφορά από πολλούς άλλους. Εκεί θα πάω και εγώ αλλά και στον Pazaropoulo για να μην τον αποκλείσω μόνο λόγο της πολεμικής που έχει αναπτυχθεί προς τη εταιρία.

Επείδη το αμάξι θα προορίζεται για χρήση από 2-3 οδηγούς στην οικογένεια, χωματόδρομους συχνά πυκνά για να φτάνουμε σε δυσπρόσιτα μέρη, και όπως συμβαίνει και με κοινόχρηστα οχήματα από ένα σημείο και μετά service σε άτακτα χρονικά διαστήματα, θέλω την άποψή σας για την ορθότητα αγορά κινητήρα TSI+DSG.

Μήπως ο TSI και το κιβώτιο δεν θα είναι τόσο ανεκτικά σε καθυστερημένα service ή service στον κυρ Μήτσο της γειτονιάς ;

Σε βάθος χρόνου 10-15 χρόνια το αμάξι θα τα βγάλει πέρα ή θα έχει αρχίσει από πρίν να βγάζει προβλήματα; Το λέω αυτό με γνώμονα και την φράση "δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά" και όντας υποψιασμένος από το TSI, DSG που είναι λίγα χρόνια στην αγορά για να έχεις εικόνα μακράς χρήσης.

Ο λόγος που κοιτώ Polo TSI είναι Γερμανικό + οικονομικό(τιμη,τελη, κατανάλωση εντός και εκτός με την 7η του DSG)+ γκαζι για προσπεράσεις χωρίς άγχος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! απο μερα σε μερα θα παραλαβω το polo 1,2 tsi...16" κ αναρτησεις του gti! προηγειται,βεβαια, πρωτα το στρωσιμο αλλα τρωγομαι να το πειραξω λιγο....

απο φιλτρα κ προγραμμα τι παιζει???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! απο μερα σε μερα θα παραλαβω το polo 1,2 tsi...16" κ αναρτησεις του gti! προηγειται,βεβαια, πρωτα το στρωσιμο αλλα τρωγομαι να το πειραξω λιγο....

απο φιλτρα κ προγραμμα τι παιζει???

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Παρέλαβα το δικό μου κόκκινο Highline Tsi με 16άρες , RCD 310 και ανάρτηση απο GTI. Εχω κάνει κοντά 500 χλμ και ως τώρα τα πάει σχεδόν μια χαρά.

Απο πρόγραμμα ως τώρα μόνο η ABT ξέρω οτι έχει βγάλει και στο μέλλον περιμένουμε file απο REVO. Για φίλτρο δεν έχω ψαχτεί αλλά όλο και κάτι θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Παρέλαβα το δικό μου κόκκινο Highline Tsi με 16άρες , RCD 310 και ανάρτηση απο GTI. Εχω κάνει κοντά 500 χλμ και ως τώρα τα πάει σχεδόν μια χαρά.

Απο πρόγραμμα ως τώρα μόνο η ABT ξέρω οτι έχει βγάλει και στο μέλλον περιμένουμε file απο REVO. Για φίλτρο δεν έχω ψαχτεί αλλά όλο και κάτι θα παίξει.

κοκκινο δυστυχως δεν υπηρχε...βλεπεις τα εχουνε στοκ και σου πουλανε οτι θελουν! μ αυτο τον εξοπλισμο μονο γκρι και μαυρο υπηρχε. το πηρα μαυρο γτ αλλιως θα περιμενα 3,5 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

κοκκινο δυστυχως δεν υπηρχε...βλεπεις τα εχουνε στοκ και σου πουλανε οτι θελουν! μ αυτο τον εξοπλισμο μονο γκρι και μαυρο υπηρχε. το πηρα μαυρο γτ αλλιως θα περιμενα 3,5 μηνες!

Μου άρεσε πολύ σε μαύρο αλλά επειδή είχα παλιότερα μαύρο το οποίο είχα βαρεθεί να το πλένω κάθε εβδομάδα, αποφάσισα να πάω στο πιο νεανικό κόκκινο. Είναι σαν Πασχαλινό αυγό βέβαια αλλά του ταιριάζει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ σε μαύρο αλλά επειδή είχα παλιότερα μαύρο το οποίο είχα βαρεθεί να το πλένω κάθε εβδομάδα, αποφάσισα να πάω στο πιο νεανικό κόκκινο. Είναι σαν Πασχαλινό αυγό βέβαια αλλά του ταιριάζει πολύ.

ειχε 2 κοκκινα στον καταλογο. το μεταλλικο πορτοκαλιζει λιγο μου φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ σε μαύρο αλλά επειδή είχα παλιότερα μαύρο το οποίο είχα βαρεθεί να το πλένω κάθε εβδομάδα, αποφάσισα να πάω στο πιο νεανικό κόκκινο. Είναι σαν Πασχαλινό αυγό βέβαια αλλά του ταιριάζει πολύ.

ειχε 2 κοκκινα στον καταλογο. το μεταλλικο πορτοκαλιζει λιγο μου φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν το κόκκινο πορτοκαλίζει στο πολύ φως. Τη νύχτα βγάζει μάτι ως κατακόκκινο.

Την ανάρτηση του GTI την έχει το δικό μου αλλά δεν μπορώ να σου πω άμα έχει διαφορά απο την απλή μιας και δεν οδήγησα κάποιο άλλο (εκτός του test drive που ήταν για πολύ λίγο και μέσα στην κίνηση). Γενικώς είναι σφιχτή χωρίς να ενοχλεί στις ανωμαλίες του δρόμου και στα εγκάρσιες αναπηδήσεις. Στην Πάρνηθα που το πήγα μόλις το παρέλαβα μπορώ να πω οτι με άφησε ικανοποιημένο σε σχέση με αυτό που περίμενα. Το αυτοκίνητο έχει κάποιο body roll στα κλειστα αλλά μάλλον διορθώνεται με μία μπάρα θόλων αν και φοβάμαι οτι μετά θα βγάζει μούτρα.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν το κόκκινο πορτοκαλίζει στο πολύ φως. Τη νύχτα βγάζει μάτι ως κατακόκκινο.

Την ανάρτηση του GTI την έχει το δικό μου αλλά δεν μπορώ να σου πω άμα έχει διαφορά απο την απλή μιας και δεν οδήγησα κάποιο άλλο (εκτός του test drive που ήταν για πολύ λίγο και μέσα στην κίνηση). Γενικώς είναι σφιχτή χωρίς να ενοχλεί στις ανωμαλίες του δρόμου και στα εγκάρσιες αναπηδήσεις. Στην Πάρνηθα που το πήγα μόλις το παρέλαβα μπορώ να πω οτι με άφησε ικανοποιημένο σε σχέση με αυτό που περίμενα. Το αυτοκίνητο έχει κάποιο body roll στα κλειστα αλλά μάλλον διορθώνεται με μία μπάρα θόλων αν και φοβάμαι οτι μετά θα βγάζει μούτρα.

κι εγω χωρις να το εχω πολυ-οδηγησει φανταζομαι οτι με τα 16" και την αναρτηση, θα στριβει αρκετα καλα για την κατηγορια του. Παντως τα λαστιχα που φοραει απ την μανα του: DUNLOP sport ειναι απαισια...με την πρωτη ευκαιρια μετα το στρωσιμο θα τα αλλαξω. MICHELLIN pilot sport 3... καταπληκτικο λαστιχο

Link to comment
Share on other sites

εχοντας στο αιμα μου το μικροβιο της βελτιωσης...θελω για αρχη, μιας κ ειναι αστρωτο ακομα, να βαλω ενα φιλτρο! οποιος ξερει ας πει την γνωμη του....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.