Jump to content
Donnie_Darko

Συμπλήρωση Λαδιού

Recommended Posts

Καλημέρα, μέτρησα χθες τη στάθμη λαδιού από το golf vi 122ps και είδα ότι είναι στην περιοχή Β και ότι πρέπει να συμπληρώσω περίπου 0.5L. Έχω κάνει περίπου 3500Km, είναι κακό για την μηχανή να λείπει αυτή η ποσότητα ή είναι μικρή η απώλεια ; Τέλος τι είναι καλύτερο, να συμπληρώσω λάδια ίδιας μάρκας και προδιαγραφών η κάποια άλλη που να έχει απλά τις ίδιες προδιαγραφές(σκέφτομαι για mobil 1 esp) ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μην ανησυχείς με την στάθμη του λαδιού σου προς το παρόν.Το εργοστάσιο δεν γεμίζει ποτέ πλήρως τον κινητήρα με λάδι.Συμπλήρωσε την απαιτούμενη ποσότητα με λάδι ιδίων προδιαγραφών με το δικό σου ( το mobil είναι ένα απ΄αυτά) και μετά από 2000-3000 χλμ κάνε έναν επανέλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι να το πας στην αντιπροσωπεια πρωτα, γιατι για 3500 χλμ μου φαινεται πολυ η ποσοτητα που εχει καψει και να αφησεις να σου προσθεσουν αυτοι (σιγουρα θα σου πουν οτι ειναι φυσιολογικο εστω και αν δεν ειναι) γιατι ποτε δεν ξερεις σε τι μπορει να εξελιχθει.

Πηγαινε λοιπον εκει, να καταγραφει ο λογος και το τι εκαναν και μετα να το τσεκαρεις ανα διαστηματα για να δεις αν συνεχιζει να σου καιει.

Παντως μην βαλεις μονος σου λαδια. Πηγαινε το αντιπροσωπεια να το δουν και να βαλουν αυτοι.

Ειναι το προτιμοτερο για να εχεις καποιο καταγεγραμμενο ιστορικο σε περιπτωση που συνεχιζει να καιει λαδια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετά θέματα σχετικά με την λίπανση του κινητήρα. Υπάρχει περίπτωση τα αρχικά λάδια από το εργοστάσιο να είναι διαφορετικά από αυτά που προτείνονται ; ότι και καλά είναι για το στρώσιμο του κινητήρα ;

Edited by Donnie_Darko
Link to comment
Share on other sites

Επιγοντος στην αντιπροσωπεια !!! Καλυτερα να γαϊδουροδενω παρα να γαϊδουροτρεχω !!! :yahoo: Και το λαδακι δωρεαν!!!

Εχω πειρα απο καψιμο και ολο το λαδι μου το δινει η εταιρεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα. Το golf μου εχει κωδικό για longlife service. Θελω να αγοράσω το castrol edge 5-30 το οποίο εχει προδιαγραφές VW 504 00/507 00 και στο site γραφει οτι ειναι και για vw με Longlife service. Το manual του golf στις προδιαγραφές για longlife λιπαντικό εκτος απο την 504 εχει και την 503.01 που δεν βλέπω να την έχει το castrol. Κάνει τελικά ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα. Το golf μου εχει κωδικό για longlife service. Θελω να αγοράσω το castrol edge 5-30 το οποίο εχει προδιαγραφές VW 504 00/507 00 και στο site γραφει οτι ειναι και για vw με Longlife service. Το manual του golf στις προδιαγραφές για longlife λιπαντικό εκτος απο την 504 εχει και την 503.01 που δεν βλέπω να την έχει το castrol. Κάνει τελικά ;

Ευχαριστώ.

Μηπως κατι δεν εχεις διαβασει σωστα;Μηπως η 503.01 δεν ειναι για longlife?Παντως το λαδι που αναφερεις ειναι σιγουρα καταλληλο για longlife διαστηματα σερβις.Εγω αυτο ειχα βαλει την πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα. Το golf μου εχει κωδικό για longlife service. Θελω να αγοράσω το castrol edge 5-30 το οποίο εχει προδιαγραφές VW 504 00/507 00 και στο site γραφει οτι ειναι και για vw με Longlife service. Το manual του golf στις προδιαγραφές για longlife λιπαντικό εκτος απο την 504 εχει και την 503.01 που δεν βλέπω να την έχει το castrol. Κάνει τελικά ;

Ευχαριστώ.

H 504 προδιαγραφή υπερκαλύπτει την 503. Μπορείς πάντως να πας στην αντιπροσωπεία και να σου συμπληρώσουν (άνευ κόστους).

Το Castrol που κάνει για το Golf είναι αυτό :

castroledgesae4acb3a4e8.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

δεν ξερω ακριβως τι κανει το εργοστασιο στην αρχη με τα λαδια ,αλλα πιστευω οτι ειναι λογικο να καψει το αυτοκινητο στο στρωσιμο λαδακι.αλλαξα λαδια και φιλτρο στα 7,800 χλμ ρουφηχτο απο την ταπα και βγαλαμε λιγοτερα απο 2,5 λιτρα(και οτι ειχε το φιλτρο).τωρα εχω κανει 20,000 χλμ με συν ακομα 1 αλλαγη χωρις να εχει χασει σταγονα ( το τσεκαρω συχνα) .οποτε μην πανικοβαλεσε, για να εισαι καλειμενος απολυτα , τραβα αντ/πεια να σου συμπληρωσουν και κατα τα 7500 καντα αλλαγη .αυτο θα εκανα εγω

Link to comment
Share on other sites

Πάω που λέτε σήμερα και αγοράζω ένα λίτρο castrol. Κάνω μια μέτρηση πρωτου γεμισω και βλεπω οτι ειναι στο full :thumbsup:. Το λάθος που έκανα αρχικά ηταν οτι μέτρησα την στάθμη μόλις έκλεισα την μηχανή ενώ το manual γράφει οτι πρέπει να περάσει λίγος χρόνος ώστε να γεμίσει το καρτερ. Τζαμπα λεφτα νομιζω εδωσα... :thumbsup: αλήθεια πόσο καιρό κρατάνε μήπως τα αφήσω για την πρώτη αλλαγή ; (αν και ήθελα να βάλω άλλα...)

Edited by Donnie_Darko
Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερες οτι τα λαδια τα κοιταμε με κρυο κινητηρα;βοουν τα fora!anyway,τα λαδια αντεχουν περι τα 2 χρονια απο την ημερομηνια κατασκευης σε ιδανικες συνθηκες φυλαξης.κρατησε το για την επομενη αλλαγη αν δεν χρειαστει να συμπληρωσεις μεχρι τοτε.

Link to comment
Share on other sites

εμενα στο 160 αρι με 13000 χλμ ο δεικτης επεσε ακριβως στο μισο της σαγρε περιοχης του δεικτη.να συμπληρωσω λετε η να περιμενω την αλλαγη στις 15000 χλμ δεν το σκιζω απλα παω λογω δουλειας σε ορεινο μερος λετε γι αυτο να εκαψε λαδι?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εμενα στο 160 αρι με 13000 χλμ ο δεικτης επεσε ακριβως στο μισο της σαγρε περιοχης του δεικτη.να συμπληρωσω λετε η να περιμενω την αλλαγη στις 15000 χλμ δεν το σκιζω απλα παω λογω δουλειας σε ορεινο μερος λετε γι αυτο να εκαψε λαδι?ευχαριστω

Συμπλήρωσε τουλάχιστον μέχρι τα 3/4 με κατάλληλων προδιαγραφών λάδι 5w-30 ώστε να γίνεται καλή λίπανση του κινητήρα, μέχρι να κάνεις service. Το αμάξι το αφήνεις ένα λεπτό να ζεσταθεί (στο ρελαντί) πριν ξεκινήσεις ? Το αφήνεις ένα λεπτό αφότου σταματήσεις να δουλεύει στο ρελαντί πριν το σβήσεις ???

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στελιο.ευαριστω για την απαντηση.τα τηρω ευλαβικα πριν ξεκινησω παντα περιμενω να πεσουν ο στροφες του ρελαντι κ στο σβησιμο παντα μα παντα 3 με 4 λεπτα στο ρελαντιτο περιεργο ειναι οτι τα λαδια τα εκαψε απο τις 10000 χλμ κ μετα μεχρι τοτε ητανε οκ.ωστε λεσ να συμπληρωσω ε? 5w-30 castol? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στελιο.ευαριστω για την απαντηση.τα τηρω ευλαβικα πριν ξεκινησω παντα περιμενω να πεσουν ο στροφες του ρελαντι κ στο σβησιμο παντα μα παντα 3 με 4 λεπτα στο ρελαντιτο περιεργο ειναι οτι τα λαδια τα εκαψε απο τις 10000 χλμ κ μετα μεχρι τοτε ητανε οκ.ωστε λεσ να συμπληρωσω ε? 5w-30 castol? ευχαριστω

3-4 λεπτά είναι πολλά για ρελαντί (μεχρι δύο λεπτά να το αφήνεις είναι καλύτερα). Βάλε Castrol 5w-30.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλαρακο.να σαι καλα τα 4 λεπτα λες δεν κανουν καλο?απλα επειδη πηγαινω σε ορεινο μερος κ ζοριζεται πολυ νανεβει γι αυτο το λογο περιμενω η ας πουμε ματα απο ταξιδι παλι 2 λεπτα αρκουν?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλαρακο.να σαι καλα τα 4 λεπτα λες δεν κανουν καλο?απλα επειδη πηγαινω σε ορεινο μερος κ ζοριζεται πολυ νανεβει γι αυτο το λογο περιμενω η ας πουμε ματα απο ταξιδι παλι 2 λεπτα αρκουν?

Αν κάνεις μεγάλο ταξίδι αφησε το 2-3 λεπτά, αλλά στην εκκίνηση 2 λεπτά και μέχρι να φτάσει 90C μην πατάς πολύ γκάζι και άλλαγές σε χαμηλές στροφές.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.