Jump to content
dimos gt

Καυσαεριο Μαυρο Οταν Μπαινει Κοκκινα

Recommended Posts

Γεια σας εδω και καιρο παρατηρησα την εξατμιση να εχει μαυριλες στη συνεχεια μου ειπαν ατομα που ακολουθουσαν απο πισω πως οταν επιταχυνα και εμπαινα στα κοκκινα εβγαζε μαυρο καπνο σα ντιζελ τι ειναι ??? Εχει καποιος αντιμετωπιση παρομοιο προβλημα? Ευχαριστω

Edited by Speedy
ΚΕΦΑΛΑΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Ή απλά είναι μπουκωμένο.....

Στην αντιπροσωπεία θα βρεις την σωστή απάντηση. Εδώ το πολύ πολύ να σου βγάλουν το αμάξι άχρηστο!!! :):lol::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο επαθα κι εγω σημερα..εκανα ενα ανοιγμα 1ης 2ας και πισω ακολουθουσε φιλος με μηχανη.Μου ειπε οτι εβγαζα καφετια καυσαερια απο πισω οχι τοσο πολυ οσο τα diesel ομως.Κινουμαι αρκετα στο κεντρο αθηνας και ισως ειχε μπουκωσει αν και το σαββατο του εκανα ενα ξεμπουκωμα γερο στην εθνικη.Εχω tsi 122 με προγραμμα και ενα τελικο 60αρι.Το τελικο ειναι σχετικα "ακαυτο".Ακομα μυριζουν οι κολλησεις πισω αν και το εχω 2 1/2 μηνες .

Link to comment
Share on other sites

Ακαυστη βενζίνη είναι(καφεμαυρος καπνος). Ισχύει σε όλα τα 170αρια τουλάχιστον. Μην Ξεχνας οτι το πλούσιο μείγμα (σε βενζίνη) ψύχει τους κυλίνδρους-βαλβίδες και κατα περίπτωση χρειάζεται(όπως σε μας), που λόγω πιέσεων αναιβάζουν θερμοκρασίες. Πάντως έτσι δουλεύουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

εχω εξατμιση απο nikel τι καθαριζω μενα πανι και λιγο νερο οποτε βρω ευκαιρια ομως μενει λιγο μαυρακι σε καποια σημεια πως φευγει?λιγο ακυρο αλλα και λιγο σχετικο

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά είναι μπουκωμένο.....

Στην αντιπροσωπεία θα βρεις την σωστή απάντηση. Εδώ το πολύ πολύ να σου βγάλουν το αμάξι άχρηστο!!! :rofl::rofl::rofl:

+1

ολα βγαζουν...

+1

Συμφωνώ με τα παραπάνω όλα το κάνουν απλά για να σου φύγει η αμφιβολία πήγαινε βάλτο σε και ένα VAG COM

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ο μαυρος καπνος η καφετης ειναι ακαυστο καυσιμο. Οταν βγαζει ασπρο ειναι που καιει λαδι !!

Πολυ πιθανον να εισαι κοντα στην αλλαγη των μπουζι .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ο μαυρος καπνος η καφετης ειναι ακαυστο καυσιμο. Οταν βγαζει ασπρο ειναι που καιει λαδι !!

Πολυ πιθανον να εισαι κοντα στην αλλαγη των μπουζι .

+1

Όταν φθαρούν τα μπουζί ανοίγει το διάκενό τους.

Έτσι δυσκολεύονται να δημιουργήσουν σπινθήρα αφού η απόσταση ανάμεσα στην ακίδα και το σώμα γίνεται μεγαλύτερη.

Αποτέλεσμα είναι ο μαύρος καπνός (ατελής καύση) και σταδιακά απώλεια επιδόσεων με χειρότερη οικονομία καυσίμου

συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

+1

Όταν φθαρούν τα μπουζί ανοίγει το διάκενό τους.

Έτσι δυσκολεύονται να δημιουργήσουν σπινθήρα αφού η απόσταση ανάμεσα στην ακίδα και το σώμα γίνεται μεγαλύτερη.

Αποτέλεσμα είναι ο μαύρος καπνός (ατελής καύση) και σταδιακά απώλεια επιδόσεων με χειρότερη οικονομία καυσίμου

συνολικά.

Όπως σωστά αναφέρει ο Στέλιος, έτσι είναι. Αλλάζοντας μπουζί κάθε 25,000, βλέπω ότι όταν

φτάνουμε στο τέλος των 25,000χλμ η κατανάλωση τσιμπάει λίγο και πίσω βγάζει κάτι παραπάνω.

ΥΓ.Πάντως τα F5DPOR έχουν διαφορά από τα μαμά. (Για TSI TFSI).Μικρότερο διάκενο και σε αρκετά "φορτωμένο" αμάξι

φαίνεται η αξία τους.

Link to comment
Share on other sites

ελα απο το μαγαζι να παμε μια βολτα με το δικο μου/.....για να δεις....

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΥΖΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 4000ΧΛΜ ΚΑΙ ΕΧΩ 27000ΧΛΜ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ ΒΛΑΒΗ ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς είναι το μαγαζί σου στο Βόλο??

Ιωλκου....ξερεις απο Βολο???

Link to comment
Share on other sites

Ιωλκου....ξερεις απο Βολο???

Αρκετά για να σου πω πως δεν λέγεται πια Ιωλκού :p

Σε ποιο ύψος? Πως λέγεται το μαγαζί?

Αν θες απάντησέ μου με pm γιατί ψιλοπηδήξαμε το topic.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά για να σου πω πως δεν λέγεται πια Ιωλκού :)

Σε ποιο ύψος? Πως λέγεται το μαγαζί?

Αν θες απάντησέ μου με pm γιατί ψιλοπηδήξαμε το topic.

ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.